Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Automaticke rosiace zariadenie-domaca vyroba

Zdravim,mam v plane si nieco take postavit.Nie ze by som bol lenivy,ale napr.pre plazy kt. zle znasaju stres to moze byt prinosom.Mate s tim uz nejake skusenosti,nejake vychytavky?Zaujimali by ma parametre cerpadla,tip trisiek atd.Viem ze sa take systemy daju kupit aj od renomovanych znaciek,ale to je take no -pre inych.Za rady a tipy vopred dakujem.PS:naozaj z tych ventilov kvapka voda stale aj ked nie su pod tlakom?

Viem ze sa take systemy daju kupit aj od renomovanych znaciek,ale to je take no -pre inych

Z Hammu jsem na objednavku kamaradovi vezla rosici system za 65E. V cene pritom byl kompresor (velikosti dvou krabicek od cigar), privodni hadice, jakysi ventil s rozdvojkou, tri metry hadicek k tryskam (tech muze byt tusim az 8 na jeden kompresor) a dve trysky. Stejne zarizeni ma dotycny kamarad uz dva nebo tri roky ve skleniku a funguje pry spolehlive,trysky se nezanaseji...proste spokojenost. Je otakzka, jestli by se levneji dalo neco ukutit na kolene...

mam tu vizitku na jednoho z prodejcu (bylo jich v Hammu vice a prodavali to same za ruzne ceny minimalne na trech mistech). Cely system je vyfoceny a popsany na strankach www.froschterrarium.de, teoreticky by se daly dalsi kontakty dohledat i pres seznam prodejcu na strankach Hammu, prodejci meli stul ve stanu v radach tusim ZR 8, ZR 4nebo5 a ZR 7. Jestli se tohle zarizeni da koupit i u nas nevim, na st. Poltenu by ho mohli mit taky a to je prece jen o chlup bliz...

Můžu nabídnout nové nepoužité automatické rosení Zoo Med Habba Mist - odkaz http://farmapython.cz/katalog.php?kat=2&product=Ml hova%E8e+a+rozpra%9Aova%E8e. Nabízíme ho ještě zabalený jen za 1200. Pokud by byl zájem , můžeme ho vzít v sobotu do Ládví - stůl č. 79. No vezmeme ho tam určitě, taky nějaké zářivky a topné desky. Vše nové za superceny, známý se toho všeho zbavuje. Ještě má i dvě lepená terárka 60 a 80 cm a nějaké 40 l plastové boxy s víky, ale to s sebou asi nepotáhneme. Kdyby ale někdo něco chtěl, dejte vědět... boabohemia@seznam.cz

Pred čerpadlom mám krátku asi 30cm nasávaciu hadičku umiestnenú v nádobe s vodou hadička ako aj čerpadlo je pôvodne určená k ostrekovačom napr. Škoda 120. Z čerpadla do terária mám asi 3m dlhú hadičku. Trysky sú od Gardeny najjemnejšie na tzv. hmlové rosenie sú umiestnené v T-kusoch tiež od Gardeny tieto majú výhodu v tom ,že sa hadička zľahka nasunie a zaisťovacím plieškom zaistí a tryska sa naskrutkuje. Takto som pospájal 3ks dve trysky mám v rohoch a jednu v strede. Trysky som uchytil v teráriu pomocov samolepiacich háčikov priamo na sklo. Čerpadlo napájam 12V trafom napojeným na časovač a spínacie hodiny. Trafom a časovačom sa dá nastaviť dĺžka ako aj sila rosenia a ak sa pridá ku každej tryske aj samostatný ventil dá sa každá nastaviť prípadne vypnúť zvlášť.

A celková cena čerpadlo ostrekovača cca 15Euro prípadne na inzerát alebo v aukciách aj menej mne sa podarilo zohnať v aukcii za 3Euro. Trysky ma stály asi 4Eur za 5ks , T-kusy tiež asi 4euro a ventily 5euro taktiež za 5 kusov. A 3metre hadičky 2Eurá tak si myslím ,že sa dá na tom celkom dobre ušetriť a funguje to naozaj dobre a bez údržby stačí raz za čas doliať vodu.

Ja som včera dokončil moje prvé rosiace zariadenie. Je síce iba pre jedno terarko, ale čerpadlo čo som použil zvládne cca 10 mikrotrysiek(tiež som použil tie od Gardeny), takže sa dá použiť aj na viac nádrží. Vyšlo ma to asi na 30 eur. Link na čerpadlo: http://www.avelmak.sk/index.php?lm=455&pg=det&arti cle=37557 . Treba k nemu ešte dokúpiť redukciu, pretože ten vývod je priliš hrubý (cena redukcie-2 eura).

