Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem věkové rozdíly - připouštění

Zdravím a mám zásadní dotaz ohledně seznámení gekončíků.

mám samce (1terárko)
a 3 samice (1terárko)

jedna ze samic je už dospělá ve věku cca 3 roky, dvě samice jsou mláďata (cca pár měsíců)
Jde mi o to, zda můžu dospělého samce a samici seznámit a pak zase oddělit.
Nebude to samce stresovat? Nastálo je nechat u sebe nemůžu, protože by nejspíš "obtěžoval" i ty malý slečny.
Máte někdo zkušenost, nebo radu?

Díky za odpovědi.

loading...

Děcka, tohle, co máte na krku - :-), je hlava. Doporučuji použít. Co takhle starší holku šoupnout na týden dva k samcovi a pak zase zpátky k mrňatům??? Jednou za pár týdnů jí vždycky na pár dní hodit k samcovi, aby jí přepářil (jednou to stačí na víckrát, ale proč to průběžně nepojišťovat). Samec jí neutahá, mladé se k němu nedostanou, stará bude klást vajíčka u malejch, stačí jí tam přidat pěknou kladičku.;-) Až prťata dorostou, tak už můžeu být pohromadě všichni a pořád.:-) A ani mi to netrvalo dlouho vymyslet.;-)

A jak dlouho je máš spolu? Samci gekončíků jsou děsně sexuchtiví. Pokud je to opravdu samec, páření proběhlo určitě už pvní den po společném bydlení a v tom případě lze očekávat v průběhu 14-21 dní od té doby první vajíčka. A udělal jsi gekončíkům vhodné podmínky pro kladení? Ale pokud nevíš takovéto základní věci, proč je chceš "pářit"? Víš jak se postarat o vajíčka? Nebo tu o týden pozdějí bude dotaz Co s vajíčky?

Tak pokud mají samice rok a půl a máš je dohromady se samcem asi rok, tak jsi je dával dohromady ještě jako mláďata a to buď rád, že ti samice neumřely. Samice pod 40g by se neměla k samci vůbec dávat, protože by kladení vajíček nemusela vůbec přežít. Doporučuje se však ale až nad 50g. Protože jsou gekončíci docela slepice, domnívám se, že nemáš samce, protože bys měl po terárku v tom lepším případě všude zahrabaná vajíčka. Dej sem fotku samce.

Dneska je to náročné!!!

Takže bedňáku, naposled:

1. gekony (i jiná zvířata) připouštíme tak, že samce a samici nebo i více samic dáme do společného prostoru (terárium), podle druhu spolu mohou být krátce - pár hodin až dní, několik týdnů i po celý rok. U gekončíků je možné jak připouštět na krátkou dobu (2-3 dny) několikrát za sezonu (po odzimování až do časného léta), tak nechat samce u samic po odzimování (a zakrmení) po dobu 2-3 měsíců nebo klidně až do zimování. Nelze jednoznačně říct, co je nejvhodnější a nejspolehlivější.

2. připouštěná zvířata musí být dosatečně vyspělá (pohlavně i tělesně dospělá), v dobrém výživném a zdravotním stavu. U gekončíků je vhodný věk u samic minimálně 1,5 - 2 roky a váha přes 40 g, samec by měl být také min. 2 letý.

3. u gekončíků a jiných temperátních (žijících v místech s většími změnami teplot během roku - především v mírném pásmu nebo ve vyšších polohách a poušťích subtropů až tropů) druhů plazů můžeme (a je to minimálně vhodné, někdy přímo nutné) vyvolat vhodným zimováním v následujícím jarním období silný pohlavní pud a často je na vhodném zimování i přímo závislá kvalita (nebo přímo nastartování) pohlavního cyklu u samic a spermiogeneze samců. U dostatečně vyspělých gekončíků lze doporučit 2-3 měsíční zimování při teplotách 10-15 st., při zhasnutém osvětlení (nebo přímo ve tmě) a bez krmení!!! (ovšem přístup k vodě je nezbytný!!!).

4. gekončíky po zimování připouštíme (spojujeme) nejdříve po 2-4 týdnech plné aktivity a tedy i dostatečného zakrmení, aby zvířata nabrala dostatek sil a dohnala ztráty způsobené zimováním, především samice, kterou čeká náročná sezona, by měla mít dostatek času na nabrání váhy a minerálních a tukových zásob, ale i samec by měl být zakrmen, protože v době pářicí aktivity dává často sexu přednost před jídlem.

5. Jestli je i tohle nedostatečné a budeš se stále dokola ptát na hovadiny, tak si zasloužíš BANána a já se nebudu rozpakovat.

P.S.: Klávesnice má znamínka ", a .", které slouží k oddělování vět, které pak dávají větší (nebo vůbec nějaký) smysl. Dále můžeš na své klávesnici najít ´ a
ˇ, tyto znaménka slouží zase k protáhnutí samohlásek (a tím kladení přízvuku na slabiku) a ke změkčení vybraných souhlásek a jsou to také poměrně šikovná znaménka dodávající vícero slovům v češtině a několika dalších jazycích správný smysl.