Breberky u suchozemských želv
Stává se vám běžně, že když chováte želvy na hlinitopísčitém substrátu a na hoblinách, který občas vydatně pokropíte, tak se vám tam zabydlí breberky?
Podařilo se mi udělat správnou vlhkost hlíny, a za odměnu se mi tam usídlily mušky smutnice a nějací chvostoskoci (malé asi 2mm dlouhé tenké mrchy, drží se to v misce a rychle to běhá). Předpokládám, že podud želva nemá otevřené zranění, tak jí to nevadí, jenže chovám ještě africké šneky, a tam kdyby se to nastěhovalo, tak by to mohlo udělat pěknou paseku.
Pro upřesnění dodávám, že želvárko je opravdu velké a jsou tam jen dvě želvy. Hlíny tam bylo opravdu hodně, aby si mohly dost zahrabat. Napadlo mě, že breberám mohu zabránít přimícháním vápenitého dolomitu do substrátu, jenže ze zkušenosti vím, že to taky stoprocentně na brebery neplatí:( Ted je vykydáno a brebery jsou na kompostu, jenže jak dlouho to vydrží...
Cago, tak jedina vec, jak se jich zbavit, je hlinu protahnout troubou, tim je zlikvidujes, nebo pouzit misto hliny lignocel, pak nekde do terarka zlute lepove desky, na ty se jich spousta nalepi, nebo kupovat kvalitni, ale drazsi znackovou hlinu, kde se havet nevyskytuje, samo zalezi jestli neni pytel nekde deravy. Sezenes v obchodech pro pestitele rostlin, napr. growshop.cz, nebo klecka.cz, muzes si vybrat i substraty kokosove. Osobne bych preferoval kokos (lignocel), uz jen kvuli jeho vlastnostem- z pravidla neplesnivy, ani v nem nejsou zadne breberky, a 1l stoji priblizne 3Kc (lisovany do kostek a hledat ve zbozi "lignocel kostka" shanet spis v potrebach pro pestovani, ne v teraristice, kde se lisi cena na kostce az o 15Kc).
Žluté lepicí pásky mám, vždycky jsou plné:) Troubou to sice vyřeším (pokud budu ochotna propéct čtyři velké těžké tašky substrátu, což je asi tak práce na víkend), ale jen dočasně - a za pár dní tam bude havět zase. To samé lignocel - do týdne tam mám mušky:( Lignocel bych si navíc k želvám dát netroufla a asi bych se nedoplatila. I ke šnekům ho dávám jen když není po ruce něco vhodnějšího:)
Tedkonc mám rašelinu z Obi a snad bude písek z Hornbachu, ale nevím, jak dlouho to vydrží. Brebery nebyly, když se jen rosilo a nekropilo, ale to zase prý nesvědčí želvám:(
Breberky tohoto typu jsou neškodné, jde spíš o estetický problém. Prostě je třeba častěji překydat (ovšem je to jen nakrátko). Mušky se bohužel objeví po pár dnech i v čistých hoblinách (vlhké hobliny jsou vynikající inkubační substrát a trocha toho papů se tam pro mušky vždy najde).
No, myslim, ze s raselinou z OBI to nebude vyhra. Jedina moznost, jak se jich zbavit je ta trouba. Nebo mikrovlnka:D ale to by bylo tak na tyden. V samotnem lignocelu nejsou, nemaji tam proc byt, nemaji se cim zivit, nejsou tam zadne organicke zbytky, kterymi by se mohly zivit, proto se kokos pouziva i k pestovani rostlin jako pasivnihydroponie. Takze jedina vec, jak se jich zbavit je sterilita, a i pisek si radsi nekde nahrabat, proprat a prohnat troubou.
Ovocne musky ze zbytku jidla asi poznas. Nevim, zda si hledala, ale lignocel drahy neni, kokosova briketa uz od 25Kc, a mas z ni 7l substratu. Ale to uz je na tobe:) Pro jake zelvy to mas?
Ale jo, lignocel znám - kupuji za 25kč briketu pro šneky. Jasně že tam není nic, co by mušky zajímalo - dokud tam šneček nebo želvička neudělá cacus Výkaly odstranuji, ale ve velkém terra se to vždycky nenajde a šneci to většinou zakopou do substrátu. Mikrovlnkou proháním hrabanku pro šneky, je to asi nejúčinější, ale do týdne tam ty mušky stejně jsou. Ale na ty jsem si už zvykla, ale ti chvostoskoci, ti mě namíchli:(
Mám rusandy stepní, aspon že jim to nevadí.
Asi na to fakt nic neni - ach jo.
leckdy na ne staci pouhe kompletni proschnuti substratu.
kamaráti českí čo sú to u Vás breberky?
V tomto případě souhrné označení pro malá nezvaná zvířátka, žijící v substrátu chovatelova terária - ale používá se to tu myslím i pro plísně a další prtavé organismy, které člověk neumí nebo nechce správně pojmenovat a není z nich zrovna nadšen. Určitě máte u vás na to taky nějaký výraz:)
Ale tak jako tak je to dočasné, pokud člověk má v teráriu přírodní substrát a krmí se "zeleným", tak se nějaké breberky (především mušky) dříve nebo později objeví. Buď se s nima člověk smíří a těší se z krásně "nasáklých" želv nebo s nima bojuje (většinou marně), stresuje sebe i zvířata a výsledek je jen o trochu lepší.
bohuzel...
taky mám mušky a já jsem s nimi smířený, horší je to s ostatními členy domácnosti :)
Ale napadlo mne, že někdy v inzerci čtu pásky proti roztočům, nemám s tím zkušenosti. Používáte je u želv?