Makedonie - Novi Dojran, kamp Acikot, Dojranské jezero
Paráda, sleduju to od chvíle cos to začal vkládat - tak doufám, že je to vše ať neruším mezi obrázky Za jak dlouhou dobu a na jak velké ploše +- jsi tohle nalovil?
toto je hotovy raj pre plazaky :) Jirka Hales ma tam pre rokom volal a teraz lutujem ze som nebol :(
Uplně závidím , ta černá tesselata je opravdu špica. Co je prosím ta užovka s oranžovou hlavou? žůžo.
No konečně Ondro.Už jsem si myslel,že se s námi ani nepodělíš.Muselo to býti moc fajn a může mě jen mrzet,že jsem se též nepřidal.
No tak to je naozaj paráda
Teda Ondro,opravdu mádhera.Já potkat tu červenou Podarcis melisellensis,tak mám okamžitou zástavu.Moc hezký
Já potkat tu červenou Podarcis melisellensis
To je Podarcis erhardii (teoreticky i muraliska, musel bych ji vidět z vrchu).
Jinak Ondro, jseš si jistý, že tohle:
je P. erhardii (soudím podle názvu fotky "046konskostenjeperhardi.jpg")? Podle mě je to muraliska. Vím že ve Stenje jsou i erhardky, ale tahle to podle mě není. Každopádně podařená výprava.
Děkuji za upřesnění,zmátla mě ta výrazná červená barva.
MadMike:Mohla by to být štíhlovka Dolichophis caspius.
Díky
Arutha:
sleduju to od chvíle cos to začal vkládat - tak doufám, že je to vše ať neruším mezi obrázky Za jak dlouhou dobu a na jak velké ploše +- jsi tohle nalovil?
Tak už to je všechno, pár fotek zvířat ještě mám, ale vesměs by se to opakovalo. Ještě tam chybí čtyři druhy, které nemám nafoceny - Lissotriton vulgaris, Coronella austriaca, Hierophis gemonensis a Emys orbicularis. Celkem jsme v Makedonii strávili jen 7 dní a v Albánii 3 dny. V Makedonii jsme měli 2 základny - 1. Konsko na břehu Prespanského jezera (výlet do Stenje a na ostrov Golem Grad, do pohoří Galičica a k Ohridskému jezeru), 2. U Dojranského jezera v Novi Dorjan (výlety do kaňonu Vardaru a do Smolari do podhůří pohoří Belasica) a při přejezdu z Albánie na Dojran jsme měli několika hodinový výlet na monastýr (klášter) Treskavec u Prilepu. V Albánii jsme bydleli v městečku Radhime na pobřeží Jónského moře (výlety do okolí - průsmyk Llogara, římské památky nedaleko Radhime), při přejezdu od Prespy do Albánie jsme měli krátkou zastávku ve městě Ohrid, ve Sv. Stefan a druhý den ráno v Albánii ve městě Berat - zřícenina hradu nad městem. Jinak, teda všechno z toho jsem nechytl, jen skoro všechno. Bohužel třeba kváti (El.q.quatuorlineata) jsem si musel na focení půjčit. Jinak třeba hermannek jsem jen já sám našel nějakých 15-20, celkem jich bylo nalezeno určitě několik desítek. U Treskavce byli desítky a desítky těch krásných erhardek, přímo jen na jediné terase našeho apartmánu u Dojranu jsem napočítal tuším asi 15 těch "kotscháků", zelených ještěrek tam bylo taky spousta. Zmije růžkaté jsme viděli tři - dvě na Golem Gradu (1 nám přinesl místní průvodce, 1 chytil Ivan Kocourek - šel metr přede mnou) a jednu v kaňonu Vardaru chytla moje maličkost. štíhlovek jsem viděl víc, ale chytnul jen jednu (dvě mi zdrhly v tom pařáku u Treskavce), jednu I. Kocourek a jednu Janina Bul. (to mládě). Persy dvě (jednu Janina, jednu já). Tessellat kvanta na Prespě, hlavně na G. Gradu, tam se plazily všude... Longissimu jedinou - to mládě ve Smolari (moje maličkost). Pár slepáků v Albánii a jednoho v kaňonu Vardaru. Ivan K. viděl v Albánii gemonensisku a na Galičici chytil Coronellu, E. quatuorlineata - dva kousky v Albánii - 1 dospělá (Janina B.) a jedno mládě (Ivan K.)Takže na hady celkem slušný. Jen mě mrzelo, že byl takový pařák, takže jich nebylo vylezlých víc, doufal jse ma Dojranu třeba v najadumky a malpolony...
