Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemZamknuto Tarahumara boa

Zdravím všechny chovatele,
toto vlákno jsem založil z jediného důvodu. Už nějakou dobu sleduji inzerci plazů a v ní se sem tam objeví inzerát , prodám Tarahumara boa. Ať už je to z důvodu nadbytečného samce , nebo že končí s chovem a jiné výmysli. Dnes máme internet a odborné knihy , ale už jen na internetu si každý může opravdové Tarahumara boa najít a velice dobře uvidí , že zde u nás nabízení ,,jakoby" Tarahumary , jsou o dosti jiném vzhledu , než ty na internetových stránkách. Je zvláštní , že pokud si dám v googlu ,, Tarahumara boa " , vyhledá to hady , kteří jsou si velice podobní a tedy se dají velice dobře rozeznat a i k sobě dle vzhledu přiřadit. Když se pak tito hroznýši srovnají s tím,co se nabízí u nás , je to sakra odlišné a co je na tom asi nejdůležitější , tak opravdové Tarahumary odchoval v Evropě zatím jediný chovatel a to pan Stöckl www.boa-constrictors.com , kde můžete hady v nabídce ,, abzugeben " vidět a sami se přesvědčíte , jak rozdílní jsou tito hroznýši od ostatních. Tak že o co se u nás opět někdo pokouší? Chce vydělat hříšné peníze na někom , kdo hady nezná? Dnes není problém si v google překladači přeložit jakoukoliv stránku , zde je přeložena právě stránka pana Stöckla http://translate.google.cz/translate?prev=hp&hl=cs &js=y&u=http%3A%2F%2Fwww.boa-constrictors.com%2Fco m%2Fcom.html&sl=en&tl=cs&history_state0= a zde se můžeme o této lokalitě řádně informovat. Po přečtení článku o těchto hroznýších musí být každému více jak jasné , že u nás žádný Tarahumary nejsou . Samozřejmě zatím , než si mláďata buď z Riobravo Reptiles , nebo od pana Stöckla někdo neodkoupí , mládě se pohybuje okolo 1000 EU a to s řádně vyplněným Certifikátem o původu a pravosti Tarahumar. Mrzí mě , že se mezi teraristy dostávají takovíto lidé ,kterým nejde o nic jiného , než někoho okrást a neustále jen měnit e-mailové adresy a po podvedení dotyčného zmizet jako pára.
Změna kategorie, původně: Hadi (carlos) (Aurifer)
Vlákno uzamčeno z důvodu nadměrného napadení spamem (Aurifer)

Mimochodem tvoje Vera cruz se mi moc líbí , takovéhle hady bych rozhodně s bastardními boa nesrovnával ..... a samozřejmě mezi hady z jedné lokality je veliká variabilita , ale Tarahumary mají své specifické znaky , které se opravdu u všech chovatelů Tarahumar absolutně schodují ... , ale co sem viděl za Tarahumary u nás ... , no .... raději nic.... watch

Já se přiznám, že jsem u nás naživo Tarahumary neviděl, tak tohle nedokážu posoudit, ale tomuto jednomu člověku věřím, že má opravdu hady, které nabízí. Možná by bylo dobré, kdyby se tady objevil (na TP občas chodíval) a ukázal nám obrázky svých hadů a trochu pohovořil o jejich původu. Ale nutit ho nemohu.:-)

Tak to jsi sem snad ani neměl psát. Sice s Tebou naprosto souhlasím, ale počítám, že sklidíš (a já také)jen kázání o tom, jak může být opravdová Tarahumara i zcela jiná, než ji nabízí např. Stoeckl, Russo, Rentfro apod. Že tito chovatelé si myslí, že oni jediní mají opravdové Tarahumary atd. Zatím, co jsem viděl "Tarahumary" od chovatelů v ČR, nekoupil bych si ani jednu. K Tarahumarám mají opravdu daleko. Někdo má dokonce připravenou historku o tom, jak Tarahumary nakoupil v Německu od neznámého německého obchodníka a ten je zase nakoupil od neznámého Chorvata apod. Je to jen snůška lží a výmyslů. Žádný český chovatel mi nedoložil původ háďat, která nabízel jako Tarahumary. Žádný. Takže jak může takový chovatel tvrdit, že to co nabízí, je Tarahumara???

Nebudu se přít, papír nemám, nicméně chovatel, který mi je prodával se věnuje právě chovu různých forem hroznýšů a své Vera Cruzy (i Tarahumary) má tuším z importu nebo právě od Stockla, ale nechci kecat, musel bych se ho optat přesně. Pár hrozňů už jsem viděl a mí "veracruzáci" jsou opravdu podstatně odlišní od mixů nebo pofiderních imperátorů, jak vzhledově, tak chováním, ale i růstem (rychlost růstu je opravdu mnohem nižší než u větších forem a to je krmím přiměřeně stejně jako podobně velké mláďata mixáků). Takže každopádně to není běžný mixák.:-)

To přeci nikdo nepíše , naopak poslal jsem ti pochvalu , jsou fakt krásný. K těm Tarahumarám jsem ale opravdu skeptický a opravdu sem si o nich vyhledal maximum. Už pár let je to pro mě jeden z nejkrásnějších imperátorů a tak mě štve co se tu lidi snažej prodat ....., tím nemyslím tebe , ty máš fakt Veracruze nádherný.... a vidím na nich , že to mix není ....

poslal jsem ti pochvalu , jsou fakt krásný

Dˇ, :-), četl jsem to až po napsání mého příspěvku.

K těm Tarahumarám jsem ale opravdu skeptický a opravdu sem si o nich vyhledal maximum. Už pár let je to pro mě jeden z nejkrásnějších imperátorů a tak mě štve co se tu lidi snažej prodat .....,

Tak věřím, že se tu objevuje leccos. Ty tarahumary, o kterých mluvím, má právě stejný člověk mi měnil (neprodával) veracruzy a myslím, že říkal, že tarahumary má z importu a i se vyjadřoval, že jsou až neuvěřitelně kousavé, že je musel mít zakryté pytlovinou, jinak startovaly při každém projití okolo:-). Docela bych byl rád, kdyby se tu objevil.

