dotaz na vyrobu pozadi pro chamika
Dobry den,chystam se do teraria vyrobit pozadi s vodopadem ale stale si nejsem jist jak presne postupovat a hlavne s jakym materialem..mam strach abych pak nekterymi chemickymi latkami chamikovi neuskodil a aby byl vodopad ucinny a neprosakovala nekde voda.pokud by nekdo z vas neco vedel tak mi prosim napiste sem nebo na MBRSTAK@seznam.cz predem dekuji za pomoc Miroslav Brstak
Já vždy používal jako vrchní vrstvu na polystyrenový základ epoxidovou pryskyřici a tu opískovat. Dokonale vodotěsné
JJ dekuji za tip...muzu tim natrit i jezirko do ktereho bude stekat voda z vodopadu???popripade tam mit este rybku nepropousti to nejake skodlive latky??
nevím jak ty, ale já o vodopádech prakticky v pouštích neslyšel... tohle zvíře žije v aridních oblastech kde roční srážky jsou méně než 100 mm. Tenhle chameleon se v přírodě setká s vodou dá se říct jen v podobě rosy.
Nejdřív si o zvířeti něco nastuduj!!! Doporučuju kouknout do map a trochu se zamyslet, ještě poradím, že v horách se nevyskytuje.
Terárium
Pro chov jednotlivce postačí terárium ve velikosti 80x70x150 cm.
Vyhříváme na 28-35 stupňů>v noci teplotu snížíme na 22 stupňů. Mladým chameleonům rosíme několikrát denně, nejen kvůlizvyšování vlhkosti, ale také proto, že chameleoni pijí vodu, kterou slízávají z listů rostlin. Do terária je vhodné umístit keramickou nádobu s vodou, třebaže z ní pijí málokdy.
http://kalicik.blog.cz/0704/chov-chameleona-jemens keho
http://www.akvarko.cz/terarium.php?nadrz=6090&typ1 =J
Njn, bohužel tohle info není až tak přesné. K rosení - spíš navečer, s příchodem noci stoupá i vlhkost a padá samozřejmě i ta zmiňovaná rosa. Přes den to chce ale opravdu spíš sucho.
Jinak ten epoxid jde použít samozřejmě i na to jezírko. Osobně bych ale u jemeňáka moc velké vodní plochy nevytvářel...
Víš, ono ne vše co se líbí člověku a je drahé, je také to nejlepší pro zvíře.Na tvém místě bych uvažoval o obsazení takového terária žábami. Pokud skutečně chceš chovat jemeňáky déle než 14dní, doporučuji nastudovat alespoň základní informace o jejich biotopu. Bohužel je asi nenajdeš na blogu nějakého náctiletého "chovatele".
mbrsta [85.180.228.191] , 14.04.2010 10:56, Chameleon jemenský, 1 odpověď (23 zobrazení)
Ahoj nevite nahodou nekdo presne jake kytky mohu umistit do terarka s jemenakem???DEKUJI
Zkopírováno ze samostatného vlákna (carlos)
Carlos nejlíp plastový No když se staráš tak to snese dost kytek. Podle velikosti terárka fikusy, sanseveria, mi funguje i calathea a dá se třeba scindapsus. Nedopadly malé palmy jako areca a spol- samice se zakousla teba do půky stvolu a oschl celej list. Fikusy taky dostávaj na prdel zubama a sanseveria a calathea zas od drápů. Takže tak. Nejsou to legoši ale občas se předvedou. U prcků třeba vyměňuju fikusy co tři měsíce, pač jak trochu opadaj, když zapomenu zalejt, tak už se mi nelíbí :o)
Uroboros napsal:
Tak přijde na to, čemu říkáš hory, ale musím i tak oponovat. Nejlepší bude asi citace z Nečase:
... Centrum rozšíření Ch. calyptratus leží v okolí měst Taizz a Ibb v Jemenu, kde jsou tito chameleoni velice hojní. Jedná se o vysoko položené (1200-2000 m n. m.) dlouhé a široké horské údolí, obklopené štíty přes 2900 m n. m., které ústí několika vádí do...
o něco dále mimochodem píše
... Tato oblast je asi nejzelenější částí Arabského poloostrova, i přes vysokou nadmořskou výšku zde panuje subtropické až tropické podnebí s úhrnem srážek až 2000 mm. ...
