Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Leguán zelený - ochočení

Ahojky, nejsem moc zkušený terarista :-) 3 dny mám 3-měsíčního leguána zeleného. Nechce moc na ruku, připadá mi vystrašenej. Je to normální a já jsem netrpělivá? Jak nejlépe (pro něj) ho mám "ochočit" Děkuji všem za odpověď a radu :-)
Změna předmětu, původně: Leguán zelený (Arutha)

loading...

Take souhlasim s ochocovanim,lepe receno se socializaci.Ono manipulovat i jen s odrostlym legosem ktery neni ochoceny neni prilis prijemne,jsou docela vybaveni,co se drapu tyce.Ocasem take umi slusne svihnout.Kdysi jsem nekde na webu nasel docela sympatickou prirucku pro socializaci,bohuzel uz nevim kde presne to bylo(leguanzeleny.cz? zkuste prubnout.)
Je dulezite k legosovi pristupovat z boku,takze snad tomu mate uzpusobene terarium.Jakakoliv manipulace z vrchu pro nej bude stresova.
Zajimavost na konec, muj byvaly leguani samec se mi nikdy nepovedl uplne ochocit.Pri vyndani z teraria byl docela agresivni,pravda,prilis jsem se o socializaci nesnazil,protoze mi to nevadilo.Nicmene dal se 'uspat' jednoduchym trikem-hlazenim po hlave mezi ocima:-)Bohuzel jsem nemel moznost si tohle vyzkouset na vice jedincich.:)

Můj legouš dělá to samé..přinesla jsem si ho jako 6měsíčního... jakmile ho vyndavám z tera, tak je splašenej, kroutí ocasem - díky bohu nešvihá - ale pak se v ruce uklidní, drbání mezi očima a na bradě taky miluje a vychutnává jej....

Ono také manipulovat s nesocializovaným legoušem a nesociolizovanou regiuskou může být celkem rozdíl, já hady taky vůbec neřeším, protože je nemám v ruce, jak je rok dlouhý, ale přeci jen k legovi člověk leze minimálně se žrádlem aspoň jednou denně, mění prakticky denně vodu, myje sklo (frkaj sůl, mršky:-)) a pokud to má být nestresová záležitost pro oba (lego i chovatel), tak je lepší, když se to obchází bez švihání ocasu, zběsilých skoků kamsi nebo dokonce kousanců. Had zaleze do úkrytu nebo visí na větvi a nemusíte ho nijak řešit i více dní, maximálně občas voda, porosení a jednou za delší čas myš nebo potkan (u mě mrtvý s peánu) a jednou za pár měsíců výměna žárovky. Pokud ho potřebujete nějak ošetřit, tak ho můžete lapnout a podržet bez toho, že by Vás zdrapal (maximálně Vás posere:-)). U jedáků je socializace dost kontroverzní, tam jsem zastánce spíš bezkontaktního chovu (zatímco někteří kolegové jsou zase spíš pro občasné manipulace, aby si had i chovatel zřejmě potrénoval, ovšem neumím si to u některých druhů moc představit) a používat při nutných manipulacích v teráriu uzavíratelné úkryty, případně aspoň dlouhé nástroje (lopatka, hrabičky, kleště atd. pro drobné činnosti v teráriu) nebo při větších manipulacích hada přendat bezpečně (pomocí háků) do boxu apod. Pokud je třeba nějak ošetřit jedáka nebo třeba krokouše, tak ho tak jako tak musíte držet (mít fixovaného) na jistotu, i kdyby byl "sebezvyklejší".

Ahoj my jsme si s přitelem koupili leguana zeleného asi před měsícem.Byl velmi plachý,teď už se to zlepšilo,ale seká nás ocasem a je někdy hodně zlobivy.Ode mě se nechal pohladit minulý týden.Teď mě seknul ocasem a pohladit se už nechce.Přítele seká skoro pořád a pohladit se od něj nenechá.Chtěla bych poprosit o radu, jak si leguana více ochočit.Děkuju

Dockaj casu ako husa klasu...... Chce to cas, nikde sa neponahlat.....
Ked ste ho kupili tak ho hlavne nechat v klude, len mu menit vodu a zradlo, kontrolovat a cistit terarko a pod.Lega si ani nevsimat potom mu skusit dat zrat z ruky, nech sa trochu otuka a zisti ze ruka mu neublizi.Az potom by smo pristupil ku hladkaniu a skusaniu vyberat ho von z terarka.
Co leguan, to individualita, niektory si zvykne skoro, niektory nikdy...