Měl sem doma dost odchytových boa a i imperátorů z Mexika , vše bylo neskutečně kousavé a útočné , po chycení do rukou se každý odchytový imperátor bránil nekonečným kousáním a syčením , někdy vypouštěli i šedočernou šíleně smradlavou tekutinu. To že hadi koušou , nepřikládá na pravosti čistoty lokality a i jejich mláďata jsou dosti kousavá. Přikryté sem také přední skla mít musel , jinak by si rozbili tlamy.

To by mě pak zajímalo, kde se tyto testy DNA vzaly. Pochopil bych, kdyby byly posbírané přímo v domovině těch kterých forem constrictorů, ale pokud se jedná o "vzorky" odsud nebo Evropy, pak nemají valnou hodnotu. Nikdo se nemůže zaručit za čistotu svých zvířat, pokud si je nedovezl osobně. Když už je řeč o tomhle, již jistou dobu se tu nabízejí podobně zajímavé "kostariky". Jméno chovatele neznám, ale vím, že původně měl v chovu skutečně zvířata dovezená z jednoho místa, následně však o samce z páru přišel. Nyní páří Vámi zde nazývaným "mixem" a přesto se mláďata nadále objevují v nabídkách jako "kostariky".

Ahoj. Vím o koho se jedná v roce 2004 měl čistý pár z Kostariky a prodával svůj první odchov. Samec mu později uhynul a teď to páří se samcem ze San Salvador. Údajně si je to dost blízké, co se DNA týče. Jméno chovatele uvádět nebudu, nechci nikoho poškodit. Jeho F1 mám právě z roku 2004 a jsou super. Jinak se tu dost objevuje řeč o testech DNA. Mám kamaráda co pracuje v ZOO a ten mi problém osvětlil. Testy se posílají do Prahy a pak...? Údajně do Koreje, protože je tam největší DNA banka a posílaný materiál musí mít s čím porovnat. Cena je šílená. Tak by mě zajímalo, kdo od nás si to dovolí....Možná by ho to vyšlo dráž než celý had.

Ony se tam vzorky na testy DNA zřejmě neposílají z důvodu největší DNA banky, ale z důvodů finančních. I přes putování přes půl koulezemě to vyjde u nich mnohem levněji. Tady spíš jde si myslím asi o problém podle čeho se srovnávají výsledky testů zvířat z našich terárií. Zdali je dost vzorků ze zvířat z přírody a nejen vzorky od amerických, evropských, českých chovatelů.

Souhlasím. Je to problém. Už mě ta mašinerie okolo dokazování čistých forem imperátorů docela unavuje. Pravdou je, že i z jedné lokality může být kresba různá. Každý samozřejmě dá na net ty největší pecky. Nezbývá, než aby si případný zájemce pořádně projel internet a nebo důvěřoval prodávajícímu. Nebo nechovat imperátory, ale nomináty. A to by asi byla škoda, né?;-) Je to začarovaný kruh.

Chceš čistý Kostariky? Když ti je nechám po 1000,- Kč tak se ozvou lidi, že je to hausboa a když za 3 500,- jako dřív, tak se dozvím, že je to drahý a že jsem magor. Je cena opravdu tak určující, co se čistoty týká? Je krize, lidi nemaj peníze, ceny hadů jdou dolů.... nikdo nic nechce.....trh je přesycen.... A můžeme pokračovat. Nereju, jen konstatuju a reaguji, aby řeč nestála...;-)

25 tis. za mládě české Tarahumary je opravdu dost

No, takhle, tuhle cenu onen pán obecně inzeroval, v osobním kontaktu by mi jistě udělal příjemnější cenu:-) (počítám, že bych je mohl mít za Houtenovskou cenu), ale i tak. Raději jsem se na ně ani nejel podívat. Protože půjčka by byla nevyhnutelná:-D. Jinak samozřejmě 30 000 (tedy plus cesta apod. ještě možná 3 tis. a víc navrch, ale i tak) je samozřejmě příjemnějších než pade.

Cena je slušná a pokud tam jsou Tarahumary jako jsou výše na odkazech , pak není o čem diskutovat , takový had se prodává sám , pak nikdo nikoho nemusí přesvědčovat , nebo mu tam vysvětlovat různý historky , prostě jak se říká ... oko není .ča , oko vidí :-)

o hroznýše se vůbec nezajímám, ale zase nejsem úplný začátečník, nabízel jsem hady na ifauně, a bylo mi nabídnuto po mým inzerátu, který byl asi za 4500 kč, nabízeno mládě tarahumara, pro mě s malým nedoplatkem. Ani jsem nevěděl kolik stojí, po diskuzi zde, bych musel asi doplatit nemalý doplatek minimálně 10 000 kč,- škoda že jsem mu neodepsal kolik bych doplatil za pár pravých adultních cenchrií za pravé mládě tarahamury nebo jak se píše ten indiánskej kmen. Teď už mu fakt psát nebudu

Nemam tolik času abych pročítal toto vlákno celé. Zrovna tak nemam moc náladu na to aby mě zde někdo napadal. K něčemu se ale vyjádřím a to k certifikátu pana Stoeckela. Vy berete jako doklad o původu to že vám někdo vytiskne s tiskárny papír a podepíše???
Já tedy ne. Co se týče Veracruzu která jsem 3 roky po sobě odchoval: Jedná se o zvířata která jsou po rodičích která jsou dovezena a chycena na lokalitě ve státě Veracruz. Doklad k nim samozřejmě nemůže existovat, protože a jelikož z Mexika se nesmí vyvážet, alespoň co vím. Letos jsem v Mexiku byl a viděl několik hadů chycených na 100metrech čtverečných a byli tam tak odlišná zvířata (barevně) že jsem koukal jak blázen. To je vysvětlení k tomu proč nejde určovat zvířata podle barvy a vzhledu.
Ze stejného zdroje pocházejí moje Tarahumary a zrovna tak moji Chiapasové na které mi dělal testy DNA p. Frinta kde se lokalita potvrdila naprosto přesně (jednu dobu dělal nějakou práci o této lokalitě a sháněl vzorky DNA kde se dá sám totiž chová několik kusů)
Bohužel a samotného mě to sere že neexistuje takřka žádný způsob a "důkaz" jak u poddruhu imperator ověřit a zjistit o jakou lokalitu se jedná.
Vysvětlení toho proč tarahumary na netu jsou všechny podobné je jednoduché. Pocházejí všechny pokud vím ze 4odchycených kusů.
Jo a pokud mi někdo bude tvrdit že kecám a jen se snažím vydělat na mláďatech tak mu musím zdělit že je na omylu. Všechna jsem si totiž nechal...
Ty zvířata co se prodávají ted poslední dobou v inzercích nejsou moje a ani odemě nepocházejí....
Tarahumara možná má jedno poznávací znamení. Neni o moc větší než dospělá korálovka a to moc mixů neumí... Nebo jsem alespon 7 let starého mixa krmeného 1x za 14 dní neviděl 1m velkého a už vůbec ne po 2 odchovech.
Veracruz je o něco větší moje samice po 3 odchovech má cca do 130cm. to taky moc mixů neumí....
Omlouvám se za případné chyby nemam moc času.

