Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem ochočování gonyosoma oxycephala

Zdravím, chystám se pořídit samici gonyosoma oxycephala a tak sháním všemožné informace o chovu tohoto hada. Slyšel jsem že to jsou značně agresivní jedinci ale že se prý dají i odnaučit kousat, tak jsem se chtěl zeptat jestli tu není někdo kdo má zkušenosti s těmito hady a jak se tedy chovat od mala k těmto hadům aby v dospelosti nebyly ažtak agresivní??

tak ja snimy žádnou skušenost nemám ale myslím si že to je jako zkaždými hady kup ji jako mládě jak ji doneseš dom tak ji nech v terárku tak dva týdny aby si zvykla nebo dokud si nezvykne a pak ji jednou začas vytáhni ven z tera a nech ji prolézt v rukách no prostě aby si zvykla na tvůj "pach" ale fakt s nimy žadnou skušenost nemam tak se omlouvám za případné chyby tak snad poradí skušenějši

Sice je mám necelý rok, ale pokud chceš mazlíčka, na tahání z terárka, tak si pořiď nějakou guttku nebo boaedona. Gony (a další stromáci) opravdu nejsou na tahání. S mladým budeš mít problém rozkrmit ho a na ruku si opravdu neradi zvykají, pokud vůbec. Je to prostě kousavý had a to je na nich to krásný. Určitě se mnou bude někdo nesouhlasit, ale moje (krátkodobá) zkušenost je taková, že při jakémkoliv vyvedení gonyosom z jejich klidu a denního režimu vede jen k tomu, že se zahrabou do substráítu nebo zalezou do úkrytu a přestanou přijímat potravu i na několik týdnů. Jinak,i když už jsem si myslel, že je had (zvyklý) na moje ruce, tak mi během chvilky ukázaly, že to tak není a pěkně jsem to od nich schytal. Sice jsou to ještě docela prckové (okolo 1m), ale věř tomu, že umí kousat opakovaně. Zkrátka a jednoduše, není to had na tahání z terárka a já osobně nevidím v tahání stromáků a mazlení se s nimi, vubec žádný důvod.

Při čištění terária, rosení, výměně vody a dalších věcech jsou v pohodě. Chce to, sahat do terárka a nebát se kousnutí:-D. Jakmile přijímají potravu a jsou v klidu, tak jsou klidný a hlavně dost zvedavý. Na mě při běžné údžbě terárka ještě ani jednou nevystartovaly, horší to je, když se je snažíš vzít do ruky. To pak nevíš, kam jí schytáš;-)

Gonyosoma je 1.had,kterej mě dostal a bylo to,jako blesk z jasnýho nebe.Tihle hadi loví ptáky za letu,tak si představ tu rychlost.Viděl jsem jejich krmení,kdy kamarád házel do terária myši a myš ani nedopadla na zem a už byla ve smyčkách.Pokud se bojíš kousance ,tak si vážně kup Gutku nebo Python regius,za ty by jsem dal ruku do ohně!Za celou dobu,co je mám ,tak na mě ani nezaútočili.Ovšem jsou i vyjímky.Přeci je had je tvor,který se řídí instinkty.;-)

já mám Boa C. a to je taky kliďas akorad jednou mě kousnul ale byla to hlavne moje chyba kdyz jsem mu při krmení strkal ruku do terka.. jinak mám už postavené terárium 80x50x50 situované na výšku pro stromového hada tak se pořád nějak nemůžurozhodnout jestli pořídit tu gonyosomu nebo coralluse...

jinak mám už postavené terárium 80x50x50 situované na výšku pro stromového hada tak se pořád nějak nemůžurozhodnout jestli pořídit tu gonyosomu nebo coralluse

V podstatě je to asi jedno, záleží co se ti víc líbí. Jen u těch psích hlav to bolí ještě víc, když se rozhodne, že tě napálí, tak si to asi budeš pochvalovat hodně dlouho. Přeci jen mají o dost větší zuby, než gony.

Je to prostě kousavý had a to je na nich to krásný.

Souhlasím..., lepší kousavý a živý, nežli apatická chcíplina, se kterou mužeš v rukach dělat co chceš a je ji to uplně jedno.

A nechápem ludí ktorí chcu potláčat neakou vychovou prirodzené správanie tychto hadov , to si daj do terárka kus zelenej záhradnej hadice

Přesně tak.

Naprostý souhlas,já hady vytahuji z terária,jen když čistím nebo je nějaký problém,ať už zdravotní nebo technický v teráriu.Každý had je osobnost a není nad to,když se nedá a musím si ho zmáknout.Psohlavci jsou taky super pružiny,to je pak paráda i když občas teče krev,samozřejmě moje:-D
Kousanec od (1,0 asi 180cm) Morelia spilota variegata.19.12 když jsem zkrmoval potkany,který jsem neprodal v Pekle v Plzni.Prostě vášnivý lovec:-D
[http://img148.imageshack.us/img148/8697/cukrov022. jpg]
[http://img245.imageshack.us/img245/5497/cukrov025. jpg]

Samozřejmě máte všichni pravdu,byla to moje chyba,ale prostě se to stalo.Rukavice sice mám,ale chvátal jsem a v rukavicích nemá ruka cit.I když bez rukavic je to zase moc cítit:-DJedák to není a já to nějak neřeším,beru to,jako další ponaučení a vím,čemu se mám příště vyvarovat;-)No a přece,každej z nás je orazítkovanej,ne?:-D

Děkuji vše za rady,právě jsem dodělala krásné veliké terárium situované na vejšku pro gonyosomu a příští týden si jedu pro rozkrmeného samečka.Nejvíc mě právě zaujala jejich zuřivost a živost a nechtěla bych třeba hroznýše,co jen tak leží a nic.Mazlík to asi nebude ale zase bude na co koukat i ve dne.

