Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Králík a jeho zuby

Zdravim,

mam kamaradku, ktera doma chova kralika - snad nejakeho zakrsleho.
Uz nejaky cas ji spolu s kamaradem vycitame, ze je morbidni, protoze svemu kralikovi striha ZUBY!
Pry mu rychle rostou a spatne si je brousi, nebo co. ...nemuze se kvuli nich najist, tak mu proste ty zuby striha.

Je (to) normalni? Mam se s kamaradkou nadale bavit? :-)

stačí dát na okus např větvičky z ovoc. stromů...

spis palenou cihlu. Ono muze jit spis o to, ze kralikovy zuby rostou abnormalne (ma treba predkus, podkus nebo jinou deformaci celisti) a zuby se pak neobrusuji tak jak maji, prerustaji a tim zranuji ustni dutinu. Obcas se to stava, vetsinou jde o genetickou dispozici. Uprava zubu je urcite spis prace pro veterinare. Vzhledem k tomu, ze ruby kralikum rostou cely zivot, je potreba zuby v pravidelnych intervalech upravovat. Dokazu si vsak predstavit, ze navstevami veterinare a zakrokem pod jeho dohledem se chovatel postupne nauci jak spravne postupovat. Do jake miry je pro kralika takovy "domaci" zakrok snesitelny ovsem netusim. Bez informaci od samotneho chovatele se tu ale poustime stejne jen do spekulaci...

Myslím že bohatě stačí tvrdý pečivo,nebo zminovaná větvička.U zakrslých kralíků jsem nikdy nic jineho než větev nebo chleba nepoužíval.

evidentne jsi nechoval zvire, ktere by melo zuby spatne rostle. Na ty totiz nestaci, vetvicka, chleba a dokonce ani ta cihla...

já mám už 3rokem králíka, a i přes to, že mu dáváme mrkev, tvrdé pečivo apod. má dlouhé zuby. Probírala jsem s veterinářem, jak je možné, že má tak dlohé zuby.Řekl mi, že můj králík má špatně srostlou lebku, a že jednou za čas, mu musíme zoubky zkrátit. Že vlastně chleba, či mrkev mu v tomhle sice pomůží, ale ty zuby mu stejně musíme zkracovat.Co jsem si tady pročítala komentáře, a narazila jsem tady na komentář, že je to týrání. Rozhodně tohle týrání není. Mám na to speciální kleštičky, králíka to nebolí, a králík se sice bojí, dokud nezjistí, co se s ním bude dít. poprvé byl můj králík rozklepaný, pak zjistil, že to nic není. Je to lepší, než králíkovi nechat dlouhý zuby, a on by chudák ani nemohl jíst. Jelikož zub který přeroste, začne zarůstat do horní části pusinky, a to už by se pak králík musel nechat uspat, aby se s tím něco udělalo..

Není to týrání zvířat pokud to tomu králíkovi pomůže... Pokud má přerostlé zuby není schopen přijímat potravu a hubne. Samozřejmě poté zemře hlady takže jaképak týrání? S mým králíkem musím pravidelně každý měsíc na toto stříhání, protože mu zuby rostou extrémně rychle a bohužel není schopen si je obrousit ačkoliv pravidelně dostává chleba a další. Pokud má přerostlé zuby prokousává si jazyk a může si způsobit i jiný úraz. Takže pokud nejste veterináři nevykládejte tu nic o týrání

je to normální... můj králíček má genetickou vadu že mu rostou zuby přední za zadníma... musíme je stříhat... ale V ŽÁDNÉM PŘÍPADĚ DOMA.. U VETERRINÁŘE!!! jestli není veterinářka ať tam radši jde... ŽÁDNÉ TÝRÁNÍ!!!