Mino:
toto je hotovy raj pre plazaky Jirka Hales ma tam pre rokom volal a teraz lutujem ze som nebol
Stojí to opravdu za to, jen kdyby to nebylo v takovém kvaltu a nebyly takové pařáky... Srovnatelný pro mne byl jz. Bulharska - údolí Strumy až po Petrič, taky super.
Mad Mike:
Co je prosím ta užovka s oranžovou hlavou?
Štíhlovka východní (Dolichophis caspius), nejdelší had Evropy a pěkná "vzteklina" V Bulharsko jsem skočil po jedný, která měla určitě přes 2 metry, tahal jsem ji za poslední třetinu těla z díry v zídce pod viaduktem, ale nevytáhnul, spíš bych ji přetrh...
Pepé:
může mě jen mrzet,že jsem se též nepřidal.
To, jo, stálo to za to.
Melda:
Teda Ondro,opravdu mádhera.Já potkat tu červenou Podarcis melisellensis,tak mám okamžitou zástavu.
Byla to zřejmě P. erhardii. A bylo jich tam asi tak 1000, pořád mi běhali přes cestu a skákali z pod nohou, ale chytat je v tom vedru byl nadlidský výkon, pár jsem si jich teda lapnul, ale tuhle nejhezčí (takových tam bylo jen pár) drapla Janina (JaBul) s přítelem.
Navay:
Jinak Ondro, jseš si jistý, že tohle (obr.) je P. erhardii (soudím podle názvu fotky "046konskostenjeperhardi.jpg")? Podle mě je to muraliska. Vím že ve Stenje jsou i erhardky, ale tahle to podle mě není. Každopádně podařená výprava.
Asi to bude muraliska, tuhle jsem fotil o něco výš při přechodu ze Stenje do Konjsko, já ty podarcisky do popisek flákal, jak mě zrovna napadlo. Pořád tyhle dvě přehazuju, jestli bys pro mě měl nějaký typ, jak je spolehlivě odlišovat, tak sem s ním, třeba si to konečně zapamatuju.
Bomba fotky/nálezy!...Ten slepák je super! V Evropě je tuším jenom jeden druh, že? - Typhlops vermicularis?
Ten slepák je super! V Evropě je tuším jenom jeden druh, že? - Typhlops vermicularis?
Přesně tak. Potkávám se s nima na Balkáně a v Turecku celkem pravidelně, kratší dobu jsem je i choval (pak jsem je daroval kamarádovi, za cca půl roku neuhynul ani jediný) a bez problémů, stačí mít zdroj mravenčích kukel a malou bedýnku.
Ještě přidám něco bezobratlých, omluvte mou neznalost, zkušenější jistě popisky doplní a poopraví ke spokojenosti všech.
Brouci -
Nějaký chrobák (velikost cca 2 cm)
Nějaký tesařík (v těle nějakých 4-5 cm)
Nějaký opravdu velký střevlík (v těle nějakých 5-6 cm) - Procerus gigas(?)
Mrňaví zlatohlávci v akci (měli tak 1 cm)
Motýli -
Martináč
Housenka, vlastně ani nevím jestli motýlí
Rovnokřídlí -
Velké saranče (okolo 6+ cm tělo)
Měkýši -
Velcí šneci (průměr ulity cca 3-4 cm)
Stonohy a mnohonožky -
Stonoha Scolopendra sp. (spousta kusů mezi 10 až 20 cm)
Mnohonožka (asi 6 cm)
Svinule (některé opravdu impozantní - až okolo 3 cm)
Pavoukovci -
Euscorpius sp.
Mesobuthus gibossus (?)
Nějaký mně neznámý, ale krásně nasr... pavouk (velikost okolo 1,5 cm tělo)
Nějaký drobný sklípkan - Ischnocolus(?) (2 cm tělo)
Stepník (velikej, krásnej, kliďas a úžasný kukuč...)
