Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Teraristika + Chov = Peníze ??

Zdravim Vas vsechny.

Chtel bych se Vas zeptat, na par veci okolo pestovani ruznejch jesteru a hadu jestli se to vyplati pestovat pro penize? Mel bych k dispozici malej sklep a premejslel jsem o chovu jesteru nebo hadu. Ale porad se nemzu rozhodonout co. Co by bylo lepsi ohledne krmeni a prostoru. A jestli se to vubec vyplati chovat pro penize. Premyslel jsem o Agamach nebo Anolisech. A co se tyce hadu tak Morelia Viridis nebo Boa Constriktor. Ale tech hadu bych sebal, proto zas tolik prostoru tam nemam. Chtel bych se zeptat chovatelu, jestli se tim da uzivyt bez nejake jine prace, nebo jestli je to jen sen ?! Mam moooc rad zvirata vseho druhu a mel jsem takovou vizi, ze nez bejt celejch 8hodin ve fabrice, tak radsi budu celej den se zviraty. Mohl by mi prosim nekdo z Vas toto tema nejak osvitit? :-[ Nevim koho bych se mel jinak zeptat, tak me napadlo tohle forum.

Predem diky za kladne i zaporne odpovedi...

loading...

pokud tohle nemyslis jen jako provokacku, tak vez, ze je to holy nesmysl. Nehlede na to, ze se timhle dokaze uzivit minimum podnikavych lidi, kteri maji teraristiku v krvi, navic vedi, ze se plazi nepestuji, ale chovaji. Kasli na to.... Popr zkus zbohatnout na pestovani mrkve ci co ja vim, co vse se da pestovat ve sklepe...

teraristikou se zabyvam nejakych 10 let,chvile i ve vetsim mnozstvi. Muzu Ti rict, ze kdyz uz se povede nejakej odchov, tak je to tak na to, aby jsi nakoupil nejaky novy zvirata, popr poplatil dluhy za elektriku a krmeni.nehlede na to, ze zvirata jako gekonciky, guttaty apod se na kseft nevyplati delat, musel by jsi delat neco, co na trhu neni a je to zadane, musel by jsi sledovat trh a vyznat se v nem, coz chce taky zkusenosti, nehlede na to, ze vetsina zvirat je prodejna v podstate spis jen v zahranici, popr tady jsou smesne vykupni ceny. Nehlede na to, ze by jsi se brzo zblaznil z toho, jak by po Tobe nekdo neco chtel se slevou, popr zadarmo, v nejlepsim pripade vymenou za zelvicku julinku.
proste na to kasli a nech si teraristiku jako konicek

Určitě chova, ale ne za účelem výdělku. Protože, prodejem mimin se ani samotní rodiče nezaplatí v žádnem případě...Mám na mysli krmení, elektřinu, vybavení atd. Sklep by ti na to 100% nestačil, leda tak celý ten barák a i to možná ne. A navíc, aby ses tím měl šanci uživit musíš mít nějakou dlouholetou zkušenost a ne že k tomu přijdeš jak slepý k houslým. Takhle to aspon vidím já. * koukám, že Redsnake mě víceméně předběhl :D*

Tak spousta lidí přišla k mnoha věcem jako slepej k houslím a světe div se, oni to zvládli.... ale k věci.

Jak psal radsnake chce to sledovat trh, guttaty, nočňáci, hronýši.... toho je trh přesycenej a když se ti povede už odchov něčeho, čeho moc není, tak tady je prodej skoro nemožný, aniž by někdo nechtěl slevy či výměny, takže přrodej v zahraničí.

Příklad.... Dřív tady bylo rybožravek za pár korun habaděj a teďka???? Kdepak teďka musíš hledat a čekat kolikrát v pořadníku a užovky co bývali za pár stovek seženeš (pokud necheš čekata rozjet to ve velkým s dospělci) tak za 1000,-kč a vejš kus.

Tohle chce fakt zkušenosti a sledovat trh a halvně začít s dospělci.

Nebudu zde zmiňovat náklady, to si jistě dokážeš představit sám :-)

pokud by jsi se teraristikou vazne chtel zivit,muze zapomenout na chov jen jednoho druhu.Musel by jsi mit spoustu druhu,tak aby jsi dokazal reagovat na trh.Stejne tak by jsi se musel brzy sahnout k prekupovani,vykupovani odchovu atp,tak jak to delaji skoro vsichni.
B.c. surinam je priklad naprosto spatne volby zvirete na kterem by jsi teoreticky mohl vydelat.Zkus si jen spocitat,kolik by jsi musel sehnat lidi,kteri by od Tebe surinamce koupili.uvedom si,ze to neni zrovna extremne zadane zvire.
Btw.Muzu se zeptat,kolik Ti je?

zdar:-D redsnaku no realista nejsi,tvůj orogantní přístup k problému už o něčem vypovídá.Může se velice lehko stát,že za pár let tě tuten kluk v tera předběhne a pak budeš koukat.Jinak s tebou souhlasím,že na jednom druhu to nejde postavit ahlavně je to otázka peněz co do toho investuješ.
Taky s tebou nesouhlásím ad.ébéček a gutát-ty moc dobře víš kdo se na ébéčkách před nějakými roky zahojil a gutáty jedou pořád dál neboj;-)a tech druhů co se kupují za éčka a přitom jsou tady u nás za cenu směšnou je hodně věř mi.