Souhlasím s tím, že metoda stříhání zubů se může zdát morbidní, ale pokud to jinak nelze, je to z jedna možností. S naším králíčkem jsem byla na veterině kvůli přerostlým zubům. Sám lékař mu zoubky uštípnul kleštičkami na zkracování zubů. Broušení se provádí pouze na určených pracovištích, kde mají možnost narkózy (inhalace). To u nás nebylo. Lékař mě však před zákrokem poučil, že může dojít k prasknutím zubu ve vertikálním směru, hrozilo by pak vytrhnutí zubu. Se zákrokem jsem souhlasila, protože jsem musela jednat rychle, králík začal hubnout díky špatnému příjmu potravy. Vše dopadlo dobře, ale po měsíci jsme opět tam, kde jsme byli, i když dostává chléb, minerální kostku i větvičky. Stojím před volbou, jestli zkusit broušení v narkóze. Nevím, co je pro králíka bezpečnější a méně stresující. Už je to člen rodiny a chceme pro něj jen to nejlepší.

tohle vlákno je 6 let staré a již vyřešené, akorát ho občas někdo exhumuje rádoby radou nebo urážkou.

Ony jim ty zuby holt pořád rostou, takže se to musí pravidelně dělat. Při zbroušení zubu v narkóze to sice o něco déle trvá, než ten zub zase přeroste, ale bude přerůstat i tak. Ono někdy je pak lepší ty zuby celé operativně vyndat, když už půjde do narkózy. Zkus s veterinářem probrat i tuto možnost. Králík pak má od stříhání i obrušování klid. Já to tak kdysi musela nechat udělat u samičky C.emini, té také přerůstaly spodní zuby (horní vůbec neměla- vývojová vada) a neustálý odchyt a zkracování zubů ji dost stresovalo.

Já mám také králíčka s genetickou vadou a i když má větve a chléb nic nepomáhá, umřel by, má i předkus a zuby rostou tak, že by mu protrhly ústní dutinu, stříhání není nijak složité, jsou na to speciální kleště jako mají psi na drápky, tak tohle jsou podobné silnější a jedním tahem se mu zuby zkrátí, veterinář mě sám poučil,abych nemusela na veterinu každý týden!!!! Králíčkovi se uleví a může baštit. Každý správný chovatel se tohle naučí pokud má jeho králíček s tímhle problém. Samozřejmě že zdravému králíkovi bych zuby neuštipovala, ale tenhle by jinak umřel. Je to stejné, jako když já jako majitel umím psovi vymačkat žlázy, ostříhat drápky a ošetřit ho, ale pracuji na statku a mám veterinární minimum, ale i bez toho vás každý správný veterinář navede a ukáže ,jak v případě potřeby a nemoce králíčka správně ošetřit.
Nebo si chodte za 400 Kč týdně k veterináři, když na to máte.

Míša

Dobrý večer, to čo tu píšete nie je pravda, tiež mám králička, ktorý trpí zlým predkusom , či zákusom , koli tomu nežerie seno, a nič tvrdé,, od malička má tendenciu vyberať len to mekšie žrádlo,, a to tvrdšie neje, ,už som u neho skúšala dietu a skončilo to tak, že radšej hladoval, než by žral seno... no každopádne chodíme s ním na veterinu, aby mu zuby pravidelne stríhali, dokonca sa veterinárke stalo, že mu zastrihla do jazyka,, tak prosím keď neviete neposudzujte, v dnešnej dobe skutočne sú tí králičkovia už tak degenerovaný že majú rozne vady, samozrejme nie chybou chovateľov...Tiež na veterine spomínali, že u králičkov sa to skutočne stáva , že majú problémy so zubami...Králik má zuby podobného charakteru, ako nechty, takže mu neustále rastú, a keď skutočne si ich nemože sam obrúsiť, pretože mu nezapadajú, tak sa nedá nič robiť... Takže prosím žiadne týranie zvierat, je to reakcia na stav, ktorý vznikol, nie chovateľovým dočinením...

Tess: Dokážeš šlehnout s holátkem a strčit jej do mrazáku, ale zbrousit králíkovy zuby by ti dělalo problém? Nemělo byto být naopak?

crowbar: je zbytečné se ohánět týráním zvířat, když neznáš podrobnosti. Jak psala Jabula, třeba je to nezbytné vzhledem k deformaci čelisti. Věř, že jsou mnohem horší formy týrání....

