
Trochu filozofie :-)
Tak jsem trošku "zauvažoval" o chovu rúzných barevných forem hadů, ještěrů atd....A tak nějak mě napadlo, jaký je člověk vlastně hlupák, když dá za nějakou barevnou formu až několik desítek tisíc korun či dolarů, když jde vlastně o "mutaci" původního zvířete. Vlastně mi to přijde už poněkud snobské a hlavně zbytečné. Neměli by se chovatelé vlastně snažit poznat, pozorovat aj. původní formy...Formy z přírody? Proč tyto formy degenerovat na nějaké barevné, bezšupinaté a jiné variace a ještě si za ně nechávat platit neskutečné ceny. Vlastně jde také o to, že živočich má život stejný, stejné potřeby, platíme několik tisíc jen za to, že má jinou barvu, nebo hladší tělo...přitom krásně přírodně zbarvených živočichů je tolik, tak proč je míchat atd....Není toto již mimo rámec obyčejného chovatele pozorovatele a milovníka divoké přírody??? To je jen takový postřeh, co se mihnul hlavou a jen mě docela zajímali vaše reakce na toto téma......Předem bych chtěl jen poprosit aby mne tu někdo zas neztrapňoval, nezesměšňoval atd. Není to žádný můj postoj, jen taková úvaha....To jen pro ty, co nechtějí reagovat na dané téma, ale rádi "rýpají"
Je mi vcelku jedno za co kdo utrácí peníze. Jen bych nesměšoval dohromady šlechtění zvířat k hospodářským účelům se šlechtěním např."mrkvovitých gekončíků". Jde přece o zcela jiný zájem. Ještě jsem neslyšel o šlechtění plazů za účelem vyšší odolnosti vůči nemocem, nebo že by někdo chtěl vyšlechtit krajtu jako masné plemeno. Spíše naopak, různé barevné mutace bývají méně odolné a v chovu problematičtější než přírodní typy. Nejsem ale proti takovému šlechtění za předpokladu, že zůstanou tam kam patří, v teráriích. O přínosu k poznání např. variability druhu ale pochybuji. To je relevantní pouze u jedinců odchycených v přírodě. Nejsme totiž schopni poznat, zda nějaká genetická mutace vznikla v chovu naším nevědomým přičiněním, nebo z přirozených příčin.
Osobně považuji celou problematiku šlechtění barevných (hlavně recesivních) forem za nežádoucí ochuzování genotypu ( je potřeba si uvědomit třeba na příkladu obyč albína, že se nejedná o zvíře, které má narozdíl od obyč zbarvení navíc "pěknou vzácnou bílou barvu", ale v reálu nemá "něco" navíc naopak mu "něco" chybí...). Proto se dívám s nepochopením na chov třeba zrovna albínů v zařízeních typu ZOO, kde by naopak jedním z jejich úkolů mělo být udržení stávajícího genotypu vzácných zvířat, která jsou ve volné přírodě ohrožená vyhubením ( příklad liberecká ZOO a bílí tygři). Na druhou stranu chápu, že tato zvířata mohou při správném marketingu vydělat ZOO mnohonásobně víc než super pecky typu komodský varan nebo gaviálové. V chovech terarijních zvířat ať si samozdřejmě každý chová co chce, může to mít i výhodu zlevnění divokých forem. Nicméně muj pomyslný hlas tyto chovy rozhodně nemají.
pokusim se zmineny problem nastinit z meho pohledu. Pokud si jako priklad vezmeme treba skalary, v expozicni nadrzi by urcite nemeli chybet prirodne zbarveni jedinci, nicmene podle meho nazoru je vhodne ukazat spolu s nimi treba i xy vyslechtenych forem, na kterych lze navstevnikum vysvetlit treba prave to, proc je prirodni skalara prouzkata, proc by ta bila neprouzkata s vlajicimi ploutvemi mohla mit v prirode problem, cim je ovlivnena struktura a lesk supin, jak vznikaji mutace typu zavojove ploutve, ztrata kresby, jeji rozdrobeni, zvyseni podilu melaninu atd. atd. Teprve potom si spousta lidi uvedomi, kolik ruznych forem v sobe ukryva jedno jedine zvire a proc v prirode vypada prave tak jak vypada. Takze albino krajty (spolu s prirodni krajtou) v zoo povazuji jedine za plus (samozrejme idealne s patricnym popisem situace).
Abych trochu dopnil muj pohled na věc, rozvedu uvedené příklady
( nerozumím nijak zvlášť ani tygrům ani skalárám ). Podle mne mají mít ZOO několik cílů : kulturní, vzdělávací a "ochranářský" ( nenapadá me lepsí název). V rámci vzdělávacího ať klidně mají akvárium s různě barevnýma skalárama s vysvětlením. Taková skalára, a doufám, že mě akvaristi neumlátí, může mít několik mnoho set až několik tisíc potomků ročně, tito potomci jsou za několik měsíců schopni se sami rozmnožovat - ikdyž i tady dochází k ochuzení genotypu nevidím to jako velký problém. Oproti tomu tygr má řekněme bežně 2-4 koťata a rozhodně né každý rok, mláďata jsou dospělá odhaduji v nějakých nejdříve 5-ti letech. Tygr dost možná za 50-100 let ve volné přírodě vůbec nebude ( nezbude pro něj v asii místo). Je naprosto jasné, že jakýmkoliv uzavřeným chovem k jistému zplošťování genotypu bohužel dochází, ale představte si situaci konkrétně u tygrů, kde je recesivně šířený albinismus je uměle udržován po X generací z 1 jedince příbuzenským pářením (otec x dcera, hlavně že je to ve výsledku bílé ).Dnes již samozřejmě dochází k jisté cílené obnově krve ( na začátku chovu se to několik generací opravdu tlouklo na tvrdo otec x dcera, vnučka atd.), ale bez příbuzenské plemenitby se prostě chov bílích tygrů neobejde a ba co hůř, jako nechtěný "odpad" vzniká při chovu a doplňování cizí krve množství normálně zbarvených jedinců, kteří geneticky jsou stále v méně a méně cenní právě tím jak chudší a chudší mají genotyp. Proč asi jsou partenogenetičtí komoďáci z Londýna chovatelsky méně cenní - protože mají shodný genotyp a proč je třeba pražská gorila Kamba chovatelsky velmi cenná , protože pochází z volné přírody a pravděpodobně není z žádnou gorilou v zajetí blíže příbuzná a pokud by se od ní podařilo odchovat mláďata ( jako, že bohužel ne ) bylo by pěkné obohacení genotypu goril žijících v zajetí. Jinak řečeno: místo toho aby se koordinátoři chovu snažili mít co nejméně příbuzné páry s co nej bohatším genotypem jaký zajetí umožňuje, dochází k cílenému příbuzenskému páření a když se zeptáte 10ti lidí před klecí, tak vám 9 z nich řekne: že bílí tygři jsou vzácný druh tygra a je dobře, že je Libeci úspěšně množí protože jich je světě málo, to se imho můžou rovnou začít klonovat - a to se mi prostě nelíbí.
PS jsem Liberečák
to je bezesporu pravda, nicmene neni treba prave tohle velice zajimave a podstatne zjisteni, ktere nam o tech prirodne zbarvenych jedincich opet vypovida neco noveho? Neco, co nam v posledku osvetli proc je prirodne zbarvene zvire zbarveno tak a ne jinak?
Pokud to je reakce na muje slova vyse, kde jsem poznani variability zminila, na vysvetlenou mozna jeste odkazu na moji reakci k Syslovu prispevku...