Posuku,Ty jsi vazne komik (po lobotomii)..Nechapu,kde jsi vzal ze jsem v tomhle vlakne vystupoval arogantne,nesrovnaval jsem zadavatele tematu se sebou,protoze tohle muj sen nikdy nebyl.Takze asi tak. Ad E.macularius,nevim proc tyhle zvirata komentujes,dnes dokaze kdokoliv vyjmenovat par zvirat,na kterych se dobre ryzovalo,jen to bylo potreba vedet do predu.Ted uz je to passe vytahovat.Takze asi tak.Predpokladam,ze na to budes zase nejak chytre reagovat,nicmene odmitam s Tebou,na Tve urovni komunikovat.Howgh

Riqulme máš pravdu,chce to cit pro věc a zkušenosti:-D ahlavně se nebát!!!Víš kolik já znám lidí co zrujnovali stavební spoření,zastavili dům a peníze investovali do pochybného podniku do zvířat v cenové relaci 1000E a třeba to nevyšlo a šli do toho znovu a dnes jim to třeba šlape?jedině dobře protože kdyby tuty lidi tak neučinili dnes by jsi koupil třeba albino stripeda(gutátu)za 4000kč a nebo acanthorusku(varan)za 7000kč TAKŽE TAK:puff:

taky pravdu díš. Zatím se zde objevují jen ty názory, že to fungovat nemůže. Opak je pravdou. Budeme-li se bavit o hadech myslím, že takové Gonyosomy nebo Viridisky jsou dnes velmi dobrým artiklem na trhu, vzhledem k přijatelné ceně mláďat. A pak, dokáže-li se někdo poučit ze svých chyb (což popisuješ), pak tě to může posunout dál.

Takže Hovňousi, myslíš-li svůj záměr skutečně vážně, tak do toho jdi. Připrav se ale také na to, že v případě úspěchu (ten je ti zatím ale hodně vzdálen) se můžeš potýkat s velkou závistí a pomluvami, které jsou v ČR téměř takovou jistotou, jakože za rok zase přijdou vánoce a které dokáží hodně znepříjemnit "tvůj obchod"...

Kdyby to bylo tak jednoduchy, jak to prezentujete, tak to tady asi dela kde kdo...Zname spoustu lidi co maji doma xx paru virin, kazdorocni odchovy a proc se tim jeste asi nezivi?Protoze to takhle proste nefunguje....Vzdycky to jsou zvirata a ty, jak znamo nejsou stroje...Tudiz to chce obrovske mnozstvi kusu, aby se vykompenzovaly mnozstvim pauzy, kdy ty ktere druhy nerodi ci nekladou resp proste nejdou...Imho ne uplne realne v nasich podminkach

Uživit se tim dá, ale chce to první tak 4 roky na rozjezd než dospějí hadi a tak 1000000Kč na nákup zvířat. Chce to kupovat drahá zvířata kterých zatim moc neni. Jako příklad jsou lidé kteří před cca 10-12 lety zbohatli na albino hroznýších. Vzali půl milionu půjčky koupili 8 zvířat a během 3let až jim dospěli stálo mládě 1200-1400E a lidi po nich šli jak blázni no a 5 samic ročně po 25mládatech krát 1200E plus další jiná zvířata a řekněte mi kdo z vás vidělá víc v práci.

To je ale příležitost která se neopakuje. Ted by to například šlo z regiuskama barevnejma ale zatímco regínu rozmnoží frajer hroznýše každej blbec regína má 8vajec Boa 25-40mládat. To znamená že ted už je to dost problém. Albino boa stojí 4000Kč.

Rovnou ale zapomeň na to že se uživíš jednim sklepem a anolisama nebo agamama či mix Boa. To víc prosvítíš a prokrmíš než viděláš. Chce to zvířata která jdou na odbyt, dobře se množí a stojí hooodně peněz. Jelikož už i Salmoni jdou pěkně dolu tak mě nenapadá už zvíře žádné...

Hlavně pochybuji že máš ten plus minius milion na nakup zvířat... a odhodlání do toho ty tři roky jen házet žrádlo a nic. Pokud si to tedy nemaluješ tak že koupíš dospělá zvířata a budeš hned množit. Ono totiž chovné skupiny zvířat které dobře fungují málo kdo prodá. V inzerátech jsou ale nespadl jsem z višně abych jim věřil...

Musíš počítat z velkými náklady. Já mam 3 místnosti a platim za ně 6000Kč měsíčně elektřinu... a to je jen část nákladů... jo a to se v žádném případě těmi 3 místnostmi neuživím... ani teda nechci, protože z hokeje vim že jak se někdo začne koníčkem živit neni to koníček ale obyčejná práce...

Když jsem si četl tenhle dotaz, nejdřív jsem myslel že vtipkuješ.
Ano, je to krásná myšlenka, živit se "pěstováním" (tohle mě fakt dojímá, když to někdo napíše) hadů, ale je to skoro nemožná věc.
Aby ses jen tak z ničeho nic začal živit chovem hadů, musel bys mít opravdu hodně peněz už teď. Protože, jak už jiní psali, musel bys začít s chovem dospělých jedinců a to buď v opravdu velkém množství takových těch normálních druhů, kterých je ovšem už teď plno a prodat celý odchov je u některých druhů fuška, takže pochybuju že by tě tohle uživilo. Nebo, začít s chovem dospělých jedinců různých vyšlechtěných forem různých druhů krajt, jako jsou např. krajty královské nebo kobercovky, kde se ceny za mláďata pohybují od 50000,- do 200000,-. Ano jsou takováto zvířata, ale na těhle by ses asi taky neuživil protože lidí co koupí páru mláďat třebas za 100000,- moc není. Takže podle mě i kdybys měl peníze na nákup takovýhle zvířat, měl bys odchovy, tak bys z toho stejně nic neměl, hadi třebas za půl či jeden mega by ti tvrdli doma, protože není tolik lidí co by za to dali takové částky, a to nemluvím o ČR ale celé Evropě. Samozřejmě že se někdo najde, ale nebude to žadna sláva. Víc proděláš než vyděláš.
Nebo potom Import, ale to v tvém případě s jedním sklepem není možné.

