Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Leguán zelený - nežravost

Dobrý den.mám dotaz.moje švagrová si v květnu tohoto roku koupila ve zverimexu leguána.věk ani pohlaví není známé.ale má asi kolem 2 let.problém je v tom že od jeho koupě nechtěl žrát nic jiného než salát a čínské zelí. před třemi týdny mu kompletně předělala terárium.(nové větve,kameny,osvětlení,písek,misku na vodu a přidala mu ještě topný kámen....)od té doby nechce žrát vůbec a začal být dost agresivní.řekla jsem jí že je to tím stresem z nového prostředí....ale co teď?má počkat jestli si zvykne? nebo vrátit terárium zpátky do původního stavu...je strašně vyhublý....tři týdny je moc dlouhá doba.nebo ho krmit násilně???prosím poraďte....podotýkám že podmínky v teráriu má v pořádku.teplota,osvětlení atd...děkuji vám za odpověď
Změna předmětu, původně: Leguán Zelený - nežravost (halapremek)

loading...

Tak na zacatek...pisete ze podminky tera jsou v poradku, ale uz to ze tam ma topny kamen ktery je pro leguany naprosto nevhodne je spatne...k traveni potrebuje podotykam zhora alespon 28Stupnu aby mohl zpravne travit...pricin nezravosti muze byt spousta...to navyknuti na salat a cinske zeli se da vysvetlit tim ze ve zverimexu nic jineho nedostal...doporucuji zkusit polnicek nebo rukolu...ma cistou hubu? je apaticky? i fotka ubytovani a leguana by pomohla...ma UVB? dalsi vec ktera podporuje chut k jidlu...

Všetko zle!!!Dlhodobe krmenie lega takouto stravou a v takychto podmienkach,že ešte vôbec žije.Odstranit substrat,vypnut ohrievaci kamen,teplotu zvyšit aspon na 32 st na vyhrievacom mieste.To že je agresivny môže byt zmenou prostredia v terku a ak je to samec,teraz na jesen začina obdobie parenia,tak samce môžu byt agresivne,napr môj krotky lego minuly rok na mna bez dôvodne a zakerne zautočil.Tak isto aj menej žeru,každy lego sa inač sprava,ale to ho prejde.Fotka by bpla dobra.

podotýkám že podmínky v teráriu má v pořádku.teplota,osvětlení atd

Je to blbý to říkat, nechci Vás urazit, ale tohle si právě myslí většina lidí do té doby, než zjistí, že to není v pořádku, ale uplně blbě :-). A z vlastní zkušenosti můžu říct, že problém bývá v hodně případech právě v teplotách. Zkuste být konkrétnější, tj. kolik stupňů má po terárku? jaké osvětlení máte? Topný kámen není potřeba, už jste ho viděla se vyhřívat na zemi? Jaké je to terárko (rozměry)?
Důvodů nežravosti může být přehršel - nedostatek teploty nebo naopak příliš vysoké teploty, vnitřní parazité, stres, období páření apod. Taky se mu třeba prostě nelíbí, jak jste mu to předělala (stres). viz. johny 13. Po třech týdnech už do něj zkuste rozhodně něco nacpat, ale s citem, nejdřív mu zkuste dát do tlamky nějaký list a jak bude "žvýkat", tak mu dávejte další a další...

- písek dejte klidně pryč - leguánovi je uplně jedno, ale písek a šoupačky bez soklu, to musí pěkně skřípat
- topnej kamen určitě dejte pryč - na poslední fotce není ani poznat, že je to leguán, ale hádal bych docela "pěkný" spáleniny od toho kamene, netroufnu si ale cokoliv tvrdit, chce to lepší fotku, ale rozhodně je to problém, který musí řešit!
- čím ho krmí? košťálem z pekingskýho zelí? misku je dobrý dát někam nahoru, na zem si moc slejzat nechtějí
- proč tam nedá víc větví (psala jste to v mn. čísle, já vidím jen jednu), nějaké odpočívací police nebo vodorovně položené tlutší větve, psala jste, že mu předělala osvětlení - tam nějaké je? docela se bojím zeptat, jestli má to terárko nějaké větrání :-) nebo třeba jak dodává leguánovi vit.D3...
- terárko takhle u země není moc dobrý, chce to celou tu ubikaci položit aspoň na nějakou skříňku, aby mohl být legoš v úrovni očí a předělat
- pod lampou až ke 40°

