Chov Kinixys belliana
Chová je v ČR vůbec někdo? Víte o nich něco? Já jen to co jsem se dočetl v knize od Zycha a tam toho moc není.. Budu rád za každé info. Díky.
Změna předmětu, původně: Chov kinixys beliana (halapremek)
Chová je v ČR vůbec někdo? Víte o nich něco? Já jen to co jsem se dočetl v knize od Zycha a tam toho moc není.. Budu rád za každé info. Díky.
Změna předmětu, původně: Chov kinixys beliana (halapremek)
Vážně nikdo nic?
? (Jen se připomínám... :) )
Někdo ji určitě má, ale asi nechodí na poradnu nebo se nechce chlubit. Přitom se ale tyhly želvy dají kopupit na burze v ČR nebo aspon objednat. A v agnličtině něbo v jiném cizím jazyce taky musí být nějaké info.
Háček je, že odchyty mají snad 80 % úmrtnost, jsou poměrně dost teplomilné a asi i relativně dost vlhkomilné, odchovové nabízeli na burze Maďaři, ale jen asi dvě zvířata.
Nabízí je taky přes studbook (plemennou knihu) Henk Zwartepoorte, jeden ze známých želvařů:
Henkzwartepoorte@hetnet.nl
Byl o nich článek v časopise Radiata - zkuste se mailem obrátit na DGHT - Die Arbeitsgemeinschaft Schildkröten a objednat si nákup daného čísla:
http://www.dght.de/index.php?option=com_content&vi ew=article&id=207&Itemid=239
případně můžete zkouknout tyhle webové nabídky:
kinixys.html
http://www.britishcheloniagroup.org.uk/testudo/v2n 1kin.html
kinixys.html
Dá se toho najít asi i víc, ale tyhle vypadají asi nejdůvěryhodněji.
Děkuji!
kamarád-chovatel z Německa ke kterému si během listopadu jedu pro slíbenou želvu prodává import kinixys b.n. má je už asi půl roku. Jsou dospělé a minule (v srpnu) jsem je viděl se i pářit. Nabízí kus za 100euro. má asi 4.5 nebo tak nějak. Pak má na prodej i kinixys homeana (3 mláďata).
Tak jestli chceš pojeď se mnou. Bydlí kousek za Mnichovem.
Prihodím jeden poľský link. Snáď v niečom pomôže.
http://www.terrarium.com.pl/zobacz/kinixys-bellian a-zolw-bella-2014.html
Od roku 2002 chovám jeden pár, import z přírody. Jejich aklimatizace trvala hodně dlouho, půl roku téměř nežraly. Naštěstí se je podařilo udržet a po několika neoplozených snůškách mám teď první mláďata. Jsou to supr želvy, nemám problém s jejich společným chovem (v dobrém článku v časopisu Marginata doporučuje Irmi Häger striktně oddělená pohlaví). Jsou vybíravé, co se potravy týče, krmím houby, rajčata, okurky, zelené, žluté melouny, banány. Žížaly moc nemusí, myšata (holátka) milujou. Mělo by se jim simulovat období dešťů a sucha (po čtvrt roce), s náběhem období dešťů se po rošení okamžitě začínají pářit. První snůška byla světový rekord - 7 vajec (ale zřejmě se jednalo o 2 slepené snůšky). Standardně mi snášejí 3-4 vejce 2x v roce (u mě na podzim). Dlouho jsem je na burzách neviděl, pan Jahoda mi říkal, že je stop stav na exportní kvóty..
Prosila bych o informaci jak velký podíl z krmení tvoří živočišná potrava? Pořídila jsem mladé kusy, pravděpodobně 1,2 a snažím se zajistit nyní co nejlepší podmínky... Ovšem informace o stravě se dosti liší díky
Máte pravdu, o Kinixyskách obecně se toho podle mě ví velice málo a veškeré informace, co se mi podařilo sehnat, byly spíše obecného charakteru. V knížce Untersuchungen zur vergleichenden Morphologie des Gastrointestinaltraktes der Schildkröten od vynikajícího veterináře Markuse Baura je vyobrazeno zažívací ústrojí K.belliana, ze kterého je patrné, že tento druh má ve srovnání s čistě herbivorními želvami velmi výrazně vyvinuté tlusté střevo, tudíž bych se živočišné potravy příliš neobával. U mě dostávají živočinou potravu ve formě ryb (filé) jednou týdně (je to cca 1/4 podávané krmné dávky). 3-4 krát v roce krmím holátka (hlavně samici) - je schopna spořádat na posezení klidně 15 holátek! (rád bych se v tomto polepšil a holátka dával tak jednou za dva měsíce). Dobře se mi osvědčil i želví puding - vytvořil jsem si modifikaci klasického pudingu pro vodní želvy tak, že puding obsahuje asi 40% živočišné a 60% rostlinné potravy. Tímto krmím jednou týdně. Když to shrnu, krmím 3-4x týdně, jednou zmíněné druhy zeleniny a ovoce s filé, jednou puding a zbytek zeleninu s ovocem (do zeleniny počítám i salát, čínské zelí, v sezóně klasické zelené krmení). Určitě by uvítaly pestřejší skladbu hub, ale poslední dobou nějak nestíhám na houby chodit... Z chovu Kinixysek jsem získal dojem, že jsou i individuálně vybíravé, co se nabízené potravy týče a tak se snažím dávat to, co jim chutná. Konkrétně moje Kinixysky (importy) zpočátku nechtěly žrát naprosto nic, nakonec se "chytily" na hlívu ústřičnou a tepve po dalších několika měsících začaly postupně přijímat i jiné druhy potravy.
