Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Ucpané nosní dírky

Zdravím vás tu ve spolek, tak máme problémek s jedním hroznýškem...všiml jsem si, že má ucpané nosní dírky a je slyšet, že se mu fakt špatně dýchá. Vůbec nevím čím to může být :?: Teplotu má dostatečně vysokou a je na papírových ručníkách. Je v tomto případě nutná návštěva veta? Snížil jsem mu vlhkost a co teď dál...? Koupel v heřmánku? Nebo já už nevím... Díky

Ahoj.Ucpané nosní dírky a špatné dychání může byt počátečním příznakem nějaký plícní infekce tř. bakterialní zápal plic.Často to byva z nevhodné teploty, nebo mokreho substaratu.Je třeba veterinář, který nasadí nejspíš nějaký antibiotika.Bez toho bych se na vyléčení nespolíhal.

Pokud se to stalo poprvé a nachlazení je v počátku, je vhodné zprůchodnit nosní dírky vhodným předmětem, např. pátradlem, potom se mi osvědčila opakovaná aplikace dětských nosních kapek Otrivin. Dále bych se zamyslel nad poskytovanými podmínkami, zejména (nedostatečné/velké) cirkulaci vzduchu v teráriu.

no ja som mal podobny problem u E.c.c. mal zapchate obe nosne dierky a pri dychani akokeby praskal alebo co . . . Ale pri tomto mojeom pripade islo o zly substrat do ktoreho sa zahrabava v spojitosti s vasokou prasnostou toho substratu. Nakoniec som hadikovy z nosa odstranil tie suche veci v nose zubarskym hacikom vymenil raselinu s lignocelom za cyprisovu koru a uz sa to nezopakovalo . . . .

Moc vám všem děkuji za rady...no tak jsem zase o něco chytřejší. Já totiž do hada hned nechci rvát nějaký s.ačky, když by to třeba ještě šlo vyřešit nějak jinak-lépe. A navíc veterinář přes plazy tady bohužel není široko daleko. Jinak Carlosi nechci být nějaká "vlezprdelka" ale díky ti...asi jsi na to opět kápnul.

Pokud se to stalo poprvé a nachlazení je v počátku, je vhodné zprůchodnit nosní dírky vhodným předmětem

Jj stalo se to poprvé, nikdy jsem zatím žádné jiné problémy neměl...to teda musím zaťukat. Dnes jsem se na něj díval a zdá se mi, že už mu ty dírky odlehly...včera se mu ještě u nosu dělaly úplně bílý bublinky a dýchal spíš jen pusou.

potom se mi osvědčila opakovaná aplikace dětských nosních kapek Otrivin

Prosím tě a jak mu tam ty kapky aplikuješ? Sameček je ještě maličkej a nedokáži si to dost dobře představit...

Dále bych se zamyslel nad poskytovanými podmínkami, zejména (nedostatečné/velké) cirkulaci vzduchu v teráriu.

Tak to je čeče možná bingo...v terku co teď je má asi o něco horší odvětrávání. Co nejdříve to pro jistotu předělám.

možná nízká vlhkost může být původce - substrát memá plavat ale ma být vzdušná vlhkost ,pokud had leží na mokrým a má všude mokro tak se ochlazuje tím vlhkem a může se nachladit a když ma sucho tak má sice tepleji ale má suché sliznice nebo i přischlí svlek v nosních dírkách ,chce to vychytat idealní poměr všech aspektů -většinou skoušením není univerzální návod na vybavení terárka-rodinnýdům,panelák hadárna kuchyn obívák všude jsou jiné podmínky ,skus nějaké C na podporu organismu a poladit poměry v terárku /skoušeli jste někdo měřit teplotu substrátu nejen vzduchu?/ potom veta kdyby se to nelepšilo,jsem odpůrce koupelí při špatném svleku lepší je krabice s vlhkým třeba rašeliníkem nebo hadříky ale pozor na teplotu aby se had nenachladil,metrové hroznýše mám na hoblovačkách jen s miskou na pití ,mam vyzkoušeno že se svlečou i bez rosení ale při zákalu je radši porosím/ne hady ale terárko, přímo na hady nestříkam těžce se u toho nafukují a vztekají , jen na hobliny/a zatím bez problémů

Vzdušná vlhkost je v poho...teď přes léto tam mají nějakých 70-80% a jsou na suchu-papírové ručníky. Když nad tím teď tak špekuluju, tak si myslím, že musel nastydnout přes víkend-rosil jsem všechny hady a on ležel celý den zrovna na mokrém místě a zrovna u větrací mřížky terka...takže asi ofoukl, jinak si to fakt neumím vysvětlit.