Prosil bych napadat alespoň slušně....

Nikdo Tě přece nenapadá. A já osobně nepíši o kusu papíru v AJ, či NJ. Např. Stoeckl může původ prodávaných Tarahumar prokázat. To samé Russo. Ty ne a navíc Tvé Tarahumary jsou zcela jiné. Tvá mláďata mohou mít sice dovezené rodiče, ale nikdo je nekoupí. Každý zná obrázky Tarahumar a Vera Cruz z netu, od Russoa, Stoeckla apod.

Variabilitu hadov z jednej lokality ukazal na ceskej ifaune ak sa nemylim Petr Bambousek ktory tam spravil "boa-minikviz". Lokality tam padali kadejake divoke, nakoniec povedal ze ide o hady ktore nasiel v 1 udoli v rozmedzi par stoviek metrov. Tiez si nie som isty svojimi Salvadormi, ale maju uz cosi vyse roka a aj napriek slusnej zravosti maju cca 300g (doviezol som ich pred 11 mesiacmi ako 50g).

P.S.: pridavam odkaz na spominany kviz http://ifauna.cz/rubriky/mdiskuse/show.php?tema=44 865&r=3&m=1&page=1

A proč vůbec kupovat pochybné české Tarahumary, když Vin Russo z USA svá mláďata Tarahumar NZ 2009 doveze do Houtenu, v ceně 1.250 Euro za párek ???

Nechci nijak zpochybňovat vaše nadšení pro zahraniční chovatele a už vůbec ne pro anglicky popsaný kus papíru, to je každého věc, jen se chci optat na to co mě vrtá v hlavě. Má vůbec cenu taková zvířata do Čech kupovat? Vždyť se jejich odchovy nevyhnutelně zařadí mezi ty "pochybné české Tarahumary", nebo na to existuje nějaký fígl? Opravdu se nechci nijak přít, jen mě prostě zajímá, jak to funguje.

Ovšem potom ta narozená česká Tarahumara bude moci prokázat svůj původ tím, že budu mít zdokladováno, kde jsem k rodičům přišel a bude jako Tarahumara také vypadat. Když se nechcete řídit přibližným vzhledem, může potom každý o svých hadech tvrdit cokoliv. A lidé ať již u nás, nebo v zahraničí již nějakou představu o tom jak má ten, nebo tamten had vypadat mají.

Uprimne - podobna diskuse uz tu byla pred casem, kdy se stejnym zpusobem resila "pravost" nominatnich hroznysu nebo imperatoru, pripadne dotazy typu: "mam fotku, reknete mi co je to za poddruh a lokalitu". Stejne jako ne kazdy "lokalitni" imperator v prirode musi mit nutne kriz na hlave, je vice nez pravdepodobne, ze podobna variabilita bude existovat i u tarahumar. To, ze zvirata prvnich chovatelu byla nositeli nejakych znaku nutne neznamena, ze jsou to jedine znaky zavazne pro zvirata dane oblasti. Jde jednoduse o vyberovy chov vzhledem charakteristicke chovne linie. I ti, kteri si hroznyse privezli z lokalit si vybirali zvirata ktera jim nejvice padla do oka a dany vzhled se pak prenasel dal a nanestesti se trochu nepravem stal "jedinym znakem opravdovosti". Existuje pripad, kdy si clovek dovezl "praveho" nominata s jakymsi papirem o puvodu a pripustil ho k samici mixa. Typicke zbarveni nominatu se na nektera mladata prenesla a dotycna mladata pak byla prodavana opet jako "pravy" nominat. Papir o tom, ze kupoval "praveho" lokalitniho hroznyse mel. Podle vas si zaslouzi vetsi duveru ten, kdo mava papirem a prodava "predpisove vypadajici" hady kteri jsou ve skutecnosti jen velice povedenymi polokrevniky? Kdyz uz budu chtit porizovat jakekoli zvire, nikdo mne nedonuti spolehat jen na nejaky papir, od znamych si sezenu na prodavajiciho reference a domluvim si navstevu u chovatele s prohlidkou rodicu pripadne predvedenim fotodokumentace z odchovu.

A lidé ať již u nás, nebo v zahraničí již nějakou představu o tom jak má ten, nebo tamten had vypadat mají.

premyslel jste o tom, ze ta predstava je z vyse uvedenych duvodu v nekterych aspektech dost zkreslena?

Nechci tady machrovat, ale zkuste prodat Němcům, Rakušanům apod. např. Tarahumaru, která vypadá zcela jinak, než Tarahumara Stockla, Russoa apod. Jsem opravdu zvědavý, jak byste pochodila. Nic ve zlém! Bez nějakých dovozových listin, podle kterých by se dal původ "vystopovat" byste neprodala ani kus. Já např. vůbec nepopírám, že v dané lokoalitě jsou jinak zbarvené kusy. Určitě ano! Ale to už nikoho nezajímá, pokud není důkaz. A za důkaz normálně uvažující člověk nepřijme tvrzení: mám je dovezené z přírody.

Pokud vím, Stockl a Russo mají dovozové listiny a původ hadů mohou prokázat. Nemluvím o nějakých certifikátech v němčině a angličtině, které si člověk vytvoří doma na PC. Bylo by možná zajímavé spočítat štítky a porovnat s údaji např. třeba Russoa, který je uvádí ve své knize. A jak zde už někdo psal: nebudeme-li se řídit alespoň přibližným vzhledem, můžeme si pak opravdu vydávat svá mláďata za co chceme a k tomu si přidat nějakou tu pohádku o dovozu apod.

