Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem opuncie - geochelone elegans

Přidáváte někdo ke krmení elegansek opuncie? Na zahraničních webech a článcích se píše o tom, že je přikrmují opunciemi, že to je jejich přirozená potravina. Nemám s tím moc zkušenosti. A když máte ve výběhu, anebo v terárku opuncie, jaké tam máte - trnité, anebo beztrnné?
Díky moc za radu.
Amos

Původní, přirozené krmivo to již z principu být nemůže. Nicméně tento úporný plevel, v místech svého druhotného výskytu zčásti vychvalovaný, zčásti zatracovaný, lze ke krmení úspěšně použít. Pozor ale, trny nejsou to pravé "nebezpečí", daleko nenápadnější a o to zákeřnější jsou glochidie, malé "trníky" se zahnutou špičkou. Lehce se roznášejí větrem a v oblastech masívního výskytu nopálů mohou způsobit plicní onemocnění jak např. dobytka tak lidí, viz. Madagaskar. Na druhou stranu je třeba zmínit, že bez opuncií jako krmiva by určité oblasti byly natolik neúživné, že by tam lidé a dobytek stejně nemohli existovat. To ale jen tak pro zajímavost, takové problémy nám rozhodně nehrozí.
Krmte tedy opuncií je to krmení dobré, výživné a s vynikajícím poměrem Ca/P. Snažte se pouze odstranit, pokud možno, právě ty malé "trníky".

díky za odpověď, zajimavé a přínosné.
Můžete mi prosím ještě říci zda s krmením máte osobní zkušenosti?
Máte opuncie přímo rostoucí u želv, anebo jim je předkládáte nakrájené? A jak často?
Máte vlastní zdroje, anebo kupujete v zahradnictví (nebo kde?)?
Já měl u nich chvíli Aloe vera a tu také okusovali.
Jestli mohu doporučit (a zeptat se také na váš názor)
tak jsem vyčetl, že je dobrým zdrojem vápníku hořčice a semínka rychle vyklíčí, tak jim tou zelení posypávám tak 1x týdně luční směs s pampeliškama.

Můžete mi prosím ještě říci zda s krmením máte osobní zkušenosti?

Záleží na tom co si pod krmením představujeme. Používal jsem opuncie a i jiné sukulentní rostliny na rozkrmení problémových zvířat. Stálé, dlouhodobé krmení osobně vyzkoušeno, z pochopitelných důvodů, nemám. Nicméně někteří Italové, Francouzi, Španělé takovou možnost mají a využívají ji s dobrými výsledky. Samozřejmě nekrmí nopály výhradně, využívají tuto možnost zejména v letních obdobích, kdy je v těchto oblastech nouze o klasické krmení.

dobrým zdrojem vápníku hořčice

Tak to nevím, neznám. Osobně si ale myslím, že v letním období to není potřeba, snad v zimě, kdy je přínosné trochu experimentování a fantazie.

Máš pravdu, je to, např.ve v.Africe, nepůvodní rostlina, ovšem všechna mínus mají i své plusy. Díky opunciím se skvěle daří paviánům v Eritreji, je to skvělé krmivo pro velbloudy a spoustu jiných divoce žijících zvířat a džusy z plodů opuncií jsou výborné a nabité vitamíny.:-)