Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Potkani - chov

Hoj, chtěl bych se vrhnout na chov potkanů. Pro guttaty a boa constrictora, guttaty jsou skoro dospělé a hravě smlsnou dvě myšky, párkrát jsem krmil potkany, ale musí být prostě ta správná velikost, která ve zverimexu nebývá, navíc je to předražené, 25 korun za jednoho potkana.
Hledal jsem tu na fórku, našel jsem spíše nějaké problematiky, než 'návod' na chov.

Chtěl bych je chovat na balkóně nebo ve sklepě, raději na tom balkóně, je-li to možné. Jaké potkany chovat ? Je to jedno ? Nebo je nějaký druh, který je ideální chovat na krmení hadů ? Jak je to s agresivitou a 'ochočováním' ? Chtěl bych si je i občas brávat do ruk, jsou celkem roztomilí. Taky pro to, když budu měnit vodu, podestýlku abych nebyl zbytečně pokousaný.
Co k tomu budu potřebovat ? Kolik budu muset investovat ? Je třeba je nějak oddělovat ? ... Díky moc
Změna předmětu, původně: Potkani (MadMike)

O chovu potkanů nic nevím. Já je kupuju taky za 25 kč/ks. Doma bych to nechtěl mít ani náhodou. Ale:

raději na tom balkóně

A co v létě, až tam bude pražit slunce?
A co v zimě až tam bude mrznout?

který je ideální chovat na krmení hadů ?

Tak hadoj to bude úplně jedno ...

jsou celkem roztomilí.

:-x

Ono je to docela náročný. A to jak na čas, tak na finance. Těch 25 kč za potkana se vyplatí víc (tedy pokud nemáš 20 hadů). Jsou to jen starosti a starosti a v těch podmínkách, který popisuješ by se ti moc nemnožili...

Těch 25 kč za potkana se vyplatí víc

Ono taky záleží, jestli dáš 25Kč/ks za holátko, malé odstavče(u nás 35Kč) nebo dvouleté hovádko. S tím balkonem máš pravdu. Jinak chov lab.hlodavců se popisuje snad v každé lepší teraristické knížce nebo třeba zkusit tohle: http://www.google.cz/#hl=cs&source=hp&q=chov+potka n%C5%AF&aq=0&aqi=g7&aql=&oq=chov+po&gs_rfai=&fp=2f f64f8afa27949a

Agresivita není, když se často berou do ruky odmalička, jinak to řeší rukavice a chytání za ocas. Potřebovat budeš bedny pro chov potkanů, podestýlku, napáječky a krmení. Investice záleží na velikosti chovu, který chceš založit.

Já je chci chovat proto, že ve zverimexu nejsou k mání velikosti, které potřebuji pro guttky. Mají tam vždy moc velké na guttku. Pro hrozňu jsou akorát, ale už té guttce nestačí pomalu ani ty dvě myši. A radši dám jednoho potkana než tři myši. V potkanovi je prý více masa a je lepší jedno větší sousto než více malých aby neměl pak 'zkrácené' svaly (nevím jak to jinak vyjádřit), větší sousta by se mu pak hůře polykala.

Jinak na balkóně můžu zajistit stálý stín, nenechal bych je na přímém slunci, to by asi neustáli.A co dospělí potkani ? Neochočení. Jak je to s agresivitou ? Celkem by mě to zajímalo co můžu čekat.Já totiž vždy potkany myši ťapnu za ocas a strčím do terárka.

V zimě bych chov zrušil a začal zase na jaře.

Já jsem si takový menší chov potkanů vyzkoušel , momentálně mám 2 koupené samice a 1 samici vlastní odchov , nejprve jsem si koupil samce pak samici a pak další samici , všechno jsem to měl doma , ale samec strašně srmděl a taky byl v kleci ze samicema takže všichni museli jit ven , samec nepřežil ale na druhý den porodila jedna samice 15 holátek , všechny jsem skrmil až na 4 , 3 jsem prodal do zveraku a 1 jsem si nechal , ale samce už nikdy nechci , smradu jak .......ted chovám na balkoně myši , to je fakt paráda , udělal jsem si svoje akvárka z trojím větráním nahoře a dole , myši se mi jen hrnou , z koupených 6 samic mám tedkom 14 svých odhcovaných těhotných samic , takže super.

