Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Problém s vlhkostí

Zdravím, mám problém s vlhkostí v terariu o rozměrech cca 50x50x60. Jelikož se snažím udržovat vlhkost kolem těch 50-60 %, tak musím rosit i 5-7x denně, přičemž po porosení vyskočí vlhkost na cca 70% a pak pada a pada a pada. Takže větší rosení co se týče množství vody by byl asi problém co do optimalních podmínek. Což je problém, když nejsem celý den doma. Jak jsem se dočetl, tak by mohl být problém i použitém vlhkoměru. Mám analogový od Exo tery.

Dle mého názoru tyhle vlhkoměry ukazujou různý věci, ale relativní vlhkost vzduchu to není...zkuste to změřit digitálním (ne, že by to bylo o moc kvalitnější, ale pro porovnání...).
Rosit 5-7x denně je podle mě moc, tím můžete spíše uškodit než pomoci. Hlavně nenechávejte substrát trvale promočený.

Já bych zase určitě nezmenšoval větrání kvůli zvýšení vlhkosti - i když to je relativní, záleží na tom, jaké tam je větrání teď. Pokud třeba 3/4 stropu, tak bych klidně čtvrtku zakryt. Pokud je to klasika celosklo s kovovým proužkem 50x7cm (kde jsou dírky o průměru 0,1cm :-)), tak je to jen cesta k tomu, aby tam ta krajta shnila.
Jinak v přírodě jim zrovna končí období sucha (cca za měsíc a něco?), pokud se nepletu...takže bych to s tím rosením nepřeháněl.

Tak jsem si pro porovnání koupil i ten digitální, který by měl být přesnější a ten úbytek vlhkosti je opravdu strašný cca za půl hodiny, možná za hodinu klesla vlhkost z 60% na 46%. Mimochodem, ten exoterackej analog ukazuje stále 59% :-(
Napadlo mě, jestli to čidlo na snímání vlhkosti nemá být nějak speciálně umístěn... Mám ho zhruba 15-20 cm od substrátu na skle.

Tak my s vlhkostí máme také trošku problém, asi jako všichni z paneláku.
Řešíme to prostě rosením, přes noc se vlhkost v pohedě udrží na 70%, přes den je to horší. Dost se to zlepšilo po přidání živých kytek. Ten zde zmíněný mech by myslím mohl pomoci víc, než nějaké mlhovače a fontánky (o jejich účinnosti se zde někde diskutavalo se závěrem že "nic moc").
Co se týče těch vlhkoměrů, tak potvrzuji, že i digitální ukazují spíše orientační než přesné hodnoty. Dal jsem dva vedle sebe a "překvapivě" se o dost neshodly.

Zaujala mne ale jiná věc: Vy chováte krajtu královskou v terku o rozměrech 50x50x60 cm? Nebo je to jen překlep. Pokud ne, přijde mi toto terko pro regiusku dost malé, obzvlášť pokud těch 60 cm je výška.

A co vodopád? Pravda, že ten vlhkost nezvýší úplně, ale určitě trochu jo. Já jsem měla teď dost smůlu, objednala jsem si ho od exo terra, s tím že je levnější než ve zverimexu, ale poslala jsem ho zpátky, voda nevytékala nahoře dírkou, ale někde uvnitř. Podotýkám (pro šťouraly:-) ), že byl sestaven správně.
Takže poštovné zase zpátky a jsem na té ceně, co ve zverimexu]:(

Zjistil jsem že hodně pomává když si vybereš kde bude vlhčí místo, terárko normalně porosíš, jen v tom vybraném místě zeminu (či co) prohrabneš a porosíš to tam znovu, aby byla vlhká od vrchu až dolů a ne jen na povrchu, pak se vlhkost vytrácí o něco pomaleji. Tohle dělám 2x-3x denně, většinou ráno a před zhasnutím. Sice mám menší terko, ale pokud dobře odhadneš tu plochu tak by to mělo přímo úměrně fungovat taky. Není to nic supr čupr, ale lepší než stavající situace.