Toť muj názor.

aby si uvazoval o ziveni se chovem zvirat musis prvne par let chovat a zjistit jaky to vlastne je ,zvire ani nemas nevis jak to snim je ,podminky,namas ho ani vybrany a uz uvazujes o ziveni? prvne praxe potom penize:)
jinak nick neodpovida tomu ze yb si to myslel vazne:)

No, už ti psali jiní, ať radši pěstuješ mrkev.. nevím, školy nemám, jen mohu popsat svoji zkušenost..

Pro hadinku jsem si jela ke Zlínu, původně jsem si myslela, že k nadšenci, co má dva hady (nějak mě nenapadlo, že výraz "farmička" se vztahuje k tera zvířatům) No a čuměla jsem jak blázen. Pán se prodejem tera zvířat živí a více než slušně. Ovšem pán má třípatrový barák, který je narvaný zvířenou všeho druhu - hadi, želvy, ještěry, chamíci, opičky, papoušci..no, na co si vzpomeneš. Plus si k tomu chová a pěstuje veškerý krmení, což zabere sklep. Svojí malou samici regiusky jsem si vybírala asi z osmi stejně starých a stejně krásných holek.
ALE: co jsem tak mezi vybíráním hada poslouchala jeho rozhovor s přítelem, zkušenosti s tera zvířaty má asi 20ti letý, bez reakcí na trh se neobejdeš, náklady hlavně na elektřinu obří.. Krom toho, normálně se živí především zásobováním zverimexů, "normálním" maloteraristům začal prodávat přímo až s nástupem ekonomické krize, která evidentně dolehla i na tento sektor.. No a potom přijde kontrola, seberou ti zvířata za 2 mega (který sice mají legální papíry, ale stejně si je odvezou, dokud neprověří, že nejsou padělaný), většina těch zvířat v nevhodných podmínkách u těch, co je mají chránit, pojde..a náhrady se nedovoláš.

Živit se chovem (pěstování - wow, to snad vědí už děti v mateřině, že zvířata se chovají a pěstuje se mrkev) tera zvířat se určitě dá..ale v tuhle dobu už musíš být pomalu génius, abys našel díru na trhu a vecpal se mezi lidi, co tenhle, řekněme, velkochov ovládají. O nákladech nemluvě. A sklep ti na to asi stačit nebude - doporučila bych, se do sklepa odstěhovat a nechat zvířeně barák ;-)

Každopádně přeju hodně štěstí, pokud se do toho vrhneš, budeš ho potřebovat mrtě.

Souhlas s drobkem,pošukem atd. ... Dá se tím uživit (znám takovejch pár lidí),ale jak píšou ostatní nademnou chce to něco čeho není na trhu příliš moc,nějaký finanční základ a taky nějaké ty zkušenosti ... Každopádně než se tam vypracuješ,tak to bude trvat několik let ,,, Ale držím ti palce ve tvém snu .. Není nic lepšího než když se člověk uživí tím co ho baví ...:-)

No a vidiš to, když vezmeš všechny pro a proti, vlastně žádné pro tu není, tak se to nevyplatí a je to celkem blbost nad tímhle vůbec uvažovat, když vezmu v jaké situaci se nacházíš.
Takže bych ti dopručoval zamýšlet se nad jiným druhem podnikání a hady si pořiď jen pro radost.

No odpovědí tu už máš dost ale stejnak.Bejt tebou bych si nejdřív koupil 1,1 regiusky a zkusil odchov a až by jsi něco pochytil ohledně genetiky apod. tak bych se do toho teprve pustil.Jinak si myslim , že je to "zbytečný vyhození peněz" pro tebe.

Naprosto souhlasím. Ona tahle otázka není až tak zcestná....spíš byla dětinsky a špatně položena. Ono jde hlavně o zkušenosti, peníze a velkou dávku štěstí. Nemyslím si, že by takový sen měl člověk vzdát, ale také by si měl pořádně promyslet, jak se do toho pustit. Rozhodně chovat v nějakém sklepě je docela velká utopie. Podle mě by to šlo s více lidma...3-4 lidi, kteří by dali dohromady peníze a někteří své zkušenosti....pronajmout si nějaké místo, kde by se udělala pěstírna, sehnat dodavatele / nejlépe zahraniční atd....prostě se o to opravdu zajímat. Ale když vezmu v potaz tu myšlenku jestli makat 8 a více hodin někde v továrně nebo se živit tímto, tak jsem rozhodně pro terarijní zvířata.....jenže těch problémů, jak tu bylo popsáno je opravdu dost a člověk by musel být znalý spousty věcí aby si tímto mohl vidělat....Ono koupit dospělý pár něčeho za několik tisíc a čekat, že budou mladý, který se slušně prodaj není vše....taky by se mohlo stát, že ty dospělci nakrásně uhynou a základní kapitál je v pr... a nezbude nic než makat v tý továrně dál a navíc s dluhem, který ani nemusel být a pak už je vždy pozdě si říkat "kdybych se na to vys...".........Asi tak no....jinak kdo má nějakou lepší představu o takové obživě, tak jdu do toho s ním !!!!! :-)

No, já jsem s tím, do toho jít s několika lidma, spíš skeptickej, když se něco nepovede, tak se hází vina z jednoho na druhého, každý má trochu jiné představy o způsobu chovu, pracovním nasazení i prodeji. Moc to nefunguje, obzvlášť u zvířat. To do toho raději půjdu sám a sám si to vylížu. Ve své podstatě, když to budou dělat tři, tak je třeba mít třikrát větší obrat = třikrát víc místa i nákladů a navíc třikrát větší problém odbytu, jediná výhoda je možnost prostřídání a tedy volna, nebýt u toho denně. Ale neznám moc chovatelů, co by to dělali ve více lidech (pokud to není v rámci rodinného podniku nebo vztah zaměstnavatel - zaměstnanci). V případě chovu hadů a snad i některých ještěrů lze pomocí jednoduché automatizace (spínačky, termostaty) omezit nutnost být tam denně, třeba na 3-4 x týdně. U krmného hmyzu a hlodavců to nejde.

