Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Boa constrictor - úhyn :-(

Zdravim,
netusil jsem, ze tady nekdy zalozim takoveto tema, ale bohuzel budu muset:-(
Predevcirem vecer jsem si privezl domu trio (1,2) hroznysu kralovskych. Mam je od pani, ktere verim, takze od zadnyho prekupnika jsem je nebral.
Bohuzel dneska se stalo to, ze mi samec uhynul :!:
Teraria mam v obyvaku a vcera pozde v noci jsem si vsiml, ze s tim samcem neni neco v poradku - zacalo to tim, ze od nekud (z ust, konecniku - nevim) vyloucil takovou temer cirou (misty nabelalou) kapalinu (hustota neco mezi vodou a olejem), ktera :!: opravdu hodne :!: zapachala. Hada jsem tedy vzal a okoupal ho ve vane, protoze se v ni samozrejme vyvalel. Spolu s nim i samce druheho - pro jistotu. Nasakle bukove stepky jsem odstrani, mokre misto umyl navlhcenou hadrou a vratil jse zpet. Dneska rano jsem vstal, niceho zvlastniho jsem si nevsiml - jezel schouleny v klubicku. Pred hodinou jsem se vratil ze zkousky a citim zase ten sileny smrad! Kouknu na hada - oteviral usta a jakoby si narovnaval celist -zarazilo me, ze mel usta (horni a dolni celist) do "V", kdyz byste se podivali z vrchu. Vypadal, ze mel nejake krece a usta mel zaslinene, mozna to byla ta tekutina. Sel jsem pro hadr, kdyblik, ze to zas umeju, chtel jsem ho odsunout a konec:-( Had se ani nehnul.
Cele se to odehralo v casovem intervalu 12. hodin.

Samozrejme jsem ho pri porizeni dal ke svemu samci, protoze pani rikala, ze je mela nekolik mesicu v karantene (sama je nemela dlouho, musela je nutne prodat) - proto jsem si rikal, ze by se nemuselo nic stat. Vim, ze se tady k tomuhle par lidi vyjadri.

Nicmene jsem volal na veterinu, ze prej se muzu s obema hady stavit (mrtvym i zivym), ale z duvodu ze je patek odpoledne nic nezmuzou. Takze muzu dat mrtveho hada na pitvu za 2000 s tim, ze mu zjisti co mu bylo a na zaklade toho by snad mohli zjistit, jestli je to nejak infekcni a podniknout nejake kroky, aby se to same nestalo samci, ktery s tim mrtvym sdilel terarium. Na dne terasia mam nejakou folii tak tu asi vyhodim a dam tam cistou - pro novou.

Prikladam Vam fotografie mrtveho hada + vyfocenou tekutinu, kterou nejakym zpusobem vyloucil (na fotce to vypada trosku jinak nez to vidim ja)

Nenapada nekoho co by to mohlo byt, nebo co podniknout? Jsem fakt zoufalej :-(

Diky predem, Mirror

EDIT: Ty stepky se mu do ust dostaly az po uhynu
EDIT2: Proboha, ted kdyz si to po sobe ctu, tak bych se nejradeji zastrelil...misty si pripadam jako naprosta lama

Tak to je mi upřímně líto... :-( Je ho škoda. Nic víc ti k tomu ale nenapíšu, jen že mě podobnou tekutinu před nedávnem vyloučila z kloaky mladá samice Bc. ovšem ta tvoje je do běla a ta "naše" byla lehce načervenalá. Ale jinak je had v pořádku.

A proto je lepší si vypiplat mláďata, koupě větších hadů je vždy spojená s rizikem. Je to smutná zkušenost, podobnou má hodně z nás. Určitě by to chtělo pitvu a při manipulaci s ostatními hady si mýt a desinfikovat ruce, co jde vyhodit, co ne omýt Virkonem. na ruce je dobrý Spitaderm. Ostatním hadům držíme palce. Dej vědět, co se na pitvě zjistilo. Budeš hada reklamovat ?

