Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem osvetleni

Dobry den chce se zeptat mam leguana zeleneho v terariu o rozmerech 100x60x90(dxhxv)
porat nevim jake mam presne pouzivat osvetleni. Zatim tam mam Žárovka Day Glo UVA 100W a Žárovka Repti Glo 2 UVB stacito nebo mam neco pridat? Ve zverimexu me pani rekla ze tech 100w je zbytecne moc pry by stascila klidne Žárovka Day Glo UVA 50w, ale nevim radsi bych slysel vas nazor proto ze myslim ze ta pani tomu moc nerozumi. Moc dekuji za vsechny odpovedi.

prave proto ze je tady toho hodne a moc se v tom neorientuji:-)jak uz jsem psal mam terarium o rozmerech 100x60x90(dxhxv) vim ze je tu mnoho zkusenych chovatelu tak sem se jich chtel zeptat jake by me doporucily osvetleni primo to tohoto terra? s nad vam to nezabere tolik casu:-) a ja vam za to budu moc vdecny:-)

Ono je to trochu složitější protože nevíme, jaké jsou okolní teploty a hlavně jak je řešeno větrání. Kolik do toho můžete (chcete) investovat. Jinak při dobrém větrání by nebyl problém použít na osvětlení 2 bílé zářivky (60-90 cm) a na lokální ohřátí a jako zdroj UV B 100 W výbojku t-rex, mega-ray nebo bright sun v případě nízkých teplot na výhřevném místě přidat ještě 40-60 W bodovku namířenou na stejné místo jako tu výbojku (aby tam bylo cca 34-38 st.C).

ja v podobnom terku 150 vyška,ale dobre vetranom mam 2 x 25 w uvb trubice Narva + 80 w PAR phillips,po vypaleni neonov tam dam 60 w megaray,ale všetko zaleži ako to maš usporiadane a hlavne aj vetrane,ako piše Krokodil
Ja by som do toho tvojho navrhol 1 x 25 w trubicu s dennym spektrom tou by som svietil 10 hod, + 1 x 70w PAR,alebo daky halogén kôli teplote,nastavene svietenie aby na vyhrievacom mieste bola teplota tych 35 st, + uvb lampu,asi najvhodnejšia by bola 60w Megaray,to kôli vataži a nastavil by som svietenie 3 hod dopoludnia a 3 hod. popoludní.

kdyz uz je tu rec o tech zarivkach vim ze to mozna bude blbej dotaz ale ja absolutne nevim kde to zehnat a kdyz ano tak jake velikosti na zarivku repti glo 5.0 25w 76cm dlouhou tu vec ktera sviti protoze vim ze kdyz si koupim zarivku tak to svitici zarizeni (jako je na zarovku lampa) nevim jake mam sehnat a radsi se ptam zde vas vsech jestli mi poradite nebo v lepsim pripade doporucite (penize nejsou problem-investice do zvirat je vzdy lepsi nez hospoda). ve vsech terariich co mam jsou jen zarovky,bodovky a uv vybojky.
diky moc

Tak potom nekupuj žiadnu ReptiGlo 5,ani inu lineárnu žiarivku,ale kup kompaktnu usporku 23W s denním spektrom svetla(6500K) ktoru stačí zaskrutkovat do obímky E27 , nepotrebuješ žiadnu tlmivku (predradník).Za málo penazí , veľa muziky :-).
čo sa tyka zdroja UVB, tak jednoznačne investuj o vybojky (napr. BrightSun UV Desert (alebo Jungle).Aj tam sa dá ušetrit kopec financíí . Netreba kupovat tzv. ,,značkové" predradníky a obymky.
Stačí kupit obyč. magneticku tlmivku 70W(cca 500kč),obyč. keramicku obymku,kábel 3x2,5 a vybojku. Celé ta to víde na cca 1500kč::)

Netreba kupovat tzv. ,,značkové" predradníky a obymky.

Akorát chci vidět prodejce, kterej ti reklamuje BrightSunku která ti neběžela na orig. příslušenství ;-). O kvalitě těch výbojek se vyjdřovat nebudu.

Stačí kupit obyč. magneticku tlmivku 70W(cca 500kč)

Za jistých okolností to může být velká chyba. Jednak někteří plazi dokážou vnímat "blik" až do 100Hz, takže pod lampou s magnetickým předřadníkem to pak mají jak na diskotéce a to světlo pak spíš škodí. ;-) Navíc krom tlumivky potřebuješ ještě zapalovač a kompenzační kondenzátor, takže tě to vyjde nakonec dráž a ještě musíš umět to dát dokupy.
Samozřejmě ty orig. věci jsou nehorázně předražený, navíc opět made in China. Objímku za 600, kterou v obchodě koupím za 80 korun bych taky nekupoval. To stejný s předřadníkama, stojí 2x víc než co se dá normálně koupit a jsou 2x méně kvalitní.
Osobně bych doporučoval nešetřit na kvalitním elektronickým předřadníku - dobrý světlo, žádný blikání, životnost daleko větší, dobrá stabilita UV a domluvit s es prodejcem předem na tom, že to chceš svítit přes ten předřadník. Pokud ten prodejce není uplnej magor, domluvíte se, jelikož s kvalitním předřadníkem je riziko reklamace minimální.

usporku 23W s denním spektrom svetla(6500K)

