Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Co jsem to ulovil za žabku?

Zdravim.Dnes jsem se byl podívat do jednoho lomu,kde se těží kaolin a nemohl jsem si nevšimnout,že se něco pohybovalo v jedné z louží(jestli to teda byly louže,spíš takové malé tůně)a viděl jsem tam snad 20 kusů žab.Chytil jsem tedy jednu a vyfotil,ale nevím jaký druh jsem chytil?Co se týče žab,tak hodně tápu,takže bych byl rád,kdyby jste mi někdo řekl o jaký druh se jedná předem děkuju ps.omluvte kvalitu fotek,foceno mobilem

[obraz0174.jpg]

[obraz0175.jpg]

nechci nijak hanit krokodýlův úsudek

Tak to klidně haň, já psal, že ty fotky jsou trochu dost nic moc:-), byl to jen můj pocit, podle tónu zbarvení hřbetní (žlutobřichá bývá alespoň u nás spíš šedá a obecná dohněda) i břišní části (žlutobřiché u nás mívají dost světlý, řekl bych někdy až "vyblitý", tón žluté zatímco obecné, pokud mají žluté břicho tak dost syté), bohužel hlavně to břicho a detail kůže (bradavičky) jsou směrodatné + pomocné znaky jako poměr tmavé a světlé na břiše nebo tvar hrudních skvrn atd., jinak je variabilita obou druhů (hlavně b. obecné) velká a u některých jedinců je jen podle zbarvení problém určit druh (přechodné formy/kříženci).

myslim,že je to ta kuňka žlutá

Bude to maximálně k. žlutobřichá;-), ale nenech se mýlit názvem, spousta k. obecných je žlutých na břiše taky.:-)

Ona je přesná determinace u kuněk poměrně dost složitá. Jen podle jedné, a ještě k tomu trochu mázlé fotky, dokonce skoro nemožná. Hraje tu totiž roli obrovská variabilita ve zbarvení u obou druhů. Jak u kuňky obecné, tak i u kuňky žlutobřiché se můžou břišní skvrny značně lišit, a u obou může základní barva břicha přecházet od jasně žluté, až po téměř sytě červenou. A aby toho nebylo málo, oba druhy se spolu na syntopických lokalitách velice úspěšně kříží, což variabilitu zbarvení ještě zvyšuje. Snad jediným věrohodným rozlišovacím znakem by snad mohlo být "kvákání" samců v době námluv, které je u obou druhů odlišné.