Bylo toho mnohem ví, to je jen malý průřez a v tom fofru jsem nestíhal fotit všechno, co bych chtěl...
Tak popořadě: Nějakej brouk - Copris hispanus - krásnej, velikej, v oblasti dost hojnej Nějaký tesařík - by mohla byt "obyc" Lamia textor Mrňaví zlatohlávci v akci (měli tak 1 cm)- Oxythyrea sp., ale melo by to jit dohledat, neni to funesta MArtinac je normalni hruskac Housenka, vlastně ani nevím jestli motýlí - housenka zajimave mury Xylena, nejspis exolata - jak vysoko to bylo? vetusta je spis vys Velke sarance - to jsme resili s JaBulou a ja bych typl, ze je to normlani Schistocerka - v prirode delaji ruzne formy a jsou odlisne od chovu. Snek je Helix aspersa bych rekl Nějaký drobný sklípkan - Ischnocolus(?) (2 cm tělo) - podle ksichtu bych spis rekl, ze se jedna o rod Gnaphosa - skalovka, nase nejvetsi ma skoro 4 cm (lucifuga)
Snad jsem pomohl, vic nevim :) Krasne fotky s uzasne cesty :) Skoda ze jsem nejel, Jana me taky tahala, ale nejni cas :(
VH
A strevlik je Procerus!!!! Nejvetsi to strevlik Evropy :) VH
Housenka, vlastně ani nevím jestli motýlí - housenka zajimave mury Xylena, nejspis exolata - jak vysoko to bylo? vetusta je spis vys
Bylo to právě nízko, přímo u břehů Dojranu.
Nějaký drobný sklípkan - Ischnocolus(?) (2 cm tělo) - podle ksichtu bych spis rekl, ze se jedna o rod Gnaphosa - skalovka, nase nejvetsi ma skoro 4 cm (lucifuga)
Může být, mě to úplně na sklípkana nesedělo a bylo to i dost vysoko (skály, vítr, zima...), ale nenapadlo mě nic jinšího. Když si to tak vybavuju, tak byl asi ještě větší, ale nechtěl jsem přehánět.
Nevíš ještě, co to mohlo být za toho "nasr..." pavoučka?
Jinak dík za upřesnění.
Nasranej pavoucek je asi nejakej Lycosid (slidak), bohuzel mu neni dobre videt hlavohrud a typovat moc nechci :) VH
Paradni fotky, koukam, ze si byl za tech 10dni hoodne uspesnej:) Fakt krasa
Moc pěkný, hned bych taky někam jel když na to koukám...
Albánie
Makedonie - Prilep, cestou na monastýr Treskavec
Makedonie - kaňon řeky Vardar u Demir Kapija
Makedonie - Smolari, vodopád na řece Strumici
Makedonie - Novi Dojran, kamp Acikot, Dojranské jezero
Paráda, sleduju to od chvíle cos to začal vkládat - tak doufám, že je to vše ať neruším mezi obrázky Za jak dlouhou dobu a na jak velké ploše +- jsi tohle nalovil?
toto je hotovy raj pre plazaky :) Jirka Hales ma tam pre rokom volal a teraz lutujem ze som nebol :(
Uplně závidím , ta černá tesselata je opravdu špica. Co je prosím ta užovka s oranžovou hlavou? žůžo.
No konečně Ondro.Už jsem si myslel,že se s námi ani nepodělíš.Muselo to býti moc fajn a může mě jen mrzet,že jsem se též nepřidal.
No tak to je naozaj paráda
Teda Ondro,opravdu mádhera.Já potkat tu červenou Podarcis melisellensis,tak mám okamžitou zástavu.Moc hezký
To je Podarcis erhardii (teoreticky i muraliska, musel bych ji vidět z vrchu).
Jinak Ondro, jseš si jistý, že tohle:
je P. erhardii (soudím podle názvu fotky "046konskostenjeperhardi.jpg")?
Podle mě je to muraliska. Vím že ve Stenje jsou i erhardky, ale tahle to podle mě není.
Každopádně podařená výprava.
Děkuji za upřesnění,zmátla mě ta výrazná červená barva.
MadMike:Mohla by to být štíhlovka Dolichophis caspius.
