Problematika chovu Panchlora nivea
Kdo poradi s problematikou chovu Panchlara Nivea )
Změna předmětu, původně: Problem (krokodýl)
Kdo poradi s problematikou chovu Panchlara Nivea )
Změna předmětu, původně: Problem (krokodýl)
Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru
Chovali jsme je a chováme ve vyšší vrstvě mírně vlhké dubové hrabanky (pod tím ještě vrstva rašeliného substrátu), teploty okolo 25 st. C, krmení sladkým tropickým ovocem, hlavně banánem ve stavu velmi zralém.
Neni na nich nic sloziteho. Oproti napr. Blaptica dubia striktne vyzaduji substrat (na prolozkach nejdou), jinak v krmeni jim dobroty jako prezrale ovoce nedavam a take se jim myslim dari. 2x tydne dostanou jablko nakrajene na tenke platky a kocici granule. Dospelci radi vylezaji na vyvisena mista (v mem pripade ploche kury). Kazdopadne na vlhkost pozor, dost lidi to neodhadne a pak maji problem s roztoci. PN3.html
Místo kočičích granulí dáváme tetrarubin na plochou mističku.
Bacha,jsou pekelně rychlé a stačí jim skulinka mezi skly.Naštěstí nemají v bytě šanci přežít.Při stěhování jsem byl překvapen,kolik jsem našel mmumijí v lustrech.
Zajímalo by mě, jak jsou na tom s lezením po skle? Přemýšlím o změně stravy a tito švábi se mi docela zamlouvají.
dospelci lezou (a hlavne i litaji), nymfy ne, coz je nesporne pozitivum.
S lezením po skle nemají problém a když tak si doletí.
A litaji pekelne :) Jsou to krasni chovanci, ale maji dle meho dve nevyhody - kolonie velmi rady proste chcipnou :) Stalo se to me i nekolika znamejm - proste vsechno slape a pak bac, konecna. Na tu vlhkost opravdu bacha, az tak moc vlhka nechteji a dost tim trpi. VH
nejake nove postrehy o chove ma niekto???? ako odlisim ♀ a ♂ ?
Malí milují okurky. Dávám mimo jiné i piškoty namočené v medové vodě, to baští všechna stadia. Sameček v již dospělém stádiu (zelený, okřídlený) je mnohem menší než samička, a žije podstatně kratší dobu, než samička. Co se týká vlhkosti, mám dost vlhkou rašelinu, roztoči se mi objevili, ale než jsem vymyslela, jak s nimi účinně a hlavně šetrně bojovat, bylo jejich množství stále menší a menší. Pak jsem si všimla, že je nymfy (prcci) žerou. Nymfy neumí lézt po skle.
Všiml jsem si, že po některých plastových stěnách vylézt nedokážou. Mám u mláděte Chameleona pardálího mělkou plastovou misku se zakulacenými rohy a švábům to podkluzuje. Naproti tomu běžná plastová bedna z Hornbachu, ve které je chovám, jim nečiní žádný problém. Jakmile jsem jednou opomněl pořádně zaklapnout víko, hned jsem přes noc zaregistroval úniky. Přes den jsou všichni zalezlí v substrátu (resp. pod kousky stromové kůry), jak ale padne tma...
Můžu se zeptat mám je doma asi týden a všiml jsme si že jeden za sebou táhne jakoby ootéku ale četl jsem že panchlory ootéku nedělají, bylo to asi cca 2cm dlouhé a táhlo se jí to od zadku. Dík
tak jako u ostatnich "zivorodych" svabu samicka nejprve vytvori ooteku, kterou pote zatahne do inkubacniho vaku. Pokud ooteka odpadne v dobe kdy je mimo telo samice, tak se z ni uz nic nevylihne.
Jo jo dneska jsem ji našel nalepenou na stěně.
Zdray hodlam koupit par techto chovancu na zkrm
Mate nekdo jeste nejake rady k tem co tu uz jsou
Rad bych se vyvaroval chyb aby me hned nepomreli atd..
Za kazdou radu budu vdecny
Pokud jde jen o zkrmení, tak mně se nejvíc osvědčil box s pletivovym víkem, na dně vlhký lignocel, proložky od vajec, krmit sladkym ovocen, denně/obden lehce porosit a žijou si jak v bavlnce;)
Topit nebo svítit není potřeba.
No jde o chov a nasledne krmeni z neho spatne jsem to napsal
Nechat je cas rozjet a potom zkrmovat tak aby se stihali doplnovat
Já je chovám v plastové bedně. Jako substrát mám rašelinu s pískem (převažuje rašelina) a listovou hrabanku. Nymfy se živí listím a dospělce krmím medem rozředěný vodou, který dávám do víček od filmovek. Roztočům sem se neubránil a nijak švábům nevadí, množí se jak sviňa. Jinak lezení po stěnách lze jednoduše vyřešit olejem. Okraje nádoby se potřou aspoň 2 cm, přes které švábi nepřelezou. Klidně mám bednu otevřenou, švábi lozí, ale nevylezou. A to že nějaký vzletěl se stalo je parkrat.
