Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem OSB a tropy.....

Hoja hoj,o OSB je tady toho popsano na kilometry,co se tyce stavby,ruznych uprav a dalsich pouzitych materialu.Chovam felzumy,coz jak jiste kazdy vi,neni poustni tvor:-D.Takze k jadru veci,u vetsich a velkych terarii bych se vlivu vlhkosti na OSB ani tak nebal,ale co mala teraria(napr.30x30x30 az 50x50x50).Jak to vidite?Budou takove ubikace fungovat 10let,aniz by to nejak narusilo funkcnost a vzhled......?Ma nekdo takoveto zkusenosti?

:-D "vzhled" jj jasne OSB je OSB,myslel jsem spise nerozklizene a nerozlepene,taky delam se drevem,a vim napr,ze preklizka,ktera je i na lode nam stoji venku jako stul uz asi 10 let,je jen zasla a zasedla,ale ne rozklizena,u teraria pocitam s naterem,izolaci dna,polystyrenem na stenach a s kvalitnim vetranim..........

Taky sem stolar a myslim ze pod dobrym naterem a s sikovnyma rukama by to melo vydrzet aji vlhkost a pritom by to mohlo byt esteticky na dost kvalitni urovni po par letech samozrejmne treba nater obnovit.Jde tu ale taky o tu cennu nateru :-D aby to bylo zdravi neskodlive,vode odolne a pod. ale jsou to pomerne drazsi barvy. A ta vodeodolna preklizkaje temer neznicitelna :-D sic oproti sklu cennove nakladnejsi. :-(

osb je docela slušnej matroš ale na malý tropický teraria jeto moc práce-sklo cenově asi vyjde jako tenčí osb a lze ho docela dobře slepit a obetonovat ,tenký osb se bude blbě šroubovat a jenom slepit byt třeba epoxidem tak kvůli vlhkosti bych nevěřil,od velikosti cca50x60x60 už asi snad ale menší asi sklo nebo plast/nárazuvzdorný polystyren/-velký náklady do povrchové úpravy a terárka budou strašně hamatná,tedka jsem kupoval polyurex/lak na podlahy-vodou ředitelný/300kč za kilo když sčitneš osb + pozadí+ lak tak asi jednoduší a finnančně snesitelnější je sklo/4mm/+teramotmel+ písek nebo beton lehčenej perlitem/hodně jemným/

odpovedi uz se hromadi....
nejedna se mi o jednotliva tereria,ale o cely box rozdeleny na mensi casti,podobne jako to ma Pepe nebo Cheert,samozrejme,ze 30x30x30 je uz dost male a jako jednotlive terarium by urcite vypadalo prilis mohutne,ale pri mych vypoctech na stenu,kterou chci zastavet,mi tam jaksi zbyva jeste spousta prostoru,ktery bych mohl vyuzit dostavenim prave takovych mensich nadrzi.Navic je mi uz celkem jedno jestli misto 15 m2 koupim metru 17....:-),hlavne mi jde o vodeodolnost a vhodnost tohoto materialu i na tropicke tererium......:-)

Mněl jsem asi rok cecnhrie v teráru z osb o rozměrech 75x50x35, vzhledem k tomu že su lejdák tak se občas stane že rašelina uplně vyschne. Když se to stane tak vezmu kanystřík a naleju tam třeba 4l vody... Zapomněl jsem na to nejdůležitější - nemněl jsem na dně vylepenou vanu z lina nebo skla. Rašelina byla přímo na desce. Teď nedávno byly cecnhrie přestěhovaný do většího a deska ve starým terárku na který ležela rok vlhká rašelina je v podstatě nepoškozená. Samozřejmně deska byla vlhká ale jinak to bylo ok. Takže si myslím že nebude žádný problém s tím jak to zamýšlíš. Desky na terárka nelakuju ani jinak neupravuju.

Já měl nejmenší 40x50x33(v) cm s osb 18 mm a fungovaly naprosto stejně jako větší (proč by taky ne), takže bych v tom problém neviděl ani u těch menších. Sice stěny vypadají nezvykle mohutně, ale proč nezužitkovat "odřezky" (kotel nemám:-)). Jen malé doporučení, rozhodně u takhle malých terárek neuvažuj o šoupačkách a popřemejšlej, jak to osvětlit.:-)

Tak to je problém, chce to klídek, aby je člověk nepoplašil.:-) Ale myslím, že když se mají u zadní stěny za co zaběhnout schovat, tak se drží spíš vzadu. Já bych spíš nevěděl, jak to rozumně nasvětlit (přeci jen felsumky světla chtějí dost), u skla není problém vrazit nad strop zářivku přes několik terárek, ale u dřeva... To je nakonec takových různých vylepšení až by bylo nejjednodušší to udělat ze skla.:-)

diky diky diky,konecne nejake informace......
premeroval jsem to jeste jednou a nejmensi terarium by bylo 40x40x40,coz zas tak uplne male neni,co se tyka osvetleni,vzhledem k tomu,ze je to nahore a neni nutne tolik topit,tak to vyresim uspornymi zarovkami 15W....

