Velkochov myší/mastomyší - know-how
Dobrý den ve spolek, chovám laboratorní myši a mastomyši pár měsíců a za tu dobu jsem si udělala pár kontaktů mezi chovateli hadů a zverimexy. Dříve všichni odebírali od jiných chovatelů, teď ale většina skončila a poprosili mě, jestli bych je plně nezásobovala já. Plánuji tedy rozšířit a zvětšit svůj chov, aby byl dostatečně produktiví. Můžete se podělit, jak to chodí s chovem u vás, popř. přidat různé fotky, odkazy nebo videa? Zajímá mě třeba vaše zkušenost ohledně cyklu pro obměnu chovných skupin, použité nádrže pro chov, počty chovných skupin+produkce mláďat apod. Každé postřehy a zkušenosti jsou jen vítané :)
http://tera.poradna.net/q/view/75970-jak-moc-je-ch ov-mysi-vydelecny?
Tu sú nieaké videa aby si aspon videla ako to šlape vo velkých chovoch watch
Jak tak koukám na ty videa, některé rack systémy mají opravdu vymakané :) myslíte, že se něco takového menšího vyplatí na pár beden?
No otázkou je: jestli to umíš s pilou a vrtačkou. Pak se to určitě vyplatí víc než Téčka. Protože, jestli máš domluvený odběry, potřebuješ už jenom dvě věci, srazit náklady na minimum, a kopec štěstí.
Příbuzný je truhláš a určitě by to nebyl problém, teď už jen sehnat plastové boxy. Ještě jsem se tak dívala, proč preferujete mastomyši a barevné formy myší místo klasických bílých?
Asi jak kdo a pro jaké účely.
Mastomyši jsou perfektní, protože se hodně množí a mají daleko slabší zápach a mají zajímavý rozpětí velikostí od čerstvých holat, které jsou jen o trochu větší než myší až po staré "rocny", které jsou velké pomalu jak stř. potkan, bohužel jsou to hrozný (pardon za ten výraz) ku.vy, hrozně nerad jim šahám do bedny pro holata.
Barevný myši se dobře množí a jsou atraktivnější hlavně pro zveráky (ne každý je má jen na zkrmení), ale jinak se dobře množí i třeba bílé "velazky".
Tady bude asi horší sehnat mastomyši a barevné formy myší. Ale jinak souhlasím, zveráky chtějí víc strakaté, haďákům to je putna :) Nejezdí náhodou někdo na burzu do Brna, od koho bych mohla objednat pár chovných skupin výše jmenovaných?
jak kterým haďákům, někteří z čerstvého importu berou pouze hnědé myši určité velikosti (a to ještě nejlíp divoké, ne laboratorní), ikdyž se časem třeba naučí na bílé.
Tomuhle říkám velkochov :) doporučuji mrknout na víc videí ze série
Mám sice jen pár skupin myší, ale nějaké srovnání mám. Začínala jsem klasicky bílýma, teď už mám jen barevné a mastomyši. Mladé mají oboje po třech týdnech a v hojném počtu, což se u těch bílých říct nedalo. Akorát u těch mastomyší používám rukavici a na holata ještě pinzetu a levou rukou přitom odděluji víkem od kbelíku dospělé od malých.
Záleží na kmenu, jsou i bílé stejně plodné, ale ty jsou cenově krapet jinde... U barevných je produkce jistější i bez velkého vybírání.
Tak já si vystačím z rukou, ale úplně bezstarostně (jen po hmatu) jako k myším nebo potkanům tam rozhodně nešahám.
Lidi, co to máte za bestie? Já mám několik skupin mastomyší a kousla mě snad jen jednou, jedna bestie. Šla hned k hadovi a zbytek si to asi vykecal. Mám je klidné, nekousavé. Můžu hrabat do hnízda a nestalo se mi, aby mě pokousaly
SNBaku tak nevim - mastaky chovam peknou radku let a furt mam tuhle zkusenost. V kazdy nadrzi se vzdy utvori dominantni par - samec i 1 ze samic zacnou nosit vocas nahoooru a utoci na kazdej pohyb - i kdyz sypu granule... Kdyz je oddelim na manipulaci tak ostatni ve skupine jsouv pohode. Kdyz je oddelim uplne tak se po case zas vytvori agresivni dvojice... Zkousel sem zvirata z ruznych skupin a od ruznych lidi - vysledek byl pokazde stejny... Sice uz nejsou tak agresivni mrchy jako kdyz sem zacinal, ale jak pise krokodyl - rozhodne koukam kam saham...