- to je přesně ono, člověk napíše teploty, osvětlení OK, přitom tam žádné osvětlení nemá :-) a teplo tam asi taky moc nebude, vlhko asi taky ne, jinak by bez tam bez té větračky už zplesnivěl (což může mít s těmi fleky taky něco společného, ale jak říkám, nejde nic poznat)

Na topném kamenu ještě, neseděl tudíž to není spálenina.vypadá to spíš jako plíseň....zítra to budu konzultovat s veterinářem.takže přidáme větve,upravíme osvětlení a šoupačky neskřípou protože tam je lišta.každopádně děkuji za radu.moc mi to pomohlo.můžete mi prosím přiložit foto vašeho tera? ráda to zkouknu...díky:-)

Ten náš všechno sní nebo zničí

odpověděl sis sám :))
Rostliny který u nás nejdéle dokážou leguánům odolávat jsou juky a dracény (vypadá to jako palma). Tam, kde se legoši nedostanou lze dát různé thilandsie nebo jiné epifity, ale když už živý, tak aspoň z j. ameriky. Dá se taky do závěsného květináče dát scindapsus.

nebo kytky uvadnou do měsíce..

Pokud nebudeš mít v terárku dobré osvětlení a větrání, nepřežije nic.

to je paráda, vypadá to fakt pěkně. :-) Můžu se zeptat, co je to za kytky? to není živé, že ne? A jak je terko veliké? My jsme teď vyrobili nové, takže přikládám fota a prosím o komentáře :-D Ale ještě to není dodělané, na zadní stěnu příde korková kůra a nějaké poličky, bude tam ještě jedna velká větev, chybí tam větrání (kam s ním? :-D )... Světlo přendáme ze starého. Na zemi máme pravé kameny, ale je to natřené nějakým.. nečím :-D udělalo to takovou průhlednou vrstvičku jakoby umělé hmoty, takže to snad pude umývat.
Poraďte, co tam ještě dát? :-)

[img]http://www.q3.cz/images/92DSC04383.jpg[/img]

view.php

Diky, ted to vypada trosku jinak:-) Kytky samozrejme umele. Co se tyce velikosti, tak dve nejdelsi strany pudorysu maji kazda pres 2m, na vysku je to 2,5m.

Terarium mas pekne, co se tyce vetrani, vyrizl bych 2/3 stropu nebo bych ho dal nad ty oteviraci dvirka. Kdo vi, mozna se jeste nekdo ozve...
Chtelo by to nejake horizontalni police. Ta vetev co tam mas...neni aromaticka? Nepousti smolu? Urcite bych to zevnitr natrel vhodnym lakem.

Co to puvodne bylo?Skrin?:-)

Ta větev je z borovice, vím, že to není nejvhodnější, ale je suchá, ostříkali jsme jí vapkou a přelili vařící vodou. Smola z ní neteče.
Skříň to není, ty skleněné stěny jsou okna, podlaha a strop osb desky a zbytek normal dřevěný prkna :-) původně jsme chtěli skříň, ale oni většinou mají moc malou hloubku, tak jsme to nakonec udělali takhle. Je to velký 1,5 x 1,2 x 2,1.

Teď už odbočuju od tématu, ale ještě jsem chtěla poradit, myslíte, že mám pořídít druhého leguána? Mám samce, jsou mu asi 4 nebo 5... Měří metr dvacet (nevím, jak velcí by v tomhle věku měli být, ale zdá se mi, že je docela obřík :-D ) A je v pohodě, neřekla bych, že je nějak dominantní.. Hrozně rád na sebe kouká do zrcadla, ale neútočí, akorát kejve a olizuje :-D
Kdybych mu sehnala stejně starou holku, byl by rád, ne? Myslím že terko by mohlo být pro dva dostatečně velké.. Je šance, že by si na sebe ještě zvykli? :-)

no teda fakt hruza,chudak legous!takze -lampicku dat bliz knemu.aby se mohl poradne nahrat na provozni teplotu a dobre mu travilo!!pak neni divu ze nechce zrat,kdyz je porad "studenej".rozhodne vic tlustejch vetvi az klidne ke stropu nebo do 3/4 vysky terarka.pridelat police na kterejch bude legous v klidu odpocivat-i tam muze byt zarovka na vyhrivani.umeli kytky,naky vandlik na vodu,kam se celi vejde.no a naky kvalitni zdroj UVB!!jdete ven a natrhejte listy pampelisek-jeste jich je dost pro takovyho prcka.popraste thiaminem z lekarny-podporuje chut k jidlu!!hlavne to vsechno zmente nebo vam bude chradnout a chradnout az...:x:

