Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Načervenalé břišní šupiny

Ahoj vespolek, mé krajtě, půlroční, se na břichu místy objevily šupiny, které vypadaly jakoby okousaně nebo podřeně a byly dočervena nebo hněda zbarvené. Čekal jsem na svlečku, proběhla, hovno na půl hada, hadice v klidu, aktivní, nicméně na pár místech ty šupiny takhle zůstaly. Spíš od půlky hada dolů. Fotky nedodám, můj krypl foťák to neveme. Netušíte někdo? Thx P.S. Před svlekem jsem jí to mazal betadynovým roztokem tak 10:1...

Jj, presne tak. Ja to kdysi dostal s novym hadem - jako gratis;-) Kazdej den jsem ji koupal v roztoku Betadinu (cca 20min) po dobu snad 14 dnu. Ted uz presne nevim v jakem pomeru, ale vim, ze jsem ho kupoval po litrovkach;-) Ale zabralo to - po dvou svlecich uz to bylo v pohode. Ta moje to ale mela na polovine tela.

Před časem se nám stalo něco podobného. Domnívám se, že to mohl být určitý "kožní problém" způsobený nějakými nevhodnými podmínkami v teráriu. V mém případě bych to viděl na příliš vlhký substrát (tenkrát jsem mírně vlhkost substrátu přehnal). Matně pamatuji, že po pár dnech v suchu načervenalé fleky ventrálních štítků zmizely. Netvrdím, že to bylo 100% zapříčeněno tímto, ale podle pozorování se domnívám.

Kamarat doneisol regiusku v obdobi sucha, ked jej zacal zvysovat vlhkost tak jej vyrazilo na brusnej strane nieco podobne - malo to taku tmavo-ruzovu farbu a trochu to mokvalo. Veterinar usudil ze ide o nejaku pliesen, nasadil antibiotika po ktorych to pekne zmizlo.

Využiji vlákna a zeptám se.
Když jsem koukal na moji regiusku na spodní straně tlamy jsem uviděl toto:
Jediné vysvětlení co mě napadá je to že se o něco v teráriu zaškubla zajímá mě váš názor co si o tom myslíte? Vypadá to jako když se o něco odřela nebo nevím..
[http://lh5.ggpht.com/_QA0_eMJwrRE/SuHBn8fY2dI/AAAA  AAAAAo0/zn-PK3lmXqg/102309164103.jpg]

Zdravím, chtěla bych vás poprosit o radu. Přikládám fotku regiusky -myslíte si, že se jedná o to samé co popisujete?
Těsně před svlekem jsme si všimli, že má načervenalé břicho (je to trochu vidět vlevo na fotce). Po svleku se jí změnily šupiny na břiše - byly matné, jemné, lehce zranitelné. Během několika dnů začaly hnědnout.
Než jsem si přečetla tohle vlákno, tak jsme si mysleli, že jde o spáleninu. Pokud jde o to samé - je hnědnutí známka uzdravování nebo naopak zhoršení? Zatím ošetřujeme Betadinou.
[031c.jpg]

Zdravim panove a damy taky mam ten sami problem moje tmavka to ma na spodni casti tela tak cca od pulky tela az ke kloace takove nafouknute supinky plne cire lepkajici tekutiny mam od veterinare taky ten betadyn tak ji tim mazu brisko zrejme to ma po nedokonalem svleknuti svlek nebyl v celku a taky si myslim ze zustala stara kuze prave na brisni casti vlhkosti to nema spalena taky ne ma to cca 14 dni tak uvidim doufam ze ten beta.. zabere

Velmi častou příčinou tohoto problému bývá špatné pochopení termínu "zvýšená vlhkost". Mnozí chovatelé si ho pletou s trvale vlhkým až přemokřeným substrátem, což je pochopitelně špatně. V publikacích se udávanou vlhkostí v teráriu myslí spíš vlhkost vzduchu, substrát by se měl u většiny druhů hadů udržovat spíš suchý, případně ho porosit jen jednou za čas a ještě k tomu ne na celé ploše dna. A to dokonce i u takových vyloženě akvatických druhů, jako jsou třeba Eunectesky, nebo užovky rodu Nerodia... Jinak podobné příznaky může způsobit i nevhodný druh substrátu, zejména hobliny, piliny, nebo mulč z čerstvého dřeva některých jehličnanů, jejichž pryskyřice může obsahovat dráždivé silice.

Jen samotné použití Betadinu obvykle nestačí. Doporučuji použít alespoň na čas naprosto suchý substrát, případně ho úplně odstranit a použít noviny, nebo papírové utěrky. Rosit jen opatrně (pouze volný prostor terária a částečně třeba stěny), nikoliv však podlahu, s kterou je hadí břicho prakticky neustále v kontaktu. Začervenalé šupiny by pak měly brzy zmizet, většinou už s prvním, nebo maximálně s druhým svlekem. :puff:

Tak naše regiuska už vypadá o dost líp - během 14 dnů se 2x svlíkla a šupiny vypadají skoro normálně.
Veterinář nám potvrdil, že jde o plíseň, dále řekl, že se to zlepší po svleku, ale rádo se to prý vrací - nejčastěji po třech až čtyřech týdnech nebo při zvýšené zátěži organizmu (např. březost).