Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemZamknuto Tarahumara boa

Zdravím všechny chovatele,
toto vlákno jsem založil z jediného důvodu. Už nějakou dobu sleduji inzerci plazů a v ní se sem tam objeví inzerát , prodám Tarahumara boa. Ať už je to z důvodu nadbytečného samce , nebo že končí s chovem a jiné výmysli. Dnes máme internet a odborné knihy , ale už jen na internetu si každý může opravdové Tarahumara boa najít a velice dobře uvidí , že zde u nás nabízení ,,jakoby" Tarahumary , jsou o dosti jiném vzhledu , než ty na internetových stránkách. Je zvláštní , že pokud si dám v googlu ,, Tarahumara boa " , vyhledá to hady , kteří jsou si velice podobní a tedy se dají velice dobře rozeznat a i k sobě dle vzhledu přiřadit. Když se pak tito hroznýši srovnají s tím,co se nabízí u nás , je to sakra odlišné a co je na tom asi nejdůležitější , tak opravdové Tarahumary odchoval v Evropě zatím jediný chovatel a to pan Stöckl www.boa-constrictors.com , kde můžete hady v nabídce ,, abzugeben " vidět a sami se přesvědčíte , jak rozdílní jsou tito hroznýši od ostatních. Tak že o co se u nás opět někdo pokouší? Chce vydělat hříšné peníze na někom , kdo hady nezná? Dnes není problém si v google překladači přeložit jakoukoliv stránku , zde je přeložena právě stránka pana Stöckla http://translate.google.cz/translate?prev=hp&hl=cs &js=y&u=http%3A%2F%2Fwww.boa-constrictors.com%2Fco m%2Fcom.html&sl=en&tl=cs&history_state0= a zde se můžeme o této lokalitě řádně informovat. Po přečtení článku o těchto hroznýších musí být každému více jak jasné , že u nás žádný Tarahumary nejsou . Samozřejmě zatím , než si mláďata buď z Riobravo Reptiles , nebo od pana Stöckla někdo neodkoupí , mládě se pohybuje okolo 1000 EU a to s řádně vyplněným Certifikátem o původu a pravosti Tarahumar. Mrzí mě , že se mezi teraristy dostávají takovíto lidé ,kterým nejde o nic jiného , než někoho okrást a neustále jen měnit e-mailové adresy a po podvedení dotyčného zmizet jako pára.
Změna kategorie, původně: Hadi (carlos) (Aurifer)
Vlákno uzamčeno z důvodu nadměrného napadení spamem (Aurifer)

Tak foto samice,tady ji bude vetsina lidi povazovat za costariku...a vite proc? protoze neni od Stoeckela protoze on ma na ne evropsky patent, a jen ty jeho jsou tarahumary...nekterym lidem jde o to ze maji papir od nekoho duveryhodneho a tudiz ho muzou nekomu ukazat...pro me je dulezite ze vim co mam v terariu ja...a je mi celkem jedno co si o tom kdo mysli...nic mene myslim ze semnou par zde konverzujich lidi souhlasit...

Je to zvláštní,píše se tu o lidech kteří u nás nabízejí falešné Tarahumary na ifauně a proč se tedy věc dotýká Dropka , když on ani Tarahumary nenabízel? Zde byla hlavně řeč o těch , co rozesílají fotky Costarických boa a vydávají je za Tarahumary , pak se tu rozjela tahle přestřelka...

No, ne, ze začátku bylo řečeno, že u nás nikdo tarahumary nemá a když jsem opáčil, že vím minimálně o jednom (a Drobek vlastně o dalším, co je má od Stoeckla), tak se řešilo, že to určitě není tarahumara atd., že jediná možná pravá je made in Stoeckel a Rio Braves. Tak jsem ho chtěl trochu rehabilitovat:-). To nic nemění na problému, že tady (v ČR) někdo nabízí jako tarahumary mnohem běžnější formy. Prostě to chce trochu vědět, do čeho člověk hodlá investovat nemalé prachy, prostě je dobrý si toho prodejce trochu oťuknout, návštěva a ukázka dospělců není od věci a ideální je osobně chovatele znát. Aby nezbyly jen oči pro pláč...

Ty fotky naprosto potvrzují to co jsem zde psal a trochu si zde připadám jako cvok. V jednom příspěvku jsem četl že všechna zvířata z netu jsou takřka stejná. Tak já budto špatně vidím nebo jsem onen cvok.

