Škrábání skla
Dobrý den, před týdnem jsem si domů dovezla 4měsíční želvičku, terárko má na svoji velikost myslím akorát, přes 1/4 má kámen kde se vyhřívá, v chladnější části má domeček, ale poslední dobou do něho vůbec nechce chodit a jen chodí ze strany na stranu a škrábe, šplhá po skle, měla jsem u ní hobliny, teď kokosou drť, a od té doby co jsem ji vyměnila za hobliny to dělá. Myslíte, že to může být tím a chce zpátky hobliny? Nebo chce eště něco jiného?
Možno si len zvyká na nové miesto svojho bydliska, to prestane robiť po čase, keď si všetko dodržala, hlavne aby mala teplo a vlhkosť, aký má kameň ten výhrevný? To nie je veľmi dobrá vec.
Raději napište konkrétní rozměry a jeho vybavení (watáž žárovky, topného tělesa, ...). Stejně tak teploty pod žárovkou, v nejchladnějším místě. Jinak se dál nepohnem. (Možnou příčinou může být přehřátí malého terárka.)
Želvě je v podstatě úplně jedno po čem lozí. Škrábat a lozit ze strany na stranu bude často, ikdyž se to nezdá, tak jsou želvy docela aktivní tvorové, kteří toho dost nachodí. Udělat 100% rozměrově vyhovující terárko není možné. Navíc dělat závěry z nějaké změny během prvního týdne v novém prostředí je docela těžké.
terárko má přibližně 40x30, žárovka má 40w a je pod velkým kamenem, kde je 30stupňů, ale jinak je na druhé straně asi 20-25.
Zkuste zvýšit teploty. Pod zdrojem 38-40°C, mimo 25°C.
Pochybuji, že by tazatelka (nebo kdokoliv jiný) v tak malém prostoru dokázala vykouzlit teplotní rozdíl 15 °C... Navíc zvýšení teploty určitě nepovede ke snížení aktivity, to spíše naopak. 30 °C pod žárovkou je naprosto dostačující.
Pokud jde o shora otevřené "akvárko", pak je řešením použít 25 W bodovku, pod kterou se "vykouzlí" snadno 35 st., zatímco naopačné straně nádrže nebude prakticky o moc více než pokojová teplota (žekněme těch 22-24). To je naprosto dostačující gradient.
OK, to by šlo. Každopádně nikdo nevíme, jak to její terárko/akvárko/cokoliv vypadá. A tuším, že to bylo stejně jen zbytečné plašení - želva prostě jen začala být trošku víc aktivní. Za čas se zase třeba utlumí, atd. Prostě to není robotek, který se chová pořád stejně .
Souhlasím, že chovný prostor je malý. Nicméně to, že evropské suchozemské želvě k vyhřátí stačí 30°C musím nesouhlasit. Pod zdrojem tepla by mělo být 35-40°C, v ostatním prostoru 20-30°C. Souvisí s tím samozřejmě velikost prostoru, cirkulace vzduchu, vzdušná vlhkost a vlhkost podkladového substrátu. V kterém z těchto faktorů je chyba nelze takto na dálku říci.Nicméně jsem přesvědčen, že tady je potřebné hledat příčinu toho, proč se želva snaží dostat ven.
Malá želva (o které se tady bavíme - tedy čtyřměsíční mládě) se prohřeje daleko rychleji a stačí jí na to nižší teplota než dospělému jedinci.
Ale samozřejmě platí, že čím větší rozsah teplot (s rozumem), tím lépe.
osobně mám terko 90x40x40, vrchní dekl z 1/2 odvetráno (mam ho tam kvuli estetice bytu) substrát kokosové vlákno, pod bodovkou 40-45´C, na druhé straně kolem 25´C
A proč se nikdo nezeptá o jaký druh želvy jde? Nebo jsem to přehlídla. Já chovám želvy stepní a s kokosovou drtí jsem spokojena nebyla, protože nemají rády vlhko.To že je želva aktivní vypadá spíš na to, že je ji teplo, protože kdyby ji byla zima, tak spí a je zalezlá.
jedná se o želvu zelenavou.