Podle mě je nejlepší začít sám s podporou rodiny a vyjít ze zájmového chovu. Tím se člověk naučí a rozkouká, sežene kontakty. A je dobré mít dost velkou finanční rezervu nebo ještě líp druhý jistý příjem aspoň na přežití. Aby člověk nemusel končits chovem, když se jeden rok nezadaří.
Stejná diskuze současně vznikla na Ifauně. Byla na slušné úrovni, ale pak se asi nějak zvrtla, tak ji najednou celou smazali.

Ahoj, tak to já jsem asi stejnej blázen jako ty. Už 14let chovám 2 suchozemské želvy. Napřed v paneláku a přes léto u babičky a teď, když chceme s přítelem stavět dům, tak se mě zmocnila krásná představa chovat více želv a možná se tím i živit.Už od dětství mám sen pracovat se zvířaty, ale pořád se k tomu ne a ne dostat.Chce to asi napřed vyzkoušet s 1 nebo 2 zvířaty a buď se do toho zamiluješ nebo tě to přejde.Sama nevím, napřed asi rozšířím svůj chov jen pro radost a uvidím co by bylo potřeba.Spíš přemýšlím jak vymyslet projekt, zahradu atd. Máme více než 1300 m čtverečních,tak snad tonějak půjde.Je to běh na dlouhou trať,ale věřím, když někdo HODNĚ CHCE!! :-)

Ako nerelanu vec by som to tak celkom nevidel. Ovsem, je potreba dobre poznat trh.Je pravda ze s beznymi druhmy, ako regiuska, gutatta, alebo obycajne constrictory asi tazko.Mozno tak na privyrobenie.Napriklad ak mam doma troch constrictorov, s toho dva gravidne samice, kazda mi porodi 20 mladat, to je dokopy 40, jedno predam za 9OO, tak je to cca 18 000 co je podla mna celkom slusny prijem.Pre mnohych ludi je to aj dvoj mesacny plat, pritom naklady na chov niesu nejak vysoke.No uzivit sa tym asi tazko....
Realnejsie by to bolo napr s viridiskami.Na druhej strane, bud ti treba obstarat dospele zvierata, ktore budes hned mnozit, alebo kupis mladata, potm cakat par rokov kym dospeju a budu schopne mnozit sa, a za ten cas ich cena opet klesne.
Ako dalsiu moznost bys om videl Corallus caninus,Ale opet, naklady na ich kupu, tiez by si ich potreboval velke mnozstvo.Castejsie ako raz za dvaroky by som samicu nedaval parit.
A dalsia moznost by mohli byt napr Python anchietae.Ale tu rataj s cenov v inej sfere...Ich cena myslim ze ani po troch styroch rokoch nejak zvlast neklesne, a nejaky ten odchov by ta mohol udrzat nad vodou...
Podla toho co som cital, ich chov niejenejak zvlast narocny, na rozdiel od viridisky a caninusa, no su dost, dost, dost malo rozsirene, uz len koli tej cene.
Kazdopadne je to mozne, no je potrebny veelky kapital, nie len priestor, a kopec skusenosti...Nejde to len tak zo dna na den.
Ale sen je to krasny, nieco take by som teda vazne chcel, alebo aspon otvorit si nejaky zverak, ale zase sme pri tom vstupnom kapitale.....

Vela stastia;-)

Je to hezký, ale nedá se s tím vůbec počítat. Každý rok vám samice nezabřezne, tak byste jich musel držet víc. Tím pak samozřejmě stoupají náklady. A to, co počítáte, není čistý zisk ! Představujete si to jak Hurvínek válku !!!

Pokud tě to má uživit, tak to věda je, počítej, že pod 3-4 000 Kč na roční náklady na dospělého hroznýše se nedostaneš, máš trio = 9-12 000 Kč / rok, připouštění u hrozňů max. 2 roky po sobě a pak rok oraz, reálnější je každý druhý rok. To máš za 3 roky max. 4 odchovy po cca průměrně 25 ks (u mixů) = min. 27 000 (3 r. x 3 ks x 3000) / 100 mláďat = 270 Kč / 1 ks, když připočtete provoz na odchov mláďat (energie, krmení) tak se pod 300-350 Kč na 1 ks nevejdete. Do výkupu je prodáte max. za 600 Kč. Takže při nejlepším máte z jednoho chovného tria za 3 roky 30 000, což je po zdanění cca 24 000, to jest cca 8000 Kč na 1 rok, to jest cca 667 Kč na měsíc. Pro výdělek zdaněných 15 000 měsíčně byste musel mít v ideálním případě to tio 22,5 krát, tedy 67-68 dospělých hroznýšů (22-23 samců/45 samic) a odbyt na 750 mláďat ročně. To nepočítám náklady na nákup a několikaletý chov chovných jedinců, v tomto případě si počítejte na víc cca 6-700 000 za nákup hroznýšů a jejich 3-4 roky trvající chov do dospělosti. Při rozpočítání nákladů do 10 let by to znamenalo odečíst min. 5000 každý měsíc (pokud by to byly vaše peníze a ne půjčené, v opačném případě počítejte min. o 8 000 měs. míň). A to nepočítám, že nejste ve svém a platil byste nájem - řekněme 10 000 měsíčně (70 hroznýšů plus technické zázemí a odchovnu na několik set mláďat do 2+1 nenarvete) - a jste v ideálním případě aspoň na 0 a bez dluhů.:-/ (ale za co budete jíst...)
Takže tak jednoduché to fakt není.:-)

