Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Ještěr do venkovní voliéry

Zdravím, tak mě napadlo že bych dal nějakého ještěra do venkovní voliéry, ale nevím jakého. Udělal bych tam vodní nádrž, která by byla vyhřívaná na nějakých 25° C. A do vyhřívacího rohu topný kabel zespoda a 60W žárovku. Topný kabel by byl zapnut hlavně v noci a v chladných dnech. Vyhřívací roh by byl zateplen polystyrenem. Napadá vás nějaký ještěr co by se tam hodil? Předem děkuji

Šmejký: A co třeba něco, co žije v mírném pásmu a tudíž i zimuje??? Logika, že? Spousta ještěrek, blavoři, Laudakia stellio... Nemusel bys dělat vyhřívanou vodu a jen něco pro případ dohřátí v nevlídném počasí - infrazářič. U některých druhů by stačila jen část udělaná jako "solárium". A chtělo by to buď udělat i zimovací "noru" nebo by se museli dát zimovat jinam.

P.S.: Přes zimu to ovšem bude prázdné (alespoň na pohled) tak jako tak...:-)

No, je jich víc. Něco jsem naznačil výš. Ono záleží i na místě, kde bydlíš (nadmořská výška, orientace,...). Myslím, že by šly z těch větších např. Lacerta trilineata, L. schreiberi, Timon lepidus, T. pater (?), blavoři Pseudopus apodus, agama Laudakia stellio (?), z menších "podarcisky" a spol. Problém by trochu hlavně u těch menších byl z kontrolou.

P.S.: (?) tyhle by bylo třeba řešit spíš jako skleníček, ale záleží na orientaci a nadm. v.

Zimovací prostor se dělá přímo v tom teráriu prostě jako taková "díra pod zem (dost hluboká), např. nějaké skruže (dole pletivo proti podhrabání, nahoře zakryté proti dešti) vyplněné materiálem (větve, listí, sláma...).

Třeba něco takového:
[http://img23.imageshack.us/img23/3055/venkovnterri umnkresw.png]

U venkovního bych pro trio uvažoval plochu tak 140 x 80, výšku podle způsobu udělání tak 40-50 vpředu a 80-100 vzadu. Bacha - musí to být i pod substrátem podpletivovaný. Hloubka zimoviště aspoň 80 cm, raději metr. Sklo nebo jiné hladké desky jsou lepší, protože ti potom nevylítnou ven, když to otvíráš, ale šlo by to i s OBS a udělat tam jen takové přesahy z pruhů skla nebo plexi. Je to na hodně velkou diskuzi. Do jednoho příspěvku to nenacpu.

Jaká je šance,že po "demontáži" takové voliéry zůstanou ještěrky volně na stanovišti?

Pokud by tam měli dobré úkryty, aby je nevyšťouraly kočky, kuny a neslovily dravci, tak celkem velká, samozřejmě za předpokladu, že tam budou v dosahu všechny potřebné podmínky od potravy a vody, přes kladiště a zimoviště až po dostatek potravy a vhodné mikroklima po celý rok.

přibližně jak velké teritorium zabírají v přírodě tyto velké ještěrky typu trilineat,viridisek...?

Samci jsou dominantní a na jednom stanovišti (desítky až stovky metrů čtverečních) bývá jen jeden samec a několik samic.

Jaká je šance,že po "demontáži" takové voliéry zůstanou ještěrky volně na stanovišti

pokud by tam jesterky byly i predtim - neni duvod je zavirat do voliery, pokud tam nejsou, zrejme k tomu maji nejaky duvod (nevhodne klima, predatori). Nehlede na to, ze chytat nase jesterky, nekam je zavirat, nebo dokonce volne vypoustet nepuvodni druhy na lokality kam nepatri neni uplne koser - resp. je to protizakonne.