Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Daboia russelli

Zdravím,dlho som rozmýšlal či založit túto tému,lebo odpovedí bude asi naozaj málo.Mám dotaz :prečo je táto zmija tak málo rozšírená v chovoch?Mám taký pocit,že nielen v CZ ,ale aj v Europskej inzercii som našiel dva inzeráty,ale typu kúpim!Myslím ,že je v ponuke importov z Cíny od Goniatit,ale to je všetko.Je tato nádherná zmija tak náročná na chov,alebo je tak málo rozšírená kvoly toxicite?-čo si myslím,že je blbost,pretože sa chovajú aj tox.druhy.Vopred dakujem

Čau, tato zmije se i u nás párkrát odchovala, ale není o ně moc zájem, toxicita je vysoká a jsou šíleně agresivní. Podle mě teďka už u nás se je nikdo ani nesnaží odchovat. Typl bych, že tak před 3 rokama měl odchov známej, byli to nádherný mláďata, ale přece jenom ani nejsou nejmenší.Náročný na chov nějak extra odpravdu nejsou, odchov už je o trošičku horší, ale taky se to dá.

Dobrý den, jsou to opravdu impozantní zmijky a pokud vše šlo dobře a pokud jsou mé informace správné, tak je letos odchoval pan Kovalinka ze Slovenska. Důvod proč nejsou, tak rozšířený v chovech bychom mohly akorát polemizovat, můj názor je,jednak již to co Jste zmínil a to 1, že nejsou v inzerci 2, jejich toxicita a agresivita 3, velikost 4, podle jednoho věrohodného dokumentu, kde popisují, že zmijka dokáže zuby skřížit do x a do stran, takže při případné manipulaci, kde je třeba zafixovat zmijku za hlavou, je doslova ruská ruleta, ale na druhou stranu na youtube, je plno videjek, kde je berou, ono v podstatě se tam najde plno zajmavých věcí :-D. Jinak jejich průběh intoxikace se považuje podle lidí co měli tu čest za nejhorší a to i se srvonání s ostanímy zmijemy, kobry.

Dobrý den,
o zmijkách toho moc načteného nemám, ale s touhle informací jsem se ještě nesetkal, mohl byste prosím uvést kde jste čerpal? Já jen ať si rozšířím rozhled :-) a případně pokud víte o nějákých jiných jedech, kteří mají také tuto schopnost, prosím sem sní :-) pokud tedy zakladatel dovolí trochu rozšířid diskuzy.

tak sa to tu trochu rozjelo,ale to je len dobre.Tak ste mi to už trochu ujasnili a ako tak pozerám tak som sa dozvedel aj zaujímavé info o retiazkach,takže len tak dalej!

Já jen ať si rozšířím rozhled a případně pokud víte o nějákých jiných jedech, kteří mají také tuto schopnost, prosím sem sní pokud tedy zakladatel dovolí trochu rozšířid diskuzy.
Odpovedať

-------------------------------------------------- ------------------------------

Jasné,treba to aj trochu rozvinút.

Dám jedem příklad proč polemizujete nad jejich toxicitou atd. Srí Lanka je celkem slušně obydlená jedákama a všem domorodcům je to úplně jedno, nějak jim nevaděj ani nezabíjej nic. Prostě je to pro ně "něškodný" zvíře. Ale když nějakej domorodec vidí russelku tak neváhá a okamžitě jí zabije, protože to jsou fakt svině. Viděl jsem je přo krmení a tak a opravdu nejsou to hadi, který by se nebáli kousnout. Odchovy jsou jak jsem psal předtim, ale je to tak, že je tady nějaká skupinka lidí, která se nebojí chovat takovýhle zvířata a většinou jsou tyto zmije zarezervované a tudíš se nedostanou do inzerce. Alke to je s většinou "špeků" a vůbec u prvních pár odchovů.

Kdysi šel v TV dokument, který popisoval biologii D. russelli ovšem z kontinentální Indie.
V oblasti, o které to bylo, měli dokonce specializovanou nemocnici na případy uštknutí tímto druhem. Některé záběry, nic moc...
Region je velice vázán na úrodu zemědělských plodin, která je zase závislá na počtu hlodavců, převážně krys. Ty jsou zase primární kořistí russellek.
Na konci bylo docela jasně řečeno, že místní obyvatelstvo raději občas přijde o nějakého "souseda" než by vymřelo hlady z důvodů malé sklizně. Rozuměj krysami sežrané sklizně.
Pravdou je, že uštknutí a následný průběh otravy tímto druhem je považováno za nejbolestivější ze všech. Rozpad cévních stěn a sliznic, následné krvácení do organismu.
Měl jsem doma v deponaci asi dva měsíce dospělou zmiji. Při velikosti cca 130 cm byla o 80 % mohutnější než např. stejně dlouhá lebetína.

prečo je táto zmija tak málo rozšírená v chovoch?

odchovy u nás byly, ale je otázkou jestli bude nějaký další v brzké době
prostě chcípaj a není tady dostatečná chovná základna
chovateli, co měl loni poslední odchov u nás, natáhla chovná samice, samec byl deponován na páření, ale už je taky po něm, stejně tak i část mláďat z toho odchovu - asi přece jen bude někde chyba v chovných podmínkách, viděl jsem zvířata, která několik let prosperovala od mláděte do dospělosti a najednou pochcípala

Podle mě teďka už u nás se je nikdo ani nesnaží odchovat.

ale snaží, problém je v tom, že asi poslední chovný samec chcípnul a nyní je dospělá samice a pár mláďat v chovu

mo pokud si vzpominam tak russelli mel někdo i na pardubicku

stále má, ale jak jsem psal, už jenom jednu samici a mláďata
Ještě k té problematice odchovu, díky svému ohromnému areálu rozšíření a spoustě biotopů, kde žije, je potřeba znát původ zvířat, které se dávají k sobě. Dříve se tyto věci až tak neřešili, ale nyní se dají na západě sehnat odchovy s lokalitou nebo alespoň zemí původu. Velký areál rozšíření vedl, také k popsání několika poddruhů.

Normálně jsou docela v pohodě,průšvih je když se naštvou....což není zas až takový problém....nejhorší ale je cpát mládata-ty jsou vzteklý a nebezpečný opravdu fest....podle mého subjektivního názoru jsou to nejhůř a nejnebezpečnějc "cpací" jedáci.
Dospělce co se týče nervozity a ůtočnosti bych řadil tak do středu...

Zdravím, budu mít import, snad někdy v říjnu. K prodeji budou přímo zvířata, nikoliv na objednávku. Určitě mě s nima najdete na burze nebo budou v nabídce na ifauně. Bude se jednat o druh siamensis, nikoliv pravé russelli.