Dekuji velice za cenne rady,mam ale jeste dotaz kde sehnat tu hrabanku da se to koupit nebu musim z hrabickama do lesika ?
s hrabičkama do lesíka, pokud máš kam. Akorát při předchozím chovu mi z beden vždycky po odklopení víka polovina adultů uletěla (ti moji předchozí byli nějak hodně lítací), tak je teď mám v terárku vepředu s vyklápěcíma dvířkama a je to OK. Místo proložek tam mám "na stojáka" role od kuchyňských utěrek, švábi se z nich hezky vyklepávají, aniž by se rozlítali. Navíc se hemžej hlavně vzadu u těch rolí a dopředu k dvířkům mi prakticky nelezou. Krmim krmením pro rybičky nebo sypkým bordelem ze dna pytle s krmením pro psy a kočky, prostě jim k večeru trochu posypu substrát a do rána to nymfy sežerou, dospělce krmim přezrálými banány, jabkem, švestkama, hroznovým vínem a dalším ovocem, co mi už doma "začíná běhat". Jinak co se týče té vlhkosti, tak jim rosim jen 1 kout pod větráním a to v intervalu podle potřeby, aby neměli ani moc vlhko, ani Saharu.
Já jen doplním svojí zkušenost. Mě se výborně osvědčili pětilitrový sklenice překrytý silonkama, který brání odletu švábů, ale taky třeba octomilek, který se občas objeví v ovoci. Na dne rašelina, nebo lignocel, na tom proložky od vajec, nebo ty roury od toaleťáku, nebo od papírovejch utěrek jako Auri. Mám 4 sklenice a téměř to nestíhám zkrmovat, množí se jak draci. A zvěřinec by se po nich mohl utlouct, páč jak to lítá, rychle lozí a je to dobře vidět i na substrátu, tak je to pro zvířata zajímavější. Jedinej problém je s tím utíkáním, to se ale člověk časem naučí to vychytat. Zrovna z těch pětilitrovek se to odchytává docela dobře, páč to má úzký hrdlo, sundám punčochu, odchytím pár jedinců, kteří se přiblíží k hrdlu, hodím do terárka a zase zavřu. U větších terárek občas šoupnu celou pětilitrovku dovnitř, otevřu, nechám jich pár vylézt a zase jí vyndám a zavřu. Jinak nevím jak u ostatních, mě po nějakém čase ty panchlory ten substrát přemění na totální kaši jak konzumujou cokoliv organickýho co tam zůstane, takže musím jednou za čas substrát vyměnit páč je z něj takovej jíl, ve kterým se pak blbě množí.
Octomilky mi tam nalítávaj, to je fakt...ale oni jim švái asi sežerou vajíčka, páč mušky se mi u nich nemnožej. na rozdíl od Pachnod, tam se množej hrozně. S tím substrátem to je jasný, no...holt se taky občas musej překydat jako všechen hmyz. Zase ale v porovnání s ostatníma hmyzama mi přijde, že ten substrát degradujou celkem pomalu.
Jak mam osetrit tu hrabanku az ji dotahnu z lesika ?
Dekuji
Osobně jsem vždy zahříval na 60-65°C. Ale poslední dobou na to kašlu, neb mi přijde, že neošetřené to tolik nepodléhá plísním. Takže už nechám jen vyschnout, rozšrotuju a hotovo.
Ono to je právě to, proč nemám rád "pečení substrátu", protože většinou zlikviduješ především užitečné mikroorganismy, ale ty zatracený spory plísní to buď vydržej nebo se tam velmi rychle z okolí dostanou... Podle mě je vůči plísním a jiným potížím odolnější "živý" neošetřený substrát.
přesně tak, tuhle zkušenost mám taky a už delší dobu. Hrabanku z tohohle důvodu už zásadně tepelně neupravuju. On ten tepelně neupravený substrát si žije vlastním životem a je tam určitá rovnováha, která se tou tepelnou úpravou zničí. Akorát ho vždycky nechám proschnout, aby z něj vylezly stonožky a další hmyzáci, kteří by mohli pak v ubikacích dělat neplechu.