Mě tak trochu zaujalo toto:

Mam je od pani, ktere verim, takze od zadnyho prekupnika jsem je nebral.

pani rikala, ze je mela nekolik mesicu v karantene (sama je nemela dlouho, musela je nutne prodat)

To si trochu odporuje, mně to teda překupnictvím celkem smrdí. Paní si pořídila dospělé trio, ale brzy ho "musela"(?) prodat...
Nevím nakolik jí dotyčný znal, ale...

Navíc paní tvrdila, že nedávno (co to je???) normálně sežral potkana a měl normální trus. Nevěřím, že had, který za dva dny po nákupu uhyne s výše uvedenými příznaky (v teráriu, kde normálně dlouhodobě vegetí jiný hroznýš), samostatně a bez problému žral před řekněme méně než měsícem až měsícem a půl.

Je to smutná, ale přeci jen zkušenost, jak může dopadnout nákup dospělých "chovných" hadů.

Janowak: Jasny, hada ale reklamovat nebudu. Myslim, ze zrovna v pravu nejsem. Had mohl uhynout i moji vinou - i kdyz nevim jakou:-/

Krokous: Ja rozumim, muze se to takhle zdat, ale dotycna pani je regnuta i tady na poradne, ale jmeno si necham samozrejme pro sebe. Co jsem slysel, tak je musela dat pryc, protoze manzel ji to prestal tolerovat.

Mela ho doma tri mesice, jednou potravu odmitl a jednou zvracel. Nespecifikovala, kdy naposledy zral, ale tusim, ze nez jsem je bral, rikala, ze zrali nekdy v nedeli tusim (ted je patek - pro budouci ctenare), tzn. zhruba tri dny pred transportem (auto, Ostrava-Otrokovice (Zlin)).

No a abych se jeste ujistil...mam tu jeste par fotek osmilete samice. Jedna sada ukazuje jeji bricho asi pul metru od hlavy, druha "pruhy" na bocich....jsem pripraven temer na vse....

EDIT: Jo a vsiml jsem si, ze ma obcas pootevrenou tlamku - tak na cca pul cm

Hada bych asi zkusil reklamovat, smrt během dvou dnů mi přijde přinejmenším podezřelá. Troufám si tvrdit, že v pokojových podmínkách bez jakékoliv péče (bez vody, potravy i ideální teploty) by ti vydržel minimálně dva měsíce pokud by byl v dobrém stavu.

To, že je na někdo Teraporadně zaregistrovaný nezaručuje vůbec nic.

Pokud byl nakrmen v neděli, byl by pravděpodobně potkan nebo i myš při jeho vychrtlosti ještě vidět jako "boule" ve 2/3 těla. Je možné, že had byl oslabený (dehydratovaný, vyhladovělý, cokoliv) a velikost kořisti, kterou by za normálních okolností v pohodě strávil, díky špatnému stavu strávit nedokázal a pokusil se jí vyvrhnout, proto ta otevřená tlama. Bohužel se mu to nepovedlo, vysílil se a zemřel. Při špatném trávení vznikají v těle jedovaté látky, které dokáží organismus i otrávit. Navíc se podle fotky opravdu zdá, že nebyl v dobré kondici.

"Mela ho doma tri mesice, jednou potravu odmitl a jednou zvracel." a co bylo příčinou zvracení? Ta dotyčná paní by ti měla vrátit peníze, leda že by jsi byl opravdu takový amatér a odrovnal toho hada během několika dní sám, což by s tebou bylo hodně špatné. Zdravej had nemůže být přece tak hubený, ta kůže na něm úplně visí. I když jde o samce tak by takhle hubený být neměl.
Jinak co se týče těch příčních pruhů na bocích, tak to nic není, jsou to jen "přeležené" šupiny. Ty skvrny nevím, ale moc se mi nelíbí.

