Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem vyhublost leguana

vlastnim asi 6 letyho samce leguana,kteryho jsem dostala od jedoho cloveka uz s rachitou patere,proste pater nema rovnou,ma ji skrivenou,spatne se mu chodi a leze po vetvich.obcas teda spadne.chut do jidla ma-zere s naramnou chuti ale co me trapi tak ze je porad moc hubeny,lezou mu vsechny kosti okolo patere zadnich nohou,jinak pres leto byl ve venkovni voliere i s jinyma legousama,takze uv v poho.ted je v terarku 2m vyska,1m sirka jeste s jednim legim,se kterym vychazi jaks takz dobre.jednou za tydden ten silnejsi/samice/obcas kyvne hlavou a "vyhodi" ho s vyhrivaciho mista i kdyz ma kazdy svoje.tak jsem premyslela zdali jeho vyhublost muze byt zpusobena napr.psychycky,nebo jestli ho ta pater treba neboli,nebo pak nakym poskozenim organu z nelecene rachitis.dik za rady.

Na to je dost těžký něco říct, ale - s jakým leguánem je v jednom terárku? snad ne s druhým samcem? Pokud má MBD, resp. páteřní osteopatii tad nějaké pády jsou dost nebezpečné, může se snadněji poškodit nerv nebo někdy i mícha.
Je potřeba mít terko s přistávacíma zónama nebo udělaný tak, aby nepadal. Vypadá to třeba nějak takhle? http://www.reptile.cz/images/stories/NEMOCI_leguan /hrbik.jpg

Tím také může mít poškozeny nervy v nohou a tím, že je málo používá můžou samozřejmě ochabovat. V takovým případě není vůbec špatný nějaký cvičení, jestli je to kliďas, můžete ho dávat proplavat do vany apod.

Tady Kája z Brna má doma od nás lega s obdobným postižením a podařilo se jí postupem času, že začíná používat i nohu, kterou měl trvale zablokovanou v důsledku MBD, tak řekne třeba víc... těžko říct, do jaké míry to souvisí

Jestli baští hodně a nepřibývá - jakou potravu mu nabízíte? možná by stálo za to nabízet více nutriční stravu (ale to se musí tak trochu vycítit, aby to neodnesl ještě víc) a samozřejmě hodně vápníku, d3, tepla.

Kdyby jste poslala fotku lega, bylo by to samozřejmě lepší.

Na co byl odčervovanej?

tak vipada asi tak nak podobne,mozna to ma min vystouple.jinak nohy pouziva v pohode jen se mu treba tezko otaci do zadu nebo proste do zatacky,ale zvladne to.samozrejme pristavaci plochy jsem udelala specilane kvuli nemu,protoze padal fakt jak hruska ze stromu a bylo to take diky tomu ze si v lete o volieru ostrouhal skoro vsechny drapy,tak mu to ted po vetvich klouze.takze potravu ma same lupeni-smetanka,pekingske zeli posypane mrkvi,ovoce teda moc skoro nedavam-je to chyba?jinak v lete mel co dala louka,proste vsechny mozny traviny a bÿliny.sezoni ovoce.sypu cistym vapnikem+obcas prasek pro plazy s d3,teplo ma 40w tesne nad sebou.rada bych mu nabidla vice nutricni stravu-poradte,rada mu vyhovim.ja jen doufam ze ten druhy legous je samice,dle fotky co jsem tu hodila mi bylo porazeno-samice,ale chova se jak samec,nebo je to dominantni samice.jo abych se teda priznala tenkrat jsem ho odcervila na slepo panacurem.jinak zadny rozbor trusu nic.dalsi legose krmim uplne stejne a jsou to macci jak vysiti,tak mylim ze ve spatne strave to moc nebude,fakt nevim tedy cim.diky fotky bych hodila tak za par dni,ted nemam bohuzel fotak..

Ten panacur nemusí na některý parazity vůbec zabrat (myslím třeba na améby nebo kokcidie - ale nevím!), takže bych pro klid duše nechal udělat rozbor, je to pár kaček a dá se lecčemu předejít. Strava je OK, tím ovocem se toho moc nedožene, ale můžete mu zkusit dát občas víc bílkovin - uvařit nějaký bezvaječný těstoviny, tofu, nějaký obiloviny, výhonky nebo třeba kvalitnější leguání granule - no čím víc o tom píšu, tím míň se mi to zdá jako nějaké účinné řešení, zkusit to můžete, není to nic co by ho zabilo, ale nepřehánět!
Jestli není jistý, že to druhý je samice, tak bych je určitě oddělil. Určitě před terárkem nesedíte pořád, jestli ho utlačuje (což nekdy nemusí nutně znamenat nějaký brutální fyzický útoky), tak to může hrát docela zásadní roli.
Jestli je to nervovýho původu, mohlo by pomoct píchání B12 po nějakou omezenou dobu, ale to už určitě konzultovat s vetem.

teplo ma 40w tesne nad sebou

Klidně mu tam dejte třeba todle 100W a víc nad něj. Jestli je to už větší kousek, pod obyč 40w mu bude trvat strašně dlouho, než se dostatečně prohřeje, jestli vůbec. Jen ať se může pěkně rozpálit, legoši snesou hodně tepla a je jim dobře i na místech, kde se dají smažit vajíčka...(brát s rezervou)

To by určitě mohlo být i tím, vidíš to mě ani nedocvaklo - zrovna 6 let je "tak akorát", kdy se tyhle problémy můžou začít objevovat.
To se potvrdí jednak rozborem krve, prohmatání ledvin kloakou nebo i sonem, aby byl vidět i močák - vše samozřejmě od veta. Zřejmě Vás návštěva na veterině nemine.

myslim ze je to spis tema ledvinama a naslednou dehydrataci.je vubec takovy jaksi vyschli.jak susenka.radsi ho oddelim od skupiny aby mel zradlo jen pro sebe a byl v klidku.je pravda ze ta dominantni samice je nekdy az moc dominantni ,kdyz kyva hlavou a on pred nou zavira oci a dela podrizenyho,pak ho kousne a on jde pryc,to je cela akce.no myslim ze mu samotka jenom prospeje..nebo ho tam mam nechat?to jejich vyrikavani,kdo je tady panem trva cca par minut 2x do tydne,nic drastickyho a pak stejne na sobe lezi pod lampou jak dva milenci,tak nevim aby mu zas nebylo smutno..je proste jako chlap podrizeny.

takze zavodnovat ,ale jak?to mu ma davat vodnate ovoce?mam doma cosi pro lidi,jmenuje se to FLUIDEX slouzi to k rehydrataci organismu,je to hypotonicky napoj ale nevim jestli by to mohl legous.prave ze zere s chuti/nastesti/.kdyz jdu krmit a nesu misu s dobrotama,tak se na me legousi primo vrhaji.vcetne nemocneho samce.ten skace jako prvni,je to tak kazdy den,takze urcite hlady se nä me nevrhaj,uz si tak proste zvykli.rozbory necham udelat a uvidime...