chamík - neleze a má zavřené oči
Ahoj,
mám dotázek ohledně naší chamice. Ve čtvrtek se poprvé co jí máme svlékla, jsou jí 2 měsíce. Od té doby je pořád nahoře v terárku a má zavřené oči, občas když jí jdu vyměňit vodu, nebo porosit, tak je otevře, ale nechodí pít a ani pro cvrčky, tak se chci zeptat, jestli je to po svlékání kůže normální nebo ne.
Teplotu má 31 stupňů a svítim UVB i topim, rosim 2x denně.
Prosím o radu, jestli je to normální.
díky
Není to normální, se svlekem to nesouvisí, ale spíš s podmínkami, resp. zdravotním stavem.
Teď jsem četla, že to může být dehydratací, ale když ona dolů do misky vůbec neleze, dříve z ní normálně pila. Nemám jí teda dát dolů, nebo jí dát napít z kapátka? ale pořád se hrozně bojí, tak nevím, jestli se z toho kapátka napije.
NO, musíš jí rosit (i přímo na ní), chameleon prakticky jinak než z rosení a kapek na rostlinách (a jiném vybavení) nepijou.
Ok, jdu jí porosit. moc děkuju.
měla z toho trochu šok, ale porosila jsem jí celou vrchní část, na které ona přebývá, tak to snad bude ok. Už se trošku probrala, takže rosit rostliny a i jí je to tak? díky moc
Nechci strašit,ale obecně platí,že nemocný chameleon je mrtvý chameleon.Mládata rosíme 2x denně,ale ne na tělo.Prý když kapička vody sjede malému chameleonovi do nosní dírky,tak se utopí.
Tak já jsem jí porosila no, a co mám teda dělat, když jinak nechce pít?
Dávat pít z pipety a rosit rostliny okolo.
Co je to pipeta? rosim, rosim 2x denně, ale ona vůbec nezleze dolů k těm rostlinám. je pořád nahoře. A hlavně se hrozně bojí, takže když se k ní přiblížim,tak utíká, tak nevim, jestli mi bude pít. Ale zkusim to.
Viz. terárko jak to tam máme.
Tak podle vaší fotky je všechno špatně.
To stínítko na zářivce je zbytečné, jenom ubírá světlo, které chamík potřebuje. Má tam celkově dost tmu. Chtělo by to víc tenčích větví, aby měl výběr místa (výběr teploty) a dosah po celém teráriu (využití prostoru). Kytku by to chtělo i v horních partiích (dolů moc nepoleze), třeba i umělou.
To je bohužel často pravda, ale mladý jedinec se dá ještě dát do kupy.
Meldo to se mi nezdá, to by první deštík pozabíjel celou populaci chamíků... Vždy jsem je rosil na tělo i hlavu a krásně pili, neutopil se ani jeden. Vstřebávání vlhkosti kůží taky není od věci. Samozřejmě to chce rosit jemně ne proudem z hasičské hadice.
Podle mého názoru ze terárko zbytečně velké.V takovém terárku chameleon nemá šanci nic chytnout.Vlhkost se taky udržuje žpatně.Ty liány jsou naprosto kničemu.Chameleon má mít v terárku tak velké větve,aby je obejmul nohou.U mládat doporučuji hustě nandané větve,třeba z kroucené vrby.Světlo,je v tý trumpetě schovaný a chameleon nemá vůbec šanci se ohřát.Ideální je nizký květináč za 20kč a bodová žárovka.Tipnul bych to na 60W.Zářivka je jasná,nejlepší je jí šoupnout dovnitř terárka.Celé terárko je akorát tak pro velkého chameleona.Mládě je v něm ztracené jako Jeníček s Mařenkou.Ideální pro malého chameleonka je terárko př.40x40x40.V takovýchto nádržích jsme odchovávali mládata po 6 kusech.
Ve větším to taky jde, ale je vhodné potravu dávat do hlubší plastové mističky, chamík rychle zbystří, kde se něco hýbe a pak pěkně rychle maže ke zdroji a pak si jen loví, co chce.
Určitě přidat tenké větvičky - nejlépe takový malý keřík.
Podle mě tam nejdou udržet ani správné teploty.Ty kytky by měli být spíš nahoře,tak kde se běžně chameleoni pohybují.Dolů na zem moc nelezou.Určitě to chce zvíšit intenzitu světla.