Jsem naprosto v šoku, že z toho někdo může dělat takovou vědu. Pokud nejste z města, kde je nějaký dobrý veterinář, tak mi věřte že je pěkná otrava jezdit každý měsíc třeba 20km, kvůli zubům. Nikdo asi nepočítá jaký to může být pro králíka stres, pravidelně takhle jezdit. Pravidelně jsem stříhala zuby svéhu hraboši, kterému rostly křížem a věřte, že cokoli na okusování to nevyřeší, jen zpomalí. Každý rozmný chovatel ví, že nejvíce si hlodavci i zajícovci obrušují zuby ne hryzáním, ale třením zubů o zuby. Králíka ani hlodavce to stříhání nebolí, stejně jako to přirozené obrušování. Svým způsobem se to nedá ani moc zkazit, narozdíl od banalizovaného stříhání drápků na které už nejedno morče zemřelo. Čili nechte si to párkrát ukázat od veterináře, pořiďte si vhodný nástroj (u hrobošů mi stačili klečtičky na nehty) a s chutí do toho.

jeste ohledne toho mrsknuti s mysatkem pred zamrazenim...to mrsknuti s nim je kolikrat i tyrani zvirat samo o sobe...prece jen ne vzdy se clovek trefi a mysatko musi dodelat na podruhy,potreti....ja...prestoze jsem dost bezcitnej, preferuju pro rychly usmrceni mysatka zpusob popravy římskeho obcana...špici ocniho skalpelu mu zajedu do tyla...rychly,bezbolestny,ucinny.

Nedávno jsem se o tom bavil s jedním vetem. Podle něj je stříhání zubů hlavně dobrý kšeft pro některé veterináře, navíc při takové úpravě dochází často ke svislému praskání zubů. Bolest při samotném stříhání nebude ten hlavní problém, protože hlodáky nějak moc inervované nejsou pokud vím. Ale ty svisle popraskané zuby už prej problém bývají a bolestivé asi taky..

Naprosto běžné to tedy není ale také to musím dělat,jelikož náš králík si již po 3. ulomil zuby(poprvé netuším jak se mu to povedlo,ale po druhé mě nehorázně poškrábal a vyskočil přímo do skříně :-/ ) a od toho co se mu to stalo poprvé mu přerůstají,předtím naprosto bez problémů...byly sme u veterináře a ten řekl že to doroste,měkčí stravu a bylo to..ale co se nestalo králíkovy zuby přerostly a opět návštěva...vet zastřihl a bylo...a znova...takže,sem se rozhodla že si pořídím kleštičky a pořádný pilník a vše je bez problémů...je fakt,že jestli bych chtěla neustále chodit s tímto problémem k veterináři chodila bych tam každé 2 týdny..

No moje známá má také králíka s ttakovýmto případem, byla s ní na veterině a tam jí řekli že má vrozeně deformovanou čelist a že se jí to bude muset zastřihávat, tak jí to napřed dělala veterinářka, ale ted jí to dělá taky sama, veterináka jí to doporučila..

Panebože stříhat?!? Stačí tvrdý rohlík nebo chleba! Nebo něco ve zverimexu určitě prodávají na broušení zubů pro králíky. A pokud možno ať chodí k veterináři pokud není sama veterinářka.

Já mám taky doma 3 králíky,kterým strašně ryhle rostou zuby a stříhám je... A to si vemte že okusují dřevo králíkárny a nic to nedělá. Tak je jednou za čas prohlídnu a jestli je mají moc dlouhé tak vezmu malé kleštičky a prostě jim to zustřihnu (zkrátím) no....

a přijde ti to normální ???? ]:(]:( to je humus !! To že mají dlouhé zuby znamená, že je nejspíš špatně krmíš. Dělá se mi blbě při představě, jak někdo králíkoj štříhá zuby. To je neuvěřitelná prasečina ! Jak by si se cítil/a ty, kdybych tě chytnul a kleštěma ti stříhal zuby ????

Pošuku, králíkům se často stává, že jim zuby přerostou. Ať už je to vlivem špatného krmení, deformované čelisti nebo jiné genetické vady, musí se to řešit. Možnosti jsou v podstatě dvě. Jedna z nich je hodit si kostkou jestli vyhraje "šípková či se zelím" druhá možnost je králíkovi pomoct, tím, že se mu ty zuby zkrátí. Fakt jsem ještě nezažil, že by se králíkovi upravovaly zuby nějakou zubní vrtačkou nebo něčím podobně komplikovaným.

