Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Želva zelenavá - odmítání potravy

Chtěla bych poprosit o radu. Máme doma roční želvičku zelenavou a celé léto byla ve venkovním výběhu a na noc jsme ji dávali domů. Když se ochladilo, přestali jsme ji dávat ven a bydlí ve svém boxu, který se nijak nezměnil od doby, co chodila ven. Zhruba od neděle nám přestala žrát, i když jí dáváme stejnou stravu /jitrocel, mličák, jetel/. Jinak je čilá, chodí po obýváku a kuchyni a v boxu nechce být. Stolici od neděle neměla. Teplota v bytě je stálá cca 20 st. Prosím o radu jak ji donutit jíst. Díky
Změna předmětu, původně: Rozárka (halapremek)

celé léto byla ve venkovním výběhu a na noc jsme ji dávali domů

Tímhle jste ji akorát zamotali hlavu, respektive narušili přirozené cykly střídání teploty mezi dnem a nocí.

Když se ochladilo, přestali jsme ji dávat ven

A to bylo kdy?

a bydlí ve svém boxu, který se nijak nezměnil od doby, co chodila ven.

Fajn, problém je, že my nevíme ani jak ten box vypadal, když chodila ven, tudíž nevíme ani jak vypadá teď...

Teplota v bytě je stálá cca 20 st.

A to znamená co? Že stejná teplota je i v tom boxu?

Zkuste si to po sobě ještě jednou přečíst, ale z pozice člověka, který nechce volat věštce, a vůbec vás nezná. Takových je tu myslím většina, a pokud chcete poradit, tak uveďte nějaké konkrétnější informace, jako třeba: jak vypadá ten "box" a jak je vybavený, jak dlouho už v něm je od "ochlazení". Co s tou želvou dál zamýšlíte? Chcete ji zazimovat, nebo chovat dál? V jakých podmínkách?

tak tedy pro ujasnění, na noc jsme jí dávali v létě domů proto, že jsou zde kuny a měli jsme obavu, aby naší Rozárku nezežrali. Ven jsme ji přestávali dávat zhruba před měsícem, protože jsme se rozhodli jí nezimovat a ona se venku vždy jen zahrabala a chtěla se připravovat na zimování. V boxu má písek, v jednom rohu misku s vodou, v druhém misku s žrádlem, uprostřed boxu má kůru ze stromu, kterou může prolézat nebo tam i spí, a v dalším rohu má navlhčené hoblíny, ve který také nocuje. Teplota v boxu je stejná jako pokojová. Díky za odpověď.

Teplota v boxu je stejná jako pokojová.

Tak to se nediv, že nechce žrát. Želva se k aktivnímu životu potřebuje vyhřát na víc než 30 st.C. Proč si o želvě něco neprostudujete, když už ji máte. Při takovém způsobu "nezimování" ji uškodíte víc než prospějete. Je moc teplo na hibernaci, ale zima na aktivitu, bude jen zbůhdarma hubnout...

na noc jsme jí dávali v létě domů proto, že jsou zde kuny a měli jsme obavu, aby naší Rozárku nezežrali

Existuje třeba pletivo;-).

Krokodýl výše už stihl odpovědět. Je třeba jí tam dát nějakou lampu/žárovku, pod níž se může vyhřát alespoň na těch 30 st. Ale bacha na to, aby se ten box celý nepřehříval. Plazi (to platí obecně, tedy i pro želvy) nejsou schopní efektivně trávit potravu při nízkých teplotách, takže je logické, že želva, která je trvale při 20 st. prostě nechce žrát.