Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Prosim akutne potrebuji pomoc ohledne varana!

Zdravim vsechny teraristy.Mam doma varanka stepniho,dovoz, je to ani ne pul roku stare mlade podle me. S chovem tohodle druhu mam uz zkusenosi. Ale tentokrat se mi stalo neco co u tohodle druhu neznam. Podobnou zkusenost mam u agamy vousate. Varanek mi dostal krece, cukaji mu nohy, spatne chodi. Nevim co s nim, muzete mi poradit? Nechci aby mi umrel. Pokud je treba jeste nejakych informaci dodam. Diky moc za kazdou radu nebo i odkaz....

Simísku. Na záchranu není nikdy pozdě. Já bych jednoduše nabral určité množství vitaminů (dle velikosti zvířete) přidal veterinární Bkomplex v prášku a nasypal mu jej do tlamy. Takto bych v určitých intervalech pokračoval do úplného uzdravení. (pokud v tom není něco jiného)

Jak to, ale budeš řešit Ty? To se musíš rozhodnout dle sebe, zda samoléčba nebo veterina.

pokud neudelate nic tak to ma varan jisty... pokud udelate neco spatne tak taky... Odkud jste? Pokud aspon z okoli Brna - doporucuju zajit na Univerzitu veterinarniho lekarstvi - klinika malych a exotickych zvirat a vyhledat MVDr Knotka... Pokud se mu da pomoci tak to udela... To ze mate blbou zkusenost je zrejme dusledek toho ze pomoc ste vyhledala pozde - abych nebyl blbe pochopen - kdyz se u plazu priznaky projevi timto zpusobem tak je obvykle vse na hrane a jestli se lecba povede nebo ne je otazka rozdilu par hodin... Je jen na vas zda si zvire cenite na vic nez za kolik ste si ho poridila...

co se symptomu tyce - spousta onemcneni ma podobne projevy a pritom je puvodce zcela nekdo jiny...

Jsem z Ostravy....Sla jsem okamzite co jsem si vsimla kreci,po injekcich se to zhorsilo,dalsi den asi 20-30 minut po injekci uhynula.Kdybych vedela ze mu to pomuze tak bych sla na veterinu ale po predchoich zkusenostech tomu ani trosku neverim. V Ostrave jsem mela vzdy problem s lecenim a musela jsem si s nachlazenim,abscesy,mykozami poradit sama. A u jedovatych ani nemluve. A jelikoz u tak maleho zvirete nevim jak a co davkovat a zatim mi nikdo nenapsal kolik a hlavne ceho,tak mu asi nedokazu pomoct :(

No kdyz ho zvednu tak se mu tresou koncetiny a krouti prsty, kdyz ho polozim tak chvili je v pohode,chodi, a najednou se mu zkrouti zadni nohy predni se napnou a zacne se mu skubat i hlava. Nevim kolik a ceho nadavkovat,ale dle meho je to nedostatek b, nedostatek vapniku se podle me projevi az po delsim casovem useku a podle me ne timto zpusobem,ale rachitidou,krom toho calcium dostaval.

Pruser je uz takoveho varana kupovat. Beztak je to z ty varky, co strilej mladata po 400-450kc. Takovy zvire asi moc pece v zivote nezazilo a jako drobek bude slusne nachylny. Imho parazitozy, jine nemoci mozne, avitaminoza a podvyziva skoro stopro. Hodila by se fotka, z ni by se dal aspon trochu urcit vyzivny stav.
B-cko je Ti razeno dobre, kdyz uz nic, aspon neuskodi. B-komplexem se imho v rozumne mire predavkovat neda.
Snad jen jeste dopln, zda prcek prijima ochotne sam potravu, ci je i s timhle problem. Jinak hodne stesti, ale nadejne to nevidim

