Namlouvání Graptemys kohnii a Trachemys scripta elegans?
Dobrý den, minulý týden jsem dostala od kamaráda asi rok a půl starou želvu, nejspíš graptemys kohnii. Dala jsem jí tedy do akva k mé trachemys skripta elegans(1 rok). Později když jsem je trochu sledovala, zjistila jsem že graptemis kohnii si namlouvá samečka elegansky(chvějě předními končetinami před jeho hlavou, pořád kolem něj krouží a nenechá ho na pokoji).Je možné že už takhle mladý se chce rozmnožovat??
PS:pohlaví elegansky mam potvrzeno od veterináře čili je to určitě samec.
[mod]Změna předmětu, původně: namlouvání graptemys kohnii a trachemys skripta elegans? (Melda)[/mod]
Neznám Vašeho veterináře, ale podle posledního obrázku bych spíše řekl že ta eleganska je samičky (krátké drápky na předních nohách). Taky ta Vaše graptemys konhni je ve skutečnost graptemys pseudogeographica pseudogeographica (nepravá želva mapová).
ta TSE je samice jak vysita...
Rozmonozovaci pud samcu vetsiny zelv je velmi silny - pokud si nenajdou partnerku, vezmou za vdek prvni veci se ji byt i vzdalene podoba... Kamosuv Testudak napriklad v "rozcileni" odparil kozene papuce kdyz se nemohl dostat k samici ktera zalezla pod gauc (naprosto vazne)... Takze doporucuji oddelit je - ne ze by z toho byla mladata ale proto ze ji proste neda pokoj...
PS: zmente veterinare...
To bych u takhle malé želvy nepokládal za směrodatné. Ty drápky (obr.2) trochu prodloužené vypadají a teprve začnou růst. Ocásek samce taky nevylučuje, takže by to samec klidně mohl být. Těžko takhle říct.
Jak už je výše psáno, je to u samců normální projev. On se bude snažit pářit, ať už tam bude mít samečka či samičku. Dejte jen pozor aby tu menší želvu neotravoval moc a pustil jí k jídlu. Pokud by jí nějak začal terorizovat, bylo by asi lepší je rozdělit, nebo jich zkusit chovat víc pohromadě, aby se jeho zájem rozložil mezi víc jedinců.
jo ted sem si poradne prohledl tu posledni fotku - kdo vam rekl ze je to Trachemys scripta elegans??? Neni to sice videt moc dobre ale mne to prijde jako T.scripta scripta... TSE sem choval pres 9 let...
Podle posazeni kloakalniho otvoru blizko tela, temer rovneho plastronu a kratkych drapu (v tehle velikosti by u samce byl patrny aspon 1 z techto znaku jiny...) je to samice...
Ta psuedogrpahica je 100% samec
Klidně může být, nemám trachemysky moc ve voku. Už je to mraky let, co jsem je měl doma. Dám na rady zkušenějších.
Děkuji moc za reakce. Jenom ještě že ta menší želva je určitě TSE(sice se mi to nepodařilo vyfotit ale má na hlavě dva typické červené proužky).
OK... na te fotce to neni videt, jinak sem si az ted vsiml ze plastron je skvrnity (u TSS je vetsinou jen v predni casti nebo vubec), takze OK - spletla mne ta posledni fotka - umisteni tech rozsirenych zlutych skvrn..
Pohlaví u malé TSE si nedovlím hádat, ta druhá - GPP, je jasný samec, jak už tu bylo řečeno. Problé je, že k tomuto podruhu, se opravdu špatně shání samice - skoro všichni dovezení jedinci z famrem jsou samečci a ještě ke všemu 4% (nebo aspon drahnou část svého mládí se takto chovají).
Moje zkušenost: 10 let jsem měla pospolu dva malé samečky tohoto podruhu a vše bylo vpořádku, samečci pořád dělali svatební tance, vyndavali své vybavení, ale nenapadali se. Zhruba po 10 letech začal menší a bojácnější sameček nárazově napadat toho většího a dříve čilého (ale nemocného, měl bohužel v hlavě nádor řadu let, ale pak se to začalo rapidně zhoršovat).
Pokusila jsem se sehnat k nim samici, ale s tří leté, jen na granulích odchované Vilemínky se bohužel vyklubal želvák Vilík. Tento želvák začal okamžitě dělat svatební tance na toho druhého, zdravého želváka. Ten nemocný krátce na to uhynul, a tak se trochu vyřešila situacde, co se třemi samci.
Želváky od konce podzimu chovám spolu s menší samicí TSE, želváci si jí nevšímají. Mám tam ještě samici Graptemys kohni - starší želvák (ten, co ho mám řadu let) se jí neustále dvoří, ale není agresivní. Samice jeho pokusy ignoruje. Mladší želvák Vilík se zase pořád dvoří tomu staršímu, samice ho nezajímá vůbec, takže vznikl opravdu legrační trojuhleník. Želvy si ale neubližují.
Už mám k nim naštěstí i spravnou samici GPP, na jaře je zkusím seznámit. Z mých zkušeností mi ale připadá, že mapoví želváci nejsou zdaleka tolik agresivní, jako želváci TSE a že jsou v mládí na kluky, což je přechází teprve zhruba po 10 letech. Myslím, že pokud nedojde k nějakým velkým pranicím, tak můžete vašeho želváka s tou TSE nechat.