Jak už jsem psal.1)Vlhkost se dá zvednout tak , že dáte pod lampu misku s vodou (a druhou misku nechte někde mimo lampu) ;-) 2) tím že zalepíte větrání ( samořejmě , že né všude ) 3) už to chce jen vychytat s tim zalepením a máte to.A jak už bylo psáno nademnou, přidáním mechu a rostlin se to taky zvedne ;-)

Já nastříkám jen jemenům 1l vody 2x týdně kvuli kytkám a obstojně se to odpaří za jeden den. U lega asi moc rostliny nevydrží, tak jak psal exel dole. Klidně bych namíchal do substrátu rašeliník držel bych ho trvale lehce vlhkej a nakonec by se vlhkost dala vyhnat vložením slabšího topného kabele do substrátu- pomůže to odpařovat vlhkost, substrát bude rychleji schnout. Větší nádrž s vodou taky ohřívaná třeba topítkem pro akv. taky může pomoct.

Nevím, jak je velké terárko, ale 300-500l vlhkosti moc nepomůže. K odpařování vody je důležitá plocha ne objem! Vodní plocha 1/3-1/4 plochy dna by vlhkost měla udržet- teplota vody má taky vliv, ale pozor. Pod zdrojem tepla ve velkém terárku vysokou vlhkost nenaměříte, jestli bude v prostoru 28°C a vlhkost 90% ve 35°C bude vlhkost daleko menší- tabulky- relativní vlhkost/teplota- taky pozor na rosný bod, je-li v terárku někde daleko menší teplota bude se tam kondenzovat voda. Už se mi stalo že v místnosti s akv. se mi v zimě na dveřích od balkonu nasrážel kýbl vody za den :puff:

Polož misku s vodou nad topný těleso, používám Exo. Heat wave, když se zahřeje voda se z misky začíná vypařovat, a nebo jak tu už bylo psáno lampičku nad vodou(tady bych se ale bál orosení lampičky a kontaktu s elektřinou), nebo kokosový mysky zavěsit třeba na pozadí terárka a naplnit vodou.

To já mám problém opačný v terárku mám kolem 80 když jí otevřu terko tak i 70. je to zvláštní skoro nerosím mám tam jen malinký potos a misku z vodou substrát mám bukové špěpky. Mám použít nějaký pohlcovač?

Nebo má prostě vlhko v bytě.Což u starších baráků je docela pravidlem.Jenom s tím nedostatečným vlhkem.Myslím že jsem to četl někde tady na poradně,a psali ,že pod nádržku s vodou dávají topnou mřížku nebo kabel.A prý to funguje.Ale nevím jestli to nemůže skratnout,nepoužívám to.

No, já nevím, ale mám pocit, že se mnoho začínajících chovatelů příliš upíná na (ne)přesná čísla a (ne)přesné vlhkoměry... U lega stačí velká vana s vodou (ideálně vyhřívaná na cca 26-28 st. C) a pravidelné rosení vlažnou vodou i přímo na lega, ideálně shower a mist přímo z hadice, ruční rosičky jsou ve velkých nádržích jako flusbrok při lovu medvěda..., substrát má dobrý efekt - pohltí přebytečnou vodu při rosení a pak ji odpařuje zpět. Pokud nechcete substrát,tak je dobré zpádovat voděodolnou podlahu do bazénku / vany, to samé v případě vodopádu (s tím sespádováním) nebo musí být dobře vydimenzovanej, aby nestříkal všude okolo, ale dopadal (stékal) zpět do bazénu. Vodopád vlhkost zvýší určitě a navíc vypadá dobře (teda pokud si někdo pohraje se skálou, aby to vypadalo přirozeně). Kytky jsou samozřejmě plus, ale u lega trochu problém, ovšem ve velikých nádržích se to taky dá a o efektu není sporu.