Všem, kteří se zajímají o "čisté" boa doporučuji knihu od Russoa: The complete boa constrictor.

Prostě už je to tak, že když Tarahumaru, nebo Vera Cruz, nebo Cancun, nebo Sonoru - každý zájemce už má nějakou představu o tom, jak by měl ten had vypadat a takového hada hledá. Připouštím, že tady může být někdo, kdo zvířata odchycená má (zajímalo by mě ale jak je legálně odchytil a dovezl???) a narodila se mu od nich mláďata, která se teď snaží udat. Ale bez důkazu a jen s tvrzením a navíc když ta mláďata vypadají zcela odlišně, než ta běžně nabízená známými chovateli si myslím "neškrtne". Nic ve zlém! Toto nemá být žádné napadání, ale jen můj názor.

zkuste prodat Němcům, Rakušanům apod. např. Tarahumaru, která vypadá zcela jinak, než Tarahumara Stockla, Russoa apod. Jsem opravdu zvědavý, jak byste pochodila.

Ale vzdyt to je uplne ten samy pripad jako u nas. Nekteri lide proste pozaduji, aby jejich zvirata odpovidali jejich predstave (resp.tomu, co je oznacovano jako standard). Jini duveruji, ale proveruji (at uz pomoci molekulary, folidozy, velikosti dospelcu apod.).

Ale bez důkazu a jen s tvrzením a navíc když ta mláďata vypadají zcela odlišně, než ta běžně nabízená známými chovateli si myslím "neškrtne".

Na kazde "zbozi" existuje kupec, ktery ho nalezite oceni.

A za důkaz normálně uvažující člověk nepřijme tvrzení: mám je dovezené z přírody.

Neduverivce nepresvedcite ani jakymkoli papirem o puvodu. Zrovna u tarahumar je myslim pomerne spolehlive jit se seznamit s rodici mladat a informovat se na prodavajiciho kde se da.

To je stále dokola. Sama by jste si dala při výběru pozor. Kdyby měl dotyčný řádné doklady a jak uvádíte fotodokumentaci, nemusel by pak nikoho přesvědčovat. Já osobně dám přednost raději světově známému chovateli.

Sama by jste si dala při výběru pozor. Kdyby měl dotyčný řádné doklady a jak uvádíte fotodokumentaci, nemusel by pak nikoho přesvědčovat.

ale vzdyt drobek se tu nikoho o kvalite svych zvirat presvedcovat ani nesnazi. Byla to reakce na informaci, ze v cechach nikdo tarahumary nema, natoz aby je odchoval. Kdo by chtel zvirata koupit, jiste bude mit moznost se blize seznamit s rodici i s puvodem zvirat.
To, ze nekdo neznamy nabizi tarahumary pod x mejly po netu bez toho, aniz by meli zajemci moznost si prohlednout rodice je uplne o necem jinem. Rict "tohle zvire na fotce neni tarahumara" je ovsem az nebezpecne odvazne.

Je hezké číst názory lidí co sem píšou , i Dropkovo psaní sem prošel , ale pánové , jak tu píšou ostatní , chcemeli opravdu dnes chovat něco co chceme dále pak prodávat jako danou lokalitu , pak si opravdu budeme muset hady koupit od výše jmenovaných a ověřených chovatelů , kteří mají k hadům patřičné doklady a ostatní lidé jelikož jejich weby sledují a mají určitou představu o vzhledu každé lokality dle vzhledu hadů uznají , že jde právě o tu danou lokalitu.Selekce je známá už léta , kdo neselektuje v chovu , pak na to doplácí na trhu , chce li tedy pak dále hady nabízet a mít na tom nějaké peníze. To že si někdo někde v přírodě chytil hady ( je li to vůbec pravda ) a bohužel se liší od těch co vidíme na webech a v kninách , tak když je odchová , bude je mít bohužel doma , když se nebudou ničemu podobat a bude je jen krmit a krmit a neprodá ani vorla. Normální , nacházíme se ve dvacátém století , lidi chtěj mít chovy takzvaně rozdělený , když k nim někdo přijde , chtěj aby dotyčný rozeznal v terárkách Tarahumary od Veracruz a jiných , prostě už pohledem. Jak tohle lidi mít nebudou , žádný mezihady kupovat prostě nebudou.Každý kupuje hady po párech , aby je dál pářil a popřípadě i prodal , tak že když si koupím od někoho Veracruz , samozřejmě nechci mít ve vedlejším teráku naprosto stejnýho hada , ale jen mu budu říkat Tarahumara. Hovadina na entou !!!! Jako u nominátů to je podobný, je samozřejmě více druhů kreseb v každé lokalitě a lidi si při výběru sáhnou pro identická zvířata a ta nejlépe vykreslená , protože je jasný , že když je odchovaj , pak je i prodaj za lepší cenu. Nedivme se , lidi kříží hady pro barvy a kresby , dávaj za ně nehorázný peníze a tak se to podobně selektuje i u poddruhů. Ale ty Tarahumary co sem viděl u nás ve vlákně pochlubte se hroznýši a krajty , no potěž koště !!!!!!! To jestli někdy vidělo Tarahumaru aspoň na monitoru , tak si povzdychne.Nebo dnešní Honduras , kdo je rozezná od bastardů? Když mi bylo řečeno , že se jejich pravost pozná tím, že mláďata šíleně koušou , málem sem se podělal smíchy , kurnik co to je za důkaz???? Ano ,víme že třeba Honduras , nebo Nikaragua se velice podobá normálním hroznýšům domácím , tak ale pak tu nikoho nemůžeme přesvědčovat o nějaké pravosti a navýšení ceny , proč bych dával za stejného hada o litr víc, když stejně vypadající bastard stojí osm stovek? Ale zrovna Tarahumara je tak rozlišná , že to člověk prostě vidí okamžitě , tak krásný imperátor se prostě s bastardem a jinou lokalitou zaměnit nedá!!!! A kdo si ho ,, jako " chytil sám v přírodě a bohužel zrovna chytil asi ty jinak vypadající , tak ten tu může vyprávět hory doly a nikdo mu stejně neuvěří. Lidi koukaj očima !!!!!!!!!!!!!!!

chcemeli opravdu dnes chovat něco co chceme dále pak prodávat jako danou lokalitu , pak si opravdu budeme muset hady koupit od výše jmenovaných a ověřených chovatelů , kteří mají k hadům patřičné doklady a ostatní lidé jelikož jejich weby sledují a mají určitou představu o vzhledu každé lokality dle vzhledu hadů uznají , že jde právě o tu danou lokalitu.