A ešte som chcel povedať, že je veľký rozdieľ medzi rosením a hmlou. Pri suchej hmle je vlhkosť vyššia len v krátkom časovom intervale po vypnutí výrobníka hmly, spoň tak to fungovalo u kamoša. Takže ak chceš vytvoriť vlhký biotop, je hmla málo

Zdravim,

Chtěl bych si také vyrobit rosící zařízení, ale nevím jaké použít čerpadlo. Nádrž s vodou by měla být pod teráriem a vedena hadicí do výšky 1.6m do dvou mlhovacích trysek od GARDENY. Nemáte někdo zkušenost jaké použít čerpadlo (nechce se mi experimentovat:)? díky

Já ti tořeknu asi takhle, mám kanistr 5litru na zemi...motorek do ostřikovaču z felicie a tlači mi vodu do dvou metrů a jsou na něm tři trysky!jedine co jsem tam vychytal,tak jsou dva jednocestné ventily z ostřikovaču v autě(cca 20kč/ks) a šlape to jako hodinky!jen hlídat vodu,jinak se potom musí pusou natáhnout voda za motorek. Hodně štěstí při kutění!;)

Resil se tady jako pohanedlo cerpadla zdroj z PC. Je to alternativa k trafu, prakticky za hubicku, tak jsem si ho obstaral. Ale jelikoz jsem na elektriku uplne nemehlo, nevim, jak ty tenke dratky na vyvody v cerpadylku do ostrikovace pridelat. Toz jsem to zatim odlozil. Kdyby mnel nekdo naladu to polopate vysvetlit vcetne obrazku, to by snad privitali i jini.

Vlhkos v terárku chci řešit umělým vodopádem do jezírka ke koupání legoše. NNevím nakolik to bude stačit? Maš s tímhle nějaké zkušenosti? A může být jak vodopád tak jezírko z Polystyrek + lepidlo na dlažbu + lak ? Což je běžný materiál na stěny v terárku jak jsem se všude dočetl .

zdravím plánoval jsem vyrobit automat. rosení pro chamíky. Sehnal jsem si dvouvývodové čerpadýlko pro ostřikovače z felicie, nastavitelný napájecí zdroj 3-12V (je napsáno na zdorji, po změření naprázdno dává max. 19,2V - po připojení čerpadla z této hodnoty klesně napětí na 3,5V???) mlhovací trysky od Gardeny atd... Zkušebně jsem to poskládal a zapojil, ale výsledek naprosto selhal. Čerpadlo funguje jen na jeden vývod nevím proč, rosení je velice slabé (ruční tlakový postřikovač je proti tomu mnohem výkonnější), a to jen na jednu trysku. Jakmile zapojím druhou trysku ta už je kape!!! Jakto, že je čerpadlo tak slabé??? Však tu kolegové používají čerpadla z odstřikovačů.
Neví někdo kde je problém??? špatný zdroj, špatné čerpadlo či dělám něco špatně. Jsem z toho zklamanej :-( Díky moc

a ještě bych se chtěl zeptat zda by jako zdroj šla použít stará nabíječka na autobaterie která dává 12V/4A. čerpadlo je právě taky 12V/4A jen jestli jde nabíječka použít?? jestli mám převracet celou garáž vzhůru nohama abych nabíječku našel, nebo se to ani nevyplatí :-) díky

tak dneska jsem to už konečně všechno zapojil a funguje to parádně. Teda čekal jsem, že ty mlhovací trysky od Gardeny budou dělat větší rozptyl, ale jinak naprostá spokojenost. Čerpadélko s autonabíječkou jede jak šílený (nabíječka svítí na 50% takže si bere asi 2A), že mi to vytrhávalo akvaristický rozdvojky z hadiček :-) ještě by to chtělo automatický dávkovač cvrčků do terárka a už by nebyl problém odjet třeba na delší dovolenou :-)

já jsem používal trysky z rozebranejch ručních rosiček jedinej problém byl s časem na čerpadle pišou max provoz 20 sek a spínačky co jsem sehnal tak šli nastavit nejmín na jednu minutu,pak jsem naučil maminu mačkat tlačítko a napočítat do deseti to byl docela dobrej ovladač tedka už by asi tak ochotná nebyla

Ahoj také jsem laboroval s časovačema,když odešly 2 hodiny mimochodem vteřinové za cca. 600 Kč hrklo mně v bedně, nacpal jsem tam hygrostat Lucky Reptile Humidity Control 2 a je pokoj.Nastavíš požadovanou vlhkost a o nic se nestaráš vše to udělá zatebe.A ještě mají časovač třeba pro světla samosebou 2 okruhy pro den a noc.Jo a ta vlhkost se nechá nastavit také pro den i noc jiná.To vše bratru za cca1600 Kč.