Mám takovej dotaz mám staré avárko 10x30x20 9litrů šlo by to nějak upravit třeba ho postavit na výšku viz. přiloha. Nebo nějakoje jinej typ na chovnou nádobu ? Zavařovačky 5l jaksi nemohu sehnat nemáte nějakej typ v Olomouci kde sehnat . Mám něco domluveného se švábi ale už 3 mi odmítly nebo nemaj momt. na prodej. Popřipadě neměl by někdo na prodej ? . Předem díky za odpovědi
Nemusíš mít nutně pětilitrovku, stačí třílitrovky od okurek, který mají v každý restaruaci. Stačí se zeptat
A Viléme ty ses od Olomouce nebo jinde asi že ? . Ptal sem se v jedné ale jen číšníka to bude asi ten problém. A šlo by to akvárko tak udělat ? Popř. jestli jsi nebo ne z OC neměl bys na prodej nějakou násadu nebo někdo jinej za norm. cenu ? Našel jsem 5/**Panchlora nivea *giant* /50+mix/,,,,,,,,,,,,,,75,-CZK** s poštovným 175kč od pseudofaluse ale ten mi 2x jak to řict odmítl jednou že jede na kavkaz a teď Irák do 20.7. ...Díky
Já kupoval pětilitrovky tady, ale mám i cca 3 třílitrovky z hospod, asi jsem měl štěstí. http://www.gastrozone.cz/zavarovaci-sklenice5000-m l-zavarovacky-oblouckovy-uzaver-tesneni-zavarovani -na-kvasaky-utopence-nakladane-syry-domaci-likery- 5157.html. Jinak násadu bych poslat mohl, jsem ale z českých budějovic, takže jedině poštou.
poslal sem ti SZ
Šla by něčím nahradit ta hrabanka u Zeleňáků ?
ne
Díky.Tak dobře budu se muset vydat někam ven
Já je mám na normální rašelině a fungujou. Akorát jim tam vždycky zahrabu trošku suchýho listí, aby měli ty jejich prcci co žrát.
Dobrý je aj lignocel. Kedysi som ich choval aj bez substrátu a išli v pohode. Len si treba dať pozor na vyschnutie boxu, aby nevydochli malé nymfy.
Tak díky mám 2 sklenice tak vyzkouším obě metody.
Tam nejde o nějaký podklad, jako třeba hobliny u myší, ale o to, že se nymfy tlející listovou hrabankou živí. Dávat k nim lignocel, rašelinu atd. nemá absolutně žádný smysl.
to vím ale zamícham tam ruznou směz lesa sem byl na "hrabanku" ale te tam bylo 10% takže zbytek jen nějaká hlína a plastovou a flašku plnou bukového listí atd tak ji tam nadrtím.
No to nemáš uplně pravdu. Pravdu máš v tom, že oni se tou hrabankou živí, žerou ale primárně jakékoliv zetlelé dřevo, což paradoxně z lignocelu dělá naprosto ideální podklad, protože je plný dřevěných vláken. Taky jsem ho dřív používal, jediný důvod proč to nedělám je že je to zbytečnej peníz navíc. Osobně nepoužívám ani tu hrabanku, velmi dobře fungujou i v rašelině, když se do ní zahrabou kousky zetlelého dřeva z lesa. Navíc ty nymfy si pro rozložení dřeva produkujou sami takovej sajrajt, takže z toho podkladu je za chvíli takový bahno, který neměním, jenom jim do toho zapíchnu kusy suchýho zetlelýho dřeva, který mám schovaný a fungujou vesele dál.
No uvidíme mám 2 sklenice tak se uvidí a co ty viléme kdy je pošleš zítra ?
Je nějaký smysluplnější důvod, proč se doporučuje dubová a buková hrabanka a dřevo nebo to jen někdo uvedl a zbytek to kopíruje? Nebo v čem je to ostatní listí méně nevyhovující?
Je to podle mě dáno hlavně tím, že tyto listy jsou více "dřevnaté" než třeba listí z břízy. Obecně stačí ale klidně rašelina do které se dají kousky zetlelého dřeva.
dá se použít jakákoliv hrabanka-listovka, nemusí být dubová nebo buková. Když se použije třeba javorová nebo habrová (tu používám já), tak se nic nestane. Ony tam ani nemusí být ty kousky dřeva, funguje to i bez nich. Ale nymfy potřebují nějaké ty zetlelé listy, protože se do nich zahrabávají a žerou je.
Mě právě nymfy baští ty kousky zetlelého dřeva, takže místo abych měnil substrát, tak jim do tý kaše, kterou si vyrobili občas zapíchám ty kousky dřeva a je vystaráno.
nebo tak, to už si pak každý vychytá, co mu jak vyhovuje. Já jim vždycky vybrala trochu toho našmelcovaného bordelu a (používala jsem ho jako hnojivo ke kytkám) a dosypala listovkou a taky fungovalo.
Jj. já právě tím že to mám v pětilitrovkách tak se to blbě z těch lahví vyndavá, tak jim tam vždycky narvu nějaký klacíky, nebo suchý listí a je klid.