P.S. Ale já teď nějak nepochopil, proč tady při nachlazení řešíme ještě svlek hada? Jinak když už jsme u toho...při zakalení bych řekl, že moji hadi rosení na tělo spíš ocení...pijou mi totiž vodu přímo z rozprašovače :-)

jo to mě dělali před lety chondra že sosaly z sprchy ,salvator taky uměl pít z petky ale to bylo trochu adrenalinový -nikdy se nevědělo kdy po něčem chnapne.v zadaní byly ucpané nosní dírky ne přímo nachlazení ,sliznice v nose je velice jemna a hakliva na vlhkost a někdy zůstává v dírce kousek nevyslečen a zpúsobuje pískání a sípání ahadi jakoby frkají aby se jí zbavily ,hroznýši nějak nemají rádi jakoukoliv manipulaci na výměnu vody koukají vztekle že jim tam zas lezu ale napít se jdou téměř hned

Sám s tímto naprosto žádné osobní zkušennosti nemam, ale z doslechu vím že se toto stává buď plicními parazity nebo nachlazením a do třetice a to převládá kvůli vysoké vlhkosti. O léčení ale nevím vůbec nic a to kvůli tomu že jsem to nemusel nikdy řešit. Co do vlhkosti já osobně u hroznýšů rosim pouze před svlekem jinak jsou v suchu a to z důvodu že v přírodě na volném prosranství s větráním problém neni za to v teráriu ano... Mam s tim jen dobré zkušenosti.

Ja mám tiež taký problém s 3 Boa trva to už 5 mesiacov skušal som všedko možné a nič nezabralo,davali sme aj antibiotika a zabrali,ale po 3 tyždnoch sa to vratilo teraz som im robil výtery a dnes mi prišli výsledky zajtra zavolam veterinarovi a som zvedavi čo mi povie.Raz mi spoínal že ak je to nieaky vírus tak to bude velký problém vyriešit,tak dufam že to nebude až také vážne :.( Simptomy maju:zapchaté nosné dierky a stažené dýchanie.

Ahoj hady su stare 2 a 3 roky dostali to odstupom 2 tyzdnov a z čoho? tak to netuším.Názov tých prvich antibiotik si už nepametam ale viem že boli širokospektralne a davali sme ich len od oka.Včera som mu volal a hovoril že by sme mali nasadit dalšie,názov Dexa-gentamicin davkovat každých 48h.Prikladam fotku s výsledkami ja sa v tom vobec nevyznám ak by niekto vedel k tomu niečo povedat tak kludne,budem len rád ;-)[http://tera.poradna.net/file/view/2439-p6260734-jp g]

V čem se nevyznáš? Dodal jsi k vyšetření 3 vzorky, ke každému máš výsledek s pozit. nálezem. V tabulce níž potom citlivost (použitenost) ATB pro výše vypsané původce.
C - vhodné, použitelné
I - za určitých okolností použitelné
R - nepoužitelné, bakterie jsou vůči nim odolné

Ještě dodám moje zjištění k ucpaným nosním dírkám. Náš hroznýš má jako substrát lignocel a často tlačí čumákem do skla podél místa kde se otevírá terárko. Nemohla jsem přijít na to proč ho někdy slyším dýchat a co mu zacpává dírky, obzvlášť jednu. Pak jsem zjistila, že se mu asi někdy nalepí drobné částečky lignocelu na tlamu a jak tam rejdí, postupně se na sklo a stěnu terárka nalepí. Na první pohled to není vidět, ale přesně v místě kde to pořád hobluje čumákem je po celé délce trošičku lignocelu. Při tom rejdění si ho samozřejmě narve i do nosních dírek, nejvíc do té kterou brousí stranu u skla a bočnice. Lignocelová zátka mu tam zaschne a jemu se pak hůř dýchá. Od té doby co to vím mu to jednou za čas nehtem oškrábu ze skla i stěny a je klid.

Ja mám tiež taký problém s 3 Boa trva to už 5 mesiacov skušal som všedko možné a nič nezabralo,davali sme aj antibiotika a zabrali,ale po 3 tyždnoch sa to vratilo teraz som im robil výtery a dnes mi prišli výsledky zajtra zavolam veterinarovi a som zvedavi čo mi povie.Raz mi spoínal že ak je to nieaky vírus tak to bude velký problém vyriešit,tak dufam že to nebude až také vážne :.( Simptomy maju:zapchaté nosné dierky a stažené dýchanie.

Stejný problém?A to je jako co,že má zacpaný nosní dírky?A to pět měsíců?A co had žere těch posledních pět měsíců?Když už dřív antibiotika pomohly, tak by mohly znovu.S bakterialní onemocnění je bohužel někdy dost problematické a je taky důležity a těžky zvolit správný množství a čas podávání antibiotik.Jestli moc, tak hadovi to může způsobit zdravotní problémy a jestli málo, tak bakterie si proti antibiotikám vytvoří imunitu.