Tak mám asi nějaký flegmatiky. Chovám je dva roky, shám do nich úplně stejně jak do myší a potkanů a jak říkám, vše v pohodě, bez sebemenších problémů a hlavně bez labilních a agresivních jedinců. Jinak je chovám v T3 ve skupinách 1.2, maximálně 1.3. Jediná věc, se kterou mě serou je to, že se vždy objeví nějaký jedinec, který drtí granule z krmítka.
My máme tiež kludné mastomyši, len je zvláštne že ak kúsnu tak len moju priatelku mna ešte nikdy a to s nimi manipulujem ako chcem do konca ich nechytám ani za chvost ale ich beriem normálne do dlane, máme niekolko chovných skupín a všedky sú v pohode, za cca 3 roky pohrýzli priatelku asi 5 krát.
Ahoj, chováš ještě ty nekousavé mastomyši? Já takové už chvíli scháním (jak se říká z "klidné linie"), ale buď je nemaj vůbec, nebo je na nich přímo vidět, jak by rády někoho pokousaly, tak by mě jen zajímalo,kde jsi je koupil, popř, jestli třeba nemáš nějakou na prodej díky!
Malá inspirace, může se někomu hodit při stavbě racku. http://www.youtube.com/watch?v=Dpz1_9lw6z4&feature =related
My máme takéto
Moc pěkné co používáte prosím za bedny?
Pekne spravené. Akurát napájačky musia vychádzať draho - to sú so železnym pítkom s guličkou? Nekazia sa?
Chtěl bych se Vás optat,jestli ta bedna není vysoká pro potkany při horním krmení jak máte vy.
Já koupil tu samou bednu a výška je 22cm.Mám pletivo oka 10x10,chci udělat něco takového.
Jak dlouho vydrží než tu bednu prokoušou.
Jak to řešíte s gravidními samicemi,pokud by se narodily ve skupině tak po odkojení je to pro ně vysoké.
Poradíte mi s chovem potkanů jak to máte vychytané Vy?.Děkuji.
Dakujeme za pochvalu Bedne sme použili takéto http://www.zelenazahrada.eu/index.php?Stavebni_hra nata_nadoba,_objem_45_l&detail=2613 napájačky kupujeme po 1€ sú to malinké 2 decové flašky, ale závit sedí aj na klasické flaše takže tie malé zahodím a namontujem tam litrové alebo 7 decovú. Používame ich cca 2-3 roky a pokazili sa nám zatial asi 4? ani si už nepamatám kedy som na posledy vymienal pokazenú. Mali sme volakedy aj iné - podobné, ale tie sa kazili poriadne z vnútra bola trubička pogumovaná a ked ju trochu myši nakusli tak začala kvapkat.
Děkuji pěkně za odkaz v jakých skupinkách je chováte a jakou máte produkci (pokud to není tajné)? :)
Skupiny potkanov máme 1,3 alebo 1,2 mesačne kolko býva mládat neviem presne, ale stačí to pre našu spotrebu predávame len šlachtené potkany po pár kusoch mesačne tým sa nám aspon vrátia náklady za potravu. Mastomyši máme len pár skupín, sú len na spestrenie alebo pre vyberavích hadov Máme aj pár skupín škrečkov džungarských, medvedích chov-hlodavcov
Ja som mal tých guličkových 10 na skúšku, doteraz fungujú 2 ale sú málo vyťažované, tie ostatné sa pokazili veľmi rýchlo.
S jakým pletivem máte nejlepší zkušenost?
Mělo by stačit pletivo ke králíkům(při nejhoršim ho dáš na 2krát)
Přes to ti myši zdrhnou, hlavně skákavky. Lepší je svařované (bodované) pletivo 0.9x0.9 a dělají i jemnější.