Trpělivost,trpělivost,trpělivost.Měsíc je pro některého legouška strašně málo.Jen posedávat u terárka ať si zvyká,nesahat na něj,zpočátku položit ruku do terka a nehýbat se.Leguánci jsou zvědavci,on se přijde podívat co se děje.Pak opatrně pohnout prstama a pak když už nebude plašit, tak si na něj sáhnout.

Hlavně ho nebrat násilím a držet... to bude pak vystreslej jako blázen... mě teda z ruky taky nežere a žrát mi přez měsíc skoro vůbec nechtěl...měla jsem o něj strach..změnu teda od býv. chovatele a u mě nesl těžce, ale teď už dlabe statečně... my si na sebe zvyklaly, že jsem seděla u otevřeného tera a mluvila n aněj... chvíli na mě divně koukal,ale pak i slezl na polici k dvířkám... teď se občas cuká, když ho vyndavám, ale po chvíli se uklidní.. miluje hlazení na hlavě mezi očima a na bradě...a plavání ve vaně... při plavání mám ruku u něj ve vodě, aby se nebál...a už si na sebe pomalu zvykáme :) Bastík mi konečně začal mohutnět...a žere statečně :)

Právě naopak!!!
Když ho do ruky vemeš,nesmí ti utéci!!!!
Jak zdrhne,zjístí že může zdrhat a neví proč ho bereš.Klidnš si ho vem do dlaní a prstem ho šímrej na hlavě,za pár minut otevři opatrně dlaň a uvidíš že neuteče.Nesmíš dělat prudké pohyby a nedávej ho do urovně tvé hlavy!!!!Samozřejmě ani v oklolí by se neměl nikdo pohybovat!!!!!
Měl jsem i legoše které se nepříspusobili ani po 5 letech.
Jestli chceš OCHOČENÉ zviře,kup si kočku:::::-)

Ahoj, mam taky dotaz ohledne ochocovani, tak se zeptam tady... Mame cca ctyrleteho leguana uz od miminka, je ochoceny, necha se hladit, nekdy dokonce sam od sebe pride a chce se mazlit..
Pred dvema tydny jsme dostali dalsiho (oba jsou samci, ziji oddelene), jsou mu taky asi 4, ale je hrozne divoky! Z ruky ji, kdyz je v terarku tak se necha pohladit, ale jakmile ho chce clovek vzit do ruky nebo kdyz ho nedejboze vyndame z terarka, tak zacne litat po pokoji a neda se ani chytit.
Tak se chci zeptat, myslite ze ho jeste dokazeme nejak socializovat? Mame postupovat stejne jako u mladat?
Jinak podminky v terariu ma dobre, velikost 200x150x110, teplotu dole kolem 28 stupnu, pod lampou 34 stupnu, vlhkost vysoka, ma UV zarivku, k jidlu dostava ted v lete vsechno zelene ze zahrady, do toho strouhame mrkev, obcas jablko nebo banan.
Takze si s nim vubecnevime rady, poradite nekdo? Dik

Postup je stejný jako u mláďat,nechat ho aklimatizovat ať si zvykne na jiné okolí,nedávat ho ven dokud sám nevyleze.Čtyřletý lego se už doma neztratí vždycky z něj někde kousek kouká.Prostě tak za 14 dní nebo měsíc mu otevřete terko a hlídejte co bude dělat možná vyleze ven nebo jen vykoukne a pak máte vyhráno.

ahoj vyuzijem tohto vlakna na moj dotaz ak nebude vadit. v nedelu som kupil mlada leguana v terarku lietal ako drak ked som sa priblizil ku nemu a stale je skovany v rastlinach a pride mi ze sa nejde ani ohriat vcera som ho opatrne vylovil z rastlin dal som ho na policku aby sa ohrial a za chvilku zdrhol zase do rastlin. na ohrev mam solar glo 125w a na vyhrevnom mieste je 36az40stupnou. mam odstranit docasne tie rastliny? a zatial nezral ale to je asi normalne.dakujem za odpovede.

