Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Lezec obojživelný (pomoc)

Dobrý den, :-)
dneska mi známí přinesli lezce obojživelného (baheního) jako dárek . Byla jsem z toho v šoku :-? , protože sním nemám žádné zkušenosti, tak vás prosím jestli byste mi napsali pár rat tipů a důležitých info (jídlo,životní potřeby...) o této rybičce. Mám jen jednoho.
Moc děkuju :-)
[mod]Změna předmětu, původně: Lezec Obojživelný (pomoc) (VH)[/mod]

živá potrava-nitenky,patentky,larvy,hmyz,požierajú aj riasy a rôzne organické zbytky,po aklimatizácii zožerie čokolvek vhodné pre ryby ,ideálny je jemný piesok ako dno-často sa v ňom vrtajú a vyžierajú spomínané zbytky potravy,"zabudnuté" nitenky ap.,výška hladiny cca 15cm,širokolisté rastliny,vodná hladina cca 2/3 plochy akvaterária,ideálne je do vody umiestniť pár kameňov,prípadne nehnijúcich koreňov,ktoré trčia z vody,zbytok by mala tvoriť súš,kde trávi pomerne velkú časť svojho života,robí dojem ryby,ktorá sa bojí vody.....vyžaduje perfektne zakryté akvaterárium,ryba kvalitne skáče,dobre šplhá,takže každá dostatočne široká škára v kryte akvárka znamená výlet po izbe,filter a vzduchovanie nieje potrebné,ale treba dať zvýšený pozor na kvalitu vody,lezci sú dosť náchylní na biologickú čistotu vody a "skazená" voda je najčastejším dôvodom úhynu alebo ťažko liečitelných kožných chorôb.Samotný Periophthalmus barbarus/koelreuteri je síce pomerne odolný,ale ostatné druhy/poddruhy sú už dosť chúlostivé a často hynú v zajatí na prvý pohlad bez zjavného dôvodu-na vine je obvykle práve "pokazená" voda a následná reakcia na ňu.Voda na chov sa doporučuje brakická,najvhodnejšie pre menej skúseného je zakúpenie zmesi pre morskú akvaristiku v špecializovanom akva/tera obchode a riadiť sa podla priloženého návodu

Rastliny sú skôr "potrebné" ako materiál,na ktorom lezce velmi radi odpočívajú,takže v podstate okrem estetického hladiska tam byť nutne nemusia,nieje to žiadna podnmienka na to,aby prežil,ked nemá rastlinu so širokými listami,vylezie na kameň alebo koreň,alebo sa prilepí na krycie sklo,jemu je to jedno.Strava-skôr počkať,až všetko zhltne,prekrmovanie nieje zdravé a zvlášť u rýb,tie obvykle "nevedia" kedy majú dosť a žerú aj ked už nevedia pomaly udržať rovnováhu,takže krmenie striedmo,vyexperimentovať,kolko je schopný zožrať tak behom cca 5-10 min a stačí,občas nejakú 1-2 dni trvajúcu hladovku,nech zlikviduje zbytky,nejaké riasy si takisto vždy nájde,pri prekrmovaní má tendenciu zagulatiť sa a vyzerá ako malý kapor[určite si už niekde videla nevzhladné prežrané pudlíky a foxteriéry na ulici s "milimetrovými" nohami,ktoré pomaly šúchajú velké brucho o asfalt]to mu k zdraviu určite nepridá a prekrmovaním zároveň,ako už spomenul jeden z predošlých prispievatelov, vzniká riziko rýchleho znečistenia nespotrebovanou potravou a zvlášt pri izbových teplotách,alebo teraz v letných mesiacoch

neni to ryba, ale obojzivelnik, je pomerne narocny na prostor, jako krmivo nitenky a jine mrazene cervi a male zive rybky. A hlavne si nekupuj druheho, jsou teritorialni. At ma pozvolny pristup z vody na sous. A hlavne zadelej vrsek akvaria. Cau Jinda :)

Překvapuje mě, že ty potvurky nevydrzi spinavou vodu. V Melace (JV Malajsie) jsem je videl v mistni rece plavat v takovem hnusu, ze bych do nej prst nestrcil a bylo jim zjevne fajne :) Fotky amm bohuzel doma. Je mi jasne, ze v akvarku nikdy nefunguji samocistici schopnosti vodu a pod., ale stejnak. Jinak moc se tam darilo i varanum, ale ty zijou i v Bangkoku v tech stokach, co tam tecou a je jim take fajne... Jasne ze jich je moc druhu, sam jsem jich par videl a je fakt, ze je hdone druhu, ktere lze potkat jen v tom nejcistejsim porostu mangrove a jinde ne... Sorry za OT. VH