To je naprosto scestné, proč bych měl bazírovat na přesném vzhledu alá Stockel aj., když Drobek je ověřený, můžeš si u něj prohlídnout dospělá zvířata (ať tarahumary nebo veracruzy) a to je pro mě v tomhle případě rozhodující. To už psala JaBul, zvířata výše zmiňovaných pánů jsou z několika (dokonce snad z jednoho nebo dvou párů), takže jsou logicky podobné, ale forma nebo poddruhy se zdaleka neurčují pouze podle kresby, to je obrovsky pomíjivý a variabilní znak (a nejsnáze se i v přírodě mnění, je to hrozně povrchní záležitost), samozřejmě existujou znaky, které má v podobné míře většina populace, ale zdaleka je nemusí mít všichni jedinci. Pro mě je podstatné odkud had je a ne jak vypadá, pořád je to ta samá populace a to je pro čistotu chovu důležité. Každé nepříbuzné zvíře navíc je dobré a pro kvalitu populace v lidské péči důležité.
Nebudu řešit legálnost dovozu těchto zvířat a je jasné, že těžko někdo dostane certifikát na nelegálně přivezená zvířata, ale protože nemají papír, tak to nejsou o nic míň tarahumary než pánů Stoeckla aj.

No budeš se divit , ale něco na tom pravdy je. Jak tu zde již někdo napsal , že někdo řekne já sem si hady sám chytil na dané lokalitě zní krásně , ale dokažte to , zůstane to jen na každém , zda uvěří nebo ne. Pak zde promluví ona KRESBA!!! , když už v ruce nemám nic že? Můžu mít Tarahumar kýbl , můžu kdekomu vyprávět kde všude sem byl a kde sem je chytil , otázkou zůstává , jak sem je dovezl a proč sem je pašoval. Mám fotky, když sem hady v přírodě chytal? Když budu v dané lokalitě , hady si po odchytu vyfotím, nebo i s nima se vyfotím někde v pralese , ale bez ničeho ???? To je právě to ,, jedna paní povídala ". A píšu zde jen jeden fakt a to další prodej odchovanců. Tobě možná stačí , když ti dotyčný řekne , ano to jsou Tarahumary , protože sem si je sám chytil , ale dalším to asi nestačí a chtěj vědět a prokázat původ. Historek tu opravdu bylo mraky , mám je z burzy v Hammu a ták, ale nic víc. Pak promluví vzhled!!! Můžeš si hady dovézt osobně , ale pokud se lidem nebudou líbit, nikoho nepřesvědčíš a prodáš je pod cenou , protože kdo bude chtít mít Tarahumary takový , jako jsou třeba na Rio Bravo Reptiles, určitě si nekoupí hady s totálně rozházenou kresbou a bez typických tlustých kýlovitých kreseb na zátylku hlavy. Prostě si můžeš každýmu vyprávět co chceš , ale jak had lidi svým vzhledem nepřesvědčí , nepomůže ti nic. Prostě lidi kupují a utrácejí víc za něco , co prostě splňuje jejich představy. Koupíš šit , neprodáš, investuješ za hezký hady, budeš mít odbyt a hlavně , udrží se tu to , po čem lidi touží. Rozlišitelnost mezi imperátory !!!! A né že budu mít deset skoro stejných imperátorů a u každýho budu mít jiný název lokality. Jo dobrý , v přírodě je variabilita , ale koho to při koupi zajímá? Chlape tohle je obchod. A jak sem ti tu už psal , proč asi lidi selektují a kupují po párech??? Aby zachovali kresby daných jedinců , kdo to sprskne s něčím jiným a udělá z toho opět houmboáky, jeho problém. Věřím že je pár lidí jako ty , kterým prostě stačí říct , hele je to čistý a hotovo , ale přijde mi podle inzerce a poptávce , že zbytek lidí kdo chce hady s krásnou kresbou , je asi větší....

A prosím tě , jen si v googlu zadej Tarahumara boa a zjistíš , že tuhle lokalitu v USA chová už více lidí a hadi jsou si velice podobní a věřím tomu, že je tam mnohem víc lidí než u nás , kteří si je mohli třeba i v tý přírodě chytit sami. Ale jsou skoro stejní , tak se prosím podívej na ty , jak jsou v teraporadně , jestli tam najdeš jedinou podobnost než tu , že maj oba hadi šupiny , prosím napiš mi jí , díky.

v googlu zadej Tarahumara boa a zjistíš , že tuhle lokalitu v USA chová už více lidí

Jenže v 90% nebo i víc jsou tam fotky riobraves a stoeckla nebo jejich potomků. Kdo mi pošle odkaz na nějaké fotky tarahumar v přírodě nebo na zvířata k nim nepříbuzná má u mě panáka;-).
Tarahumara:
Samozřejmě obchod je obchod, ale věř mi, že obchod mě vůbec nezajímá, prostě neuznávám nákup jen podle kresby. Nikde jsem netvrdil, že věřím každému, že zrovna ty jeho jsou tarahumary, ale pokud má dospělce po odchovu veliké do 120 cm, tak to taky nějakou váhu má. Minimálně je to opravdu dwarf boa. Samozřejmě bych chtěl ty rodiče vidět. A myslím, že už dokážu celkem posoudit kvality "historek".