OK, vše uděláme, teď o víkendu jedeme na chatu, tak tam něco nasbíráme, ten dlouhý květináč je na UVB, tak ten sundám a dáme i umělou kytnu, není problém. Na jídlo máme kelímek s cvrčkama, na který je naučená a chodí si tam lovit cvrky. Ale co tedy s ní, když má ty zavřené oči? znamená to tu dehydrataci? tak jí ráno a večer porosím tak to bude ok? díky
Já myslím, že dehydratace chameleona se pozná podle zapadlých očí. Rosím jednou denně a s dehydratací nikdy problém nebyl... Jinak zavřené oči se tu již někde řešili, ale myslím bez určitého výsledku... může to být klidně nějaká nečistota v očích. Někde sem četl, že to může způsobit i špatná UVB žárovka, příčin může být více...
Katko, už jsem vám psal, že mu tam máte dát pořádnou kytku, že to není jeskynní zvíře, aby žil na temné skále s bambusovou tyčkou, kterou ani neobejme prsty. Navíc je tam pořád hrozně na ráně, nedivím se, že se bojí, nemá se kde schovat.
Někteří calyptráti jsou opravdu stresáci, to se nesmí podcenit. Vždyť mu stačí list, aby se pod něj skrčil, a je v pohodě. A pokud netušíte, že mládě chameleóna máte denně lehce rosit, aby se napil, a aby měl dostatečnou vzdušnou vlhkost, tak to je fakt těžké. A mimochodem - ta rada - že na mládě chameleona nesmí skápnout voda - to se mi snad jenom zdá, nevěřte všemu, co se tady píše. Tady se třeba řeší "důležité" matematicky přesné poměry vápníku a fosforu a on vám mezitím umře stresem, dehydratací nebo na nějakou metabolickou poruchu, s dříve uvedeným související.
Pokud to budete řešit až po víkendu, asi už nebude co řešit. A že se vám takový prcek po dvou měsících svléká poprvé, to je také zvláštní, svlékat by se měl častěji. Asi má zaděláno na problémy.
Slečna již v jiném vlákně dostala radu o ozelenění terária, dokonce snad od vás. Měla by si to vzít k srdci. Pro mládě chameleona je více než vše ostatní důležité zařídit terárium účelně. Totiž kytka větve co obejme nožkou a na dno je vhodné použít jemný písek. Občas ho chamíci požírají na pročištění a neucpe je když ho náhodou pozřou s potravou. (narozdíl od kokosových štěpek a lignocelu) Jako jediné další vybavení stačí teploměr. Dostatečnou vlhkost zajistíte každodením rosením. Kytka slouží i jako rezervoár vody. Z větve toho většinou moc neolíže pač kapky rychle stečou. Ad nepřijímání potravy: stalo se mi že právě dehydrované zvíře, jinak v dobré kondici a bez jiných problémů nežralo. Stačilo ho napojit a vš bylo ok. Stres na zvíře může působit podobně. Snaží se maskovat aby neskončil na talíři a na ostatní potřeby kašle. Čím dřív slečna změní prostředí na vyhovující, tím dřív se bude dát vyloučit jestli jestli to byl hlavní problém. Na ukázku jak vypadá moje tero pro odchovy. Až cvrček poroste lze terárium přebudovat do konečné podoby a máte klid a spokojeného chamíka. Ještě rosení: odchovy rosím tak že vezmu celej prostor vlažnou vodou z rosprašovače. Když tam je dost zvířat nebudu si vybírat jestli ho porosím nebo ne maj smůlu a zmoknou. Neutopil se žádnej. Jestli je sám tak bych ho spíš moc nerosil, opravdu trochu vyváděj pro pár kapek na těle. Jednoduší je ho napojit z injekční stříkačky(bez jehly)nebo ho nechat napít samotného.
díky moc za info. Hned ráno jsem jí tam dala umělé kytky a ostřihala jsem z další umělé kytky listy, takže tam má i tenké liánky. Hned jak jsem jí to tam dala, porosila, tak si hned slezla dolů a napila se z kapek. Už se i krásně schovává za ty listy z umělé kytky, který ji schová skoro celou, takže už to snad bude ok. Jinak vím, že se má rosit 2x denně, ale nevěděla jsem, že můžu rosit i chamíka samotného. Každopádně díky za rady.
mám to takto, ještě přidám nějaké úzké větvičky, bohužel jsem z centra Prahy, takže o víkendu jedu na chatu kde nasbírám nějakou vrbu nebo tak. A ty nasbírané větvičky tam můžu dát tak jak jsem je našla? nebo je mám nějak propláchnout vařící vodou.
díky
Koukám,že bez tý trumpety se to reptiglo pěkně rozsvítilo.Větve stačí určitě jen opláchnout vodou.
