Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak vložit sklo do posuvných lišt?

Chystám se na stavbu třípatrového terária a řeším poměřně triviální problém. Jak vsadit sklo do lišt pro "šoupačky". Když jsem stavěl první terárium bylo poměrně rozměrné, a tak stačilo osb desky silou ohnout a sklo vsadit, ale teď pořád uvažuji jak to udělat na těch třech teráriích 80x50x50. Jak to děláte vy? díky

Zaleží na to ake máš lišty tie čo su original na to /z obchodu/ tak medzi nimi je roddiel spodna je nižšia a vrchna vyššia najprv to zasunieš do vrchnej a potom ti to zapadne do spodnej.Samozrejme že musí bit presne odrezané sklo lebo inak to tam niako nedostaneš.

Toho sem si nikdy nevšim, že by byly dva druhy těch lišt. Díky. Minule jsem kupoval v Baumaxu a byl tam jen jeden druh. Jo když už sem to vlákno založil, nemáte nějaký fígl na ten zvuk co mi vždycky projede až do morku kostí když se ty skla posunujou? Jediné co mě napadá je pořádně obrousit skla...

nemáte nějaký fígl na ten zvuk co mi vždycky projede až do morku kostí když se ty skla posunujou?

Jedinej fígl je nepoužívat šoupačky, ale poctivý dvířka na pantech;-).

Pak je ještě možnost nepoužívat substrát, jenom noviny a rašeliník. Tím se to dost zlepší, ale vždycky se tam nějaký prevít dostane.

dvířka na pantech

existují panty na sklo? Musí se vrtat?

Rašeliník jsem dal do terárka jen jednou a už to neudělám. Zatáhl jsem si s ním i molice. Leda ho provařit, ale pak nějak ztrácí na esetetičnosti.
Edit: i když s tou estetičností je to vlastně hloupost, na novinách té estetiky asi stejně moc nebude:-):-)

existují panty na sklo? Musí se vrtat?

vrtat netreba, postaci silikon (tedy pokud nemas nejake megaterarko). U malych terarek lze pouzit i system tzv. silikonovych pantu (vrstva silikonu co se pri otevirani ohyba)
Molice s raselinikem? To je vazne divny. Cekala bych je spis na jinych "kytkach"

samozřejmě je možností více, existují panty na sklo které se musí vrtat, ale jsou i takové které ne, je to vlastně učko, do kterého se vsune sklo a přes podložku se přitáhne šroubky. vyskoušel jsem již hodně možností otvírání a jako nejlepší je zatím použití šoupaček. Ale ne vždy se dá použít, když máte větší výšku než základnu, sklo má tendenci se překlápět a drhne i na hoře, řešení je umístit otvírání pod polovinu výšky, ale pokud máte terárium jako já o základně 50*50 a výšce 170cm , tak musíte použít ty panty, nebo ještě lépe nějaký rám kde je možností mnoho, já používám svařené hliníkové t- profily a jakékoliv vhodné panty.

dají se koupit ve feroně nebo v firmě ALMS akorat už prej nedělaj nizký a vysoký ale jenom jeded rozměr /myslím že vysoký/ osobní názor na hliníkovy lišty - nespokojenost-jediný jejich plus je že se dají perfektně přilepit na sklo jinak mě moc netěšily sklo vnich špatně jezdí a jak se tam dostane nějaky smitko tak to drhne ještě víc,plastovy se špatně lepí /plast je jakoby mastny/a po čase to skoro vždycky povolilo v současné době používám výhradně klasický panty jak na kralikárnu akorát menší odmastím toluenem a akvaristický silikon -drží fest- pant musí být povrchově upraven jinak kyseliny za silikonu reagují a pant zrezaví a nedrží takže nějaký elox ,chrom, měd a mosaz taky nic moc

Ahoj, špatně se ti lepí lišty? Čím je lepíš a jak postupuješ?
Já vždy lepím lišty silikonem, tím co vymazávám spáry v terárku a když mám lištu podmáznutou, tak ji přes okraj přelepím izolepou na obou koncích a veprostřed, nechám dva dny a pak odstraním izolepu.
Pak ty lišty neodlepíš ani kdybys za ně to terárko zvedal...
Pravdou je , že mám terárka z osb, s lepením plastové lišty na sklo nemám zkušenost.
Díky PB

Tak já sem to po nějakejch těch zkušenostech se silikonem vyřešil takto:
1) Spodek pantu je pevně přišroubován do tera
2) vrchní díl pantu je ke sklu přilepen silikonem a po vytvrdnutí jsem použil pro
jistotu jeden (při použití více šroubků by sklo mohlo prasknout) nerezový šroubem M5.
Samozřejmě že ho nemohu dotáhnout na sklo, takže pod samojistící matkou je gumička.
3) Sklo je uzamykatelné v horní části tera. Jazíček zapadé do vyfrézovaného plastu.
4) Samozřejmě to muselo být všechno dobře naměřené a vyvrtané předem.

[http://img36.imageshack.us/img36/4834/s5007377.jpg  ]

[http://img232.imageshack.us/img232/9021/s5007381.j  pg]

[http://img80.imageshack.us/img80/7238/s5007376.jpg  ]

::) to zarábaju na tom naozaj dobre ja nakúpil vrtáky a vrtám si to sám,ale pravda je že mám velku stojanovú vrtačku s nastavitelnými otáčkami.Začal som s tým len nedávno,ponúkam výrobu terárií na zakásku a v ponuke mám už aj takýto sposob otvárania.