On se snad otrká, pokud tam není nějakej problém, což si myslím že od neděle je to fakt normální. Zkus mu dát nějakou rostlinu třeba na kraj toho vyhřívacího místa - i když v ní bude schovanej, bude na teple. Zdá se mi to vyhřívací místo zbytečně holý, on se tam pak cítí moc na ráně - zranitelnej (teď, když se ještě rozkoukává, pak už je to docela jedno). Postupem času se bude čímdál míň schovávat (samozřejmě hádám) a pak už tam třeba bude chodit jen na spaní.
Legoš vypadá na letmý pohled velice zdravě, takže to bude určitě OK.

to dufam ze bude zdravy a ze sa mu bude pacit u mna:-) uz tam ma natiahnute konariky umeleho brectanu tah sitam hadam odskoci sa ohriat. dakujem za radu ani by mi to neprislo ze to tam je hole som chel aby sa tam mohol rozvalovat. tazko sa vyberalo bolo ich asi 20 kusov v plastovom boxe ale tento bol taky nad vsetkych aj najvetsi aj taky nadradeny. chcel som samca ale to sa este neda urcit predavajuci mi povedal ze asi by to mohol byt samec ked je najvetsi. no neviem tento sa mi pacil.

To je na tom to nejhorší. Taky jsem chtěl samce,a stejně nevím co mám doma.Nejjednodužší by bylo kdyby při vyměšování zvedal nožičku.Možná to poznáš později. Ale už jsem viděl samice které vypadaly úplně jako samci.:-DPro další informace se podívej na internet po nějakých knížkách.Teďka vyšla nová knížka od Nataši Velenské.

Tak nevím jestli je nová já jí neznám,teda tu knížku,nebo brožůrku či co to je.Já jsem si jí obědnal a ještě mi nepřišla.Na netu je uveden rok 2009 a toho jsem si všiml až po tvém upozonění.Ale psali nová kniha Nataši Velenské,tak sem ji vzal.Asi ty stránky neaktualizují moc často.Je mi jasné že to nebude nová bible The Green Iguana Manual od Philippe de Vosjoli.Ale chci se do toho kouknout.Jinak dík za upozornění.:-)

A kdy taký nebol? ;-) Třeba se něco stalo, nějaká nepříjemná příhoda... máte doma kočky, psa, něco co by ho mohlo nějak poplašit... nějaký silný úder do terárka, přestěhovaný nábytek... zamyslet se, projít si situaci před a po a zkusit na to přijít. A čekat, až se zklidní. Zbytečně neprudit.
Jenže to se mi to radí, když naše leguš je splachovací... :-)

stalo sa akurát to, že k nemu pred nedávnom pribudol ďalší.... ale on bol takýto už aj pred tím, než k nemu pribudol.. takže pochybujem, že to bude ním... teraz je úplne v pohodke... proste salámista, ale jakmile sa ku nemu priblížim, tak by sa najradšej aj do vlastnej riti schoval.. inak absolútne nič sa nestalo... a ako som povedal, malým to určite nebolo, lebo už bol taký aj pred tím, než som ho k nemu dal...

Pokial viem ,robil si mu cez vikend generalne upratovanie.Takže manipulacia v terku s rastlinami,umyvanie konarov + novy spolubyvajuci-to je vela faktorov,ktore ho mohli rozhadzat.Ak si niektore inač poumiestnoval-nove prostredie a už ho skumaju 2 legoši.Si na začiatku... ;-)Nelozit zbytočne do terka,len menit vodu,potravu a bežnu hygienu.
Podla mna su to velke zmeny-kolega nahoru ma dobry postreh. Trpezlivost....

Já si taky občas s legošem připadám jak na houpačce.Někdy je přítulný,a někdy prostě nemá náladu.Ale vesměs ty jeho stavy trvají jen chviličku.A hlavně podle toho jak moc se mu v daném období věnuju.Ale musím být spokojený,protože Honzík je taky splachovací.Ještě jsem ho neslyšel ani syčet a ani na mě nikdy nevytasil svůj úder.:-)

Tak to máš doma pěkne mršky.To můj Honzík útočil jen na malou želvičku Hermanku.Ale vyhrožuje docela často.Zvláště když je v terárku,tak si hájí teritorium.Jinak je úplně zlatý.Dostat po krku takovým bičem bych fakt nechtěl.Stačí jak se jenom přetáčí a trošku jak sebou mrskne a zrovna mě trefí do ruky,tak to štípne.Ale plnou ránu?To teda musí bolet.

To je ešte ok. ja mám mladého samca už viac ako rok po krku som chvostom dostal velmi vela krat a kúše jak hovado zrovna včera som ho vyberal a mal som potom celú dlaň od krvy. aj vetroš sa čudoval že na o aký je krpec má riadnu silu.

Zdravím taky mám dva legoše, měl by to být páreček, sice je mám pár dní ale jedem ten jak vidí že dojdu do místnosti tak se může zbláznit, lítá jak potrhlý strašně hází hlavou a má cukavé pohyby hlavy, kdešto druhý ten už mi žral z ruky a nechal se pohladit na boku, takže záleží určo na jedinci.