Ale pozor, pro případné zájemce o tvoření a budování vlhkého trop. terária s vodopádem musím dodat (ostatně se to dočtete dále ve výše zmíněném "Nečasovi") hodně se liší vlhké a suché období (obě dvakrát - velké a malé) a to jak teplotně tak úhrnem srážek (v zimě, kdy je velké suché období jsou velké výkyvy teploty a to hlavně směrem dolů v noci a srážky cca do 50 mm měsíčně). Takže vodopád je minimálně polovinu roku nesmysl a navíc vzhledem k tomu, jak vypadají povětšinou terária (mizerné větrání), tak pokud nemáte voliéru, tak je to tuplem spíš nesmysl. Na druhou stranu jemeňák je svým způsobem na prostředí nevybíravý a velmi tvrdý chlapík, takže snese i dost velké kraviny.
S tím víceméně souhlasím, ale po část roku i občas a někdy dost významně zaprší, nicméně přesto vzhledem k arborikolnímu způsobu života chamíci využívají převážně vodní kapky (ať rosu nebo dešťové).
Já mám v paměti, že calyptrati se vyskytují od Asiru po Aden. Taizz a Ibb je celkem "malá" horská oblast. Kde samozřejmě bude vlhko, ale žádné vodopády. Díky té výšce tam bude taky solidní výpal slunce. Není náhodou v oblasti kolem Taizzu největší oblast s výskytem sukulentů v Jemenu??? Zas tak mokro tam nebude. Jinak jemeni budou dost odolní právě pro to, že už je to snad F100 a s původním jemenem budou mít pramálo společnýho...
Ještě abych dodal, tak nejsušším místem Asie je právě Aden v Jemenu a to je to přístavní město. Za posledních 50 let tam průměrně spadlo 45.7 mm srážek. (info o Adenu je z literatury, to fakt v hlavě nenosím )
Hele, já taky vycházel jen z literatury, jak to taky může být, oproti jiným oblastem v Jemenu nebo v Saud. Arábii. Osobně jsem tam bohužel nebyl. Vodopád bych jim taky nedělal.
Tu odolnost jsem právě myslel u těch přírodních v tom, že musí vydržet podmínky, jaké si 99% jejich majitelů neumí ani představit, takže se u nich mají jako v lázních (někdy doslova - teplo, vlhko, zapařeno...). Podobně (i když zdaleka ještě ne, tak jako v našich teráriích) si vzhledem k poměrně "snazšímu životu" asi žijou i v tom výše zmiňovaném údolí a asi proto jich tam je tak silná a hustá populace.
Dekuji za profesionalni prednasku
A jak je to se spravnou vlhkosti v terariu???Dohledal jsem nekolik vysledku ale zas tak moc se neschodovali
Takhle to nefunguje, ve správně vedeném chovu jemeňáka v podstatě nelze mít nějakou stabilní vlhkost, prostě se mění v průběhu dne i roku od 40-50 do 85-90 % a liší se i v různých místech terária. Neexistuje nějaké správné číslo. Dokonce ani nemůže, protože prostě kvalitní větrání, změny teplot v teráriu i v okolním prostředí, rosení atd. něco takového v podstatě nedovolí a ani by to nefungovalo ku prospěchu chamíka. Prostě je důležité rozumně +- kopírovat možný průběh podmínek v přírodě a nemyslet si, že v období sucha se vůbec nerosí a že v období vlhka se rosí v jednom kuse. Prostě je třeba myslet hlavou (kdy asi tak nejvíce padá rosa, jak reaguje vzdušná vlhkost na změny teplot v průběhu dne a noci atd.). Ale zas zatím není třeba hledat velkou vědu. Spíš se soustředit na to, aby terárko dobře větralo, bylo dobře nasvětlené a bylo správně temperováno a pak už se na nějaké to procento nehraje.
dekuji