Jak je to s agresivitou ? Celkem by mě to zajímalo co můžu čekat.

Kamarádka měla 1,5 m boa constrictor jednou mu hodila potkana z domácího chovu kde je jen krmili a sem tam prohodili podestýlku bez kontaktu a ten boa mě teď leží v mrazáku s dírama velkejma jako koruna po celém hřbetu..

jenže plně ochočenej potkan toho hada může dožrat taky, to nemá nic společného s tim, jestli byl potkan v kontaktu s člověkem nebo ne...to je o tom, že pokud je potkan víc agresivní sám o sobě, tak je lepší ho hadovi přiklepnout, obzvlášť pokud je had jouda. A pokud had mrtvé nebere, tak krmit pod dohledem a nenechávat s potkanem bez dozoru. pokud potkan na hada útočí a had ho nebere, tak okamžitě potkana odstranit...to je prostě pouze a jenom blbost chovatele, když si nechá hada takhle dorvat a né chyba v potkanovi.

Jinak teda co se týče toho utrácení pokousaných hadů, tak ve většině případů se jedná o naprosto zbytečné utracení- pokud tam není nějaké zranění zasahující do tělní dutiny, poškozená páteř atd, tak v čistém prostředí při vhodném ošetřování se hadovi zacelej i dost neuvěřitelný zranění velkého rozsahu, jako ďoury až na páteř apod.

Pokud chováš párek guttat a jedhoho králováka, tak se ti chov potkanů nevyplatí,na balkóně už vůbec. Aby jsi měl k dispozici vždy tu správnou velikost ke krmení, je potřeba mít několik chovných skupin a to se už prodraží. Něco málo vyděláš na prodeji přebytků, ale časem by jsi přišel na to, že těch 25kč za potkana není zase tak moc. Doporučuji sehnat kontakt na chovatele, nechat si namrazit do zásoby tu správnou velikost a pak jen v klidu krmit.

Granule pro myši mám od Eyermanových eypy@volny.cz , myslím že tam je cena 15,- za kilo a myši mi to žerou na počkaní , také prodávají nové T bedny , nápaječky , viděl jsem tam kachny, nosaly ....je to takový statek , taky mam od nich jednoho hada ale zase jsem si všiml že má deformaci hlavy tak zase mají těch zvířat docela dost no , přinesli mi hady ukazat ven , noviny a miska s vodou ni víc.....

Potkani nejsú nároční na stravu nebo na chov obecně. Ale sú tři hlavní zásady, podle kterých by ses měl řídit.
1) Nesnáší průvan. Mají raději šero.
2) Nutnost tvrdých potravin na obrušování hlodáků.
3) Hlad u potkanů způsobuje kanibalismus
Potkani agresivní sú, pokud si je nevychováš, nestaráš se o ně. To mi žádný chovatel teda rozhodně nevymluví. Pokud chceš dát dohromady potkany, kteří jsou na sebe zvyklí, není problém. Nech jim ale dostatek jídla a skrýší, jinak se mezi sebú začnú prát. Pokud chceš dát k sobě potkany, kteří spolu nevyrůstali, odděl je od sebe příčkou tak, aby na sebe viděli, ale aby se k sobě nedostali. Uvidíš, jak se budú chovat. Každý potkan má rád něco jiného. Nauč je normálně na směsi pro potkany a na přilepšenú (co sežere potkan, to dostane had) jim dej šťavnatú zeleninu, ovoce. Jako podestýlka ti stačí piliny. Pokud budeš mít dobré kšefty nebo máš hodně hadů a u klícky sa ti dvířka netrhnú, tak ti stačí jen vyměňovat natrhané kúsky toaleťáku. Čím víc smrdí potkan, tím víc voní pro hady. Teda aspoň podle mých zkušeností to tak funguje. Ale pravda je, že nikdo nechce mít doma smrad, že. Nejdražší na chovu potkanů je klec. Podle toho, kolik budeš chovat potkanů, budeš volit velikosti. Literatura udává na jednoho potkana prostor min 0,06 m3. Piliny a krmivo seženeš za pár šupů, skrýše uděláš z pevných kartonových rulí (si poradíš), pítka seženeš max do 140 Kč (nevím, kde žiješ).
Já k potkanům nijak extrémně netíhnu, nejsu ten typický potkanofil. Snad jsem ti aspoň trochu pomohla. Přeji hezký večer.

Granule pro myši a potkyše se mi osvědčily od fy Biokron ( produkty.htm ). Kilo vyjde od cca 11 do 16 Kč, podle druhu. Balení mají 5 a 25kg. Velkou výhodou je velikost granulí - 12mm, takže hned tak něčím nepropadnou.
Myši si chovám na balkoně pro vlastní potřebu od jara do podzimu - v paneláku to snad ani jinak nejde. A měnit podestýlku ob den na to nemám ani nervy ani čas. Dobrou alternativou jsou mastomyši, nesmrdí, 12- 18 mladých ( třeba každé 3 týdny), a sežerou prakticky všechno, narozdíl od mlsných myší. Sehnat se dají i neagresivní klony.
Chovné bedny se dají udělat třeba ze šuplíků z vyřazených ledniček ( viz. Sběrný dvůr), nahoru jemné pletivo ( do 50Kč za m2), vytvarovat krmítko a už to jede ...

Já mám zkušenosti s chovem lab. potkanů a myší ve stovkách ne v pár kusech, proto si myslím, že Petr 64 to vzal z nejlepšího pohledu co se týče domácího vybavení pro chov doma. Já jsem přišla do vybavené stanice, ale o chování potkanů můžu říct, že pokud se od mala neberú do ruk a nejsú v kontaktu s člověkem (popř. jinými zvířaty), tak sú agresivní jak prase. Malí sú roztomilí a akční, ale ti starší prostě bez předchozí výchovy agresivní sú. Rukavice to řeší jen při vytahování, ale aby mi taký hajzlík pokúsal zbytečně hada... Navíc, oni umí kúsnúť pořádně, když už, tak už, rány sú hluboké. Pokaždé, když jsem si nedala pozor, tak ze mě chcalo krve jak z vola.
Ale stejně si myslím, že na chovu potkanů není nic těžkého, pokud s nimi přicházíš do styku, ochočuješ je, dáváš jim dostatek žrádla a netáhne na ně. Akorát jen pozor na příliš agresivní samice, to sú fakt mrchy. Nevím jak v ostatních stanicích, ale v naší (teď už tam nedělám) se příliš agresivní jedinci do chovu nezařazovali. Ve zverimexu dostaneš většinú neochočené hlodavce, ale zato "oblbnuté".

tak ono zmastit hada dokáže i krotký potkan, pokud had zaváhá a potkan má čas pochopit, která bije a začne se bránit. Co se týče agresivity- tam to záleží na dotyčném kmeni, některé jsou nervní a koušou snáz, jiné jsou mírnější a moc nekoušou ani když se s nimi nemanipuluje. Jinak samozřejmě záleží na přístupu- pokud je s nima hrubě zacházeno, tak se samozřejmě kontaktu brání. Pokud jemně, tak se nebrání vůbec, protože ruku nepovažují za hrozbu. Co se týče granulí- celé roky používam Velazky, ale asi od nich ustoupim, protože za poslední rok mi po nich začali hlodavci chcípat na rakovinu střev, asi do toho začali dávat nějaké svinstvo.

