Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem ovoce vs. zelenina

Sry za OT...
řešili jsme dneska s kumpánama u píva několik děsně důležitejch problémů, NET v mobilu nám nepomohl.... :
1) definuj rozdíl mezi ovocem a zeleninou - vcelku by sme se i dobrali výsledku, nicméně jahoda a ananas nám v tom dělal bordel
2)má kuře (drůbež, ptáci) ledviny?
3) co je ořech? plod, semeno, pecka, jádro. atd...Kam pak petří budák a kešu?, potažmo kokos atd...
prosím moderátory, jestli je to hodně mimo, blokněte to. Nicméně jsme dneska zjistili, že na tyto poměrně prosté otázky nikdo nezná odpověď. Nebo ne takovou, kterou bysme v zápětí nerozbili.
S díky
Zdeněk

Ad 1.) jahoda plus ananas jsou ovocem, podle mne to jsou proste zazite kategorie, ktere uz tak jsou a budou, co je zajimave, meloun se radi mezi zeleninu:)
Ad 2.) ano, i kure,potazmo ptaci, maji ledviny
ad 3.)Dle meho se jedna o plody, ale jist si tim naprosto nejsem, snad se vyjadri nekdo povolanejsi v oboru

1) - Opravdu nejasné... www.agronavigator.cz

2) - Ano, má.

3) - Na tuhle otázku není jednoznačná odpověď taky jednoduchá. Záleží totiž na tom, jestli máš na mysli ořechy už vyloupané, nebo ještě ve skořápce, a především o jaké "ořechy" se jedná. Třeba takové lískáče nebo vlašáky, patřící mezi pravé ořechy jsou jednoznačně plody a to co se nachází uvnitř je jádro. Trochu jiné je to u kešu - je to vlastně jen jedlá nažka, která je součástí tzv. nepravého plodu (kešu jablka). Buráky jsou také úplně jiná kategorie. Podzemnice olejná je bobovitá rostlina (vlastně luštěnina), takže známý burák ve slupce je normální upražený suchý lusk, obsahující 1 - 3 (většinou jen 2) semena. Prostě, sečteno a podtrženo - není ořech jako ořech. Některé plody které se pod označením "ořech" či "oříšek" prodávají, mají často s pravými ořechy jen pramálo společného :puff:

Pomůžu Vám,
Ovoce je trvanlivá rostlina (Jabloň, Angrešt),
a je to jen plod.
Zato zelenina je část zeleniny která se dá jíst a je to jednoletá nebo dvouletá rostlina,asi až na pár vyjímek.
PS : taky jsem o tomto rozdílu Ovoce vs. Zelenina včera ve škole přemýšlel, a ejhle dostal jsem se tady. :D

Mě třeba přijde strašně zajímavé, že se mezi zeleninu řadí i žampiony (učili nás to tak na VŠ). Osobně jsem to odvykládála při zkoušce, ale vykládát to jinak moc nehodlám. Je to basidiomycota a hotovo, žádná zelenina.

cože? kde si to sebral? Sím tě, viděl jsi někdy buráky neoloupané, jestli ne, tak si to vygůgluj. Lusk a v něm dvě semena. Akorát že se při dozrávání sám od sebe snaží nacpat pod zem. Podzemní hlíza jsou třeba brambory.

ad 2 - kuře si kupte vykuchaný v supermárketu a u páteře normálně ty ledviny bude ještě mít, chuť podobná jatýrkům, dost lidí to za játra i považuje.

Btw považovat jahodu za cokoli jinýho než ovoce by mě vážně nanapadlo ani po vypití jakéhokoli množství čehokoli :)
Biologicky vzato plody jahod jsou ty ťuplíky (nažky) na povrchu jahody a ta jahoda jako celek se nazývá souplodí, stejně jako malina, která se skládá z jednotlivých kuliček - vlastních plodů. Souplodí tedy vznikne tím, že odkvete jeden květ jahody, maliny, růže atd (ne květenství - když odkvete květenství, tak máme překvapivě plodenství) a vytvoří se z něj ne plod s více semenama uvnitř (jako lusk hrachu), ale větší počet drobných jednosemenných plodů - nažek nebo peckoviček, které se ale dají utrhnout a dát do pusy dohromady jako celek, protože drží pohromadě něčím dužnatým, přičemž zdužnatět může i nějaká okolní tkáň. To však není důvodem ke klasifikaci mezi zeleninu