Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Králík a jeho zuby

Zdravim,

mam kamaradku, ktera doma chova kralika - snad nejakeho zakrsleho.
Uz nejaky cas ji spolu s kamaradem vycitame, ze je morbidni, protoze svemu kralikovi striha ZUBY!
Pry mu rychle rostou a spatne si je brousi, nebo co. ...nemuze se kvuli nich najist, tak mu proste ty zuby striha.

Je (to) normalni? Mam se s kamaradkou nadale bavit? :-)

stačí dát na okus např větvičky z ovoc. stromů...

spis palenou cihlu. Ono muze jit spis o to, ze kralikovy zuby rostou abnormalne (ma treba predkus, podkus nebo jinou deformaci celisti) a zuby se pak neobrusuji tak jak maji, prerustaji a tim zranuji ustni dutinu. Obcas se to stava, vetsinou jde o genetickou dispozici. Uprava zubu je urcite spis prace pro veterinare. Vzhledem k tomu, ze ruby kralikum rostou cely zivot, je potreba zuby v pravidelnych intervalech upravovat. Dokazu si vsak predstavit, ze navstevami veterinare a zakrokem pod jeho dohledem se chovatel postupne nauci jak spravne postupovat. Do jake miry je pro kralika takovy "domaci" zakrok snesitelny ovsem netusim. Bez informaci od samotneho chovatele se tu ale poustime stejne jen do spekulaci...

Myslím že bohatě stačí tvrdý pečivo,nebo zminovaná větvička.U zakrslých kralíků jsem nikdy nic jineho než větev nebo chleba nepoužíval.

evidentne jsi nechoval zvire, ktere by melo zuby spatne rostle. Na ty totiz nestaci, vetvicka, chleba a dokonce ani ta cihla...

já mám už 3rokem králíka, a i přes to, že mu dáváme mrkev, tvrdé pečivo apod. má dlouhé zuby. Probírala jsem s veterinářem, jak je možné, že má tak dlohé zuby.Řekl mi, že můj králík má špatně srostlou lebku, a že jednou za čas, mu musíme zoubky zkrátit. Že vlastně chleba, či mrkev mu v tomhle sice pomůží, ale ty zuby mu stejně musíme zkracovat.Co jsem si tady pročítala komentáře, a narazila jsem tady na komentář, že je to týrání. Rozhodně tohle týrání není. Mám na to speciální kleštičky, králíka to nebolí, a králík se sice bojí, dokud nezjistí, co se s ním bude dít. poprvé byl můj králík rozklepaný, pak zjistil, že to nic není. Je to lepší, než králíkovi nechat dlouhý zuby, a on by chudák ani nemohl jíst. Jelikož zub který přeroste, začne zarůstat do horní části pusinky, a to už by se pak králík musel nechat uspat, aby se s tím něco udělalo..

Není to týrání zvířat pokud to tomu králíkovi pomůže... Pokud má přerostlé zuby není schopen přijímat potravu a hubne. Samozřejmě poté zemře hlady takže jaképak týrání? S mým králíkem musím pravidelně každý měsíc na toto stříhání, protože mu zuby rostou extrémně rychle a bohužel není schopen si je obrousit ačkoliv pravidelně dostává chleba a další. Pokud má přerostlé zuby prokousává si jazyk a může si způsobit i jiný úraz. Takže pokud nejste veterináři nevykládejte tu nic o týrání

je to normální... můj králíček má genetickou vadu že mu rostou zuby přední za zadníma... musíme je stříhat... ale V ŽÁDNÉM PŘÍPADĚ DOMA.. U VETERRINÁŘE!!! jestli není veterinářka ať tam radši jde... ŽÁDNÉ TÝRÁNÍ!!!

Souhlasím s tím, že metoda stříhání zubů se může zdát morbidní, ale pokud to jinak nelze, je to z jedna možností. S naším králíčkem jsem byla na veterině kvůli přerostlým zubům. Sám lékař mu zoubky uštípnul kleštičkami na zkracování zubů. Broušení se provádí pouze na určených pracovištích, kde mají možnost narkózy (inhalace). To u nás nebylo. Lékař mě však před zákrokem poučil, že může dojít k prasknutím zubu ve vertikálním směru, hrozilo by pak vytrhnutí zubu. Se zákrokem jsem souhlasila, protože jsem musela jednat rychle, králík začal hubnout díky špatnému příjmu potravy. Vše dopadlo dobře, ale po měsíci jsme opět tam, kde jsme byli, i když dostává chléb, minerální kostku i větvičky. Stojím před volbou, jestli zkusit broušení v narkóze. Nevím, co je pro králíka bezpečnější a méně stresující. Už je to člen rodiny a chceme pro něj jen to nejlepší.

tohle vlákno je 6 let staré a již vyřešené, akorát ho občas někdo exhumuje rádoby radou nebo urážkou.