Každopádně fotky které vložil krokodýl jsou focené venku na slunci krom moji. To je právě to že srovnáváme nesrovnatelné. Já je chovám v tmavých teráriích pouze s jednou bodovkou. Na slunci ši alespoň světle (na slunci nebyli roky) vypadají velmi podobně jako některé co vložil krokodýl myšleno odstíny barev kresba je velmi variabilní... Bohužel v tmavém teráriu v kůře je barva zcela jiná... alespoň u mých jezevčíků.

Nefotim je příliš často z důvodu jejich "klidné" povahy. Včera jsem u teraria s jednou dospělou samicí řešil nějaký problém a ona bušila několik minut do skla že jsem všeho nechal a šel pryč aby si něco neudělala. Tak je to kdykoli jak se přiblížim k teráriu a neni zakryto. takže fotky jdou těžko. u toho pokud jsou nažraní blijou nebo pokud jsou před krmením nechtějí ze stresu žrát. Neni to s nimi někdy jednoduché.

Každopádně zvířata která jsem měl já možnost vidět vždy spojovala jedna podstatná věc a to naprosto totožná stavba těla kterou jsem neviděl u žádné jiné lokality. Nedávno u mě byl známý co chová hady mnoho let a říkal že to snad ani nemůže spadat pod Boa constrictor hlava o oči jsou naprosto odlišné od jiných lokalit. to je si myslím mnohem více určující než nějaká barva... Na fotkách to neni tolik markantní ale na vlastní oči hrozně moc.

Co se týče těch na ifauně nevěřim jim kvůli těm příběhům jako je lichý samec z odchovu u kterého "neexistují" rodiče apod. 24 různých emailů a pod. Je to můj region tak jsem se o to zajímal a nikdo mi nebyl schopen odpovědět na to kdy a kde si prohlídnu rodiče a pod....

Vážení pánové.
Nejprve jsem se nechtěl do vaší debaty vůbec míchat,nicméně nyní mám nutkání přispět se svou troškou do mlýna.
Asi takhle.
Co se týče Drobka a jeho Tarahumara - já jsem přesvědčen že jeho Tarahumary jsou pravé.Sic jsem toho pána nikdy neviděl jen jsem si s ním vyměnil před časem pár emailů...
Sleduji všechny chovatele boa - aspoň ty internetové řadu let.
Sám boa chovám a tak slídím kde kdo co má a co by se mně třeba i hodilo do krámu.
Bohužel jakýkoli doklad od hada je nesmysl a tak nám nezbývá než věřit vlastní intuici,zkušenostem a danému chovateli.
Po x letech sledování teraporadny a iFauny bych řekl že už vím kdo je ten pravý a kdo mlží..8-)
K těmto mým řádkúm přispělo to že když jsem ráno přišel do mé haďárny našel jsem tam pářící se B.C.I. Nicaraguy.
A tak tak mě napadlo až se tedy zadaří a budu je chtít prodat - jakou cenu si na ně řeknu a kolik lidí mě napadne že jsou pak drazí,levní,že jsou to mixy atd..
A přitom já dal také za své Nicaraguy také před lety majlant.
Přivezl jsem si je od kolegy chovatele ze zahraničí kterého znám od dětsví a druhý párek jsem koupil u našeho nejznámějšího chovatele (nebudu jmenovat)
Párky jsem prohodil mezi sebou a nyní počkám na výsledek.
Rodiče jsou výstavní - po 4 letech věku mají s bídou 1.8 metru a vůbec zkrátka jsou to Imperátoři jako vyšití....
Ovšem do té doby než mě tady někdo začne trhat na kousky a bude mi dokazovat že mám vlastně jezevčíky.......

250cm čistá Nikaragua??? Si děláš legraci? Stockl uvádí, že Nikaragua je DO 2m. Víc jak 2m prý je mutantík. Mé hypo Nik. mají 3 roky a zhruba 130cm! Ale mám je od Russoa. To je také jeden z těch, co si myslí, že mají PATENT. Cancuny mám 4 roky a mají tak 160cm. A Kolumbie souhlas. To jsou největší čistí B.c.i.

Odkedy ma pan Stockl patent na to ako ma ta-ktora lokalita vypadat? Nehovorim ze nejde o podvrh, ale na ifaune kedysi Petr Bambousek ukazal ake rozdielne mozu byt 3 hady z toho isteho udolia.

Pred par dnami som ti posielal video imperatora natoceneho priamo na Caulker Cay (miestny clovek co tam ma ubytovnu) a ten mi prisiel tiez jemne odslisny ako to co je prezentovana ako jedina prava varianta Caulker Cay Boa.