Dobrý den
Nechtěl sem zakládat další vlakno a tak se zeptam zde
poridili sme si leguana podminky a vse mame ok vse nastudovano.....ale je ze zverimexu kde nam jisty Pan rekl ze jsou od chovatele z Moravy a je rozežrany bez parazitů a jak to často býva bylo to přesně naopak...parazitů sme se zbavili ale mame ho uz 3mesice a museli sme ho zacit krmit nasilne ale porat mi prijde dost hubeny....a proto mam dotaz bylo by mozne udelat mu takovy "MIX" a dat mi to injekční stříkažkou do pusy...?nebot on nejakej kusi zeleniny plyve a ji jen něco...
děkuji za odpověd
eda

Už som to možno spominal,u mna 100% funguje ibištek-činska ruža.Rozkrmoval som tak všetkych legov od mimina až po 2 ročneho, po prichode ku mne.A aby som vtedy maleho prcka nerušil ,dal som do terka kvetinač so stromčekom,funguje to ozaj dodnes.Na ibišteku padol mytus o krajani potravy na male kusky-ked som videl čo si dokaže maly lego napchat naraz do tlamy,ale samozrejme sa toho nedržim a porcujem.;-)Zaujimave ake chute maju legovia,moji okrem hrozna,jahôd alebo melona nič ine nezožeru z ovocia.

Řekl bych že by ho měla nechat nebo ho sem tam trochu nakrmit ´´násilím´´ než si zvykne... A hlavně topný kámen mimostatní nedoporučovali, leguán se vyhřívá od slunce a proto přílišné teplo na bříško od kamene může způsobit i střevní potíže...

Neviem tych dvovodov je naozaj vela prečo nemusi žrať .. ale prve nak skontroluju podmienky či su v poriadku ked budu v poriadku tak može byť v obdobi parenia a vtedy su nervozne .. ak žere netreba sa nanho pozerať .. moj vtedy prestane žrať ak sa nanho niekto pozera .. ked aj to bude v poriadku tak skuste ist za zverolekarom či je všetko s nim v poriadku .. a ak ma žive rastliny v terariu lebo trošku tak vyzeraju tak nech ich prve skontroluje či su cele .. on sa može nažrať tych rastlin niekde v zadnej časti teraria a nemusi žrať svoje .. a s tym krmenim .. treba davať velky pozor aby mu nepolamali sanku nevipichli oko ..

ahoj vyuzijem toto vlakno mam leguana dva tyzdne a stale nezerie no vlastne len strasne malicko raz zjedol cinsku kapustu take tri malicke kusky a raz asi tri listky pupavy. posipam mu to reptimneral h. je to mlada. uz mu odstava koza na bokoch. dakujem za odpoved. terarko je myslim v poho ma policke hore ma 38c len vlhkost mam horsiu len 60 az 70. http://www.akvarko.cz/terarium.php?nadrz=6521&druh =1&text=leguan

Mládě jaké velikosti/váhy? Nejsem vyloženě specialista (leguš máme rok + rok péče předtím), ale jestli za dva týdny snědl tři listy čínskýho zelí a tři lístky pampelišky... tohle dát té naší obludě, tak by potom snědla i mně... zkuste třeba chvíli vydržet bez posypávání reptimineralem, ne každýmu zvířeti to chutná - naše legu má radši vitamíny a kalcium na něčem šťavnatém. Nabízejte dokud to jde hodně pestrou stravu - zkuste pampelišky, jitrocel, kontryhel, jetelinu, cokoliv jedlého zeleného (dá se tu najít skvělý krmný návod) a třeba i ovoce a zeleninu. Banán je sice samý cukr, ale když vám ho sní a je hubeňourek, tak nevadí (ta naše o něj nestojí, ale může se utlouct po hroznovém vínu a jahodách i se stopkama - a zase, nic nepřehánět), jemně nakrájenou papriku (bacha, má hodně vit. C), nastrouhanou mrkev, lehce povařené fazolové lusky (neosolené)... terárko vypadá hezky, vyhřátý na 38 stupňů by měl jíst v pohodě a 60 - 70% vlhkost je v normě, pokud vím...
Nebojte, on si vás snad někdo z místních mudrců vyhmátne a poradí trochu líp... přeju hodně štěstí, vidno že jste si s přípravou chovu dal docela práci. :-)