Děkuji za vysvětlení. Každý to asi vidíme jinak. Mě osobně tato činnost živí již řadu let. Netvrdím, že jsem zbohhatl. O to mi ani nejde. Stačí mi, když si vydělám tolik, aby mě to uživilo, dělal jsem to co mě baví a nebyl jsem na nikoho odkázán. Samozřejmě nemluvím o počáteční investici, ale o tom, že to NENÍ nemožné. Takže znovu opakuji, že to žádná věda není.

Krokodýl to napsal velmi dobře.

Chovám převážně hroznýšovité hady. Mam je ve 3 menších místnostech které jsou velmi dobře zateplené a i tak platim jen za hady v průměru kolem 5tisíc měsíčně za elektriku. Zkrmim měsíčně kolem 10králíků 40morčat 50potkanů a pokud nejsou odchovy 20 myší. Pokud ano tak kolem 200myší měsíčně. Mam to spočítáno na náklady kolem 9tisíc měsíčně to jest přes 100tisíc ročně. Dále skrmim 1 čínské zelí denně plus balení rukoly deně. Měsíčně Zkrmim pytel granulí pro hlodavce a to si je nechovám pouze udržuji v kondici (choval sem si je ale úspora moc velká nebyla) Dále utratim měsíčně cca v průměru 200Kč za žárovky

Doufám že jsem na nic nezapoměl.

Loni jsem odchoval:
47Ks Lamp. tr. campbeli
27ks Mix Boa
15ks Boa con. imp Veracruze
11Ks Boa con. imp Tarahumara
17Ks Lamp. tr. Hondur. Hypo
43Ks Boa con. imp Chiapas
19ks Boa con. imp Costa Rica

Skončilo to z lehka v plusu!

Možná jsem na něco zapoměl.

Důležitá věc trvalo mi dost let než se to takto rozjelo a v chovných zvířatech mam určitě několik set tisíc!!!!!! Myšleno i s terárii!

Naprosto nepochopitelnou pauzu si dávaj Occidentalisové jedna samice Chiapas jedna samice Costa Rica atd. nenadělám s tim nic.

Loni mi uhynula dospělá samice Python curtus (prasklo v ní vejce a na infekci tím způsobenou bylo po ni) byla to samice která měla 2 odchovy.

Když to schrnu chovám povětšinou né uplně levné hady krom Campbeli a mix boa. V docela velkém množství a výsledek je obrovské náklady a výdělky nic moc. Nehledě na to že někdy si daj 2 roky pauzu a na čezu chtěj prachy každý měsíc.

Moje rada je: Pokud nevymyslíte podobnej boom jako byli salmoni a albino boa což jsou velmi snadno množitelná zvířata. Nešel bych do toho. Nerad bych se dožil toho že bych seděl u terarka a modlil se at v poho porodí! rád bych to nechal na úrovní záliby...

O zmiňovaných želvách se ani nevyjadřuju. 10let trvá než dospějí a kdoví co tu do té doby bude za zákony!!!! Nehledě na to že dnes už se prodávají mládata za 1000 až 1500Kč. Myslim evropu

Ale pokud chcete mermo mocí proinvestovat několik set tisíc hurá do toho. Lepší než to narvat do automatu!!!

Tak to je docela síla, měl jsem pocit, že se na tom dá trhnout nějaká kačka, když se to dělá ve velkém, ale že je to taková bída, to jsem si nemyslel. A to už začíná být trh docela nasycen a ceny padají neustále dolů(což je pro nás běžné chovatele dobře :-) )ale třeba takové guttky už budou pomalu za DĚKUJI.

Ja tiez nehovorim ze to nieje nerealne, ael ako som pisal chce to poznat trh...Ten priklad co som pisal predtym:Ak nechovam hady vo velkom mnozstve, tak tych par korun mesacne nieje nic strasne, celkovo ked si to spocitam za rok, tak je to uz o nieco vyzsia suma, ale je to podobne ako pri pokladnicke, 10korun kazdy den nieje nic, no za rok sa to nazbiera.Ak sa podari odchov, samozrejme nemusi to byt kazdy rok, ale priemerne sa na tom da zarobit aspon tak aby som vykril naklady, a mozno nejaka koruna usetrena.
Je fakt ze ked dam na 3 velhadov 500kc mesacne, to pre cloveka nieje az taka drasajuca suma, no po predani nejakych tych mladat.Da sa povedat ze taka narazova sumicka dobre polepsi rodinny rozpocet.
Ako som pisal, nieje to take jednoduche, ale pri urcitych zvieratach by to mozno slo...Ale zase sme pri tom vstupnom kapitaly, malo kto si dovoli kupit napr 10 dospelych samic caninusov alebo viridisiek.A kupovat mladata, cakat kym dospeju , tak to uz bude zase ich cena dole...

Nezlobte se na mě, ale trošku mi připomínáte akvaristy, kteří člověku do očí tvrdí, že dalších cca 50 chovných a odchovných nádrží za cca 150tis. Kč si pořídili ke stávajícím cca 100 nádržím jen ze záliby. Opravdu se nechci s nikým hádat, ale uživit se tak dá. Není to ze dne na den, to snad chápe každý. Chce to atraktivní zvířata, styky v zahraničí a není co řešit. Ale to je zase jiná kapitola. Probírá se zde, zda uživit ano, či ne. Uživit jednoznačně ano. Zbohatnout? To asi ne.