Díky
Arutha:
Tak už to je všechno, pár fotek zvířat ještě mám, ale vesměs by se to opakovalo. Ještě tam chybí čtyři druhy, které nemám nafoceny - Lissotriton vulgaris, Coronella austriaca, Hierophis gemonensis a Emys orbicularis.
Celkem jsme v Makedonii strávili jen 7 dní a v Albánii 3 dny. V Makedonii jsme měli 2 základny - 1. Konsko na břehu Prespanského jezera (výlet do Stenje a na ostrov Golem Grad, do pohoří Galičica a k Ohridskému jezeru), 2. U Dojranského jezera v Novi Dorjan (výlety do kaňonu Vardaru a do Smolari do podhůří pohoří Belasica) a při přejezdu z Albánie na Dojran jsme měli několika hodinový výlet na monastýr (klášter) Treskavec u Prilepu. V Albánii jsme bydleli v městečku Radhime na pobřeží Jónského moře (výlety do okolí - průsmyk Llogara, římské památky nedaleko Radhime), při přejezdu od Prespy do Albánie jsme měli krátkou zastávku ve městě Ohrid, ve Sv. Stefan a druhý den ráno v Albánii ve městě Berat - zřícenina hradu nad městem.
Jinak, teda všechno z toho jsem nechytl, jen skoro všechno. Bohužel třeba kváti (El.q.quatuorlineata) jsem si musel na focení půjčit.
Jinak třeba hermannek jsem jen já sám našel nějakých 15-20, celkem jich bylo nalezeno určitě několik desítek. U Treskavce byli desítky a desítky těch krásných erhardek, přímo jen na jediné terase našeho apartmánu u Dojranu jsem napočítal tuším asi 15 těch "kotscháků", zelených ještěrek tam bylo taky spousta. Zmije růžkaté jsme viděli tři - dvě na Golem Gradu (1 nám přinesl místní průvodce, 1 chytil Ivan Kocourek - šel metr přede mnou) a jednu v kaňonu Vardaru chytla moje maličkost. štíhlovek jsem viděl víc, ale chytnul jen jednu (dvě mi zdrhly v tom pařáku u Treskavce), jednu I. Kocourek a jednu Janina Bul. (to mládě). Persy dvě (jednu Janina, jednu já). Tessellat kvanta na Prespě, hlavně na G. Gradu, tam se plazily všude... Longissimu jedinou - to mládě ve Smolari (moje maličkost). Pár slepáků v Albánii a jednoho v kaňonu Vardaru. Ivan K. viděl v Albánii gemonensisku a na Galičici chytil Coronellu, E. quatuorlineata - dva kousky v Albánii - 1 dospělá (Janina B.) a jedno mládě (Ivan K.)Takže na hady celkem slušný. Jen mě mrzelo, že byl takový pařák, takže jich nebylo vylezlých víc, doufal jse ma Dojranu třeba v najadumky a malpolony...
Mino:
Stojí to opravdu za to, jen kdyby to nebylo v takovém kvaltu a nebyly takové pařáky... Srovnatelný pro mne byl jz. Bulharska - údolí Strumy až po Petrič, taky super.
Mad Mike:
Štíhlovka východní (Dolichophis caspius), nejdelší had Evropy a pěkná "vzteklina"
V Bulharsko jsem skočil po jedný, která měla určitě přes 2 metry, tahal jsem ji za poslední třetinu těla z díry v zídce pod viaduktem, ale nevytáhnul, spíš bych ji přetrh...
Pepé:
To, jo, stálo to za to.
Melda:
Byla to zřejmě P. erhardii. A bylo jich tam asi tak 1000, pořád mi běhali přes cestu a skákali z pod nohou, ale chytat je v tom vedru byl nadlidský výkon, pár jsem si jich teda lapnul, ale tuhle nejhezčí (takových tam bylo jen pár) drapla Janina (JaBul) s přítelem.
Navay:
Asi to bude muraliska, tuhle jsem fotil o něco výš při přechodu ze Stenje do Konjsko, já ty podarcisky do popisek flákal, jak mě zrovna napadlo. Pořád tyhle dvě přehazuju, jestli bys pro mě měl nějaký typ, jak je spolehlivě odlišovat, tak sem s ním, třeba si to konečně zapamatuju.