Tady v tom vlákně najdeš Tarahumaru od Drobka tak napiš rovnou že je to mixák a fertig, od Drobka mám Veracruzy stejně jako Kroko. Je zajímavé že ač jsou z pozdějšího vrhu tak jako by si z p....e vypadli. Zkrátka u nás holt chovatelé co chovají malé formy, tak mají mixáky, prodávají mixáky a hotovo. Malé formy boa se vyplatí zkrátka kupovat pouze v "Dojčlandu" Tam mám PP a mám klid v duši.
http://www.teraporadna.cz/q/view/78865-pochlubte-s e-hroznysi-a-krajty-xi?page=r83614#r83809

Ale nikdo zde nemluví o velikosti hadů.Vím moc dobře kolik se dorůstají malé formy hroznýšů,ale to nemění na mém zadání vůbec nic.Viděl sem Salvadory , kteří rodili v 1m délky a můj známý je má několik let v chovu, víc jak 110cm jeho samice nemá a má pro ně prostorné terárium.Pak sem ale taky viděl chycenou samici El Salvador přímo v biotopu a ta měla skoro 2m a byla hodně robusní.Další zkušenost panem Petrem Bambouskem když byl osobně v Belize,také trpasličí forma? Ano všichni to uvádějí a pan Bambousek na vlastní oči viděl v Belize ,jak domorodci táhnou přes cestu uloveného skoro 3m dlouhého boa. Už se k tomuto tématu nechci vyjadřovat,co jsem napsat chtěl je v úvodu ..... , chovejme si co chceme a říkejme tomu jak chceme ...., pokud to prokážeme a lidi o to budou mít zájem budiž.... , ale raději investuji více peněz a zakoupím pár od výše uváděných známých chovatelů,než něco co nikam nezařadím...,proč bych za to dával víc peněz?

Myslim že tato samice je typický zástupce lokality. Bohužel je to focné v době gravidity tak tolik nevyniká kresba (gravidním samicím tmavne podklad), ale i tak je to srovnatelné zvíře s těmi z googlu.... i kresba na zátylku je typická

Ovšem pokud se kolegovi pod nickem Tarahumara i tak nelíbí nemusí zoufat. Nejsou rozhodně na prodej... a o jejich pravosti ho tudíž nebudu a ani nechci přesvědčovat. Nemam to zapotřebí....

jelikož jsem je ani nikdy nenabízel nemusel jsem si ani vymýšlet že jsou zaručeně pravý a pod... což je si myslím logické...

Co se týče těch nabízených na ifauně já osobně pochybuji že prodávající tyto hady vlastní už jenom díky způsobu kterým jedná.

Vim o jednom člověku který v ČR chová mládý pár od Stoeckela. Je to můj známý, bohužel jsme s polu vyměnili samce (pro oživení) takže už z potenciálních mláďat budou nejspíš "kříženci" podle logiky několika kolegů zde na teraporadně. (jelikož ty moji jsou skříženi s jezevčíkem)

tady je zmíňené foto

Tak foto samice,tady ji bude vetsina lidi povazovat za costariku...a vite proc? protoze neni od Stoeckela protoze on ma na ne evropsky patent, a jen ty jeho jsou tarahumary...nekterym lidem jde o to ze maji papir od nekoho duveryhodneho a tudiz ho muzou nekomu ukazat...pro me je dulezite ze vim co mam v terariu ja...a je mi celkem jedno co si o tom kdo mysli...nic mene myslim ze semnou par zde konverzujich lidi souhlasit...

Tak si to seřadíme - všechno jsou tarahumary (jedna teda prý jezevčík:-D, ostatní původem Rio Bravo Reptiles)
[http://tera.poradna.net/file/view/3863-tarahumara-  jpg]
[http://tera.poradna.net/file/view/3864-tarahumara2  -jpg]
[http://tera.poradna.net/file/view/3865-tarahumara3  -jpg]
[http://tera.poradna.net/file/view/3866-tarahumara4  -jpg]
[http://tera.poradna.net/file/view/3867-tarahumara5  -jpg]
Myslím, že variabilita je patrná i u 4 jedinců původem od Rio Bravo Reptiles, Drobkova samice je hodně tmavá, což lze přičíst i graviditě, ale vzor kresby je patrný. A z klidným srdcem si od něj štěňata koupím. Doufám, že mi uděláš cenu;-).

Je to zvláštní,píše se tu o lidech kteří u nás nabízejí falešné Tarahumary na ifauně a proč se tedy věc dotýká Dropka , když on ani Tarahumary nenabízel? Zde byla hlavně řeč o těch , co rozesílají fotky Costarických boa a vydávají je za Tarahumary , pak se tu rozjela tahle přestřelka...

No, ne, ze začátku bylo řečeno, že u nás nikdo tarahumary nemá a když jsem opáčil, že vím minimálně o jednom (a Drobek vlastně o dalším, co je má od Stoeckla), tak se řešilo, že to určitě není tarahumara atd., že jediná možná pravá je made in Stoeckel a Rio Braves. Tak jsem ho chtěl trochu rehabilitovat:-). To nic nemění na problému, že tady (v ČR) někdo nabízí jako tarahumary mnohem běžnější formy. Prostě to chce trochu vědět, do čeho člověk hodlá investovat nemalé prachy, prostě je dobrý si toho prodejce trochu oťuknout, návštěva a ukázka dospělců není od věci a ideální je osobně chovatele znát. Aby nezbyly jen oči pro pláč...

Ty fotky naprosto potvrzují to co jsem zde psal a trochu si zde připadám jako cvok. V jednom příspěvku jsem četl že všechna zvířata z netu jsou takřka stejná. Tak já budto špatně vidím nebo jsem onen cvok.

Každopádně fotky které vložil krokodýl jsou focené venku na slunci krom moji. To je právě to že srovnáváme nesrovnatelné. Já je chovám v tmavých teráriích pouze s jednou bodovkou. Na slunci ši alespoň světle (na slunci nebyli roky) vypadají velmi podobně jako některé co vložil krokodýl myšleno odstíny barev kresba je velmi variabilní... Bohužel v tmavém teráriu v kůře je barva zcela jiná... alespoň u mých jezevčíků.

Nefotim je příliš často z důvodu jejich "klidné" povahy. Včera jsem u teraria s jednou dospělou samicí řešil nějaký problém a ona bušila několik minut do skla že jsem všeho nechal a šel pryč aby si něco neudělala. Tak je to kdykoli jak se přiblížim k teráriu a neni zakryto. takže fotky jdou těžko. u toho pokud jsou nažraní blijou nebo pokud jsou před krmením nechtějí ze stresu žrát. Neni to s nimi někdy jednoduché.

Každopádně zvířata která jsem měl já možnost vidět vždy spojovala jedna podstatná věc a to naprosto totožná stavba těla kterou jsem neviděl u žádné jiné lokality. Nedávno u mě byl známý co chová hady mnoho let a říkal že to snad ani nemůže spadat pod Boa constrictor hlava o oči jsou naprosto odlišné od jiných lokalit. to je si myslím mnohem více určující než nějaká barva... Na fotkách to neni tolik markantní ale na vlastní oči hrozně moc.