Stim souhlasím uživit se tim určitě dá jednu dobu se tim dalo i zbohatnout. Já bych do toho ale nešel. (živit se pouze chovem) Na mě je to zbytečně moc stresu!!! Co se týče mého názoru tak já sem v první řadě chovatel a až ve druhé obchodník. To znamená že nejdříve a hlavně dělám vše pro odchov a až po té řešim za kolik a kde. S pousta lidí to dělá naopak už při nákupu potencionálních rodičů přemýšlí za kolik budou mlaďata prodávat. Jinak já osobně jsem už cca 4 roky s chovem v plusu...

Pokud někdo chce zbohatnout na hadech napadla mě možnost a to Boa constrictor
Supermotley. Málo lidí je chová a cena je kolem 70 až 80 tisíc kč za kus... Tim že je skoro nikdo nemá je malá šance že se přemnoží tudíž cena v příštích letech moc neklesne. Tak hurá na věc!!! Kupte 4 samce 6 samic. Pokud vám dají slevu dáte za ně tak 600tisíc a za 3 roky může být první odchov!!!! Rozmnoží je takřka kdokoli. Je to příležitost!!!! Celkem je o ně zájem... Na mixech to těžko půjde a náklady jsou stejné, alespoň ty provozní... pořizovací jsou trošku jinde....

Ale to, že je někdo šikovný chovatel přece nemusí znamenat, že mu jde jen o peníze, že je to jen množitel. Já nemám problém s tím, narovinu napsat, že jsem rád, když mám co nejvíc mláďat, za která dostanu peníze. Část peněz investuji zpět do rozšíření chovu a část použiji na něco jiného. Je tady hodně lidí, co množí např. želvy. A množí jich stovky. A také je neberu jako množitele, obchodníky. Jsem přesvědčený, že mají ta zvířata v lásce, že je to baví, ale na druhou stranu jsem též přesvědčený, že mají rádi i peníze. Já si myslím, že když by se každý živil tím co ho baví (a uživil se tím), že by nám bylo hned lépe a bylo by méně závisti apod. Proto se raději nepodepisuji. Vím, co by mohlo následovat a co internet dokáže.

Jinak k tomu zbohatnutí: ještě je opravdu hodně hadů, dobře množitelných hadů, kteří se v současné době prodávají za cca 6tis. $ mládě. Nakoupit tedy za několik set tisíc Kč, je velká šance na to, že dotyčný opravdu hoooodně vydělá. Dá se to velice lehce spočítat, pokud má člověk nějaké zkušenosti. Já bohužel těch několik set tisíc Kč nemám. Jinak bych do toho šel okamžitě.

Já bohužel těch několik set tisíc Kč nemám. Jinak bych do toho šel okamžitě.

Asi tak.:-)

Jasně, že jenom klasickýma mixama boa se živit prakticky nedá, je x dalších druhů plazů (nejen hadů), kteří jsou ekonomicky zajímavější. Ale základ je vědět, jak na ně a taky trochu toho štěstí nebo aspoň nemít smůlu.:-)

Pokud někdo chce zbohatnout na hadech napadla mě možnost a to Boa constrictor
Supermotley. Málo lidí je chová a cena je kolem 70 až 80 tisíc kč za kus...

Nevím jestli by byli zrovna supermatláci dobrá volba. Podle mne, nato že je to dominantní/superforma a navíc nijak extra atraktivní, tak jich je už docela dost. Cena za poslední rok dva spadla o více jak 30%, z více jak sto litrů na nějakých 60 a víc. Navíc už jsou dostupní i hypomatláci a albinomatláci, T+. Takže než potencionálnímu chovateli dospějí, ostatní už pojedou superhypo a jiné a to stlačí jejich cenu značně dolů. Netvrdím, že by se na tom ještě nedalo zarobit, ale určitě ne tak, jak by si to člověk představoval. U hroznýšů bych měl jiný typ - Scoria Boa. Problém je v tom, že taková zvířata na začátku dostanou možnost koupit pouze "vyvolení". Např. Rich Ihle je nabídl pouze pár chovatelům, kteří s ním mají dobré obchodní vztahy. Podobná situace byla i u albino kobercovek, cca před třemi lety se dostaly na trh první 100% hetero albino, byli to crossy buď variegata*mcdowelli či variegata*harrisoni, cena byla 8000€ kus či 15000€ pár. Nyní se ví, že už v té době byli na světě také první odchované evropské albino Morelia spilota variegata. K těm se dostalo pouze pár špičkových chovatelů kobercovek, jako je Mense, Harris, Precision Reptiles a pár jich šlo za velkou louži ke kanadským Urban Pythons a do USA. Cenu ani nedokážu odhadnout, ale i jejich vlastníci to drželi pod pokličkou do té doby, než je začali množit.

Jojo a takhle se vydělávaj prachy.... Nikoli na 10000chovných zvířatech jejichž mládě se prodává za 500Kč..

Jak už jsem psal před několika lety si někteří lidě postavili luxusní baráky na pár chovných kusech albino Boa jen protože byli prostě mezi prvními.

Supermotley byl jen příklad. Nápad bez nějakých analýz a jakéhokoli dohledávání. Kdybych měl milion který bych chtěl nasypat do zvířat tak bych dlouho uvažoval do kterých, ale jako příklad jsem uvedl zrovna tento...