Bomba fotky/nálezy!...Ten slepák je super! V Evropě je tuším jenom jeden druh, že? - Typhlops vermicularis?
Přesně tak. Potkávám se s nima na Balkáně a v Turecku celkem pravidelně, kratší dobu jsem je i choval (pak jsem je daroval kamarádovi, za cca půl roku neuhynul ani jediný) a bez problémů, stačí mít zdroj mravenčích kukel a malou bedýnku.
Ještě přidám něco bezobratlých, omluvte mou neznalost, zkušenější jistě popisky doplní a poopraví ke spokojenosti všech.
Brouci -
Nějaký chrobák (velikost cca 2 cm)
Nějaký tesařík (v těle nějakých 4-5 cm)
Nějaký opravdu velký střevlík (v těle nějakých 5-6 cm) - Procerus gigas(?)
Mrňaví zlatohlávci v akci (měli tak 1 cm)
Motýli -
Martináč
Housenka, vlastně ani nevím jestli motýlí
Rovnokřídlí -
Velké saranče (okolo 6+ cm tělo)
Měkýši -
Velcí šneci (průměr ulity cca 3-4 cm)
Stonohy a mnohonožky -
Stonoha Scolopendra sp. (spousta kusů mezi 10 až 20 cm)
Mnohonožka (asi 6 cm)
Svinule (některé opravdu impozantní - až okolo 3 cm)
Pavoukovci -
Euscorpius sp.
Mesobuthus gibossus (?)
Nějaký mně neznámý, ale krásně nasr... pavouk (velikost okolo 1,5 cm tělo)
Nějaký drobný sklípkan - Ischnocolus(?) (2 cm tělo)
Stepník (velikej, krásnej, kliďas a úžasný kukuč...)
Bylo toho mnohem ví, to je jen malý průřez a v tom fofru jsem nestíhal fotit všechno, co bych chtěl...
Tak popořadě:
Nějakej brouk - Copris hispanus - krásnej, velikej, v oblasti dost hojnej
Nějaký tesařík - by mohla byt "obyc" Lamia textor
Mrňaví zlatohlávci v akci (měli tak 1 cm)- Oxythyrea sp., ale melo by to jit dohledat, neni to funesta
MArtinac je normalni hruskac
Housenka, vlastně ani nevím jestli motýlí - housenka zajimave mury Xylena, nejspis exolata - jak vysoko to bylo? vetusta je spis vys
Velke sarance - to jsme resili s JaBulou a ja bych typl, ze je to normlani Schistocerka - v prirode delaji ruzne formy a jsou odlisne od chovu.
Snek je Helix aspersa bych rekl
Nějaký drobný sklípkan - Ischnocolus(?) (2 cm tělo) - podle ksichtu bych spis rekl, ze se jedna o rod Gnaphosa - skalovka, nase nejvetsi ma skoro 4 cm (lucifuga)
Snad jsem pomohl, vic nevim :) Krasne fotky s uzasne cesty :) Skoda ze jsem nejel, Jana me taky tahala, ale nejni cas :(
VH
A strevlik je Procerus!!!! Nejvetsi to strevlik Evropy :)
VH
Bylo to právě nízko, přímo u břehů Dojranu.
Může být, mě to úplně na sklípkana nesedělo a bylo to i dost vysoko (skály, vítr, zima...), ale nenapadlo mě nic jinšího. Když si to tak vybavuju, tak byl asi ještě větší, ale nechtěl jsem přehánět.
Nevíš ještě, co to mohlo být za toho "nasr..." pavoučka?
Jinak dík za upřesnění.
Nasranej pavoucek je asi nejakej Lycosid (slidak), bohuzel mu neni dobre videt hlavohrud a typovat moc nechci :) VH
Paradni fotky, koukam, ze si byl za tech 10dni hoodne uspesnej:) Fakt krasa
Moc pěkný, hned bych taky někam jel když na to koukám...
Ještě nakonec pár obrázků krajiny a lokalit.
Okolí Prespanského jezera
Albánie - pobř. Jónského moře
Prilep - cesta na monastýr Treskavec
Svahy nad řekou Vardar u Demir Kapija
Smolari
Dojranské jezero a okolí