Co se týče těch na ifauně nevěřim jim kvůli těm příběhům jako je lichý samec z odchovu u kterého "neexistují" rodiče apod. 24 různých emailů a pod. Je to můj region tak jsem se o to zajímal a nikdo mi nebyl schopen odpovědět na to kdy a kde si prohlídnu rodiče a pod....

Vážení pánové.
Nejprve jsem se nechtěl do vaší debaty vůbec míchat,nicméně nyní mám nutkání přispět se svou troškou do mlýna.
Asi takhle.
Co se týče Drobka a jeho Tarahumara - já jsem přesvědčen že jeho Tarahumary jsou pravé.Sic jsem toho pána nikdy neviděl jen jsem si s ním vyměnil před časem pár emailů...
Sleduji všechny chovatele boa - aspoň ty internetové řadu let.
Sám boa chovám a tak slídím kde kdo co má a co by se mně třeba i hodilo do krámu.
Bohužel jakýkoli doklad od hada je nesmysl a tak nám nezbývá než věřit vlastní intuici,zkušenostem a danému chovateli.
Po x letech sledování teraporadny a iFauny bych řekl že už vím kdo je ten pravý a kdo mlží..8-)
K těmto mým řádkúm přispělo to že když jsem ráno přišel do mé haďárny našel jsem tam pářící se B.C.I. Nicaraguy.
A tak tak mě napadlo až se tedy zadaří a budu je chtít prodat - jakou cenu si na ně řeknu a kolik lidí mě napadne že jsou pak drazí,levní,že jsou to mixy atd..
A přitom já dal také za své Nicaraguy také před lety majlant.
Přivezl jsem si je od kolegy chovatele ze zahraničí kterého znám od dětsví a druhý párek jsem koupil u našeho nejznámějšího chovatele (nebudu jmenovat)
Párky jsem prohodil mezi sebou a nyní počkám na výsledek.
Rodiče jsou výstavní - po 4 letech věku mají s bídou 1.8 metru a vůbec zkrátka jsou to Imperátoři jako vyšití....
Ovšem do té doby než mě tady někdo začne trhat na kousky a bude mi dokazovat že mám vlastně jezevčíky.......

250cm čistá Nikaragua??? Si děláš legraci? Stockl uvádí, že Nikaragua je DO 2m. Víc jak 2m prý je mutantík. Mé hypo Nik. mají 3 roky a zhruba 130cm! Ale mám je od Russoa. To je také jeden z těch, co si myslí, že mají PATENT. Cancuny mám 4 roky a mají tak 160cm. A Kolumbie souhlas. To jsou největší čistí B.c.i.

Odkedy ma pan Stockl patent na to ako ma ta-ktora lokalita vypadat? Nehovorim ze nejde o podvrh, ale na ifaune kedysi Petr Bambousek ukazal ake rozdielne mozu byt 3 hady z toho isteho udolia.

Pred par dnami som ti posielal video imperatora natoceneho priamo na Caulker Cay (miestny clovek co tam ma ubytovnu) a ten mi prisiel tiez jemne odslisny ako to co je prezentovana ako jedina prava varianta Caulker Cay Boa.

Tak ono asi hodně závisí na věku, fázi ve svleku, světle, možná i teplotě, vlhkosti atd... ale i z fotek, co zde dal kdysi krokodýl a drobek mají všichni hadi identický plný tmavý klín na hlavě. Škoda jen, že není moc publikována kresba břišních šupin. To by mohla být další z indicií, jak poznat lokalitu.

PS: O tarahumary zájem mám, ale od Stockela si je rozhodně kupovat nebudu. Chce 2x víc než ověření chovatelé z USA ... (rio bravo, vin russo)

Mě stačí číst ty žvásty, co má na svých roky neupravených stránkách šílené kvality (mám pochopitelně na mysli znevažování šlechtitelské práce a zdraví mutačních hadů na nepodložených tvrzeních kontra jeho čistokrevní zdraví a nesmrtelní constrictoři) a zvedá se mi žaludek.
Vlastnit od jedné formy, poddruhu nebo možná samostatného budoucího druhu dva tři čtyři páry neznamená mít patent na to, jak má vypadat ten který had. Už proto, že sám Stockl byl proslavený tím, že v řadě jeho odchovů se objevují aberantní zvířata (jak zvláštní že? neměla by tam být uniformita, když jsou ty znaky tak pevné???:-D), stačí se podívat, co inzeroval na terraristik vloni. Kdysi o něm někdo napsal, že Stockl se věnuje čistým formám, nenávidí mutace, ale jakmile se mu narodí aberrantní mládě, nacpe za klasickou cenu tři nuly a tradá s ním do světa. Za další, ať si lidé uvědomí, že i on si vybírá do chovu zvířata jaká on chce, jaká se mu líbí. Takřka nikdo v importu jakýchkoliv constrictorů nesáhne po melanických hadech se silným tippingem, bez výrazně červené, nebo pravidelných sedel. Už nikomu nedochází, že zbytek je ze stejné oblasti a jedná se o klasickou variabilitu v rámci lokality (pokud to ovšem není namrskaná směska jako se běžně vozí třeba chondra, což se tu probíralo taky mockrát). Takže světe div se, on i Stockl se věnuje šlechtění.
Na téma určování lokalit jsem kdysi hovořil s Lubošem Kovářem, který měl návaznost na francouze, co chtěli vydat knihu - klíč k určování lokalit. Těžce pohořeli a to přesně z toho důvodu, jak uváděl v minulosti výše zmiňovaný Petr Bambousek. Variabilita byla víc než silná. Ti, co věří v uniformní vzhled by začali brát antidepresiva. Žádné znaky nebyly natolik silné, aby se daly aplikovat jako stoprocentní pro určení dané lokality. Francouze to stálo tehdy kupu peněz a odjeli silně nas*aní.
A poslední věc. Všichni, co si kupují zaručeně čisté hady z takových chovů, ať si uvědomí, že nekupují nic jiného než hady x-generace chované na totožné krvi, na níž budou muset i nadále stavět, protože zařazením jiných hadů hrozí přeci jen její "znehodnocení" (dříve či později k tomu nutně stejně dojde). To, zda jsou taková zvířata oproti mutačním hadům zdravá a nepodřízená inbreedingu (jak asi, když se jedná o liniový chov na stejné krvi?), nechť posoudí čtenář sám. Poznamenám snad to, že za sebe si radši koupím mutační hady ("čistokrevných" mám taky pár, ale jen kvůli křížení s mutacemi) právě proto, že vím, co si kupuji na rozdíl od toho, co si "možná" kupuji. U mutačních vím dobře, co chci a co dostávám. Chápu, že mutační hadi kazí těmto lidem obchody, ale určitě jsou i lepší cesty, jak prezentovat čisté formy, než jsou pomluvy mutačních hadů, kteří mají u většiny větších chovatelů po celém světě daleko silnější heterozní efekt (právě pro křížení mezi liniemi i mutacemi samotnými), než hadi z rodičů dovezených před 30ti lety chovaní na totožné krvi. A to je otázkou, jak jsou takové páry poskládané a odkud (když jsem si je nedovezl osobně), což se tu probíralo mnohokrát. Sranda je třeba třetí nekompatibilní linie albínů, která pochází ze sonor a o níž se prozatím skoro nepíše. Přitom někteří věhlasní němečtí chovatelé už prodávají roky albino sonora line, která s touhle kompatibilní není. Aby taky byla, když se jedná o sharpy (tedy kolumbijce). Jak jde o obchod, lže se i věří velmi snadno.. A já se zatím těším na další svůj vrh v němž budou sonory, tarahumary, nějaký ten surinamec a jako předloni určitě pár kostarik..

