Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem chování krokodýlů - laický dotaz

Dobrý den,

v otázce krokodýlů jsem naprostý laik, ale v současné době překládám beletristickou knihu z australského prostředí a okrajově přichází řeč na chování krokodýlů. Při krmení krokodýlů v zoo chovatel podává výklad "This male croc is territorial," he explained, "and females become really aggressive when they lay eggs in a nest.", říká tedy, že 1) samec se chová teritoriálně a 2) samice se při kladení vajec do hnízda začínají chovat agresivně. Z toho, jak jsou věty souřadně položeny vedle sebe, bohužel nelze poznat, jestli chovatel měl na mysli, že samec se chová teritoriálně, a když samice zrovna kladou vejce do hnízda, provokuje je teritoriální chování samce k agresivitě, nebo jestli jsou dvě výše zmíněná tvrzení uvedena bez nějaké souvislosti (na tom, která z dvou verzí platí, závisí překlad). Materiály o krokodýlech samozřejmě agresivitu samic v období kladení vajec zmiňují, už jsem se ale nedočetl, jestli ji případně vyvolává i teritoriální chování samce.

Budu vděčný za každý vhled do problematiky. Předem díky za odpovědi,

Petr

Dobrý den,
myslím, že tyto dvě věci spolu nutně nesouvisí. Zřejmě jde o jakýsi popis možného nebezpečného chování, tím tedy zřejmě autor myslí, že samci jsou teritoriální zvířata - tímpádem agresivní při vstupu vetřelce do jeho prostoru a samice bývají zase agresivní, když kladou vejce a hlídají hnízda. Prostě takové dvě "špičky" v možném agresivním chování krokodýlů.
Nemyslím si, že by teritoriální chování samce (který se vlastně teritoriálně chová celý život) vzbuzovalo u samic agresivitu zrovna v době kladení.
Nicméně chovatelů krokodýlů tu je určitě víc, dokonce tu i jednoho krokodýla máme, takže mě jistě kdyžtak opraví :!:

Mates: to bylo asi jinam, že? :))

kazdy jedinec je teritorialny a je jedno ci je to samec alebo samica. toto je specialita u krokodilov. Samica pocas kladenia vajec upadne do niecoho ako tranz a je uplne mimo, videl som dokumenty kedy jej tiato vajcia rovno vyberali z hniezda. ale akonahle dokladie a zacne strazit hniezdo je velmi agresivna :)