Nevím jak dlouho má kdo terária z OSB,ale myslím,že jde poměrně o nový konstrukční typ.Možná by stálo zjistit kdo má nejstarší,jaké v něm byli podmínky-vlhkost a v jakém jsou stavu.Sám mám skleněná již cca 20 let a jediným problémem je občas odpadající plastová pojezdová lišta-za ty roky cca 3x.Pokud si člověk sežene odpadové sklo a umí si to nařezat a slepit tak jsou též minimální náklady.Odpadové sklo se dá sehnat ve sklenářství i nové z odřezů za nějaké drobné.Jediné terárium,které mám z lamina/není OSB/ se po čtyřech letech již trochu rozjíždí a to ho dělal kámoš stolař a samozřejmně spoje silikonoval.Pokud je zadavatel z Brna tak mu můžu skla pomoct sehnat,popř.i nařezat a poradit se slepením.

Je pravda, že při těch menších rozměrech je sklo dobré, u velkých terárií je váhový rozdíl (i vzhledem k síle skel) obrovský. Já mám nejstarší osb terárka řádově 4 - 5 roků a celkem na to, že jsem je dělal já, drží. Dneska už bych je teda dělal podstatně precizněji, včetně "vany" na spodku a pak bych se nebál tvrdit, že vydrží minimálně takových deset a více let. Jedna věc, kterou jsem podcenil, při několikerém stěhování je po novém usazení obnova "laku", protože vzhledem k určitým pohybům a změnám tahu a tlaku dochází při stěhování k narušení (popraskání) těsnosti laku ve spárách a potom tam může prosakovat vlhkost. Vysilikonování mi nepřipadá moc důležité, protože k desce stejně nepřilne, mnohem vhodnější je nátěr vany "tekutou lepenkou" a je dobré ho občas především právě při stěhování terárek obnovit. Potom si myslím, že trvanlivost bude podstatně vyšší.

jediným problémem je občas odpadající plastová pojezdová lišta-za ty roky cca 3x

Tak to je to jediné, co se mi u terárek z osb nestane, protože chemoprén (alias tekuté hřebíky) spojí dřevo a zdrsněnou lištu tak silně, že už jí nesundáte (tak buďte pozorní při lepení:-), páč jinak je třeba vyměnit celý dřevěný díl).

Vec se ma tak,sklenene terarka mam,polovinu jsem jich slepil sam,zena ale po shlednuti nekolika foto(Pepe,Cheert) se me ptala jak dlouho bude ten skleneny hnus doma strasit,kdyz do jde i takhle pekne,nechci zustat jen u felzum a jen u tropu,pouste jsou taky fajn:-).Chci postavit box,kde budou nejake teraria 120x40x40,40x40x60,60x40x40,ale zbyva tam jeste misto na nejake ty 40x40x40,proto jsem se ptal,jestli to taky pujde a vidim,ze jen tretina je proti:-),takze do toho nejspise pujdu,mohl bych tam naskladat sklenene,ale co pak s temi zbytky?(taboracek v obyvaku by byl mozna fajn:-))Navic,uz nekolikrat se mi stalo,ze sklenene terarko mi z niceho nic prasklo v ruce jen tak pri prenaseni.Nechci nechavat hole steny,vse zakryje polystyren,vana je samozrejmost a co se tyka finaci,neco je za babku,neco za hubicku a neco zadarmo...........:-D

Nebyl by zájem zkusit se naučit lepit terária ze skla?Stačil by zadat rozměr a nějakou představu o větrání a otvírání.Sklo bych na to připravil a některou sobotu dopoledne bychom to mohli zkusit spáchat.Bohužel nejde vše udělat najednou,ale další fáze,jako vlepení větrání,pojezdových lišt,udělání zadní stěny a nějakých dodělávek bychom udělali na u mě rozdělaných terárek.Samozřejmně pokud by se líbil výsledný produkt tak by byl tvůj za cenu pojezdových lišt.Nechci tvrdit,že bych byl nějaký supr odborník a neustále je co zlepšovat.Jen za minulý rok jsem udělal kolem 50 menších skleněných terárií.Bohužel ty menší se většínou lepí hůře jak velké ze silného skla,ale myslím,že manželka by snad nenadávala.Ze zbytků OSB se dají udělat třebas police do terarií