Já vím, že prudím, ale ten údaj v kelvinech nemá se spektrem světla co dělat. Dobrej kompakt s denním spektrem světla pod 5 stovek nekoupíš. A pro legoše 23W kompakt je hrozná bludička. Jak do kterýho terárka, samozřejmě.

na tento dotaz bych i ja rad zareagoval otazkou. co pouzivate pro leguany jako zdroj uvb zareni(prosim cely nazev zdroje!!). diky

Já osobně používám MegaRay 120w, Megaray 275W a Osram Ultravitalux 300W. Nebál bych se použití i jiných lamp, ale proč, když můžu mít to nejlepší. ;-)

tak ti dekuji za vycerpavajici odpovedi velmi si toho vazim a urcite poridim neco takoveho. kazdopadne abych pravdu rekl tak ty ceny tech MegaRay 120w, Megaray 275W a Osram Ultravitalux 300W nejsou buhvi jak drahe a jak rikas MadMiku za kvalitu se plati.
Jeste jedou ti dekuju

taky bych chtel vyuzit teto diskuze a zeptat se na jednu otazku. chci do teraia pouzit jednu nebo vice zarivkovych trubyc ale alektronice moc nerozum a koukal jsem ze jste se tu o tom trochu byvily tak by me zajimalo jaky pro to mam pouzit osvetleni. Jestly si ho mam nekde koupit uz postaveny nebo si ho muzu nejak postavit? Budu vam moc vedecny za tip a odpoved.

Polib: musiš brat do uvahy aj velkost lampy a doporučenu vzdialenost od zvierata.Lego sa dostane ozaj všade,daj si pozor aby ti nelozil na lampy,ja by som ti odporučal 60w mega,aj ked je drahšia a je tam predradnik,ale nevydava tolko tepla ako 120w a použiješ ju aj vo väčšom terku v buducnosti..Ak maš možnost dat lampu nad terko,tak tam potom nevidim žiadny problem,Vitalux by som ale nekupoval je moc silna.Alebo si kup odrazu 70w Metalhalid od Megaray a maš 2 lampy v jednom.
Deko: napiš rozmery terarka,ale ja by som nič nevyrabal,všetko sa da kupit,ja som mal problem zohnat teleso na 75 cm ,25 w narvy.Nakoniec v teraristike mi objednal priamo do terka original s vodotesnymi koncovkami:je to teleso,z ktoreho trčia 3 kable,na 2 su koncovky na trubicu a jedna ide do zasuvky.Je to sice polsky vyrobok,ale zabera to maličko miesta a už 2 roky funguju bez problemov,menim len trubice.

na lampy se nedostane ty sou mimo jeho dostupnost me jde hlavne o to jaky mam dat zdroj uvb momentalni terko maji 100x100x150 (dxsxv) pro dva opravdu male kusy a na jare budou met 250x125x300 (dxsxv) takze se ptam abych vedel jak ted tak do budoucna

Tak prečo sa predávaju k tomu originál elektromagnetické predradníky,ked to má blikat ? Ja mám ten na priloženom obrázku a netreba k tomu žiadny zapalovač,len prívod a kabel s obímkou,funguje to OK . Predlženie životnosti s použitím elektronického predradníka,je v tomto smere zavádzajuce,kedže aj tak max.po roku treba vybojku vymenit za novu.

A vôbec neprudíš,som rád že sa tu niečo rieši .

Peter:

Tak prečo sa predávaju k tomu originál elektromagnetické predradníky,ked to má blikat ?

To se mě neptej, ale na těch elektromagnetických origo předřadnících ty výbojky blikají taky. Tan DAKOF předřadník z odkazu není tlumivka a le předřadník (ten se skládá z tlumivky, kompenzačního kondenzátoru, zapalovač a a cívka). Mezi tlumivkou a předřžadníkem je rozdíl. A na DAKOFácích ti Bright Sun začně blikat taky (nejde ale o bli z důvodů frekvence, ale o vidtelný blikání) - skoro bych se s tebou i vsadil. PAk to budeš měnit, protože ti zvířata přestanou vylejzat. Já jsem samozřejmě ty výbojky na tomhle jel taky, ale už nikdy více.

Predlženie životnosti s použitím elektronického predradníka,je v tomto smere zavádzajuce,kedže aj tak max.po roku treba vybojku vymenit za novu.

Uznávám, ale je tam jistota, že bude mít lampa po dobu životnosti (do výměny) stabilnější spektrum, nebude problikávat apod. A jen na okraj, s "magneťákem" žere Bright Sunka asi 95W s elektrikou 72-75W.

Víš co, tvrdit na 100% nemůžu samozřejmě nic. Já na tom jel 2x Bright Sun, po pár měsících se obě rozblikaly - vím ještě zaručeně o dvou lidech, kterým to dělalo stejné problémy a zapojení bylo OK. Některý výbojky s tím podle mě ale prostě zlobí, uvidíš sám, ale rozhodně ti to nepřeju a ani to nechci přivolávat!! :-)
Použití elektronickejch předřadníků má ale rozhodně smysl a s čistým svědomím bych to doporučil vždy.

Mikee: ako toto svieti?neda sa tym nahradit trubica?

Jak která no :)), spektometrii jsem teda neviděl, ale fluorescenční trubice s podáním barev 1A a barvou 6500K si to strčí coby v kvalitě světla do zadnice :-). Je to ale špičkovej kompakt, co se UVB týče.