Zdravim.
Konecne jsem se dokopal k tomu abych doma vybudoval centralni zavlazovaci system, napojeny pres elektroventil do vodovodniho radu, uz to mam cely hotovy, ale potreboval bych sehnat spinaci hodiny do zasuvky, ktery se daj nastavit po vterinach(nebo alespon po pulminutach) kdyz to necham rosit minutu tak to je zbytecne dlouho a napumpuje mi to do terarek moc vody.

hledal jsem,ale do zasuvky jsem nenasel ani jedny, tady v diskuzi se o nich mluvi, tak kdyz by mel nekdo konkretni odkaz tak bych byl vdecny:)

ahoj
já používám čerpadlo do kávovaru má 10ATM a je to přesně to co seženeš v Hammu
cena čerpadla je 500kč a pasují na něj všechny Fitingové spojky takže rozvod hadiček je v pohodě
cena rychlospojek je od 4kč do 30kč ( neznačkové ale fungují dobře )
nebo značkové cena spojky okolo 100kč
hadička okolo 15kč m ( silnostěná tlaková hadička )
trysky seženeš buď přez čínu cena okolo 30kč za trysku na fiting
nebo značkovou na stránkách trysky.cz ( ale myslím si že je to jedno a to samé jen cena je daleko jiná )

ty čerpadla jsou vyráběna prý na slovensku

Josef

Ja to prave vyresil tim elektroventilem co je bezne v prackach, z vodovodnich trubek jsem si udelal primo vyvod na ten ventil a ten je spinanej hodinama, mam ale jen minutovy a to je hrozne dlouha doba, rosi to fakt hodne.Chtel bych to spinat treba 2x denne na 10 vterin, tak nebudu mit problem s tim ze ybch rosil studenou vodou(po skonceni roseni v hadicich zustane dost vody,ktera se tim vlastne odstoji..)

Chtel sjem to puvodne pres cerpadlo,ale nejak jsme nevedel jaky vybrat pro muj ucel (rosim 24terarek a padlo na to cca 55m hadic)
tak nevim jestli na tohle takova cerpadylka staci..

se stejnou sestavou jsem zacinal prvni pokusy o zavlazovani a bylo to dost slaby... tak maximalne na jedno terarko a jeste ta hadicka k tomu nesmi jit moc do kopce a a bejt moc dlouha.. a taky to dela silenej kraval. Vzdycky jsme se uplne vydesil kdyz to z niceho nic seplo:D A ze by to mlzilo to ani ne, spis to z tech trysek tak jako slintalo.. nejakej cas jsem to tu provozoval a ted jak jsme to udelal pres ten elektroventil tak je to uplne o necem jinym..

To je divný, zavlažuju tím čtyři terárka - desetilitrovej kanystr na zemi, první terárko je metr vysoký - na něm je další taky metr vysoký a vedle je další metr a půl vysoký a nakonci je malý terárko se scinkama - a jde to dobře - na to, že hadička je přes dva metry do výšky... Ale možná kecám, možná je čerpadýlko z jinýho auta...dal mi ho táta, co měl náhradní doma a tvrdil, že je z favorita...

nebo jsem mel ja mozna naky jiny, ale mam pocit ze jsem kupoval cerpadylko na facko, nebo mozna 120tku, ted nevim... prave mi bylo divny jaktoze to nekomu funguje a me ne. zkousel jsem do toho poustet ruzny volty ale nidky to nebylo optimalni..a to mi ta hadicka sla tak max. metr na vejsku...

Tak to nevím, já tý technice taky houby rozumím. Ale je fakt, že jsme zkoušeli dva motůrky a jeden to taky nevytáhl... ale ten nevím, z čeho byl... ale zatím to vypadá, že za málo peněz celkem parádní výkon - nejdražší byl kanystr. Na to, že mám ty terárka celkem velký, tak za pár vteřin je zavlaženo až až... Oproti Habba mistu, kterej byl nanic...
Ale je fakt, že to dost řve a mám to v ložnici, to je celkem nevýhoda.

