Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno E.c.cenchria-co to má na čumáku?

Zdravím, obracím se na zkušené teraristy s prosbou... Samec E.c.c. po svleku mněl jaksi matnej čumák, vypadalo to jako nesvlečená kůže. Tak jsem to opatrně sloupl a zdálo se to být dobrý. Pár dnů na to něj koukám a má celej čumák olepenej rašelinou. Tak mu přes čumák přejedu prstem a setřu ,,strhnu´´ jakousi blanku, po setření byla kužé vlhká. Vrátil jsem ho zpět a další den to samé, tak jsem mu to už opatrně očistil, dal ho do racku na ubrousky a mám ho tam. Momentálně je povrch čumáku suchý a ,,pevný´´. Od počátku problemu k dnešku je to asi 5dnů. Kdyby věděl někdo co to je popř. jestli se to dá nějak spravit doma budu rád. Jinak samozřejmně zajdu za MvDr.Knotkem.

Všechny hady chovám odděleně, stáři hada necelý rok, v terárku s vlhkou rašelinou, miskou na vodu pod světlem, kůramy a s teplotamy přes den 24°C, s možností vyhřátí pod žárovkou. Sám opravdu netuším z čeho to má nebo jak se mu to mohlo přihodit.

[http://img141.imageshack.us/img141/4241/kopiedscn3   875.jpg]

[http://img524.imageshack.us/img524/794/kopiedscn38   70.jpg]

[http://img257.imageshack.us/img257/7883/kopiedscn3   869.jpg]

Tohle vypadá právě jako spálenina od žárovky, takhle si to snad nemohl udělat ani rejpáním co se občás stane, podle mě to není odřenina. Už se mi to nikdy úplně nezpravý, ale postupem se mu to bude jakoby zlepšovat, ale pořád bude vidět, že tam bylo nějaký zranění a navíc tohle je už hodně.

Podobnou vec jsem videla u cloveka, co se snazil nasilne dosvleknout hada, ktery uz mel kuzi delsi dobu prischlou. Keratinovou vrstvu vsak strhnul i s nove vytvorenou pokozkou, ktera na prvni pohled vypadala ok (nova kuze byla mokra a posleze zaschla, svrastila se a zajizvila podobne jak je to videt mezi ocima Tveho cenchriaka). Dokazu si predstavit, ze kontaminace substratem a nasledny rozvinuty zanet mohou vyvolat stav, ktery je videt na nose.

Už jsem to u duháků zažil několikrát, jak u mláďat, tak i jednou u dospělé samice. Přesný důvod neznám, ale také si myslím, že je to z toho jejich vrtání substrátem. Spálenina to určitě není, u mne se nemají o co spálit. Vždycky jsem počkal do dalšího svleku a spravilo se to bez následků, ale v tvém případě to vypadá, že zůstanou minimálně poškozené šupiny či jizvy.

Ahoj,

naprostej souhlas s Jabulou-se starou kůží si strhnul i povrchovou vrstvu nové kůže,je možné i to že v důsledku např. pohmoždění se nová kůže nevytvořila dokonale,nemusí to být nutně tvoje vina...Knotkem rozhodně nic nezkazíš,diagnoza na dálku podle fotky je ošidná...každopádně bych ho držel dál na sucho na ubrouscích a přetřel to genciánou..šupiny skoro jistě dorostou,ale bude to trvat hodně dlouho.

je možné i to že v důsledku např. pohmoždění se nová kůže nevytvořila dokonale,nemusí to být nutně tvoje vina

Tak bych to viděl, podobně vypadá, když se had svleká přes nějaké nedohojené poranění kůže (hlubší, rozsáhlejší - mohlo to původně vzniknout právě jako odřenina z hrabání čumákem v substrátu) a strhne se vlastně strup (hlouběji než svrchní pokožka) a pod ním je to takové vlhké (prosakuje tam lymfa). Pokud se to nechá v "hygieně", tak se to už po dalším svleku svlékne normálně (podle hloubky trvá úplné vyhojení 1-3 svleky, někdy se to nespraví úplně a zbydou tam změny v ošupené - zajizvení, ale pro zdraví to samozřejmě je nepodstatné). Může se to asi stát pokud je v rašelině hodně kamínků (a jiných nečistot) nebo příměs písku (celkem běžná praxe u jiných hadů, ale konkrétně u cenchrií a třeba u curtusek je to dost nevhodné) nebo nevhodná struktura umělé stěny (taková ta pískovcová struktura), o kterou se při rytí u zadní stěny had odře. Používám pro tyto druhy opravdu čistou rašelinu (spíš vláknitou) a rašeliník, případně samotný rašeliník.

Takže had je v terárku na suchých ubrouscích, vodu jsem mu tam nedal, čumák mu máznu - Jak často?. Snad se to brzo aspoň nějak spraví. Když se mi asi před dvěma lety spálila guttata bylo to taky hodně škaredý (cca 10cm pruh na boku) je to vidět do dnes ale spravilo se to hodně.

krokodyl: Rašelinu mají cenchrie naprostou čistou, bez kamínků, písku atd. Pozadí u hadů nepoužívám. Tahle cenchria byla ve skleněném terárku takže hladké stěny.