Mockrát děkuji za informace Pokud máte chuť je ještě doplnit o použitý poklad v ubykaci, teploty, vlhkost, popř. něco více sdělit o povaze želv atd. budu vděčná. Pomalu se prokousávám zahraničními odkazy, které sem vložil Petr Hainz. Ale osobní zkušenost českého chovatele je pro mě určitě důležitá a zajímavá, obvzláště když se mu podařilo udržet zvířata z importu a mít odchov. Pokud máte možnost vložit sem fotografie, určitě potěšíte nejen mne
Upozorňuji na toto.
Právě vyvinuté tlusté střevo ukazuje na specializovaného býložravce, masožravci mívají tl. střevo jednoduché, krátké a slouží prakticky pouze pro vstřebání vody a solí. Bakteriální život je omezený a v podstatě jde o bakterie hnilobné.
U býložravých bývá naopak tl. střevo vysoce specializovaný orgán, relativně velkých rozměrů, sloužící zejména v první části (cecum) k ukládání a fermentaci potravy, v dalších pak k vstřebávání vitaminů elektrolytů atd. Naopak od masožravců bývá mikrobiální život velice pestrý a dá se říci, jedním z nejzávažnějších problémů bývá jeho nerovnováha, způsobená např. neodpovědným používáním ATB, nebo právě nadměrným přísunem neodpovídající potravy, která podporuje hnilobné procesy.
Takže prosím pozor na unáhlené závěry, toto je klasický případ. Neznám vynikajícího veta Markuse Baura, ale předpokládám, že toto pravidlo platí i v cizojazyčných zemích . Pokud zdůvodňuje masožravost velmi vyvinutým tl. střevem oproti typickým býložravým želvám je vetík vedle.
Máte pravdu, spíše jsem si popletl střeva Nicméně platí, že zažívací ústrojí belliany se diametrálně liší od klasických suchozemek a je někde "na půl cesty" mezi tím u želv vodních a tím u suchozemek.
Tak to už je přijatelnější, budou tedy na tom podobně jako G. carbonaria, nicméně pozor na pravidelné zkrmování masa velkých obratlovců, organismus želvy se tím neúměrně zatěžuje. Preferoval bych spíš bezobratlé, jejich bílkoviny mají přijatelnější stravitelnost.
I v místě původního výskytu, a to u těchto želv platí dvojnásob, je nepravděpodobné, že by se ke kadáveru velkých obratlovců dostávaly pravidelně dříve než v té oblasti žijící a daleko specializovanější mrchožrouti. A ještě, pokud krmíte hlodavci, tak daleko lepší je místo holátka naporcovat dospělou myš. Výživná hodnota, obsah Ca (osifikovaný skelet) je přínosnější.
Kinixys belliana měl na burze v Ládví Marek Tovaryš za 2500 kč Koupil jsem si trio a jsou opravdu super.Jde o odchyt, ale v zajetí jsou již přes půl roku.Baští všechny, ale každá něco jiného.Jedna zofobásy a rajčata druhá si vzala zatím jen nastříhané holatka, třetí žere vše.
Myslím že ještě nějaké volné na prodej má.Tady je na něj kontakt: skype M.T.
Tak to máme stejná zdroj mám výsledky z rozboru trusu- a pozor škrkavky a nálevnící jsou na tři křížky
A čim je budete odčervovat?
Dnes jsem jim podala panacur pastu, dávku mi spočítala veterinářka( odměřeno ve stříkačce) Jelikož jdou hodně po červeným,podala jsem jim to na kousku jahody- Jinak je to počítáno 50 mg mláďata a dospělí 100 mg fenbendazolu na 1kg váhy želvy. Za 14 dnů podám dávku opakovaně. Pak nechám opět udělat rozbor...
