Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak máte připevněné světla??

zdravím, stávím druhé terko pro dalšího chameleona jemenského a nechci dávat světla do zavěšených květináču jako mám v prvním terku! Páč to v teráriu zabírá docela místo a hlavně bych chtěl vytvořit nějakou estetičnější verzi :). Jak to máte vyřešený vy když potřebu žárovku na vytápění a komp. zářivku na UVB?? tedy dvě světla?? díky za každé nápady a kdyžtak přiložte fotky ať mám inspiraci :)

Zdravím!
Já mám po domácku vyrobenou lampičku - koupíš si objímku, drát (s nulákem, ať to chamíka nepraští), koncovku do zásuvky a smontuješ to. rovnou do objímky dáš žárovku a přes to dáš nějakej ozdobnej kryt co koupíš snad v každym zveráku.

koupíš si objímku, drát (s nulákem, ať to chamíka nepraští)

Kam na žárovku si připojila ten nulák? Nebo snad někam na tu keramickou objímku?

rovnou do objímky dáš žárovku a přes to dáš nějakej ozdobnej kryt co koupíš snad v každym zveráku.

Tazatel psal, že takovéto řešení nechce, že to zabírá mnoho místa ...

Kam na žárovku si připojila ten nulák? Nebo snad někam na tu keramickou objímku?

Řekl bych, že nejlepší by bylo nulák napojit na závit žárovky. Ono to bez nuláku totiž tak trochu nefunguje. ]:) Je mi jasný, že asi byla myšlena zem (ochranný vodič). Ten by nebylo špatné zapojit na kostru svítidla, pokud je kovové. ;-)

já nevim přesně ten termínus technikus . prostě máš kabel oizolovanej a uvnitř jsou tři dráty. Když k tomu dáváš koncovku, musí mít dvě tyčky a jednu dírku (ne jenom dve tyčky jako např. normální stolní lampa) a k tomu krytu: nemyslela jsem květináč. myslela jsem úzký keramický kryt, což není totéž

Termínus technikus vysvětlíme : Fáze (kopeto) černá, nebo hnědá barva izolace, Nulový vodič (nekopeto, nulák) modrá barva izolace, Ochranný vodič (takytonekopeto,zem), žlutozelená barva izolace. Tak dost srandy. Vraťme se k otázce kam zapojuješ ten ochranný vodič? Každopádně zástrčka "dvě tyčky, jedna dírka" je dobrá věc i u dvojžilového kabelu hlavně z důvodu, že fáze vždy bude na "stopce" žárovky a nulák na závitu, což se u zástrčky "dvě tyčky bez dírky" nemusí vždy povézt (pokud není fáze označena, tak je to 50:50) :-). Při výměně žárovky se pak tedy za předpokladu nevytáhnutí přívodního kabelu ze zásuvky nemůže stát, že by si člověk sáhnul na závit a zabroukal si v lepším případě v rytmu 50Hz nějaké peprné věty. Pozor - vypínač na dvojžilovém kabelu (pokud je přívodní kabel vypínačem opatřen) bude pravděpodobně vypínat pouze fázi na kabelu (hnědá izolace), tudíž při obráceném zastrčení zástrčky do zásuvky defakto vypíná nulák a na závit je pak fáze stále přivedena, tudíž i při vypnutém vypínači, kdy světlo nesvítí se při dotyku závitu objímky opět brouká v rytmu 50Hz.

bohuzel, norma uz nepredepisuje, kde ma bejt faze a kde nulak a na trhu sou i rozdvojky, ktery to obraceji.

No jsem už nějaký pátek mimo obor a popravdě se o normy nezajímám, ale tohle mi přijde jako holý nesmysl (ne že by se podobné nesmysly do norem nedostávaly). Takže dnes už neplatí, že v zásuvce by fáze měla být vždy vlevo? Nebo jsem to nepochopil zcela dobře? tyto rozdvojky se dřív běžně vyráběly, vím. Na jedné straně fáze vlevo, na druhé vpravo. Pak se začly dodávat rozdvojky, kde je již fáze oboustanně vlevo. Že by se opět na trhu objevily opět zásuvky s přehozenou fází jsem nezaregistroval. I když z čajny se sem valí jeden paskvil za druhým, tak co by ne. :-) Mohu poprosit o doplnění infa o té normě? To mě opravdu zajímá. Dík.

Díky. Pročetl jsem to a koukám, že nám v tom normy opět dělají tak trochu binec. Osobně si myslím jak už tam ostatně píší, že to tedy je a snad i bude nadále alespoň nepsané pravidlo. Osobně by mě ani nenapadlo dát fázi vpravo, i když to třeba norma umožňuje. Ale díky za info. Koukám, že jsem hodně dlouho mimo. :-)

Já bych se prosím ráda zeptala na takový pro mě jako pro ženskou docela zapeklivý problémek.
Koupila jsem Repti Glo 10.0 26W, ale jaksi jsem si naivně ze začátku myslela, že to bude velikostí stejné jako klasická žárovka a ono to má ten pól, který se zapojuje do objímky mnohem větší.
Chci se pozeptat, jak to máte uchycené? Existuje na tohle lampička nebo jste všichni zdatní kutilové, co si za pomocí objímky a drátů a kdo ví ještě čeho vytvoříte něco svého?
Já jen, že něčeho podobného nejsem já rozhodně schopna a netuším jak to tedy přidělat želvice do terárka.:-/
Předem děkuji za info.