Sám s tímto naprosto žádné osobní zkušennosti nemam, ale z doslechu vím že se toto stává buď plicními parazity nebo nachlazením a do třetice a to převládá kvůli vysoké vlhkosti.

Plícní paraziti mají podobný přiznaky, ale poněkud drastičtější a v takovým případě hadi nepřímají potravu.Nachalazení jak zasáhne plíce, tak je to problém.Takový nemoce se táhnou i celkem dlouho a ne vždy antibiotika pomůžou.

Jedna samica žrala po celi čas bez problemov a ty dvaja neprimali potravu okolo 2 mesiacov.Po podávani ATB sa stav zlepšil u všedkych a začali bez problemov žrat,ale za cca 3 tyzdne sa to vratilo a trva to stale.Potravu prímaju v pohode ale všedci maju sopel-niekedy zaschnuty a niekedy robia bublinky.Zajtra mi má zverolekár priniest nieake ATB takže dufam že teraz to zaberie ako má.

neni podminkou jedno (drastictejsi priznaky) ani druhe (zvirata nezerou).

Kdyby měli v sobě 5 měsíců nějaký parazity, tak to že akorát bude nějak blbě vyfukovat nebude nejapíš jediný problém.A s tím žraním.Tak většinou to tak byvá.CO jsem teda slyšel a sám viděl.Ale vždy asi ne no:-/

Kdyby měli v sobě 5 měsíců nějaký parazity, tak to že akorát bude nějak blbě vyfukovat nebude nejapíš jediný problém

pri slabych nakazach (at uz 5 mesicu dlouhych nebo delsich) se napadeni plicnimi parazity nemusi vubec projevovat, a kdyz, tak velice nespecificky, podobne jako nachlazeni. Stejne je to i se zranim.

A s tím žraním.Tak většinou to tak byvá

Vetsinou to podle mych zkusenosti byva tak, ze zvirata s plicnimi parazity (predevsim s pentastomidy, kteri nekoluji v terariu a nemohou se tedy v hadovi namnozit) zerou naprosto normalne jako kdyby se nedelo vubec nic a priznaky se projevi narazove az pri oslabeni organismu diky jinym vlivum. Neco jineho je to u rhabdiasidu, kterymi se muze had v terariu infikovat stale dokola a tim zvysovat mnozstvi cervu v plicich az na uroven, kdy se napadeni projevuje na venek jako nachlazeni a postupne se zhorsuje do stadia, kdy had odmita potravu.

Nicmene, pokud zadavateluv hroznys neni z odchytu nebo neprisel s odchytovymi hroznysi do styku, tak velice pravdepodobne o plicni parazity nepujde a bude treba patrat jinde.

Vetsinou to podle mych zkusenosti byva tak, ze zvirata s plicnimi parazity (predevsim s pentastomidy, kteri nekoluji v terariu a nemohou se tedy v hadovi namnozit) zerou naprosto normalne jako kdyby se nedelo vubec nic a priznaky se projevi narazove az pri oslabeni organismu diky jinym vlivum.

Ok.S tímto druhem zkušenosti nemám.

Neco jineho je to u rhabdiasidu, kterymi se muze had v terariu infikovat stale dokola a tim zvysovat mnozstvi cervu v plicich az na uroven, kdy se napadeni projevuje na venek jako nachlazeni a postupne se zhorsuje do stadia, kdy had odmita potravu.

S tímto ale už jo.Háďata,hlístice to se na hadech projevovalo, tak že nejdříve přestali příjmat potravu.A to teprve slabý začátek, pak přišly horší věci.

Nicmene, pokud zadavateluv hroznys neni z odchytu nebo neprisel s odchytovymi hroznysi do styku, tak velice pravdepodobne o plicni parazity nepujde a bude treba patrat jinde.

Jj, přesně..Spíš bych to viděl na něco s nachlazením.Nevím no.Každopádně u nás na veterině jsem se setkal už vícekrát s nachlazením a to většinou právě hroznýšů.Tam dost potom záleží v jakým stadiu je už nemoc a o co se přesně jedná.Takže to může mít různý příznaky.Právě celkem často se jedná o nějaký infekce.Např. v plících.Ono je třeba si dávat pozor na příliš nizkou teplotu a hlavně taky nepřehánět s vlhkostí.Tím pádem nedělat podestilku nějak moc mokrou.