Každopádně kdo by do toho šel už se spíš jedná o těžký byznys než o chovatelství... to je podle mě jasná věc

No tak když už jsme se dostali až sem, tak mě by spíš zajímalo, zda by tento "super" výdělek šel uskutečnit i s čistými hroznýši, nebo krajtami. Co by podle Vás mělo smysl chovat. Např. Sabogae hroznýše, či anchietae krajty? To by také nebylo k zahození, ne?

tak mě by spíš zajímalo, zda by tento "super" výdělek šel uskutečnit i s čistými hroznýši, nebo krajtami

Tak to se obávám, že ve srovnání s barevnýma formama ani náhodou. O větší problematičnosti odchovu píše Drobek, ale to je pouze jeden aspekt. U těchto zvířat cena v současné době většinou padá každým odchovem ještě rychleji. Sabogy se nedaly nedávno sehnat pod 2000€, letos 750€, longicaudy 250€, nomináti z odchovu 250€, amarali 550€, Tarahumary 450€. U krajt je situace podobná, angolky spadly na 2400€ za pár, černohlávky taky, dokonce jsem je viděl i 1800€. Dalším aspektem, co drží cenu čistých forem jakžtakž je nižší plodnost, oba uváděné druhy krajt mají v průměru do 10 vajec, menší formy hroznýšů mají také méně mláďat, větší formy zase často dvouletý cyklus, což oproti barevným formám, kde nějaký spatlaný mix vyprdne každý rok 20 - 30 mláďat, podstatný rozdíl. Problém je také v tom, že spousta čistých druhů už má také své barevné formy, příkladem může být Aspidites melanocephalus: již delší dobu jsou známi axantičtí a hypomelaničtí jedinci, před asi dvěma lety se objevili první albíni, to samo o sobě stlačilo cenu klasických černohlávek dolů. To, že jsou albíni znamená, že se pravděpodobně v brzké době objeví DH hybino a DH axanticalbino a poté Sunglow a Snow. Podobná situace je u spousty dalších druhů - constrictorů, cenchrií, curtusek, ramsejek, albertisek atd.......... I u cenově relativně stálých chonder se už velké cifry platí víceméně pouze za šlechtěné linie jako jsou OS High Yellow, High Blue, a hlavně Calico, potomci zvířat jako je Computer Chondro či Ella Diablo jsou nesmírně cenní. V Evropě jsou poměrně ceněné linie High Yellow Blue Line Thomase Rademachera, Melanistic Wamena Freek Nuyta a Glaser.

a kdyz je podle vas jednoduche ty supermotleye odchovat, kam pak vsechny ty odchovy tak rychle mizi? Treba na moraviaboa.cz nabizi pouze jeden kus a stejne tomu je i na albinosnakes. Tohle by me dost zajimalo, kdyz jim takovy mixak prdne rekneme 20mladych jakto ze se po nich tak rychle slehne zem? Prece jenom 60tacu to je kupa penez. Docela tomu nerozumim kde je ten zadrhel? Na jednu stranu jsou snadno mnozitelni a v hojnem poctu a na stranu druhou nejsou skoro vubec dostupni od chovatelu kteri je vlastni..

Tak tady už je to o genetice. Supermotley jako takových moc není, ale matláků, z kterých vzniknou, je už dost. Supermotley vzniká z kombinace Motley*Motley a suprů je jen několik. Co vím, tak většina chovatelů nemá velký zájem držet je dál v čisté linii (asi pro jejich už zmiňovanou menší atraktivnost), ale používají je ke kombinaci s dalšímí mutacemi. Např. Supermotley*Albino dá celý vrh Motley het albino a to je pro chovatele mnohem cennější než Motley*Albino = 50% Motley het a 50% het, dnes skoro bezcenných.

Sabogae za 750 € ? Tak to tedy nevím. Mně je letos (vlastně loni - podzim 2009) nabízel známý a uznávaný chovatel za cca 1.200 €. Záleží jak od koho. On také není Sabogae, jako Sabogae, ale to asi každý ví. Pak si myslím, že to chce chovat hady v různých cenových hladinách: levné, dražší a opravdu drahé, pokud se tím chce člověk živit dlouhodobě. No a nakonec: každý si pod slovem "výdělek" představí trošku jinou částku. Někomu stačí po rozečtení a odečtení nákladů cca 10 až 15tis. Kč čistého na měsíc a pro někoho by tato čáska byla směšná.

Možná, že je v současné době větší zájem o různé křížence, motleye, supermotleye apod., ale myslím si, že lidé toho budou mít za čas dost a poptávka po skutečně čistých hadech se zvedne. Tím nechci rozpoutávat diskusi o tom, že jsou kříženci špatní, nebo o prokazování čistoty ostatních hadů.

On také není Sabogae, jako Sabogae

tak o tom tady není třeba diskutovat, mimochodem, v tom případě, který jsem uvedl, také začínali na 1200€ a skončili na 1500€ pár.

Pak si myslím, že to chce chovat hady v různých cenových hladinách: levné, dražší a opravdu drahé, pokud se tím chce člověk živit dlouhodobě.

Tak s tím naprosto souhlasím a sdílím stejný názor.

že lidé toho budou mít za čas dost a poptávka po skutečně čistých hadech se zvedne

Tak to si říkám už několik let, protože nejsem velkým příznivcem mutací, kromě kobercovek. Situace se ale vyvíjí naprosto opačně, s narůstajícím počtem mutačních zvířat u nových druhů a vznikem High End Morphs u již stávajících.

Tak teď jsem z toho jelen :-) a nevím, zda to bylo myšleno na mě. Pokud ano, reagoval jsem na "anakondu" s tím, zda by mohl uvést jméno dotyčného, který nabízel Sabogae tak výhodně s tím, že bych je letos rád zakoupil, bude-li je dotyčný mít.