Nechápu co je natom špatného. A neříkám vrtačkou nebo něčím podobným ale malýma kleštičkama,se naučte číst. A v každé králíkárně mám suchý chleba ale moc to teda nehobluje. Pak jsem to zkusila s kusem dřeva a to taky nepomohlo. Tak mi navrhněte vy chytráci nějaký rozumný způsob jak to řešit. Nebudu utrácet hromady peněz za veterináře jenom proto,že králíkovi přerostly zuby to si můžu upravit sama a je to...

zdar:-D redsnaku:-)možná máš pravdu,ALE
začneme jednoduše:-D
http://www.youtube.com/watch?v=mSA2AbHy8pM&feature =related :-D 1:40min.to začíná :-D
genetika je potvora,proto se dobré vytřídit zrno od plev.
Krmení:taky souhlas,ono je to jen o tom,že je rychlejší si koupit granule(které obsahují gen.upravené složky)a hlavně růstové hormony,kvůli jateční(rychlé)hmotnosti.
Pravda je ta,že rychle vyrostou,ale moc "neskáčou".:.(
Mezi námi děvčaty:taková jeřabina čerstvá, cca průměr 50mm udělá divy ;-);-).Pak taky klacky z vojtěšky apod.
Jiné úpravy chrupu jsou mimo ránec mého rozlišení.

Já měl zkušenost se zakracováním pouze v případě, že zuby rostly křivě v důsledku právě genetické vady.
Dnes už bych se ale v takovém případě přiklonil bez váhání k variantě "se zelím".
Zakracovat zuby OK, ale já bych si spíš položil otázku, proč je potřeba je zakracovat. Jestli rostou křivě, bude večeře. Jestli rostou OK, nemá králík dost okusu. To je imho vše...

Králíky pěstuji na maso. Krmím granulemy, občas přihodím tvrdý chleba, aby mi neokusovaly králíkárnu. Králíky mám na roštech, které si občas ohryzávají a tím si zuby sami obrušují. Nikdy by mně nenapadlo stříhat zuby, příroda si poradí. Nevím jak zakrslíci, já bych krmil granolemy+ tvrdý chleba a přihodil bych různé dřevo(suché) ať si micoň vybere co oklove, ale stříhal bych pouze drápy a ne zuby.

Andrejko, potřebuji vědět přesné plemeno a stáří králíků, jak dlouho je máš a kolik samců-samic, kdy nastaly problémy u těch třech zubatých, kde jsi je pořídila burza-chovatel, jestli jsou to Tvý první králíci, nebo měla jsi už nějaké odchovy. Jestli ti zubatí jsou z jednoho vrhu. Zeptám se kolegy z práce, je dlouholetý chovatel a člen králíkářů, jezdil po výstavách a myslím, že má i kontakty na chovatele různých plemen.

Tvuj kralik ma pekne prerostle nehty, ty taky strihat nebudes

a já doteď myslela, že králík má drápy ::)

ad stříhání křivě rostlých zubů u hlodavců a zajícovitých- pokud rostou křivě, tak přerůstají a prostě se musí zkracovat. Pokud to je zvíře, ke kterému nemá majitel vztah, tak se dá na zkrm nebo pekáč, mazlům se to zkracuje běžně a dá se to bez potíží zvládnout doma a pro zvíře s mnohem menším stresem.

prý větvička a tvrdý chleba... a co když králík větvičku nechce?? a tvrdý chleba není vůůbec vhodný(tohle mi řekla přímo veterinářka..můžou v něm být plýsně které nevidíme, a ty můžou králíkovi ublížit, a navíc některé králíčky nadýmá) stříhání zubů u králíka je NORMÁLNÍ, taky máme zakrslého králíčka, bohužel má špatně narostlou čelist a tak i kdyby denně chroustal větviček 100 stejně mu budou zoubky přerůstat... nemůže se pak pořádně najíst, takže jsme nuceni taky chodit na stříhání zubů..ne že bych to dělala s radostí, ale furt lepší než aby ho to bolelo a nemohl kvůli dlouhým zubům žrát!! každopádně sama bych mu je asi nestříhala... správně by se měly brousit-jenže na to je potřeba králíčka uspat, a vzhledem k tomu, že mu budou dorůstat stále, tak po 4té narkoze by se taky tak malý tvoreček už nemusel vzbudit... takže stříhání je jediná možná varianta..