Ony jim ty zuby holt pořád rostou, takže se to musí pravidelně dělat. Při zbroušení zubu v narkóze to sice o něco déle trvá, než ten zub zase přeroste, ale bude přerůstat i tak. Ono někdy je pak lepší ty zuby celé operativně vyndat, když už půjde do narkózy. Zkus s veterinářem probrat i tuto možnost. Králík pak má od stříhání i obrušování klid. Já to tak kdysi musela nechat udělat u samičky C.emini, té také přerůstaly spodní zuby (horní vůbec neměla- vývojová vada) a neustálý odchyt a zkracování zubů ji dost stresovalo.

Dobrý večer, to čo tu píšete nie je pravda, tiež mám králička, ktorý trpí zlým predkusom , či zákusom , koli tomu nežerie seno, a nič tvrdé,, od malička má tendenciu vyberať len to mekšie žrádlo,, a to tvrdšie neje, ,už som u neho skúšala dietu a skončilo to tak, že radšej hladoval, než by žral seno... no každopádne chodíme s ním na veterinu, aby mu zuby pravidelne stríhali, dokonca sa veterinárke stalo, že mu zastrihla do jazyka,, tak prosím keď neviete neposudzujte, v dnešnej dobe skutočne sú tí králičkovia už tak degenerovaný že majú rozne vady, samozrejme nie chybou chovateľov...Tiež na veterine spomínali, že u králičkov sa to skutočne stáva , že majú problémy so zubami...Králik má zuby podobného charakteru, ako nechty, takže mu neustále rastú, a keď skutočne si ich nemože sam obrúsiť, pretože mu nezapadajú, tak sa nedá nič robiť... Takže prosím žiadne týranie zvierat, je to reakcia na stav, ktorý vznikol, nie chovateľovým dočinením...

Já mám taky doma 3 králíky,kterým strašně ryhle rostou zuby a stříhám je... A to si vemte že okusují dřevo králíkárny a nic to nedělá. Tak je jednou za čas prohlídnu a jestli je mají moc dlouhé tak vezmu malé kleštičky a prostě jim to zustřihnu (zkrátím) no....

a přijde ti to normální ???? ]:(]:( to je humus !! To že mají dlouhé zuby znamená, že je nejspíš špatně krmíš. Dělá se mi blbě při představě, jak někdo králíkoj štříhá zuby. To je neuvěřitelná prasečina ! Jak by si se cítil/a ty, kdybych tě chytnul a kleštěma ti stříhal zuby ????

zdravím Vás
tazatelka si to možná nepřečte, ale někomu se to bude hodit.
koupili jsme zakrslého králíka, kterému přerůstaly spodní zuby před horní (nepozornost při koupi) - následkem toho se zuby prakticky neobrušovaly (obrušují se o sebe při žraní delších stébel sena apod; chleba a jiné tvrdé pochoutky se rozmočí slinami a efekt nemají)
stříhání je možné cca 60kč/zákrok u veterináře, nicméně za 5-6 týdnů se to musí absolvovat znova.
někteří vetové to neradi dělají, že může dojít k rozštípnutí zubu.
proto se provádí extrakce předních zubů v inhalační narkóze (700-800 Kč za celý zákrok)
králík má z počátku problém s příjmem potravy, ale za cca 14 dní si zvykne nabírat potravu pysky.
výhody - netrápí se, neslintá a nekouše přívodní šňůry :-)

Dobrý den,
stříhání zubů u králíků je zcela normální. Omylem jsem zabrousil na tyto stránky a nestačím se divit, jak "chytří" lidé se zde pohybují. Ti, co nikdy neviděli králíka ani z rychlíku tu kupodivu nejlépe radí. A ti, co tvrdí že stříhání zubů králíka je týrání, tak nemají pravdu. Nechat králíkovi zuby přerůst - to je týrání.
Ze své zkušenosti vím, že je lepší králíkovi zuby stříhat, než ho nechat umřít hlady.
7 let jsme měli králíka, kterému zuby rostly špatně a on si je nemohl obrušovat. A celých 7 let 1x měsíčně jsme museli chodit k veterináři a nechat mu zuby stříhat. Dobře, možná byl vystresovaný, ano, mohli jsme ho utratit, ale proč? Nakonec se dožil úctyhodných sedmi let a byl u nás spokojený.
Na závěr jen vzkážu lidem, kteří si myslí, že jsou chytří, že nemusí znát a vědět všechno. Nepište o tom, o čem nevíte ani "ň"

Uctihodnych je 13le t a stále žije a bez problémů asi záleží jak se kdo věnuje .. a ještě mám jednoho asi pět let rodiče ho našli vyhozeného v Bělském lese a donesli ho dóm ale poslední dobou má hodně tmavou moč a pořad kýchá už se! Byla dvakrát na veterine a doktor neví co mu je a říkal že jedině testy s krve. Nemá s tím někdo nějakou zkušenost? Mám strach aby mi nenakazil samičku. Sice nemají společnou klec ale i tak. Děkuji za info