My sme kupovali pletivo v jednej firme je to zvárané štvorhrané, pozinkované pletivo. Pre myši máme pletivo o velkosti oka 10 x 10mm a pre potkany 13 x 13mm tu je odkaz na ich stránku index.php
Děkuji :) Na kolik váš zhruba vyšla stavba celého racku (jen materiál)?
Drevo som mal doma, bedne + pletivo + skrutky + kolajničky z plechu (možu byt aj iné) = 65€
Myši a potkany chovám v rack system.Napáječky mám hadičkama rozvedené z nádrže do každé nádrže s hlodavci.
Je to praktické jak na čištění tak na jídlo a pití.
Jo a mám i pár mastomyší a KOUŠOU jako divé :o)
Pěkné Máte klasické kuličkové napáječky a na to připíchlé hadičky? Neokusují je myši?
Mám speciální napaječky pro myši a pro potkany.jsou ocelové a na hadicky se myši nedostanou.
Pardon, pochopila jsem to naopak Vymakané, taky to takhle udělám. Moc díky za tip
Tie priesvitné boxy už používaš? nevidím tam žiadnych obyvatelov nebojís sa že ich prehrizú nemajú moc dobrý tvar sú tam hrany do ktorích lahko možu narobit diery a zdrhnút. Ak sa možem spítat tie napájačky si kde kúpil? my sme to tiež chceli takto spravit ale guličkové to neutesnia dobre a kvapkajú.
Už je používám pul roku a prokousaný mám jeden.
tak to je v pohode a s tými napájačkami mi neporadíte
chcel by som sa spytat....kolko mate mysi v T4ke.niekde som ciatal,ze sa odporuca 16,ale zda sa mi to moc.....15 samic a jeden samec............
tak na prepravu na burzu uplne v pohode Ale na chov ani nahdou - max co mam je 1.3 - 1.4 ...
1,4 chovám v T3, takže do T4 se jich musí vejít určitě víc....
no je pravdu ze zviratum dopravam vetsi prostor ale dospel sem k tomu metodou pokus omyl - pri vetsi hustote mi samice ze stresu zrali mladata... Jo ale je to individualni - znam lidi kerym se to nestalo a znam jine kerym jo... Takze asi to bude potreba skusit... Navic pri mensi hustote se mi snizila frekvence cisteni - 15 mysi zaneradi bednu ohodne driv nez mysi 4...
T4 je určená pro potkany, jim jsou přizpůsobené rozměry nádoby i výška krmítka, se kterou by mohly mít skákavky myší bez velké vrstvy podestýlky problémy.
To je blbost, T3 1,3-1,4 myší.
Také jsem několik let zkoušel a vyhovuje mi na jednu T4 20 samic a 1 samec, kterého po cca 3 měsících měním. Každou sobotu při čištění březky odebírám a dávám je cca po 6-8 do T3 a do T4 vracím matky po odstavu mládat, či po odebrání holat na mražení. Takhle je točím každý týden a ještě se mi nestalo, jak mi pár lidí tvrdilo, že se cizí myši rvou a zabíjejí, tak to nehrozí, a ani březky které dám spolu do T3 z různých T4 si mladé nežerou, naopak se všichni starají o všechny. Zkoušel jsem také jak mnoho lidí tvrdí nechávat holata ve stálé skupině, ale i přesto, že je krmím velazkama, tak se holata pomalu ztrácejí a výtěžnost je při takovéhle skupině minimální, dá se říct že nulová. Nemám žádný velkochov, jen cca asi 500 chovných myší a myslím že tohle je asi nej způsob jak denně vytěžit v průměru asi 50 až 80 holat. Ještě podotknu pro šťouraly, že mi teplotami ani v mrazech neklesne pod cca 15 stupnů, takže je holat stejně jak v létě tak v zimě.
taky odebírám vysokobřezí a dávám je zvlášť, do skupiny vracím až když jsou bez mláďat, protože ve skupině se občas najde mrcha, která žere cizí mladé a kdo má mít čas sledovat, která to tam dělá. Matku vždycky vracim do bedny po předchozím vyčištění beden, myši přendávám při čištění do kýble, a žádný problém že by se cizí myši řezaly. Jinak co se týče skupin (mám myší chovných jen asi 50, na holata a skákavky pro vlastní potřebu), tak samice mám bílé a samce barevného, většinou hnědého nebo černého, protože tak se rodí hodně holat a skákavky jsou pak hnědé nebo černé, takže je dobře berou i hadi co nechtějí bílou myš.