Možná se mnou nebude někdo souhlasit, ale nemyslím si, že je dobré, takové stresáky jako jsou gony, prsknout okamžitě do velkého terárka. Zas až takovou zkušenost s nimi nemám, ale dal bych ho napřed do menšího tera a časem přesunul do tvého, jistě krásného a velkého terárka;-)

Ale pokud si nekdo mysli ze napr. Eunectes notaeus(anakondy zlute) jsou lini hadi a jen tak lezi tak to se pletete, tito hadi lezou treba 5 hodin v kuse po celem terarku a kdyz se unavy tak si vlezou do lavoru s vodou a reklaxuji .... S porovnanim s hroznysem kralovskym to je neco uzasne aktivniho, hroznys dokazal i 4 dny lezet porad na stejnem miste.

dobrý den,budu mít nový terárka a chci se zeptatkolikati W mám koupit ty rohože 1.terárko pro gonyosomu 100d x 40š x70výška-chci to umístit na boční stěnu 2.terárko pro guttatu 100d x 40š x50výška-chci to umístit na dno(pod substrát) Ptám se,protože s tímto nemám moc zkušeností a dělám to poprvý.

Souhlas...Jen s Tema Gondama - nelamal bych si az tak strasne hlavu se stalosti podminek - na lokalitach Gond, ktere jsem videl teploty docela dost kolisaji a to i v nizinach (25-37), tak v horach (12-26). Na takhle velke terarko bych dal vklidu i tu 25, ale samozrejme zalezi na teplote v okoli - pokud tam je dvacet, tak jiste 40W.
VH

Já jsem začal do všech nových terárek dávat topné panely, na záda terárka. Dávám je tam hlavně kvůli nočním poklesům v zimě, kdy musím přitápět, ale zároveň počítám s nedostatkem žárovek, které bude asi problém sehnat.

mám tam žárovku od exo terry Day Glo Neodymium 40w

Nejsou to úplně zbytečně vyhozený prachy? Obyč bodovka splní úplně stejnou funkci.

S nedostatkom žiaroviek si nerob starosti :-), na trhu už je náhrada, halogenové žiarovky. Máju závit E 14 ,E 27 . Vyrobca udáva dlhšiu životnost a nižšiu spotrebu o 30% oproti klasickym žiarovkám , napr. 28W hal.žiarovka sa = 40W klasickej . To znamená že v terárku kde doteraz bola nutná na ohrev terária napr. 40W žiarovka,teraz postačí 28W halogenová, to pre teraristov znamená uspora nákladov na el.energiu :puff:

Gonyosoma oxycephala , samice , z odchovu 9/2011 , pořízená ve stáří 2 měsíce , byla umístěna do terária 50x60x100/dxhxv/ s množstvím umělých i živých květin a úkrytů v jeho horní části .
Za 5 měsíců pobytu v něm se 4x svlékla , první svlek usušený 90cm , poslední 132cm .
Zpočátku byla při manipulaci v teráriu a po nakrmení vždy déle schovaná , postupně je ale čím dál více aktivní a v úkrytu je v noci , ráno , v době zakalení a chvilku po jídle . Nejaktivnější začne být třetí až čtvrtý den po nakrmení ,k večeru dvě hodiny před zhasnutím prolézá terárium ( zhasíná se ve 21 :00 h) a když jsme v v místosti , nejraději visí z horních větví třetinou až polovinou těla hlavou dolů , přičemž směřuje k magnetu dveří a sleduje nás.
Tuto její polohu využijeme k občasnému otevření terária , opatrně a v klidu jí prohlížíme . Necháme ji větřit , natáhneme a držíme k ní ruku jako větev , někdy velmi pomalým pohybem prstem se občas dotkneme jejího těla.
Ona tak notnou chvíli vydrží a pak se otáčí směrem do terária do svého úkrytu a v tom okamžiku je možné její tělo podebrat a přes prsty ji nechat přejíždět. Žádné tahání ani tlak , jen z dlaně a prstů vytvořit větev .
Sama je čím dále aktivnější ,v tomto týdnu po otevření terária poprvé vlezla na nastavenou ruku a natáhla se na ní přední částí těla až k lokti a osahávala si jí jazykem. Po chvíli se vrátila do terária do míst, kde se cítí v bezpečí .
Dnes již vylezla natolik , že se nechala podebrat druhou rukou a vyjmout z terária . Přiznám , že jí nechci nijak ochočovat ,ale nějak to vyplývá z dosavadního soužití a mám zkrátka silnou zvědavost , co udělá , když jí tuto možnost nabídnu. Respektuji , že gonyosoma je velmi hbitý a potencionálně kousavý had .
Je-li to mládě z umělého odchovu , které se s člověkem setkává od vyklubání a nemá-li špatnou zkušenost , jeho obranné instinkty mohou být utlumené v závislosti na jeho individuálním charakteru a za podmínky velmi klidné a nenásilné manipulace .
Jaký názor na to má ten , kdo tyto hady vlastní již více let a nejsou z odchytu ? Je pro hada lepší , když si zvykne na ošetřovatele a je možné ho dostat na ruce dobrovolně nebo se o to zásadně nepokoušet ?

Chovný pár mám už asi rok,čtyři roky mám ještě 1 samce.Pár jsem koupil jako kousavý a divoký,ale už po 14dnech sem mohl hady opatrně vzít do ruky-běžná kontrola atd.,v tomto případě je lepší,když jsou klidnější.Ale při rozkrmování mlád´dat jsem zjistil že je lepší,když jsou agresivní a koušou do všeho co se jim pohybuje před čumákem.