Ty skvrny vypadají na plísňové onemocnění. Je to dost rozsáhlé, to se už špatně léčí. Podle mě to jsou nějací veteráni před smrtí. Na tvém místě bych vrátil i zbytek hadů a chtěl peníze zpět. Nárok máš a nebyla to tvoje chyba. To by přece pošli všichni, když byli spolu v jednom terárku. Na manžela se paní asi jenom vymlouvala, takovíto hadi se dávají zadarmo. Vrať je, všechno pořádně vydesinfikuj a kup si do začátku pár mláďat. Z tohodle nic dobrýho nebude. Dělej ale jak myslíš, tohle je můj názor.

Rovněž to vidím na jednoznačnou reklamaci, a propos, jak už bylo psáno, to, že někdo chodí na poradnu nic neznamená - za dva dny prostě hada neutýráš, ikdybys ho měl v holé bedně. Pokud jde o mě, nemám problém reklamovat takovýto úhyn i dobrému kamarádovi, kterému důvěřuji (a ten zas nemá problém to akceptovat - jednu takovou zkušenost mám). Jak píše Janowak, manžel byl záminka, po "stěhování" druhá nejčastější při prodeji adultů. Já jsem si před pár lety zavlekl k eublepharům cryptosporidie (naštěstí jsem tehdy měl spíš mini chov) s dospělou samicí, která byla před snůškou a chlapík ji dával pryč z důvodu stěhování - to, že dodnes bydlí na stejné adrese (ověřeno) není překvapením, že...
Taky bych to viděl na mláďata anebo v případě adultů pečlivě sledovat diskuze, webovky atd. a udělat si obrázek. Já už si takhle dělám obrázek o lidech, co se potulují po netu pár let a ono brzo zjistíš, kdo za něco stojí a od koho si třeba adulty s klidem vezmeš...hlavní je nespěchat;-)
Jinak držím palce ať je zbytek hadů OK...

Po přečtení až sem z toho rovněž nemám dobrý pocit. Myslím, že had neuhynul Tvou vinou.

Ty skvrny vypadají na plísňové onemocnění. Je to dost rozsáhlé,

Nepoznám plísňové onemocnění u hada, ale ty břišní šupiny nejsou v pořádku. Ta paní si toho musela všimnout a hroznýš byl tedy nemocen delší dobu.

Taky mám ve svém chovu zkušenosti s úhynem hadů a i když je had mrtvý a má zcela povolené svalstvo, kůže nevisela tak, jako na fotce. A to jsem bohužel bojovala s hodně hubenými jedinci, násilně krmila, snažila se o navrácení normální hydratace organismu. A i hadi v hodně špatném stavu mi "vydrželi" dva měsíce. Určitě bych hady vrátila. Jinak je mi líto, jak říkám, mám to také za sebou.. Strach, sebeobviňování.. Držím pěsti. A paní evidentně kecá. A jestli budeš mít nějaké info z pitvy, hoď je sem, zajímá mě to.

,,Chudák " původní majitelka se teď asi klepe, že ji tady zveřejníte. A má proč ! S reklamací / oprávněnou / určitě uspějete. Pokud ne, budeme rádi, když se dozvíme, kdo se neštítí prodávat nemocné hady před smrtí. Držím palce, nedejte se okrádat.

Ted se tady koukam po delsi dobe a koukam teda...Nevim jak to napsat, ale proste neumite pochopit, ze majitelka neni zadna svine a ze proste hada musela prodat z rodinnych duvodu. Kazdopadne bycho tuto kapitolu uz uzavrel s tim, ze pokud mate nejake podezreni na namoc, na kterou had uhynul, tak sem piste, ale pani majitelku tady uz fakt resit nebudem. Ja mam na ni nazor jaky mam, od uhynu jsme si toho spolu napsali uz dost, dokonce je z toho tak spatna (ne z toho co tu cetla), ze jsme se domluvili na jiste kompenzaci. Nick opravdu neuverejnim, to se na me nezlobte.

Diky vsem za projeveny zajem, informace atd...Samozrejme jsem se poucil, snad to k necemu bude....
Mejte se pekne a omlouvam se za silna slova, ktera jsem vyse uvedl

Mirror