Králík si zuby nejvíce obrušuje o seno.Ale jsou králíci, co mají špatně rostlé čelisti, nebo zuby a v tom případě se králík korekci zubů nevyhne.Veterinář by mu to taky stříhnul, jen je otázka, zda jsou zuby opravdu přerostlé, nebo se to kamarádce jen zdá...

Muj kralik vubec nic okusovat nechce, usuzuji ze ho zuby nejspis boli ma je spatne roztle , spodni mu prerustaji az do cumaku, po zatrizeni u veterináře je má do měsíce uplně stejné, tak jsem chtěla hledat radu jak to dělat sama doma abych mu nějak neublížila a našla jsem tady komentáře typu , že je to týrání zvířat což si osobně vůbec nemyslím podle mě je spíš týrání nechat králíčka trápit se se zuby samotneho.

Týrání to samozřejmě není, to tu akorát měli tendence kecat lidé, co o tom houby vědí. Jinak ono se to musí zastřihávat pravidelně, bohužel...ale jde to celkem dobře kleštičkama na psí drápy. při troše praxe to časem zvládněš doma sama. Jinak někteří veterináři ty spodní zuby chirurgicky odstraňují, pokud s nima má zvíře setrvale problémy. ale ten zákrok není nic levného.

zdravím Vás
tazatelka si to možná nepřečte, ale někomu se to bude hodit.
koupili jsme zakrslého králíka, kterému přerůstaly spodní zuby před horní (nepozornost při koupi) - následkem toho se zuby prakticky neobrušovaly (obrušují se o sebe při žraní delších stébel sena apod; chleba a jiné tvrdé pochoutky se rozmočí slinami a efekt nemají)
stříhání je možné cca 60kč/zákrok u veterináře, nicméně za 5-6 týdnů se to musí absolvovat znova.
někteří vetové to neradi dělají, že může dojít k rozštípnutí zubu.
proto se provádí extrakce předních zubů v inhalační narkóze (700-800 Kč za celý zákrok)
králík má z počátku problém s příjmem potravy, ale za cca 14 dní si zvykne nabírat potravu pysky.
výhody - netrápí se, neslintá a nekouše přívodní šňůry :-)

Dobrý den,
stříhání zubů u králíků je zcela normální. Omylem jsem zabrousil na tyto stránky a nestačím se divit, jak "chytří" lidé se zde pohybují. Ti, co nikdy neviděli králíka ani z rychlíku tu kupodivu nejlépe radí. A ti, co tvrdí že stříhání zubů králíka je týrání, tak nemají pravdu. Nechat králíkovi zuby přerůst - to je týrání.
Ze své zkušenosti vím, že je lepší králíkovi zuby stříhat, než ho nechat umřít hlady.
7 let jsme měli králíka, kterému zuby rostly špatně a on si je nemohl obrušovat. A celých 7 let 1x měsíčně jsme museli chodit k veterináři a nechat mu zuby stříhat. Dobře, možná byl vystresovaný, ano, mohli jsme ho utratit, ale proč? Nakonec se dožil úctyhodných sedmi let a byl u nás spokojený.
Na závěr jen vzkážu lidem, kteří si myslí, že jsou chytří, že nemusí znát a vědět všechno. Nepište o tom, o čem nevíte ani "ň"

Uctihodnych je 13le t a stále žije a bez problémů asi záleží jak se kdo věnuje .. a ještě mám jednoho asi pět let rodiče ho našli vyhozeného v Bělském lese a donesli ho dóm ale poslední dobou má hodně tmavou moč a pořad kýchá už se! Byla dvakrát na veterine a doktor neví co mu je a říkal že jedině testy s krve. Nemá s tím někdo nějakou zkušenost? Mám strach aby mi nenakazil samičku. Sice nemají společnou klec ale i tak. Děkuji za info