Ahoj.Díky za odkazy. Nevím jak ten Maďar, ale Russo Ti Sabogae za 750$ nedá ani omylem. To by jsi si pro ně do USA musel dojet osobně a přesvědčit ho, že je nebudeš vyvážet do Evropy. Ta cena v $ na jeho www je určena pouze pro trh v USA a navíc k ní nejsou připočítány všechny možné další poplatky .... loňská cena v € byla 2500 $ za pár. A to Ti nedá vybrat! Musíš vzít ty, co doveze. Píši si s ním už nějaký ten pátek.

Jen ti chci napsat můj pohled na věc. Ptáš se na vydělávání peněz z plazů , v naší republice je dost lidí , kteří mají veliký chovy a i dosti zajímavých hadů. Tito lidé né jen že do toho nasypali nehorázný peníze , ale stálo je to i mraky času. Dostali se na vysokou úroveň , ale mezi tím úroveň české teraristiky hluboce klesla , jako by se dnešní chovatelé nechtěli dostat někam dál a chovají hady , se kterýma se víceméně v teraristice začínalo. Pamatuju doby , kdy by si člově vzal i půjčku , když chtěl domu získat jeho vytouženého jedince , ale dnes už to tak není. V inzerci se neustále dokola nabízejí ti samí hadi a jen se po týdnech mění jejich cena v nižší. Na tom by si chtěl bohatnout? Co vlastně dnešní lidi chtěj? Když jim nabídneš čistý formy hadů , ohrnou nad tím z větší části nos , když jim nabídneš zajímavý barevný mutace , který dnes víceméně vládnou teraristikou , opět ohrnou nos , protože je to moc drahý. Tak co bys tedy chtěl z plazů chovat pro výdělek? Sleduješ dnešní inzerci? Všímáš si , jaký hadi se nabízej a kolikrát? Všímáš si těch cen? Čteš fóra? Když vynecháš 90% nadávek a urážek směrovaných lidem , kteří chtějí přidat nějaký příspěvek , možná se dostaneš i k chovu hadů. Pak se podívej na fórum v zahraničí , o jakých hadech si tam lidi píšou a co chovaj a hlavně , s jakým zápalem to chovaj. Myslím si , že lidi kteří dnes chovaj něco hezkýho a zajímavýho , tak to raději nabídnou za hranice i za levnější cenu , než aby to neustále a dokolečka nabízeli u nás za pár kaček a pak o sobě ještě čeltli na ifauně , že má doma nějaký divný hady , protože je nabízí moc levně. Nikoho už ale nenapadne se nad tím celým zamyslet , proč je dotyčný nabízí levně? Protože by je dráž u nás nikdo nekoupil. Drahý had u nás nemá šanci na prodej a levný prý vykazuje známky toho , že to určitě nebude čistý zvíře. Můžeš začít a ještě dodám , až jednou přijde berňák a budou po nás chtít odvádět daně z prodaných hadů , to se budem teprve divit , ale opět , děláme si to jen a jen my sami.

Nechci na prodeji hadů či jiných plazů nějak zvlášť zbohatnout, zajímalo by mne pouze jak je to s povolením prodávat vlastní odchovaná mláďata (např. užovek červených, tekoocasých, atp.) Na internetu lze najít mnoho webových stránek chovatelů, inzerátů a dokonce i na "aukru" si případný zájemce může opatřit tato zvířata.

Na koho se tedy vztahuje povinnost odborné kvalifikace pro prodej zájmových zvířat? Pouze na živnostníky, nebo na každého, kdo chce ročně prodat byť jen 10-20 ks z vlastního odchovu?

Doufám, že se najde někdo kdo se v tom vyzná. Odpovědi typu: "povolení neřeš, prodávám bez povolení několik let a ještě mě nikdy nikdo nesankcionoval", nepovažuji zrovna za zodpovězení otázky ;)
Díky moc.

Povinnost se vztahuje na toho, kdo to ma jako predmet podnikani, at uz jako zivnost nebo jako firma.
A povinnost mit to jako podnikani je velmi diskutabilni. Jednak je tu hledisko soustavnosti takovyho pocinani(tedy obcasny prodej je urcite OK), druhak je tu nejaka primo jmenovana vyjimka v danich, tusimze do 30kKc/rok nepodlehas dani a patri to k (ted presne nevim jak je to tam nazvany, neco jako prilezitostny prodej zemedelskych produktu, stejnej pararaf jako kdyz prodas par jablek ze zahradky, stenata nebo par kilo medu od nekolika vcelstev).
Takze pokud prodas 20 mladat guttat si uplne v pohode, nevztahuje se na tebe prakticky vubec nic.

Dík moc,
pomohlo by mi, kdyby si mi dal odkaz na právní normy, kde se mohu "opřít" o to co říkáš. Díky. Bylo by nemilé dostat se do situace, kdy za Tebou přijde např. na burze někdo z vyšších míst (tuším inspekce životního prostředí) a budou chtít nějaká "lejstra" (ať už CITES, nebo rekvalifikační kurz, či živnosťák).

pokud máš na stole na burze pár krabiček s gutkama, tak tady (myšleno v ČR) po tobě nemůže chtít nikdo nic. Samozřejmě, pokud prodáváš Citesová zvířata, tak ty doklady k nim mít musíš. Ale žádný rekvalifikační kurz, či živnosťák po tobě chtít nemohou. Akorát na některých burzách vyžadovali, abys ke každému prodávanému zvířeti měl mustr s návodem k chovu, který předáš novému majiteli spolu s prodaným zvířetem.