A ProTimer funguje dobře - už jsem to napojila a je to paráda.

já sem zkoušel to slovenské čerpadlo do kávovaru a k němu jsem dal trysky co přivezl kamarád z Hammu cena jedné je asi 2-3 eura
jsou celé z plastu ale fungují na ten fitting to je důležité
každopádně nedovedu říci zda to čerpadlo co dává 10 atm utáhne třeba 20 trysek
hodiny si koupím asi do skříně digitální
ten protimer je jinak velice dobrá věc
protože za 1min mě to moje čerpadlo vychlastá třeba kyblík vody to je strašný :-D

Josef

Ja mam pumpu ULKA EX5 to nemci najcastesie maju v tych setoch. Su to pumpy z kavovarov, tlak myslim 10bar

Skus ebay.de
http://www.ebay.de/itm/Beregnungsanlage-2-Dusen-fu r-Terrarium-Luftbefeuchter-/261052092969?pt=de_hau s_garten_tierbedarf_reptilien&hash=item3cc7ead229# ht_500wt_1413

alebo tu si pozri ako to riesil jeden typek na zavlazovanie chilli, ucel v podstate rovnaky ;)
http://fotky.hawwwran.com/clanky/jak-vyrobit-autom aticke-zavlazovani-33.html

Tu je zase nieco podobne ale v Nemcine
technik.html

Pumpu kupis okolo 500, hadicky v OBI, bauhaus za par korun ale najdrahsie su tie rozprasovace.
Tu kupis max tie gardena 5ks asi 100kc. Tie kovove profi som tu nevidel, v DE okolo 5euro + 2 posta/kus co je celkom dost.

Inac ak chcete len zvysit vlhkost a nemat vela vody vsade po chvilke, tak by som odporucil kupit nejaky zvlhcovac vzduchu. Na ten napojite hadicu 10-12mm podla otvoru a zavediete do terarka. Funguje to fajn a netreba kupovat tie profi tera zvlhcovace. Len treba taky co je ultrazvukovy, nie co ohrieva lebo teplu paru nechceme.

Zdravim, chtěl sem si předělat rosení na čerpadlo z kávovaru, neboť jsem se chtěl zbavit 12V zdroje pohánějící doteď čerpadlo ostřikovačů, kvůli místu. Zakoupil jsem tedy všude doporučované čerpadlo ULKA E5 (48W, 15bar, 650cc/min) viz katalog www.scribd.com. Teď k samotnému problému je možné, aby tlak z tohoto čerpadla nestačil ani na rosení pomocí 3 trysek (Gardena). Nebo mám nějaký vadný kus? Krom toho, že čerpadlo je dost hlučné a vibruje :-D což by mi tolik nevadilo, vyřešilio by se to uložením do molitanového "boxu", kdyby to však rosilo tak jak jsem chtěl tzn. minimálně 6 trysek :-( Kdo používá tyto čerpadla, na kolik jedete trysek? Díky

ještě jsem zjistil že čerpadlo používané v komerčních sytémech dává tlak. max 125psi a max průtok 1,1L/min viz www.mistking.com. Píšou, že je vhodné až pro 20 trysek. Když to srovnám s hodnotama ULKA EX5 - max. tlak 15Bar což je přibližně 215psi, a průtok cca poloviční 650ml/min tzn. že by to snad mělo zvládnou i polovinu trysek ne? Bojím se akorát, že problém je v tryskách od gardeny, které mají asi oproti těm tryskám v komerčních systémech asi mnohem větší průtok co??? Tím pádem se asi dostávám na max. použití 2-3 trysky. Uvažuju správně???? nebo je problém někde jinde. Prosím moc o radu. Nevím zda mám čerpadlo za 400,- vracet a shánět výkonější či jak. Děkuju

Cau taky jsem si poridil cerpadlo ULKA EX5 a zapojil na to 3 mlzny trysky B1/8SM-CE1 http://www.trysky.cz/downloads/60m.php/unijet_fine _wide.pdf bezelo asi 5 sec. nadherna mlha, ale pak v nem neco prasklo a voda strikala vsude jen ne z trysek :) Moc tomu nerozumim a zkouset to znova nehodlam :) Jako nejlepsi system mi prijde z www.mistking.com ale sezen to tady nekde. Nebo aspon sehnat podobny cerpadlo. No a ty trysky od Gardeny jsou na prd, s mlhou to nema nic spolecnyho. Vyuziti bych videl tak na zalevani mrkve :)

Trysky od gardeny jsou delany na pouziti v beznym vodovodnim radu, to je tlak kolem 3 baru. Resil jsem taky problem s rosenim, nemel jsem teda tyhle kavovy cerpadla,ale cerpadlo z ostrikovacu a jako zdroj(tam byl asi problem) jsem pouzival 12V traficko od cinanu a trysky jen tak cintaly.. Ted to mam roztahany po byte v hadicich a napojeny na vodovod aty trysky fakt mlzej..dobry je, ze nejsem omezenej poctem trysek, nedela to kraval a diky delce hadice - asi 55m po celym byte rosim v podstate jen odstatou vodou.