Nikolas:
Snad nebude tak zle.Naše mládata to třeba snášeli špatně.Četl jsem to v časopise Terarista 7.Článek :Chov a odchov druhé generace chameleona jacksnova,od Michala Balcara.
Dalším nebezpečím pro mládata(od 4 do 6 týdnů)jsou kapky vody,které na nich ulpí po rosení.Chameleoni se je pokouší setřást,naklánějí se přitom dopředu a pokouší se je setřást a několikrát sebou škubnou.Jejich trhavé pohyby jsou ale ještě příliš slabé a voda se tak posunuje k hlavě.Tam může sklouznout do nozdry,takže mládě se po několika sekundách udusí.
Mylím,že panu Balcarovi by se dalo věřit,když já jsem za hlupáka.
No, už je to lepší. Zkuste pouvažovat o změně substrátu, třeba písek, jak Vám už výše navrhovali. Je světlejší a v případě požití tolik neškodí. Větvičky klidně propláchněte, nic nezkazíte.
Přikládám foto (bohužel nekvalitní), jak samice pije špičkou jazyka přímo z postřikovače.
Ta šedočerná rozmazaná věc v levé části obrázku je tryska postřikovače. Většinou si na rosení a napájení dobře zvyknou, ale jsou i silně nervní jedinci, kterým to vadí neustále.
Na rosení je dobré používat tlakový postřikovač s regulací velikosti kapek, dělá jemný a nepřerušovaný kužel kapiček, který chamíky tolik neděsí, jako tlakové vlny z ručních postřikovačů. Jenom pozor na přemíru vlhka, rosit krátce a večer, ve dne spíše sucho.
Pro Meldu - nechtěl jsem bejt protivnej, pardon.
díky moc, je hezká.
ohledně toho rosení ještě, všichni říkají a všude i čtu, že mám rosit 2x denně, tak rosím ráno a večer.
dobrý den,
před časem jsem zde řešila svýho chamíka, který měl zapadlé oči a nejedl.
Udělala jsem vše dle Vašich rad, má tam více světla, hodně zeleného, kam se může schovat, živé i umělé, větvičky z vrby, aby mohl hodně lézt, ale i přesto nechce jíst.
Dřív jedla ( máme samičku 2 měsíce starou ) normálně z kelímku, snědla kolem 5-7 cvrčků denně, teď poslední týden si kelímku ani nevšimne. Občas jsem jí viděla, jak si chytla cvrčka normálně z listu, který jí tam volně skákal, ale opravdu poslední týden, je cvrček vedle ní a ani si ho nevšimne, normálně chodí, kouká, ale nejí. Nevíte, čím by to mohlo být? teplotu tam má standart kolem 30-32 stupňů, pod zdrojem víc, v noci kolem 20 stupňu, rosím dvakrát denně. Svítím 40w žárovkou a UVB reptiglo 5.0 26W.
Prosím o radu, klidně s ní zajedu i k veterináři, hlavně ať začne jíst.
(svékla se 3.11.).
díky.
To je moc, v prostoru by měla být nižší - okolo 24-28, pod zdrojem těch až 35, ale musí mít možnost si teplotu regulovat.
Nevím jestli to není přehnané, poud nemáte chamíka v kleci, tak společně s tím vedrem tam bude poměrně "prádelna", což zrovna není vhodné pro jemňáka. Roste jen jednou navečer nebo ještě lépe brzy ráno (nejlépe tak, aby se chamík napil) a potom přes den vlhkost přirozeně klesne, případně můžete i dvakrát v ty doby, co jsem uvedl (nemusí to být striktně ráno nebo v podvečer, ale je to lepší), ale jen lehce.
Pokud si pomatuji, tak před tím chamík jedl než jste začala "zvyšovat výkon" zdrojů, zřejmě jste to trochu přehnala.
Může to být i reakce na nějaké změny v teráriu, chamík je konzervativní a pár dní může trucovat.
Může to být i důsledek nějaké vitamino-minerální disbalance nebo jakéhokoliv jiného onemocnění, což na dálku a bez jakýchkoliv vyšetření těžko zjistíme.
