Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Taxonomie suchozemských želv - dotaz

Dobrý den,
nejsem v této oblasti odborník a trochu mne mate kolísavé názvosloví jednotlivých rodů suchozemských želv. Půjdu tedy rovnou k věci a předložím otázky, které mám na srdci:

1. Co je tedy aktuální a správné - Agrionemys či Testudo, Chelonoidis či Geochelone??? To samé lze samozřejmě aplikovat i na další rody.
2. Kdo určuje aktuální a správné zařazení? Je nějaká všeobecně uznávaná organizace? (Vím, že existuje mezinárodní organizace, která dohlíží na správnost latinských názvů a pod.) Případně by jsem byl vděčný za odkaz na nějakou web. stránku o kterou se lze opřít - myslím tím oficiální stránku určitého pracoviště, ne klubové a fan. stránky. Samozřejmě ocením i doporučenou literaturu.

Za každý příspěvěk k věci předem děkuji,
J.Rygl

PS: dotaz stejného znění jsem položil i na konkurenčním diskuzním fóru - tak uvidíme, kde je to lepší!:o)

Zdravim,
takze nejdrive. Neexistuje zadnanizace, ktera by dohlizela na spravnost. Existuji pravidla a organizace, na kterou se muzete obratit s nejakym zapeklitym problemem - pak pisi vyjadreni, ale neodsouhlasuji nic... Jde o akceptaci nazoru. Treba priklad aktualni z meho oboru jsou modrasci rodu Maculinea. Bylo prokazano, ze mnohem drive byl popsan tento rod pod rodovym jmenem Phengaris - melo by tedy byt spravne, ze se rod jmenuje Phengaris...Jenze to vypada, ze se to neujme a existuje pravdilo, ze pokud je zvyk silnejsi nez pravdilo, plati rod dle zvyku... Chyby jsou pouze na dalsich autorech, jak se s tim poperou a publikuji je. Takze je vicemene ciste na Vas, jaky rod budete pouzivat - kdyz pisi clanek, tak to osetrim tim, ze napisi, ze nomenklatura je dle tohoho a toho. Proste neexistuje jasny befel, ze budes pouzivat to ci ono, vse jsou vlastne jen doporuceni. Zoologicka pravidla jsou velka veda, sam v nich mam dost bordel...:( Jiste, clovek tim, ze pouziva novy rod dle nejnovejsich praci ukaze, ze se opravdu orientuje, ale v chovech to asi nema smysl moc resit...

VH

Odpoved je jednoducha - jeste se na tom vedci furt neshodli... V podstate jde o to ze i kdyz je novy nazev platny nemusi ho cast vedcu akceptovat a zarite pouzivaji dal stary nazev cimz vznika gulas... Anebo se po case ukaze ze novinka neni opodstatnena ale k puvodnimu nazvu se nekterym lidem vratit nechce...
U teraristu to plati zvlaste - priklad uzovka cervena: vedci akceptovali novy nazev Pantherophis guttatus, ale terariste dal pouzivaji Elaphe guttata... Vznikaji tak zabavne kuriozity kdy v 1 inzeratu nabizi prodejce P.guttatus za 100€ a E.guttata za 20€ ]:) - nesmejte se opravdu sem to nasel pred 3 lety na nemecke inzerci - dokonce se stejnou fotkou :-D (skoda ze sem si to neskopcil - rad bych videl toho b**ce si to koupil)...

V podstate ti doporucuju drzet se techto stranek: www.reptile-database.org
Je to uz par let asi to nejlepsi a nejaktualnejsi co se taxonomie plazu tyce... Nove info se totiz na strance doplnuji prubezne...

Vzhledem k tomu, že podle nějakého genetického roztřídění, které mi kdosi ukazoval, si mají být Testudo hermanni a Testudo (Agrionemys) horsfieldii a možná i rod Indotestudo bližší, konec konců křížence hermanni a horsfieldii jsem viděl (byť tedy je to na čestné slovochovatele), o křížencích Testudo hermanni a graeca nebo marginata se mi nepodařilo najít spolehlivý údaj, kdežto kříženci Testudo (graeca) ibera a marginata vzniknou skoro kdykoli se najde někdo dost nesoudný, aby ty dva druhy držel pohromadě. Z burzy v Hammu existuje fotka křížence Asterochelys radiata a Geochelone (Chelonoidis) carbonaria, Němci referují o kříženci Geochelone (Centrochelys) sulcata a Geochelone (Stigmochelys) pardalis. Tvorba kříženců a jejich životaschopnost se používala jako měřítko vzájemné příbuznosti...
Je takové hezké rčení, že když se nějaký systematický biolog nestane díky významnému objevu slavný do 30 let, aspoň něco přejmenuje...

Ale muzeme byt radi, ze alespon mame snahu hledat, akceptovat a aktivne pouzivat latinske nazvy.
"Anglofonni" zeme se s tim prilis neparaji a jedou si ve svych anglickych nazvech, tedy napr. Red-footed tortoise, leopard tortoise apod. :-)