Zkusil bych pouzit silnejsi zdroj, nejakej ze staryho PC.. evidentne do toho cerpadla jde malo stavy, protoze ten tlak co dava by mel v pohode utahnout vic jak 2-3 trysky

toto čerpadlo je normálně na 230V kupoval jsem ho právě proto abych se zbavil 12V zdroje pro to čerpadlo z ostřikovačů. Takže štávy málo nejde, tlak by mělo dávat max 15bar. Když jsem používal ostřikovací čerpadlo na 12V/4A zdroji, v klidu to běželo na 6 trysek a asi by zvládlo klidně víc. Ale toto čerpadlo z kávovaru na 3. trysku jen tak postřikuje a 4 tryska pár kapek. Nevím jestli není problém ten malý průtok max. 650ml/min????

achjo něco jsem pročítal, tlak ve vodovodním řádu má být dle nějakých norem cca tuším max. 6barů, min. 1,5bar, běžně se pohybuje okolo 2-5 barů to znamená, že toto čerpadlo s tlakem max. 15barů musí ty trysky utáhnout. Problém je podle mě nedostatečný průtok vody 650ml/min.??? Nevím jakou "spotřebu" vody mají ty Gardena trysky??? Neví někdo??? Jaké parametry tedy má mít vhodné čerpadlo na cca 6 trysek Gardena - tlak stačí 2-3Bar a průtok třeba 1,5-2L/min. Popř neví někdo jaký parametry má čerpadlo ostřikovačů z aut??? Já vím, mám strašně dotazů, ale nevím si prostě rady.....Díky moc

aha díky za informace, podle tvých parametrů si teda jedna tryska za minutu vezme cca necelých 600ml/min, tzn. že to moje čerpadlo zákonitě nemůže obloužit víc trysek typu Gardena. Museli by se použít teda nějaké ty drahé trysky co tam dávají do těch komerčních soustav. :-( Achjo takže nejspíš 4 kila za čerpadlo zbytečně :(

tak jsem zase trochu pátral a trysky co používají němci v homemade setech rosení mají průtok okolo 0,5-1 dcl/min při 4bar záleží na úhlu rozstřiku. Tomu by odpovídalo použití až 10ti nebo i více trysek u popisů jejich sestav viz. např. http://stores.ebay.de/AW-Terraristik/Klima-Luftbef euchter-/_i.html?rt=nc&_fsub=1403270018&_sc=1&_sid =77465018&_sop=10&_trksid=p4634.c0.m14.l1513&_pgn= 1 tento prodejce nabízí různé sety, nebo i jen části trysky čerpadla atd...nebo zde http://www.ebay.de/itm/Spruhduse-Regenduse-mit-Spr uhwinkel-80-105-120-Beregnungsanlage-Terrarium-/22 1165839273?pt=de_haus_garten_tierbedarf_reptilien& var=&hash=item337e82e3a9 bohužel u nás v ČR sehnat nějaké jiné trysky než Gradeny je dost problém. Ptal jsem se zde http://www.matpro.cz/Tefen/Strikaci-a-mlzici-trysk y.html kde mají myslím úplně ty stejné trysky jak němci "trysky s kónickým paprskem vnější závot 1/8", ale bylo mi zděleno, že prakticky toto zboží vůbec neobjednávaj a na provozovně maj jen nějakejch pár kusů. Cena trysky necelých nějakých 43-47kč. S tím, že se musí objednat balík 100ks. :-( tzn. reálnější bude sehnat čerpadlo odpovídající parametrům Gardena tryskám.... Jaffata změřil bys prosím průtok té Gardena trysky při tlaku vodovodního řádu????? Prosím prosím Dík

Muzu se zeptat jak to cerpadlo mate zapojene?Jen prerusenou hadici a jeden konec vhozeny do nadoby s vodou a druhy na trysky?Chtel bych to pouzit jen na bezne roseni,to znamena mosazny rucni rozprasovac na vodu.Klasika
Problem by byl asi v tom,ze vam voda proteka pri zapnti cerpadla tryskou.U me by protekala voda jen kdyz zmacku packuna roseni.