Napsal jsi to dobře. Tak on snad ani uniformovaná lokalita existovat nemůže. Některé pevninské lokality se přeci mohou křížit i mezi sebou, na územích, kde sousedí výskytem. Taky určitě dál fungují mechanismy jako evoluce a přirozený výběr. Další otázka je silný inbreeding vrámci skupiny zvířat. A další otázka je, zdali v chovu izolovaných endemitních lokalit má cenu uvažovat o vlivu inbreedingu. Skladba zvířat od různých chovatelů také není zárukou získání nepříbuzných zvířat. K legálnímu zdroji WC zvířat se v 80. a 90. letech dostal Rentfro (riobravo) a Russo (cuttingedge) v USA (teda aspoň to tvrdí :-) ). Většina zvířat v chovech jsou potomci těchto zvířat.

Mě osobně se líbí spíš menší lokalitní formy. Nejvíc asi Cay Caulker a Tarahumara. Na nich už je vidět určitý evoluční odklon od pevninských forem. Ale určitě bych např. Caulkery nevyhraňoval, protože pár kiláků od Cay Caulker je Crawl Cay, kde "bydlí" další forma BCI a jejich občasné křížení není vyloučeno....

To je pravda ze ked to pride vhod tak mlade nemusia mat nutne ani u chovatela ako je Stockl farbu po rodicoch ... nedavno mu od longicaud vypadli paternless zvierata a co sa stalo? Hned maju sovje vlastne registrovane meno "Zero" a par "zero" pribudlo isto aj na koniec ceny ako pises. Stockl ma biznis postaveny na tom ze presvedcil davy ze vsetky ciste formy musia vyzerat tak ako ma on a nijak inak a ludia tomu veria. Cim to je ze ceny zvierat od neho su 2-3x vyssie ako ceny chovatelov z USA od ktorych ma on sam mnohe jedince v chove.

Že sem to vůbec čet. Ještě, že už se tady rozepsali jiní, tak jenom pár poznámek. Glorifikace Stockla, o jakou se snaží i někteří čeští chovatelé mě leze už krkem. Zrovna nedávno jsem narazil na stránky amíků, které jsem viděl poprvé. Jejich rozsáhlý chov hroznýšů má základ od již zmiňovaných amerických chovatelů. Tito pánové zřejmě také rádi cestují a mají fotky z lokalit svých zvířat. Světe div se, viděl jsem fotku z Tarahumary a samice na snímku měla pět stop. Osobně sem tam nebyl, ale pochybuji, že je tam nějaká nepřekonatelná bariéra zabraňující migraci zvířat. Tarahumara mountains se nacházejí v Sonoře a podle mne klidně mouhou vznikat přechodné formy, jak to na hraničních uzemích bývá. Je logické, že zvířata z nejvyšších poloh budou nejmenší a nejtmavší, ale zvířata vyskytující se o pár metrů níže a trochu jinak zbarvená už nejsou Tarahumary? Podle některých zřejmě ne, protože Tarahumara přece nemůže přerůst 120cm.

Tak oni jsou prý "malé" formy BCI dost citlivé na krmení. Četl jsem to někde na netu o chovu Cay Caulkerů. Pokud se překrmují, vyroste. To samé platí třebas i u ostrovních forem reticulátek.

Např. u Cay Calkerů je jejich stravav přírodě v průběhu roku ovlivněna migrací ptáků. Jedno období žerou k prasknutí, a pak přežívají na hlodavcíci a ještěr-kách. Když je budeš futrovat v zajetí, zapomeň na "tabulkovou" velikost.

Jinými slovy jejich zakrslost není daná genetikou, ale omezenou potravní nabídkou. Před lety jsem četl o nějakém pokusu s růstem hogg islandů. Po klasickém krmení i výběrovém chovu bylo v F3 generace dosaženo samic s délkou 2,5 metru. Totéž platí prý u zmiňovaných reticulatek, které dle mých informací (na rozdíl od dwarf tmavek Python bivittatus progschai, kde má být údajně velikost dědičná) taktéž nemají potíže růst v závislosti na dostupnosti stravy.

Pokud má někdo zájem vidět, jak v reálu může vypadat "pevnost znaků pro danou formu" u B.c., tak ať se podívá na dnešní inzerát na Terraristik, kde jsou nabízena mláďata z vrhu Boa constrictor constrictor Guayana. Jsou tam jak zvířata s velkými skvrnami "netopýrů", stejně jako zvířata se silně redukovanými sedly po celých zádech, kde nejsou po "netopýrech" známky. Aby toho nebylo málo, část mláďat má buď silný nebo slabší reverse stripe. Zvířata jsou potomci po odchytových rodičích z roku 2006 od Maugga.