Používám klasická téčka, protože na nějakou výrobu racku mám obě ruce pravé (což je pro leváka dost katastrofa )
zdar čas nikdy nebyl mým pánem takže,
http://tera.poradna.net/q/view/75970-jak-moc-je-ch ov-mysi-vydelecny
a pak http://tera.poradna.net/s/index/?page=10&text=chov +my%C5%A1%C3%AD&questions&replies&content&title to myši ani nedělám ne vážně je toho tady na poradne tuny materiálu
zdravim,potrboval bz som poradit s chovom mastomzsi,uz nieco vzse roka chovam mysi,a rozhodol som sa skusit aj mastomysi......ako ste vyriesili skutocnost,ze strasne vela krmiva mastomzsi len tak rozdrobia a nechaju tak,az sa ich chov stava neekonomicky.....dakujem
Dáš jim kovové granule, ono je to po čase přejde
Tak ja som choval síce len 1,2 ale s krmivom som nemal problém. Kŕmil som ale žitom,pšenicou, kukuricou, jednoducho zmeskou, čo som si doma namiešal + psie granule. Dal som im ich do misky a kým nevyjedli, nedostali nič.
Ctěla bych se zeptat jestli myším můžu dávat jenom tvrdé rohlíky a trochu granul pro myši? Dostanou z hohliků to co potřebují?
A ještě jedna otázka: některé z myší mají krvané uši a rozšiřuje se jim to až ke krku a přestanou rodit, většinou se to přenese na celou skupinu. Asi po měsíci se jim to zahojí a je to v pořádku. Nevíte co by to mohlo způsobovat nebo co stím?
tak tvrdým pečivem část granulí nahradíš, ale samotné pečivo nestačí. Pokud nahradíš větší část granclí pečivem, tak jim asi budeš muset přidávat ještě trochu psích granulí, aby se dorovnaly bílkoviny. co se týče těch kožních problémů, tak to zřejmě buď máš napadené nějakými roztoči, třeba svrabem nebo myšíma roztočema, co tedˇnevim jak se jmenujou. Přesnou příčinu bys zjistila zkouknutím vzorku pod mikroskopem (to by měl ale udělat někdo, kdo ví, na co tam kouká) Řešení je buď myši nastříkat nějakým antiparazitikem ( Arpalit nebo Biokill třeba) ale pak s njima tak 3 týdny nekrmit, nebo chov zrušit, vystříkat a vydesinfikovat vybavení a pořídit nový chovný matroš.
Já jsem si pořídila mastomyšky, sourozence 2 samice a 1 samce. Nejsou agresivní, jen samice jsou hrozně rychlé, musím dávat pozor, aby mi neutekly. Samce si můžu vzít klidně na ruku a je úplně v pohodě, netváří se, že by mě chtěl pokousat. Ještě neměli mladé, tak uvidím, jestli nezačnou být agresivní potom, ale teď je normálně v bedně hladím po hlavičkách a oni blaženě přivírají očička přilehnutí k zemi jak králící. Nevím kde jste sehnali agresory...ale myslím, že když si člověk k sobě vezme mladší jedince od drobnějšího chovatele, tak si zvyknou lépe než když už si pořídí starší chovnou skupinu od velkochovatele.
Máme různé mastomyši, z Prahy, z Hradce, světlé, tmavé, béžové s červenýma očima ...... a všechny jsou ostrý jako břitva Právě tyhle potvory nás naučily, abychom nekrmili živými hlodavci.
Ahoj,dá se někde sehnat nějaký velký box do rack systému nad 100L pro chov hlodavců ?