Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Taxonomie suchozemských želv - dotaz

Dobrý den,
nejsem v této oblasti odborník a trochu mne mate kolísavé názvosloví jednotlivých rodů suchozemských želv. Půjdu tedy rovnou k věci a předložím otázky, které mám na srdci:

1. Co je tedy aktuální a správné - Agrionemys či Testudo, Chelonoidis či Geochelone??? To samé lze samozřejmě aplikovat i na další rody.
2. Kdo určuje aktuální a správné zařazení? Je nějaká všeobecně uznávaná organizace? (Vím, že existuje mezinárodní organizace, která dohlíží na správnost latinských názvů a pod.) Případně by jsem byl vděčný za odkaz na nějakou web. stránku o kterou se lze opřít - myslím tím oficiální stránku určitého pracoviště, ne klubové a fan. stránky. Samozřejmě ocením i doporučenou literaturu.

Za každý příspěvěk k věci předem děkuji,
J.Rygl

PS: dotaz stejného znění jsem položil i na konkurenčním diskuzním fóru - tak uvidíme, kde je to lepší!:o)

Jsou zobrazeny jen nové odpovědi. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
Vzhledem k tomu, že podle nějakého genetického roztřídění, které mi kdosi ukazoval, si mají být Test… nový
Petr60zelv 01.02.2010 11:30
Petr60zelv
Ale muzeme byt radi, ze alespon mame snahu hledat, akceptovat a aktivne pouzivat latinske nazvy. "An… poslední
KarelN 23.03.2010 11:10
KarelN

Vzhledem k tomu, že podle nějakého genetického roztřídění, které mi kdosi ukazoval, si mají být Testudo hermanni a Testudo (Agrionemys) horsfieldii a možná i rod Indotestudo bližší, konec konců křížence hermanni a horsfieldii jsem viděl (byť tedy je to na čestné slovochovatele), o křížencích Testudo hermanni a graeca nebo marginata se mi nepodařilo najít spolehlivý údaj, kdežto kříženci Testudo (graeca) ibera a marginata vzniknou skoro kdykoli se najde někdo dost nesoudný, aby ty dva druhy držel pohromadě. Z burzy v Hammu existuje fotka křížence Asterochelys radiata a Geochelone (Chelonoidis) carbonaria, Němci referují o kříženci Geochelone (Centrochelys) sulcata a Geochelone (Stigmochelys) pardalis. Tvorba kříženců a jejich životaschopnost se používala jako měřítko vzájemné příbuznosti...
Je takové hezké rčení, že když se nějaký systematický biolog nestane díky významnému objevu slavný do 30 let, aspoň něco přejmenuje...

Ale muzeme byt radi, ze alespon mame snahu hledat, akceptovat a aktivne pouzivat latinske nazvy.
"Anglofonni" zeme se s tim prilis neparaji a jedou si ve svych anglickych nazvech, tedy napr. Red-footed tortoise, leopard tortoise apod. :-)

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru