Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Turtle Open Cup Brno 2010

S přáteli nás napadla myšlenka uspořádat soutěž želv ve sprintu na jeden metr a tak zjišťuji, kdo další by své želvy (želvu) přihlásil. Jestli se sejde dost závodníků, mohl by se šampionát Turtle Open Cup Brno 2010 konat v červnu (20.) v Brně na výstavišti v rámci pravidelné terarijní burzy.

Takže - kdo se přihlásí?

Jestli máte nápad jak doladit pravidla (hmotnostní kategorie želv apod.), sem s nimi.

A kdyby chtěl někdo soutěž podpořit cenou pro vítěze a získat tak reklamu na stránkách šampionátu, jen směle do toho.

Ale hlavně jde o soutěžící - ukažte, jak je na tom vaše želva s vitalitou!

někdy v minulosti jsme dělali podobný závody se šnekama, byl problém je donutit lézt pěkně rovně, nakonec jsme vytvořili mezikruží s rozdílem poloměrů 1m, vnitřní kružnice - startovací čára, vnější cílová, během závodů nesměl nikdo se šnekama nic dělat, systém kvalifikací je hodně závislý podle počtu účastníků, nejsem želvař, ale doporučil bych kategorie asi podle velikosti než váhy, jo a bacha na týrání zvířat :-)

Co ty želvy jinak mají ze života? Leží někde v teráriu, akorát žere trávu a spí.

Ideální stav. Ještě lépe kdžy se terárium vymění za venkovní výběh.

Tak si říkám, co maj ty želvy ze života v přírodě:?: Celej den leží, žerou trávu, páří se...nebo že by ti bojovnější jedinci pořádali každoročně závody v běhu na 1m? A vítěz vyhrál možnost pářit se s nejhezčí samicí na lokalitě? Zdá se, že jsme čistě náhodou kápli na zcela nový způsob selekce jedinců do dalšího chovu::)

Ale vždyť přesně tak to je. Samci do sebe přece občas mydlí. Klepat do sebe krunýřema nebo běhat, to už je skoro to samé. Je jasně vidět, že želvy jsou soutěživé typy, co přímo hoří touhou si něco dokazovat.

Klepat do sebe krunýřema nebo běhat, to už je skoro to samé.

Jj, jasně, však masáž nohou a lí.ání jsou taky příbuzný sporty8-)

Je jasně vidět, že želvy jsou soutěživé typy, co přímo hoří touhou si něco dokazovat

Já myslím, že je spíš jasně vidět, že se vám ta myšlenka želvích závodů líbí a negativní argumenty nechcete slyšet. Jak jste psal níže - jsou to vaše želvy. Tak závoďte dle libosti a nechte toho, kdo o to stojí, chovat "unuděné požírače pampelišek".;-)

Pochopím ještě pořádání závodů psů nebo koní u kterých nepochybuju, že je ta soutěž a běh opravdu "uspokojuje" a těší se na to (samozřejmě pokud k tomu nejsou nuceni a není to pro ně nebezpečné). Jenže želva není pes, kůň ani člověk, a proto svět okoko sebe vnímá "psychicky" i fyzicky dosti odlišně. Z takového závodu si neodnese kromě zbytečného stresu naprosto a vůbec nic.

Co ty želvy jinak mají ze života? Leží někde v teráriu, akorát žere trávu a spí.

Pokud k tomu přidáte ještě možnost rozmnožování, tak dostanete jejich "smysl života". Zkuste si připustit, že želva nikdy nebude mít potřebu číst krásnou literaturu, chodit do divadla nebo s někým závodit. Minimálně v současnosti k tomu ještě evolucí nedospěla :-). Zážitky z toho závodu budete mít jen vy.

Edit: Arutha byl rychlejší a kupodivu napsal jinými slovy to samé... Asi nějaké telepatie.

Upřímně řečeno člověk ty želvy chová kvůli sobě, ne kvůli želvám. Jinak s tou selekcí to jistě není nic náhodného, ta myšlenka šlechtit želvy na aktivitu a otužilost existuje už dávno - jenže šlechtění želv je trochu rozvláčná záležitost.

Dá se na to ale dívat tak, že želva, která vyhraje závod, rázem stoupne v ceně. Uvažte ty komerční možnosti! Můžete chovat zdechlinu, co akorát sežrala metrák pampelišek, nebo taky přeborníka, který vyhrál pět pohárů a olympiádu. Však co, jsou to vaše želvy. Já jdu trénovat ty svoje.

Tak tohle bych si troufnul podepsat. Nejpravděpodobnějším výsledkem bude tzv. "školkový efekt" - zvířata dosud v podstatě zdravá najednou začnou pofrkávat, mít nudle u nosu s přídavnými efekty atd. Prostě si navzájem povyměňují do té doby inaparentní patogeny (původce chorob, probíhajících dosud pezpříznakově). Obával bych se hlavně mykoplazmat, mykoz a infekce herpes-like virem. Ještě tak, kdyby všechna zvířata pocházela od jednoho jediného odchovávatele a nikdy nepřišla s jinými zvířaty do styku, ale pak by jaksi celý tenhle pseudosportovní nápad ztratil na významu...

Na burzu si nikdo nenese zvíře, které bude vzápětí zapojovat do chovné skupiny a po nákupu ho, pokud má víc jak půlku fungujícího mozku, nechá v karanténě a zajistí si, aby eventuálně musel léčit jen čerstvě dokoupený kus a ne celou chovnou skupinu. Pochybuju o tom, že někdo, kdo vytáhne svou želvu z grupy, ji pak nechá půl roku separé, jestli náhodou něco nechytla. A to je půl roku ještě sakra krátká doba.

Když by se tedy zvířata pouštěla na start sama, tak by to v podstatě bylo jako na burze.

Ne. Jde o to, že na burze by člověk, který sáhne do bedny x přenesl potenciální problém do bedny y kam by sáhl o pět minut později.

Na závodech by nemusel nikdo nikam sahat, protože by se želva z bedny x a želva z bedny y dostaly k sobě. a je úplně šumák, jestli je na start někdo donese nebo tam dojdou samy (nemůžu si pomoct, ale při té představě mi cukají koutky:-))

Když už jsme tak soutěživí, co takhle zvolit želvám přirozenější discilínu, třeba počet snůšek u jednotlivých samic, počet oplozených a inkubovaných mláďat. Kvalitu krunýře u subadultních a adultních doma odchovaných jedinců atd. Snaha po prvenství by sice zřejmě nevyústila v nějaký ten pohár, ale rozhodně by prospěla želvám a potažmo též k uspokojení soutěživosti vítěze.
Mě by to připadalo smysluplnější. Navíc mám pocit že titul, pravděpodobně by zněl "rychlá želva", je už obsazen.

Určitě skvělý nápad, pěkně se to navzájem doplní. Bude soutěž krasoželv, kde si budou měřit krunýře. Taková želví kulturistika. A soutěž v běhu pro želvy dynamičtějšího založení. Pro každého něco.

Ještě termín a místo.