Záleží čo je pre Vás pár kusov. Nerobím si presné záznamy ale mesačne mi dorastie 150-200 adultov (cca 250g), k tomu chovné + dorast od holat po tých 250g aby sa to každý mesiac stihlo doplniť. Za pár rokov čo ich chovám ma žiaden nepohryzol, ani pri vyberaní holat z hniezda. Nijako ich neochočujem, len im menim hobliny. Snažia sa zdrhať ale nehryzu. Asi som mal šťastie :-)
Hady ktoré mi berú mŕtve žrádlo živými nekŕmim.
Mne tie T-bedne vyhovujú, akurát k nim nemám originál napájačky.

P.S.: Neplánujem Vám tu nejako oponovať, len popisujem moje čisto kladné skúsenosti ;-)

tak jasně, pokud s těma zvířatama dobře zacházíš, tak ani nemají důvod kousat...ale pokud je někdo prudce popadne za konec ocasu a z výšky je hodí do bedny až se potkan po dopadu ještě praští do zubů, jak tak občas u některých vídám, tak se pak nelze divit, že potkan, kterej tohle pár x absolvuje se začne bránit. Když se zvednou pomalu za kořen ocasu a pomalu se položej, nebo pokud jsou krotcí tak se dají i normálně vzít do ruky za tělíčko, tak nemají důvod se ohánět.

Oni při adekvátní manipulaci nekoušou ani odchovoví divocí potkani, taky se jim tam dá sahat nebo s nima manipulovat, aniž by se bránili. Jo krysy (R.rattus), to jsou svině, ty po ruce vyjedou, rafnou a utečou. A to se k nim člověk může chovat jakkoliv dobře.

Ahoj když je vlákno resuscitované tak přidám.Jak píše Aurifer mám asi také takovou filozofii chovej se ke krmným hlodavcům jak nejlépe můžeš a ono se ti to vrátí;-).Na fotu není tzv.mazel ale chovnej připraven do chovu čokl do místnosti se zvířaty normálně nesmí a nechodí(bylo to při čištění).K dotazu kolik sežerou nu asi tak +- autobus by se to dalo zjistit ale nikdy mě nenapadlo to měřit zkrátka když sežerou dostanou nové:-)

Zdravim, chtěl bych se optat kdy odstavujete mladé? Když vidí, nebo až po měsíci (info z internetu). Jde mi totiž o to, že mam pohromadě 5 asi tak třítýdenních kousků ( které už vidí) a 12 holat. Problém je v tom, že ti starší ty mladý odsunují od samice. Předem ď

no pokud jsou na zkrm, tak ve 3 nedělích už žerou sami a můžeš je odstavit. pokud na chov, tak je lepší až na 4 nedělích, ideálně na 5 (zvlášť pokud jsou třeba na mazla) Ono na chov když se předčasně odstavěj, tak jim to prostě pak chybí. to, že odstrkujou mladší od cecků je normální, ale pokud je víc kojících samic, tak to neni zas takovej problém.

Zdravím lidičky nechci zakládat nový vlákno tak zneužiju tohle..:)))) mám možnost sehnat si několik potkanů zadarmo ale nechci je mít doma tak se chci zeptat jestli by jim mohli vyhovovat klasický sklepní podmínky (šero, vlhko, teplota cca 15 C) Nepotřebuju je množit jen chci aby přežily než je skrmím, mám pouze jednoho hrozňu tak to nemá smysl je množit..

Zdravíčko :) Rád bych využil toto téma, abych zbytečně nezakládal nové....

Taky plánuji zakládat takový mikro chov potkanů. Plánuji 2 chovné skupiny (pro ty sháním T4 boxy). Na zbytek bych chtěl použít kalfas/y na který dodělám vrch - něco ve stylu těch T4 (pracuji v zámečnické firmě, takže by neměl být problém).
Můj problém není to, že se mi potkani zdají drazí, ale musím pro ně jezdit (benzín) do zverimexu 14km (větší potkan za 30,-) - párkrát se stalo že neměli žádného hlodavce (takže jsem jel zbytečně).
Budu je mít ve sklepě (15-20°C celý rok).