Ahojte,no ATB zabrali ale len u dvoch kusov u tretieho to zostalo a trochu aj zhoršilo.Má v tlame hlieny a niekedy sa mu nafukuje spodná čast krku,ale potravu prima bez problemov a je na prvý pohlad v poriadku,len ked ho niekto vyruší tak začne richlejšie dýchat a pritom musí otvorit tlamu v ktorej ma vyditelné hlieny.

ale ja teraz neviem čo dalej či podavat znovu tie ATB alebo prejst na ine

Řeším úplně stejný problém...jestli jste je podávali tak jak jste měli a ne od oka jako ty první, tak bych rozhodně zkusil nějaké jiné účinné ATB.
Jestli jsem to dobře pochopil, tak hadík by teď už dostával třetí antibiotika :?:
To už je docela hrůza, ale jinak to asi fakt nepůjde...teď naposledy jste píchali ten gentamycin? Kolik dní a po kolika hodinách? Po těch 48? A ty první ATB?...fakt nevíš co to bylo?

P.S.Tak hlavu vzhůru...ať nám to tentokrát už dobře dopadne :beer:

ATB dostavali druhý krat ano davkovanie bolo každych 48 hodín najprv 4 krat a potom 5 krat ale zvíšili sme davku o 1/4 u dvoch to malu okamžity učinok po dvoch aplikaciách bolo všedko v poriadku ale u toko 3 to vobec neprešlo.Volal som veterinarovi a ked mi povedal po 4 min telefonovania ze je v Bulharsku skoro ma drblo hovoril že za 2 tyzdne prijde domov a potom to možme dalej riešit.

Superboa ako to cele dopadlo? Vyliečil sa z toho ten had? Teraz som zistil že moj boa albín vek cca pol roka ma niečo podobné. Nafukuje sa mu hrdlo a keď dýcha otvára tlamu a tak čudne praská . V nozdrách mal niečo tmavé asi hlien alebo časti podstielky ( kokosová drť) , sčasti som mu to dal preč . Tak ma zaujíma ako dopadol tvoj had. Ináč v teráriu mam pri ňom ešte jedného mixa rovnakého veku a ten je v poriadku (aspoň sa zdá).

V nozdrách mal niečo tmavé asi hlien alebo časti podstielky ( kokosová drť)

To by chtělo v první řadě zjistit...může tam mít to i to. Pročisti mu nos a sleduj ho jestli se mu tam nebude "hýbat" rýma...jestli jo, tak je to v pytli. Přál bych ti spíš ten lignocel. Na kolik stupňů ti teď v zimě klesají noční teploty? Jestli zjistíš že má rýmu, odděl ho (pro jistotu) a dopřej mu hodně tepla...v nejteplejším místě aby měl klidně těch 40°C a uvidíš co bude dál. Ale jestli se už nějak hodně nafukuje a píská pří dýchání, tak už to v začátku určo nebude. Jinak nechci strašit, ale bohužel se toho těžko zbavuje :-/

No oddelil som toho zdravého . Teplota v noci je tak 20 a cez den 25 na najchladnejsiom a 39 pod zriarovkou . vlhkost 30-40 %. Nozdry má čisté a nič mu odtial nebublá ani nevyteká . A tlamu uz otvára menej. Z časti som prekryl vrchnú mriežku pre zvýšenie teplota a zníženie prúdenia vzduchu. Tak dúfam že to pomôže. Ešte dotaz , mam mu ponuknuť myš alebo počkať? Jedol pred 10 dňami . vďaka

Ahoj no samica to má stále, ale nieje to také zlé má len slabý sopel, máva to tak 4 dni do mesiaca, je to zvláštne 3 týždne nič a zrazu sa jej to vráti a potom to normálne prestane. U tých 2 to prešlo uplne, rozprával som sa so zverolekárom a vravel že ATB nebudeme radšej podávat pokial je had v poriadku netreba to riskovat lebo to može narobit ešte vedšie problémy. Inak je uplne v pohode príma potravu, zvlieka sa, rastie takže to nebudeme zatial riešit.

Tak dopadlo to asi dobre. Po dvoch dňoch sa had vnoci zvliekol , dosť sa máčal vo vode a aj sa tam zvliekol. Zvlečka bola dosť potrhaná po celom terárku ale hlavne vo vode , zvliekol celé telo bez zostatkov starej kože. Po zvleku sa kvalitne vy..l a hneď je mu lepšie. To že sa zvliekal vo vode asi bude fakt znamenať nízku vlhosť (dám si na to pozor). Dýchanie sa upravilo a vyzerá úplne v pohode. Dnes som mu dal menšiu myš (mŕtvu) , trochu váhal ale potom ju zožral a teraz spí. Takže vďaka za radu a dúfam že už bude OK.