Na základě čeho těch 50 mg/kg pro mláďata?!? Chtěl bych vědět, kdo a proč tohle poradil, nechce se mi věřit, že Jana Bulantová. Pasta se hodí, když máš jistotu, že to zvíře sežere všechno, pokud mu to vnucuješ a ono nechce, je vhodnější tableta - kus tablety se do krku dá jemně zatlačit a zvíře donutit spolknout. Jinak ještě - parazitologický rozbor nemá smysl dřív, než 6 týdnů po posledním podání antiparazitik a měl by být ve zhruba 6-ti a 12-titýdenním odstupu zopakován.
Dávala jsem 100mg/kg dle veterinářky, ne dle Jany Bulantové. Myslím že jsem to nižší dávkování mláďatům četla i v Nemocech obojživelníků a plazů (Gunthera Köhlera). Tlamu jsem se pokoušela otevřít, ale nešlo mi to, taky jsem je nechtěla zbytečně stresovat. U testud to zvládám, tady jsem to vzdala
OK díky, odčervení zopakuji a rozbor udělám až za těch 6 týdnů po ukončení.
Safra, to je krásná želvucha, na obrázku v knížce od Zycha tak pěkně nevypadaly. Nemůžete sem dát prosím víc fotek, at se pokochám, když to doma mít nemůžu? Zaplatpánbů, už na to nemám místo:)
Jsou fakt krásný Taky jsem si myslela, že už teoreticky nemám volné terko. Prakticky se to vždycky nějak udělá
Zatím je mám na hoblinách s místy kusy kůry jako úkryt, ale už mám objednané bukové štěpky. Na tmavém jim asi bude líp i jim to tam více sluší
Chtěla jsem jen dodat, že rozsáhlý článek o rodu Kinyxis je ve zpravodaji Klubu chovatelů želv listopad 2009 od Marka Harvana.
Dá se někde zpravodaj sehnat když nejsem člen ?
No já jsem člen, takže ho mám... starší vydání jsou na webu casopis_kchz.html. Aktuální nevím, ale pokusím se to zjistit
Klidně bych ty aktuálnější čísla koupil.
Člen nejsem.
Tak jsem dostala informaci že zpravodaj je pouze pro členy klubu.Členové si mohou za úhradu nákladů na kopírování vyžádat i kopie starších čísel. Členský příspěvek je 250,- ročně, což je myslím přijatelné
Jinak myslím že zpravodaj vychází podle toho, jak často a kolik jsou schopni členové přispět svými odbornými články. Schůzky bývají tak 4krát ročně myslím a jsou na nich zajímavé přednášky a dikuse
Pro všechny co v uplynulých dnech marně hledali funkční přihlášku a číslo účtu na přihlášení do Klubu chovatelů želv vkládám tento odkaz prihlaska.html
Již by mělo být vše OK Každý nový člen je vítán Platící dvakrát
Ráda bych oživila tohle téma. Já mám doma páreček, nedávno se mi pářili, tak jsem chtěla pokecat o Vašich zkušenostech, podmínkách a tak
Zajímalo by mě třeba po jaké době od páření samička klade vejce, jaké máte žárovky, jaké prostory a třeba se můžeme chlubit fotkama
narazil jsem na tohle http://zvirata.bazos.cz/inzerat/35002235/Zelva-klo ubnata-Kinixys-belliana-Doprava-po-CR.php
Jj, minulý týden je přivezl z Toga Zoopet..
Takže lze očekávat obvyklé "radosti" spojené s čerstvým importem...
no, přišly překvapivě pěkné a zřejmě dost čerstvě nachytané, takže celkem nezdevastované. brala jsem trio a zatím fungují dobře, dokonce i všechny 3 žerou a aktivují.
No, tak už jsem v tom taky! Má 13 Cm a nemohl jsem nekoupít , zajímavý inzerát a moje naprosto neuvážená koupě, i když jsem na ně myslel, ale "neměl místo". A zjistil jsem, že jsem ji v podstatě zachránil ze štěrku a topného kamene. To má pak člověk ještě větší radost a teď se jen bojím, abych ji neutrápil já. Tak pilně studuju a začnu shánět asi samečka. Moc všem dekuju za diskusi a podněty a zkušenosti.
s dotyčným triem po necelém roce chovu to vypadá následovně- celkem brzy, už asi za měsíc po koupi začal samec jevit zájem o samice a ani ne po 2 měsících aklimatizace se želvy začly pářit. Na podzim 1 ze samic vykladla 2 snůšky, první o 6 a druhou o 3 vejcích v rozmezí asi měsíce a půl. Další samice vykladla jen 1 snůšku, taktéž o 3 vejcích. Vejce byla dána do inkubátoru. Všech 6 vajec z první snůšky bylo oplozených, ale mláďata ve vejcích uhynula krátce před vylíhnutím. Z druhé snůšky se mláďata vylíhla po 122 dnech inkubace mimo inkubátor, jen v krabičce na teráriích.
Paráda, moc gratuluji!