A teď, na co se chci zeptat:

Krmit budu suchým pečivem a granulema - TYTO -těch 50Kg snad nějaký pátek vydrží - nezkazí se nějak, když je budu mít dlouho otevřené? (Cena s dopravou 18,70 Kč což není snad špatné)

Ve sklepě je tma- uplná. Bude to moc vadit? Nebo bych jim měl dopřát nějakou "bludičku", která vytvoří šero?

Díky za odpovědi :)

Ahojky, tyhle granule mám taky, je důležité, aby byly hlavně v suchu, pokud by začly vlhnout splesnivějí. Mám je v těch barelech od psích granulí nebo v kýblech po barvě, v chladnější místnosti a v poho.
A co se sklepa týče, potkanům je to jedno, svítit jim nemusíš;-) Ale je dobrý občas vyvětrat pkud to lze.

Děkuji za odpověď, sklep je větraný a suchý, takže by neměl být problém. :)

Když zjišťuji, jak je to s dostupností těch použitých T4 beden, tak na ně asi kašlu a vyrobím si bedny ve stylu T4 ze zednických kalfasů (co do rozměrů, budou mít potkani víc místa).

Teď vybírám svařovanou síť pro zhotovení "deklu". Mám vyhlédlou síť s oky 13x13mm (granule mají 17mm takže nepropadnou). Myslíte, že 13mm, bude dostatečně malé i pro malé potkánky? (aby nezdrhaly)

Takže jsem nakonec sehnal nějaké T4 a T3.

Jaké máte zkušenosti s tím EYPY? Rozváží pouze na ty "záchytné body" co uvádí, nebo rozváží i kolem "záchytných bodů". Pracuji v Ratíškovicích a podle jejich rozvozu vozí do Kyjova (cca 10Km) - nevím jestli bych se mohl utrhnout v danou hodinu z práce a zajet si pro granule.
Psal jsem do eypy mail a nějak neodpovídají... (mám v plánu vzít tu 50kg)

pokud to máš potkany na produkci mláďat nebo na zkrm, tak je psíma granulema můžeš normálně krmit. taky to tak dělám, ono ty levnější granule pro psy stejně obsahujou hlavně obilniny a masa moc ne....ale pokud se s nima potkani krmí několik let, tak jim ke stáru odcházejí ledviny. To se týká hlavně potkanů mazlíků, ostatní potkani se toho samozřejmě většinou nedožijou.

Zdravím,
zneužiji toto vlákno a zeptám se, jestli mi někdo neporadí potkany v Hradci Kralove za dobrou cenu. Pisete ze je berete za 25,- za kus, ja bohužel beru 45,- za kus a to je docela rozdil. Nevite tady o nekom, kdo ma zdrave potkany za dobrou cenu? (v sekci/bazar mi nikdo neporadil, ale otazku obnovim i tam). Omlouvam se za jine tema, ale když beru po třech tak je rozdil jestli za 75,- nebo za 135.

Zdravím at nezakládám nové téma tak se zeptám zde. Lze chovat vedle sebe terária v jednom 3 potkani(chovná skupinka) a vedle v teráriu Boa constrictor? Aby nebyl B.C věčně napružený? Pak by byla horší manipulace s hadem a věčně napruženej by mu taky neprospělo nejspíš, potkanům by bylo často měněno protože by byli v pokoji kde spíme. Uvidět na sebe neuvidí, dal bych tam kus nějakého lina mezi terária. Díky za odpovědi.

Nechci zakládat nové vlákno tak se optám taky tady :) chtěl bych chovat také potkany, ale zajímalo by mě když budu mít chovnou skupinu a jedna samička ve skupině bude mít mladý tak jestli jí ostatní potkani ty mladý nezabijou a jestli tam i můžu nechat samce.