Začal bych u těch podmínek.
Tak mám dát menši watovku? mám 40watů, dělají i menší? a na světlo mám reptiglo 5.0. 26watů, mám i 16watů, ale ta nehřeje ne? jen svítí?
Tak trochu hřeje i ta zářivka, hlavně patice a objímka je dost teplá, žárovky dělají běžně i 25 W, z užším závitem E15 i 15 W.
Dobře, tak já zaběhnu koupit menší wattovku, kolik myslíte, že bude dostačující? 30 nebo 25w, nebo koupim obě a uvidím no, prostě aby měla uvnitř max. 28 stupňů.
díky moc.
Tak jsem tam dala 25W a má tam 28,2, je to už ok? nebo tam mám dát ještě slabší? A ohledně toho rosení, zapíná se jí světlo v půl 9, tak mám porosit hned jak se jí to zapne? nebo než se jí to světlo zapne? rosím jen lehce kytky dole a stěny, a večer se jí to shazíná v půl 8, tak jí to porosim kolem 7, také lehce. Tak snad to bude teď už v pohodě a začne dlabat.
Bude dobrý, když na různých místech terária zaexperimentujete s teploměrem, chce si to trošku pohrát..
Tak úplně nahoře má 33, asi 10 cm od vrchu má 29, uprostřed 26, úplně dole 21, pod zdrojem 34,4.
Je to ok? myslím že jo, nižší watovku už bych asi nedávala.
Rozměry: v,š,h: 60x45x35.
Ahoj.Zkus sarančata,jsou přece jen víc vidět a já,když jsem měl chameleona,tak větší zájem projevil o okřídlený hmyz.Pohyb okřídleného hmyzu ho lépe vyprovokoval k lovu.
super, díky.
Teď mě ale napadlo, sarančata jsou veliké a naší Pupici jsou teprve 2,5 měsíce.
Ovšem sarančata se nelíhnou z vajíček už velká. Po vylíhnutí mají jen pár mm.
Jasan tak snad se jich nebude bát, je to hrozný strašpytlík
V podstatě je to logické,chameleon žije na keřích,stromech a tam přece na saranče,motýla,můru,masařku prostě okřídlený hmyz narazí snáze než na cvrčka.
A kde ty sarančata seženu? v klasické teraristice je nemají.
Zkus v inzercích, nabízejí je např. acheťáci, ale asi jen střední a velké. Já třeba občas taky mívám, ale jen pár kousků.
Sarančata, žerou opravdu s oblibou a to i jedinci kteří delší dobu odmítají potravu a nebo žerou málo. Seženeš je nejlépe u chovatele, ten bude mít odpovídající velikost, záleží odkud jsi, případně navštiv nejbližší burzu, kde ale nebudeš mít asi možnost vybrat si velikost, za to ale budeš mít větší výběr druhů hmyzu. Chameleoni obecně velice dobře reagují na světlej hmyz, tmavější a černý většinou odmítají a snad by i raději pošli hlady. S větší chutí požírají i okřídlený hmyz. V zimě je těžší, ale ne nemožný mu připravit širší paletu krmení než jen cvrčky. Zejména v lese se dají pod starou kůrou a pod listím najít, různé housenky, larvy, pavouci , můry, zlatoočky / ty přímo milujou/. Na půdách či ve sklepech, také pavouci, můry, stínky, občas i motýl a všelijaký přezimující hmyz. V rybářských potřebách či na netu se dají koupit larvy much na burze i vylíhnuté mouchy, které jsou sice černé, ale zase splňují druhou podmínku , že lítaj a chameleoni je hrozně rádi loví , navíc jim poskytujou snad i trochu zábavy. Krmit se dá , ale i třeba myšima a jinejma obratlovcema. Já prakticky celou zimu , krmím pakobylkama, po kterých se můžou utlouct. Chce to prostě občas změnu.
Našla jsem na netu že je dobré pro malé chamíky i Octomilka obecná, doporučujete to také?
octomilky určitě, prakticky jsem krmil mláďata prvních 14 dní jen octomilkama, na rozkrmení jsou super. Samozřejmě větší kusy již o ně zájem nemají. Ve dvou měsících asi ještě jo.
No za dva týdny mu budou 3 měsíce, ale už mám objednané malá sarančata, tak uvidim, snad mu budou chutnat.