Všem vám děkuju. Moc jste mi pomohli. :beer:

Tak s cenchriou to vypadá špatně. Cenchrhria je na ubrouscích, na čumák ji aplikuji betadin, vše se zdálo bý ok, čumák ze zlepšil ale... Dneska přijdu chci ji zase dát na čumec betadin, je apatická, nereaguje, kdž ji přetočím na záda tak tak zůstane bez sebemenší snahy se vrátit zpět. Vnitřek tlamy má uplně rudej, jako kdyby krvavej a vyschlej. Každej den jsem ji mněl v ruce a aplikoval betadin takže můžu 100% říct že včerá mněla tlamu v pořádku, byla akční, snažla se utíkat a moc se jí to nelíbilo že jí dávám něco na čumák. A dnes toto... Ještě jsem našel u ní v terárku to co je nafotkách, v realu to má jinou barvu.

[http://img690.imageshack.us/img690/6416/kopiedscn3  930.jpg]

je samozrejme mozne, ze krome problemu s cumakem ma had mnohem vetsi potize celkoveho charakteru, ktere jsi doted nepostrehl nebo jim neprikladal dulezitost (vet. by z krevnich parametru mel byt schopny rict alespon orientacne kde je problem). Jakou koncentraci betadiny jsi pouzil? Aplikoval jsi opravdu jen lokalne? To, ze ma zvire vyschle sliznice v tlame je pomerne zavazne zjisteni (nebo jsou jen prekrvene?)a obavala bych se aby cela vec neskoncila spatne. Co se tyka te larvy - nemas v terarku nejakou vetev, ze ktere by mohla vylezt? Jak je to velke? Rekla bych, ze se stavem hada to nebude mit souvislost (na parazita to podle fotky moc nevypada - byl by detail?), VH to treba bude povedome...

Koncentrace jak psal kroko. Opravdu jen na čumák, když to třeba chtělo stéct níž tak jsem to hned osušil tamponem. Tlamu se pokusím vyfotit. Cenchria je opravdu jen na ubrouscích ve skleněným terárku. Větev je o 2 patra víš (terárko s cenchrií je zašouplí v budoucím terárku v osb steně). Velké to moc není tak bajoko centimetr. Detail asi větši neudělám, je to naložený ve skumavce. S Vlaďou jsme už kolem toho mluvili, říkal ať ještě napíšu právě tobě.

S Vlaďou jsme už kolem toho mluvili, říkal ať ještě napíšu právě tobě.

sice mi to porad pripada jako nejaky "hmyzak",nicmene zkumavku (dobre zabalenou) mi muzes poslat do laborky,mrknu na to. Jeste mne napada - nema (nebo nemel prechodne) had v tom novem terarku nejake extremni teplo? (treba 30 a vic v celem prostoru?). Bez veta a solidniho rozboru krevnich parametru tu budeme jen spekulovat co stav cenchriacky zpusobilo, tohle evidentne nebude jen o "odrenem cumaku"...

Psal jsem ti už i na mail, ale ať je to i tu. Cenchrie byla okolu pulnoci už očividně na umiračku, rano jsem ji našel mrtvou. Má ji i se skumavkou s červíkem Knotek. Teplo ani náhodou, vše jak má byt, mohla se vyhřát pod žárovkou stejně jako odlézt na druhou stranu kde mohlo být tak 24°C. Uvidíme co řeknou rozbory a Knotek. Doufám že to bude problem týkající se danýho kusu a nic prů.erovýho.

naprostej souhlas s Janinou.Jen mi příde divné že k tak dramatickému zhoršení došlo tak náhle...to nebývá obvyklé,napadá mi bud traumatizace při odchytu a ošetření spojená se stresem,nebo mně napadá dehydratace-při tom zranění určitě došlo ke ztrátě tělních tekutin (na to jsou hadi dost hákliví),a následné umístění "na sucho" to mohlo ještě podpořit-a zrovna u tohoto druhu...
samozřejmně to tak být nemusí...

Jsem zvědavý, co vyjde od Knotka za závěry. Ještě mi napadlo, že mohlo dojít k infekci a celkové sepsi, ale na to ta rána vůbec nevypadala (i když jako vstupní brána to fungovat mohlo) a celkový průběh a stav by asi taky vypadal poněkud jinak. Ta larva mi připadá jako housenka nějakýho zavíječe / obaleče a podobné "lepidochamradě", ale jelikož mé entomoznalosti jsou více než bídné, tak na to netřeba brát zřetel. Zřejmě kecám hovadiny.

Housenka byl asi naprosto zbytečnej ,,poplach´´. Vzhledem k tomu že jsem dnes našel další, tak jsem hledal a hledal až našel. :-) V poslední době sem se zas nějak víc vrhl na lebky a ty mrchy lezli z narychlo (odbytě) udělané palice z býka, která ležela blízko terárek. :-) Takže myslím že jsem zdroj našel a nemá to s hadem nic společnýho.