Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Manipulace s pavouky

Zdarvím, chtěl bych se zeptat, jakým způsobem manipulujete s pavouky, jak je berete na ruku aniž by ste je nějak stresovali a nutili k obraně, připadě utoku. Nemám na mysli vyloženě vytahovaní pavouků na procházky, ale spíše když je potřeba pavouka někam přemistit a nebo z nějakého důvodu vyndat z teraria. Pokud se to zde někdy již řešilo, tak se omlouvam. Diky

Naháním nebo spíše jen koriguju směr pohybu do plastové krabičky, tu na pavouka přiklopím a po stěně terárka ho posunu na již přichystané víčko.;-) Na ruku není třeba a u většiny druhů to ani není moc vhodné (agresivita a jedovatost - např. "murinus", velmi rychlý pohyb a skákání - stromáci nebo nervozita a vyčesávání u některých "brachypelmidů" a není nad to si vypěstovat alergii na jejich chloupky a nebo si je omylem rukou vnést do oka;-), případně kombinace dvou až všech tří záležitostí), navíc si myslím, že přesun v krabičce je méně stresový pro pavouka i chovatele...:-)

tak dobry zpusob u mene agresivnich pavouku se mi osvedcil, je ze dam k pavoukovi krabicku a jemnym foukanim nebo lehkym postuchovanim pinzetou ho do ni nasmeruju, u vice agresivnich a rychlich sklipkanu je dobre krabicku na nej polozit a opatrne aby se pavoukovy neublizilo, pod nej zasunout vicko krabicky a zavrit ... nebo je jeste celkem dobry zpusob normalni odchyt ale taky jen u mene agresivnich pavouku
viz foto
[http://img.photobucket.com/albums/v85/Inferno03/Ta  rantulas/Handling%20Methods/Pinchingmethod1.jpg]

samozřejmě nejlepší manipulace je kterou popisuje krokodýl, alergii na chloupky od američanů si vypěstuje 99% chovatelu časem. Jako každý jsem začal na amerických sklípkanech, ale v chovu se specializuji již jen na africko-asijskou arachnofaunu:-) a brát je na ruku není zrovna ideální..

Ahoj pokud se nekdo rozhodne chovat sklipkany at uz klidne nebo agresivni je nejlepsi zpusob pavouka vzit do ruky.Chovame vice jak sto sklipkanu a se vsemy manipulujeme pouze rukama.Nejake krabyce a uhaneni varechama a dalsima vecma je pro pavouka jen utrpeni.

Tak ono hlavně nejde o to, že by pavouk musel hned kousat (viděl jsem lidi, co si nechali volně po ruce chodit T. blondi nebo lividku - samice). Zásadní problém byl zmíněn výše... Hodně lidí si při ruční manipulaci s pavouky vypěstuje časem na jejich chloupky alergii (a netýká se to jen těch "napřímo" vyčesaných" chloupků většina sklípkanů pouští samovolně chloupky před svlekem, které pak volně létají vzduchem - jednoduše řečeno, i když sklípkan není ve stresu, stejně ty chloupky minimálně před svlékáním uvolňuje) a pak se osypou už při vstupu do místnosti ve které jsou sklípkani chováni a s chovem pavouků musí chtě nechtě skončit...

Tiež som videl ako si nechávali po rukách behať dospelé samice calceat, maculat atď.
Reagoval som na toto

Ahoj pokud se nekdo rozhodne chovat sklipkany at uz klidne nebo agresivni je nejlepsi zpusob pavouka vzit do ruky.

Naozaj mi to nepríde ako najlepší spôsob a osobne s tím vôbec nesúhlasím.

Hodně lidí si při ruční manipulaci s pavouky vypěstuje časem na jejich chloupky alergii

Na to aby si človek vypestoval alergiu na chĺpky vôbec nemusí len ručne manipulovať. Stačí aj kontakt s chĺpkami pri čistení terárka, kŕmení, sťahovaní atď... V podstate tie chĺpky sa dostávajú do priestoru aj cez vetranie.

Ahoj,
opět "exhumuji" x let staré vlákno :) ať zbytečně nezakládám nové. Mám jako prvního pavouka L.parahybanu (více jich ani neplánuji, mám ji jen pro radost). Teď má 4,5cm v těle a je to dost rychlý pošuk ... docela mám respekt z momentu, až ji poprvé budu nahánět do krabičky :D ale teď by to asi šlo. Co ale až vyroste? Dospělé samice 9-10cm v těle jde taky přiklopit krabičkou? Nebude se bránit, utíkat na sklo a pokoušet se mě kousnout? Vy co máte doma stovky pavouků už to máte jako rutinu, já ale nejspíš budu mít z prvního odchytu trauma :D