Ten třes může být způsoben, jak avitaminozou B, tak akutním nedostatkem vápníku (různé příčiny), přikláním se spíš ke druhé variantě, protože, kde vzít a nekrást, cvrček ani červ, ba ani vyhladovělé hole vápníkem neoplývá, v případě hmyzu navíc v nevhodném poměru k fosforu, takže to vypadá, že odtud vítr vane. Sice je to dost dlouhé vápno, ale jakým způsobem získával varan vápník a D3 jsem se jaksi nedozvěděl (bylo-li se co dozvědět). Varan je prakticky nezničitelnej, ovšem musí být zdravý a musí dostávat nějakou komplexní stravu, třeba už osrstěná myšata, pokud je tak malý, že myš nedá. Pak je po problémech anemusí se řešit zdroj uv b a vápník. Na tom stavu se ovšem může podepsat i aktuální zdr. stav, např. silné zaparazitování (u importů velmi pravděpodobné) a s tím spojené poruchy metabolismu apod.
Takže doporučuju
a) veterináře (ale jiného, protože pokud aplikoval nějaké léky do zadních nohou, tak asi zas tak moc v obraze není...), aplikace vápníku a dalších podpůrných látek (vitamíny D3, C, B, zavodnění atd) rozbor trusu a podle toho pokračování.
b) pročíst si alespoň nějakou literaturu o teraristice, nemusí to být ani nic náročného.
c) zamyslet se před pořízením dalšího zvířete, zda víte co a jak. Případně to probrat se zkušenějšími chovateli.

zdar:-D já se jen nestáčím divit :-D,některé rady "z gruntu rady" jsou opravdu nepřekonatelné.:-D
začnu krokoušem :))ve všem souhlas a hlavně neřešit zda je to exant.nebo albigul.,protože to hoooodně lidí stejně nepozná ;-)a stejně kdyby došlo k omylu už jsou dávno "vybráný" :-D
Za sebe bych šel do Invaxu+ něco z galerie Biofaktoru Praha + Glukopur + voda.Mám ale,obavy,že podání sondou asi nezvládneš :takže bud vet.nebo tera kamarád.až se malinko zmátoří šel bych do rozboru trusu zcela určitě.
jinak exanthemáci se u nás i rozmnožují :-D a albi taky :-D

Jj, našla jsem inzeráty na obojí na Ifauně. Mláďata stepního za 500Kč. Kdyby si slečna zaplatila dopravu, vyšlo by jí to stejně. Takhle si koupí zvíře z importu v bůhvíjakém stavu a pak se diví..
Potřebuje vápník, možná i to béčko, prostě mu už něco dej a pořád se neptej, čím déle budeš čekat, tím spíš půjde do kytek.. V Ostravě má být odborníkem na plazy MVDr. Raška. K jinému vetovi bych nešla, nerozumí tomu.

Kdyz se podivate co je to za prodejce rekla bych ze je to jisty pan ktery zvirata ma z cerstvych importu,na ifaunu chodim docela casto a laik si myslim opravdu nejsem.Mam zkusenosti si myslim docela dost.....ale clovek se uci cely zivot a na mnoho lidi tady na poradne nemam,ale jak jiz jsem psala varany jsem mela stepni tri tohle je ctvrty,nepocitam varany nilske.A mnoho dalsich chovnych jedincu.A uhyny byly opravdu vyjmecne,u citesovych druhu importu zadny.U zvirat chovanych tady ano. A jinak varanek uz beha a vesele zere.....

ahoj simisku neco podobneho jsem slysel ze se deje u agam vousatych. tres zadnich nohou a obcas i absolutni necitlivost a nepohyblivost(mohlo by se po case stat i u tebe treba jsi to zachytila v zarodku). prikladal jsem to taky nedostatku vitaminu B a vapniku ovsem vet nas vytrhl z omylu udajne se jednalo o nervove problemy s koncetinami. dostavali kazdy den injekce antibiotik a po trech tydnech se z toho lehce vzpamatovali a po case se opravdu uzdravili. omlouvam se jestli je to mimo pouze davam info s podobnym nebo i stejnym pripadem.

Ano u agam jsem mela podobnou zkusenost ale dopadlo to omnoho hur.Nerikam ze je vyhrano ale rady pomohly.I kdyz nevim ktera presne.Varanek uz krece nema,ani zachvevy prstiku,je pekne kulatoucky,snazi se me porad kousat,basti vitaminy,a cvrcky taky.....nenasilne.....takze cca 14 dni nez se uplne zmatori zajdeme k vetovi zbavit ho parazitu.....a obesla jsem se zatim bez veterinare....Diky vsem....kdyby se to jeste nejak zvrtlo (doufam ze tedy ne) napisu....ale myslim a doufam ze se brzo plne uzdravi :)