Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem chamík - neleze a má zavřené oči

Ahoj,
mám dotázek ohledně naší chamice. Ve čtvrtek se poprvé co jí máme svlékla, jsou jí 2 měsíce. Od té doby je pořád nahoře v terárku a má zavřené oči, občas když jí jdu vyměňit vodu, nebo porosit, tak je otevře, ale nechodí pít a ani pro cvrčky, tak se chci zeptat, jestli je to po svlékání kůže normální nebo ne.
Teplotu má 31 stupňů a svítim UVB i topim, rosim 2x denně.

Prosím o radu, jestli je to normální.

díky

dobrý den,
před časem jsem zde řešila svýho chamíka, který měl zapadlé oči a nejedl.
Udělala jsem vše dle Vašich rad, má tam více světla, hodně zeleného, kam se může schovat, živé i umělé, větvičky z vrby, aby mohl hodně lézt, ale i přesto nechce jíst.
Dřív jedla ( máme samičku 2 měsíce starou ) normálně z kelímku, snědla kolem 5-7 cvrčků denně, teď poslední týden si kelímku ani nevšimne. Občas jsem jí viděla, jak si chytla cvrčka normálně z listu, který jí tam volně skákal, ale opravdu poslední týden, je cvrček vedle ní a ani si ho nevšimne, normálně chodí, kouká, ale nejí. Nevíte, čím by to mohlo být? teplotu tam má standart kolem 30-32 stupňů, pod zdrojem víc, v noci kolem 20 stupňu, rosím dvakrát denně. Svítím 40w žárovkou a UVB reptiglo 5.0 26W.

Prosím o radu, klidně s ní zajedu i k veterináři, hlavně ať začne jíst.

(svékla se 3.11.).

díky.

teplotu tam má standart kolem 30-32 stupňů, pod zdrojem víc, v noci kolem 20 stupňu

To je moc, v prostoru by měla být nižší - okolo 24-28, pod zdrojem těch až 35, ale musí mít možnost si teplotu regulovat.

rosím dvakrát denně

Nevím jestli to není přehnané, poud nemáte chamíka v kleci, tak společně s tím vedrem tam bude poměrně "prádelna", což zrovna není vhodné pro jemňáka. Roste jen jednou navečer nebo ještě lépe brzy ráno (nejlépe tak, aby se chamík napil) a potom přes den vlhkost přirozeně klesne, případně můžete i dvakrát v ty doby, co jsem uvedl (nemusí to být striktně ráno nebo v podvečer, ale je to lepší), ale jen lehce.

Pokud si pomatuji, tak před tím chamík jedl než jste začala "zvyšovat výkon" zdrojů, zřejmě jste to trochu přehnala.

Může to být i reakce na nějaké změny v teráriu, chamík je konzervativní a pár dní může trucovat.

Může to být i důsledek nějaké vitamino-minerální disbalance nebo jakéhokoliv jiného onemocnění, což na dálku a bez jakýchkoliv vyšetření těžko zjistíme.

Začal bych u těch podmínek.

Tak jsem tam dala 25W a má tam 28,2, je to už ok? nebo tam mám dát ještě slabší? A ohledně toho rosení, zapíná se jí světlo v půl 9, tak mám porosit hned jak se jí to zapne? nebo než se jí to světlo zapne? rosím jen lehce kytky dole a stěny, a večer se jí to shazíná v půl 8, tak jí to porosim kolem 7, také lehce. Tak snad to bude teď už v pohodě a začne dlabat.

Sarančata, žerou opravdu s oblibou a to i jedinci kteří delší dobu odmítají potravu a nebo žerou málo. Seženeš je nejlépe u chovatele, ten bude mít odpovídající velikost, záleží odkud jsi, případně navštiv nejbližší burzu, kde ale nebudeš mít asi možnost vybrat si velikost, za to ale budeš mít větší výběr druhů hmyzu. Chameleoni obecně velice dobře reagují na světlej hmyz, tmavější a černý většinou odmítají a snad by i raději pošli hlady. S větší chutí požírají i okřídlený hmyz. V zimě je těžší, ale ne nemožný mu připravit širší paletu krmení než jen cvrčky. Zejména v lese se dají pod starou kůrou a pod listím najít, různé housenky, larvy, pavouci , můry, zlatoočky / ty přímo milujou/. Na půdách či ve sklepech, také pavouci, můry, stínky, občas i motýl a všelijaký přezimující hmyz. V rybářských potřebách či na netu se dají koupit larvy much na burze i vylíhnuté mouchy, které jsou sice černé, ale zase splňují druhou podmínku , že lítaj a chameleoni je hrozně rádi loví , navíc jim poskytujou snad i trochu zábavy. Krmit se dá , ale i třeba myšima a jinejma obratlovcema. Já prakticky celou zimu , krmím pakobylkama, po kterých se můžou utlouct. Chce to prostě občas změnu.