
Matamata třásnitá
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda-li tu má někdo zkušenosti s chovem těchto želv. Jvelký prostor by měl být pro chovnou skupinu 1,2? Dále bych se chtěl zeptat, zda-li tyto želvy potřebují dodávat do stravy vitamíny, popžípadě, jestli potřebují UV záření jako ostatní vodní želvy.
Díky všem za rady.
M.
[mod]Změna předmětu, původně: Matamata tžásnitá (Melda)[/mod]
mozete sem hodit fotky vasich korytnaciek a ich ubikacia?
Zdravím kolegové, chtěl bych se zese po delší době na něco zeptat. Do nedávné doby jsem měl svojí matamatu v malém aq, bez filtrace, kde jsem měnil několikrát za týden vodu. Nedávno jsem jí dal do akvária po rybičkách, kde mám vnější filtraci. Pokud jsem měl želvu v malém nefiltrovaném akvárku, měla krunýř úplně černý, jako by porostlí řasou. V akvárku kde je nyní, žije spousta šneků (věžovek) které tam úmyslně nechávám. Během několika hodin po umístění na matamatu vlezlo několik desítek těchto šneků a do rána jí naprosto vyčistili krunýř, dnes jsem pozoroval, že je nachává matamata lést i po krku a hlavě, bez jaké koliv reakce. Chtěl bych se zeptat, zda-li šneci nemohou mé želvě nějak uškodit, jako např. karetce mého známého, které ancistrusi oškrábali krunýř tak, že dostala infekci.
Jinak má mata za rok zdvojnásobila svou velikost a začala být dost agresiní. Zimu přežila bez problémů, protože mi stačila zásoba živých rybek z podzimu (krmil jsem 1x - 2x za týden). Nyní má takřka nepřetržitý přísun ryb, nakonec ke krmení používám i malé slunečnice a okouni a je to všechno OK.
Díky všem za radu.
MTMT
Ahoj, no moc bych se toho nebál, představ si, že matamatu v přírodě ožírají (resp. řasy) vodní plži taky, a jak se množej
Plži i matamaty 
Kamarád Hynek Prokop měl asi 40cm krasavici a byla fakt nenažraná. Krmení byl úžasnej zážitek.
Agresivity bych se taky moc nebál. Sice respekt, ale vzhledem k tomu, jak loví (vtahuje ryby podtlakem), tak kousnutí není taková nálož jako např. od kajmanky nebo hlavce.
PS : fotečka tvý lady by nebyla ?
Zdravím,u mých mat mám šneky, kteří žijí zahrabáni na dně. Přes noc vylézají a vesele cestují po želvách a evidentně jim to nevadí. Jediný problém jsem měl při svlékání. Pokud jsem jim nesundal svlečku z hlavy a z krku a ona jim tam zůstala delší dobu, maty pak přestali přijímat potravu.
Tak jsem si konečně dovezl jedno z mých vysněných zvířátek.
má 18cm v krunýři + 14cm délky - krk s hlavou.Zatím ji mám v karantením akváriu.
Zelvy sem nikda moc nemusel , ale tahle je tak bizardni, ze bych ji asi i mohl.. Pekna.
I v Dubci u ni vzdy zustanu stat s udivenim.
No,taky na želvy moc nejsem,ale kajmanky,hlavci,matamaty mě vždycky fascinovali.A víš co se říká,,nikdy neříkej nikdy"
...už to jméno,samo o sobě je úžasný jak ta želva sama...
Zatim jeste odolam, ale pekny opravdu jsou..
je to hodně zvláštní, název úžasný, ale je to něco, co bych úplně nemusela
trošku z toho až jde strach....každopádně zajímavý tvor!
Zdravím. Uvažuju do budoucna nad koupí této velmi zajímavé želvy. Chci se ujistit, že jsem to pochopila správně. Terárium (akvárium) může být zařízeno jako u kajmanek? Tzn. nižší hladina vody a prakticky bez souše (pokud neplánuji odchov) - nebo maty menší souš vyžadují? A jak UVB? Neřešit, vše potřebné si vezme z potravy? + zde řešený thiamin. Díky za odpověďi.
mezi matamatama a kajmankama v podstatě v chovu není rozdíl, v základních podmínkách. Akorát matamaty potřebují vyšší teplotu a nejsou to na rozdíl od kajmanek popelnice, co zblajznou všechno a vesměs hlavně ze začátku fakt potřebují určité ryby. Uv prospěje, ale když želvu v létě když je teplo občas vyneseš ven na slunce, tak to stačí taky. Ohledně thiaminu - tam pak záleží čím přesně hodláš krmit. Já dávala mláďatům střevličky a řezany, nebo pstruhy ze sádek - krom pstruhů živé a neřešila jsem to. ta 2 mláďata co jsem měla si rok a půl doma s tím problémy neměla.