Pokud se nepletu, tak Repti Glo 10 26W by neměl být problém zašroubovat do klasické objímky E27. Jen jestli v lampičce nemáte méně klasickou E14. Pak jedině předělat na E27. Práce pro průměrného kutila zcela banální. Určitě někoho, kdo je průměrným kutilem, v okolí budete mít. ;-)

Teda já jsem sice ženská, ale zas si myslím, že né tak blbá...po vaší radě jsem vyzkoušela snad všechny lapmy v bytě a ani do jedné to nejde.
No právě, pro průměrného kutila...ten to asi lehce předělá, ale u nás v rodině žádný není.
Myslíte, že když to vezmu sebou např. do Bauhausu, že mi poradí?

bavíme-li se opravdu o této žárovce [http://spokojenypes.cz/inshop/catalogue/products/p   ictures/107-PT2189.jpg] tak ta prostě pasuje do nejklasičtějších nejběžnějších závitů (objímky)!!! Nechce se mi veřit že doma používáte jen na mini závit nebo nějaké halogenky!!! Když to vezmete např do Bauhausu tak vám určitě poradí!!!! poradí vám buď nějakou lampičku nebo koupit objímku + přívodový kabel a sestrojit doma (velice jednochuché na objímce jsou dva šroubky ke každému půjde jeden vodič z přívodového kabelu vložíte "pod" šroubky vodič utáhnete šroubek, aby kabel držel stejně tak opačný vodič, do objímky se dá žárovka kabel píchce do zásuvky, přes objímku a žárovku se dá nějakej kryt (používá se květináč nebo se nějaký okrasný kryt ve zveráku a hurá jde se svítit :)

Siliknu bych zas tolik nedůvěřoval, opravdu se může docela snadno odloupnout, obzvlášť na kovu, stačí když to trochu pod silikonem orezne a nebo se to nedostatečně odmastí, ty oboustrané lepenky drží fakt fest i poměrně těžkou váhu, ale nakonec nejraději to mám protažené skrz otvor ve skle nebo pletivu a nad ním uzel na kabelu, to nespadne.:-) U OSB terárek je to jednodušší, není problém zavrutovat do stropu háček nebo očko.:-)
Ještě k té oboustranné lepence, u jednoho velkého rámového terária jsme potřebovali vyměnit prasklé čelní sklo a jelikož to bez odsekání umělé skály nešlo z rámu vyndat, tak jsme ho jen vytloukli, na rám jsme nalepili oboustranou lepenku a na ni čelní sklo (cca 220 x 70 cm, tl. 6 mm:!:) a drží to jako čert.:-)

Siliknu bych zas tolik nedůvěřoval, opravdu se může docela snadno odloupnout, obzvlášť na kovu

- S tímto s tebou nesouhlasím ... Při použití nerezového plechu přilepeného ke sklu nějakým vhodným silikonem to bude držet jako prasátko! u nás v práci už spec. silikonama na některých částech stroje nahrazujeme šrouby. Plocha 3x3 cm už rukou neutrhneš (v tahu) ;-)

jinak oboustrané pásky taky drží jako prase. Doporučuji od firmy 3M - to je na věky. lepil jsem tím i plastové boční lišty na autě a dolů jsem to dostal tak, že lištu jsem zničil (nechtěně) a pásku poté odřezal.

http://solutions.3mcesko.cz/3MContentRetrievalAPI/ BlobServlet?locale=cs_CZ&lmd=1198157593000&assetId =1180594236321&assetType=MMM_Image&blobAttribute=I mageFile

http://solutions.3mcesko.cz/3MContentRetrievalAPI/ BlobServlet?locale=cs_CZ&lmd=1202365364000&assetId =1180594236308&assetType=MMM_Image&blobAttribute=I mageFile

Při použití nerezového plechu přilepeného ke sklu nějakým vhodným silikonem to bude držet jako pras

V případě použití spec. silikonu to jistě bude lepší (ovšem odmastit je to třeba tak jako tak), ale většina sáhne po akvarijním nebo univerzálním. Takže je dobré specifikovat, který na co použít.

jinak oboustrané pásky taky drží jako prase

S tím jen souhlas, sice asi taky záleží na druhu, ale ty, co se mi zatím dostaly do rukou, držely všechny velmi dobře.

Odmaštění povrchu beru jako samozřejmost. I s běžným silikonem jde nerez lepit velmi dobře. Horší je to u pozinku. Na tom to prostě držet nikdy dobře nebude a u normálních černých materiálů je problém ten, že pod silikonem kov rezatí a následně se odlepí... žárovku a kus plechu by silikon udržel hravě. ;-)

Díky za pochvalu. Nápad byl můj, ale vyrobit musel manžel. S tou formičkou je to bezva nápad :-), musím se po nich podívat. Manžel už totiž odmítá další vyrábět (vyrobil tři):-D.
K tomu "leštěnýmu" - už jsem si taky říkala, že bych to zevnitř polepila lesklou páskou co se s ní slepují izolace, aby se to UVB odráželo a zvýšila se účinnost.

Tak na krabičce to psali špatně :-) - tyhle kompakty je přímo nutné mít vodorovně, protože jedině z boku jsou schopny emitovat nějaký slušnější hodnoty UV. Škoda, že to nenapíšou na krabičku, je to obrovskej rozdíl. Vyjímkou jsou jen reptigla kompakty.
cejna: sem měl chvilku počkat... :-)

sweety - je to připevněno speciální oboustrannou lepící páskou, která vydrží i zátěž. Teď nemám po ruce obal, tak nevím přesnější info.

MadMike - díky za ujasnění, je pravda, že tu informaci o svislém či vodorovném použití jsem vyčetla na ReptiGlu, která v tom původně byla, k té druhé nebyl český návod:-|.