Tak ono asi hodně závisí na věku, fázi ve svleku, světle, možná i teplotě, vlhkosti atd... ale i z fotek, co zde dal kdysi krokodýl a drobek mají všichni hadi identický plný tmavý klín na hlavě. Škoda jen, že není moc publikována kresba břišních šupin. To by mohla být další z indicií, jak poznat lokalitu.

PS: O tarahumary zájem mám, ale od Stockela si je rozhodně kupovat nebudu. Chce 2x víc než ověření chovatelé z USA ... (rio bravo, vin russo)

Mě stačí číst ty žvásty, co má na svých roky neupravených stránkách šílené kvality (mám pochopitelně na mysli znevažování šlechtitelské práce a zdraví mutačních hadů na nepodložených tvrzeních kontra jeho čistokrevní zdraví a nesmrtelní constrictoři) a zvedá se mi žaludek.
Vlastnit od jedné formy, poddruhu nebo možná samostatného budoucího druhu dva tři čtyři páry neznamená mít patent na to, jak má vypadat ten který had. Už proto, že sám Stockl byl proslavený tím, že v řadě jeho odchovů se objevují aberantní zvířata (jak zvláštní že? neměla by tam být uniformita, když jsou ty znaky tak pevné???:-D), stačí se podívat, co inzeroval na terraristik vloni. Kdysi o něm někdo napsal, že Stockl se věnuje čistým formám, nenávidí mutace, ale jakmile se mu narodí aberrantní mládě, nacpe za klasickou cenu tři nuly a tradá s ním do světa. Za další, ať si lidé uvědomí, že i on si vybírá do chovu zvířata jaká on chce, jaká se mu líbí. Takřka nikdo v importu jakýchkoliv constrictorů nesáhne po melanických hadech se silným tippingem, bez výrazně červené, nebo pravidelných sedel. Už nikomu nedochází, že zbytek je ze stejné oblasti a jedná se o klasickou variabilitu v rámci lokality (pokud to ovšem není namrskaná směska jako se běžně vozí třeba chondra, což se tu probíralo taky mockrát). Takže světe div se, on i Stockl se věnuje šlechtění.
Na téma určování lokalit jsem kdysi hovořil s Lubošem Kovářem, který měl návaznost na francouze, co chtěli vydat knihu - klíč k určování lokalit. Těžce pohořeli a to přesně z toho důvodu, jak uváděl v minulosti výše zmiňovaný Petr Bambousek. Variabilita byla víc než silná. Ti, co věří v uniformní vzhled by začali brát antidepresiva. Žádné znaky nebyly natolik silné, aby se daly aplikovat jako stoprocentní pro určení dané lokality. Francouze to stálo tehdy kupu peněz a odjeli silně nas*aní.
A poslední věc. Všichni, co si kupují zaručeně čisté hady z takových chovů, ať si uvědomí, že nekupují nic jiného než hady x-generace chované na totožné krvi, na níž budou muset i nadále stavět, protože zařazením jiných hadů hrozí přeci jen její "znehodnocení" (dříve či později k tomu nutně stejně dojde). To, zda jsou taková zvířata oproti mutačním hadům zdravá a nepodřízená inbreedingu (jak asi, když se jedná o liniový chov na stejné krvi?), nechť posoudí čtenář sám. Poznamenám snad to, že za sebe si radši koupím mutační hady ("čistokrevných" mám taky pár, ale jen kvůli křížení s mutacemi) právě proto, že vím, co si kupuji na rozdíl od toho, co si "možná" kupuji. U mutačních vím dobře, co chci a co dostávám. Chápu, že mutační hadi kazí těmto lidem obchody, ale určitě jsou i lepší cesty, jak prezentovat čisté formy, než jsou pomluvy mutačních hadů, kteří mají u většiny větších chovatelů po celém světě daleko silnější heterozní efekt (právě pro křížení mezi liniemi i mutacemi samotnými), než hadi z rodičů dovezených před 30ti lety chovaní na totožné krvi. A to je otázkou, jak jsou takové páry poskládané a odkud (když jsem si je nedovezl osobně), což se tu probíralo mnohokrát. Sranda je třeba třetí nekompatibilní linie albínů, která pochází ze sonor a o níž se prozatím skoro nepíše. Přitom někteří věhlasní němečtí chovatelé už prodávají roky albino sonora line, která s touhle kompatibilní není. Aby taky byla, když se jedná o sharpy (tedy kolumbijce). Jak jde o obchod, lže se i věří velmi snadno.. A já se zatím těším na další svůj vrh v němž budou sonory, tarahumary, nějaký ten surinamec a jako předloni určitě pár kostarik..

Napsal jsi to dobře. Tak on snad ani uniformovaná lokalita existovat nemůže. Některé pevninské lokality se přeci mohou křížit i mezi sebou, na územích, kde sousedí výskytem. Taky určitě dál fungují mechanismy jako evoluce a přirozený výběr. Další otázka je silný inbreeding vrámci skupiny zvířat. A další otázka je, zdali v chovu izolovaných endemitních lokalit má cenu uvažovat o vlivu inbreedingu. Skladba zvířat od různých chovatelů také není zárukou získání nepříbuzných zvířat. K legálnímu zdroji WC zvířat se v 80. a 90. letech dostal Rentfro (riobravo) a Russo (cuttingedge) v USA (teda aspoň to tvrdí :-) ). Většina zvířat v chovech jsou potomci těchto zvířat.

Mě osobně se líbí spíš menší lokalitní formy. Nejvíc asi Cay Caulker a Tarahumara. Na nich už je vidět určitý evoluční odklon od pevninských forem. Ale určitě bych např. Caulkery nevyhraňoval, protože pár kiláků od Cay Caulker je Crawl Cay, kde "bydlí" další forma BCI a jejich občasné křížení není vyloučeno....

To je pravda ze ked to pride vhod tak mlade nemusia mat nutne ani u chovatela ako je Stockl farbu po rodicoch ... nedavno mu od longicaud vypadli paternless zvierata a co sa stalo? Hned maju sovje vlastne registrovane meno "Zero" a par "zero" pribudlo isto aj na koniec ceny ako pises. Stockl ma biznis postaveny na tom ze presvedcil davy ze vsetky ciste formy musia vyzerat tak ako ma on a nijak inak a ludia tomu veria. Cim to je ze ceny zvierat od neho su 2-3x vyssie ako ceny chovatelov z USA od ktorych ma on sam mnohe jedince v chove.

Že sem to vůbec čet. Ještě, že už se tady rozepsali jiní, tak jenom pár poznámek. Glorifikace Stockla, o jakou se snaží i někteří čeští chovatelé mě leze už krkem. Zrovna nedávno jsem narazil na stránky amíků, které jsem viděl poprvé. Jejich rozsáhlý chov hroznýšů má základ od již zmiňovaných amerických chovatelů. Tito pánové zřejmě také rádi cestují a mají fotky z lokalit svých zvířat. Světe div se, viděl jsem fotku z Tarahumary a samice na snímku měla pět stop. Osobně sem tam nebyl, ale pochybuji, že je tam nějaká nepřekonatelná bariéra zabraňující migraci zvířat. Tarahumara mountains se nacházejí v Sonoře a podle mne klidně mouhou vznikat přechodné formy, jak to na hraničních uzemích bývá. Je logické, že zvířata z nejvyšších poloh budou nejmenší a nejtmavší, ale zvířata vyskytující se o pár metrů níže a trochu jinak zbarvená už nejsou Tarahumary? Podle některých zřejmě ne, protože Tarahumara přece nemůže přerůst 120cm.

Tak oni jsou prý "malé" formy BCI dost citlivé na krmení. Četl jsem to někde na netu o chovu Cay Caulkerů. Pokud se překrmují, vyroste. To samé platí třebas i u ostrovních forem reticulátek.

Např. u Cay Calkerů je jejich stravav přírodě v průběhu roku ovlivněna migrací ptáků. Jedno období žerou k prasknutí, a pak přežívají na hlodavcíci a ještěr-kách. Když je budeš futrovat v zajetí, zapomeň na "tabulkovou" velikost.

Jinými slovy jejich zakrslost není daná genetikou, ale omezenou potravní nabídkou. Před lety jsem četl o nějakém pokusu s růstem hogg islandů. Po klasickém krmení i výběrovém chovu bylo v F3 generace dosaženo samic s délkou 2,5 metru. Totéž platí prý u zmiňovaných reticulatek, které dle mých informací (na rozdíl od dwarf tmavek Python bivittatus progschai, kde má být údajně velikost dědičná) taktéž nemají potíže růst v závislosti na dostupnosti stravy.

Pokud má někdo zájem vidět, jak v reálu může vypadat "pevnost znaků pro danou formu" u B.c., tak ať se podívá na dnešní inzerát na Terraristik, kde jsou nabízena mláďata z vrhu Boa constrictor constrictor Guayana. Jsou tam jak zvířata s velkými skvrnami "netopýrů", stejně jako zvířata se silně redukovanými sedly po celých zádech, kde nejsou po "netopýrech" známky. Aby toho nebylo málo, část mláďat má buď silný nebo slabší reverse stripe. Zvířata jsou potomci po odchytových rodičích z roku 2006 od Maugga.