Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem současné vlny veder

Jak snášejí vaše zvířata současná extremní vedra? Máte s tím taky někdo nějaké problémy?
Já mám v bytě (tedy i v místnosti se zvířaty) v současnosti přes den i 29-30°C!!! (předevšim tedy navečer protože je situovaná na západ) a v noci se mi daří místnost se zvířaty ,,ochladit" maximálně na nějakých 27°C!
Zatím mám teda všechna zvířata bez problémů (klepu na zuby).
Tady je seznam zvířat která tyhle podmínky v současnosti už asi týden snášejí:
Lampropeltis triangulum sinaloae, Lam.trian.hondurensis, Lam.triangulum campbelli, Lampropeltis alterna, Lamprop.getulus holbrookii = tak u korálovek se to dá očekávat,
Dále:Cerastes cerastes = ty si vtom doslova libují,
ploskolebci Agkistrodon contortrix contortrix = ty se zatím drží, ale nevim, nevim.
Cřestýšci Sistrurus miliarius barbouri stejně jako ploskouni.
Kupodivu i Euprepiophis mandarinus (čínská i Vietnamská populace) mi dnes při těchto extremních podmínkách perfektně vzala myšata. Ale pravděpodobně budou zítra následovat
Oreocryptophis porphyraceus laticinctus = ty už sem přestěhoval před dvěma dny do sklepa kde mam 24°C, ale dnes si taky samostatně vzala myšata, takže v současnosti jsou taky v pohodě.
Bylo by dobře když by sem přihodili své zkušenosti s tímto problémem i ostatní chovatelé, hlavně s varováním při negativní zkušenosti u konkrétního druhu.

Já jsem dala chameleona v bláhové víře,jak se mu to "krásný sluníčko" bude líbit ven(samozřejmě že tam měl stín)-ale i přesto se mu v teráriu udělalo šílený vedro,takže se chamík přemístil zpět do baráku,kde se mu ulevilo natolik že konečně zblajznul ty fajnový kobylky co sem mu nachytala:-)

Taky mám z toho strach, momentálně mi ve svém pokoji teda vlastně v celém bytě, který je zřízen jako podkroví a okna situována na jih, mám v pokoji 28-30 stupňů. V největších vedrech mi v terarku stoupla teplota s guttkami i na 31 stupňů na pár hodin a v noci jsem rád, když dosáhnu poklesu, jak píšete 26-27. Guttky jsou zatím v klidu, včera jsem krmil a žerou, jako vždy. Příští týden se mi ke mně ovšem mají stěhovat nominátní duháči a o ty mám právě strach. Čekal jsem jsem konečně na nějaký příspěvek, kde se chovatelé podělí se svými zkušenostmi o těhle vedrech. Obzvlášť jaké máte zkušenosti s cenchriema, četl jsem totiž pár roků starší příspěvek, kde se krokodýl zmiňoval o úhynu několika mláďata právě po následku vysokých teplot a neschopnosti hadů trávit. :.(

Jo to mne taky napadlo, každopádně v pondělí jsem krmil samici guttek a jak píšete startovala a (klepu) bez problému tráví. S těma cenchriema zatím nevím, mám je u známého, který je měl včera krmit. Každopádně jestli to takhle bude pokračovat celé léto, budou mít aspoň ti, kteří mají hady v bytech s pokojema na osvětlené strany, co dělat. :-)

EDIT: jak píše boaedon, hadi mi leží na odhrabaných štěpkách na skle

Mám taky místnost s hady situovanou na jih. V teráriu mám teď přes den 30 až 32 stupňů - v noci pokles max. o 2 až 3 stupně. Teď v 21:51 je teplota 28,5 stupně. Svítím pouze od 8 do 12 jen kvůli lokálnímu výhřevu a i to si myslím, že je zbytečné. Hadi jsou přes den zalezlí pod novinama a vylejzají až večer, když teplota klesne pod 30 stupňů. Jinak se mi ještě nestalo, že by variegaty odmítly potravu. Jsou to popelnice, žerou pořád :-).

Boaedoni jsou v pohodě, panterophis. guttatus zatím taky, ale vyhledávají chladnější místa - odharbou štěpky a leží přímo na skle nebo se tisknou na boční skla . Snažím se víc rosit aby se ochladili. V místnosti mám i 30°C a v noci teplota moc neklesá, max o 5°C. Asi 8 let zpět mi na přehátí jedna guttata pošla.
Menší OT - Papouškům je taky vedro. Agapornisové jsou v poho, na nich není znát, že by jim vedro vadilo. Ostatním (neofémy, pap. alexandrin, latami, pap.královský) kropím zem vodou (ve venkovních voliérách) a přilétají se tam potom schlazovat. Rádi se přitom sprchují - koupou.

Já mám všechny terka zhasnutý. Mandariny jsem krmit ani nezkoušel.Ostatní užovky-heleny, flavky,bimaculaty, guttky, vulpina, climacophory a heterodoni jsou zatím v pohodě. Thamnophisky, amurky,carinaty,taeniury jsou naložený ve vodě.Ahaetulla je taky OK. Trochu mám obavy o pralesničky, ale zatím taky dobrý- nesvítím a víc rosím.Agamy OK, a trndům je zima:-D:-D:-D

Všechno vypnuté, přes den okolo 29-32 podle místa, výšky, větrání atd., v noci pokles k ránu až na 24 (mám otevřenou celou noc ventilačku), všichni tropy a subtropy (Boa, hortuláni, flavirufy...) zvládají tak akorát v pohodě a ušetřím za elektriku, zbytek tak nějak zvládá taky, žerou - serou:-). Jenom se trochu klepu o vejce (ne moje, hadí), párkrát mi tam vylezla teplota až na 32,5, ale věřím, že noční poklesy na 25-26 zvyšují šance.

Osobně u hadů s tím problém nemám, horší je to u ocasatých obojživelníků, tam už jsou takové teploty docela problém. Díky bohu, silně klepu na dřevo, zatím se daří držet teploty v normě, chladnější místnost plus mrazák nacpaný formičkama na led:-)
Třeba se někomu může hodit pár tipů jak snížit teplotu u ocasatých:
cooling.shtml

Já už mám delší čas kompletně vypnuté el. zdroje, přesto teplota okolo 29°C+ přes den, v noci cca 28°C. Proto jsem do tera místnosti šoupnul mobilní klimatizaci - nen to žádnej zázrak, ale celkem to pomáhá, hlavně na noc.
Jinak o zvěř až takový strach nemám, hadi (lampropeltis, heterodon, elaphe) jsou zatím OK, korálovky většinou naložené ve vodě.
Jediná trošku starost je o situly...
Rhacodactylové to zatím zvládaj slušně. A nejvíc se vedra líbí 1,0 G. gecko, kterej žije navolno na stěnách za terárkama - včera blaženě štěkal na celej barák:-D

Ahoj.nesvítím od doby kdy začaly tato šílená vedra.užovky i hroznýši(candoia carinata paulsoni,Eryx gongylophis muelleri)to zvladaji normálně.Před třema dnama jsem poprvé krmil mladý Guttaty a taky ok.Jinak Gekoni to taky zvladaj,víc rosím.Jen samice Ptychozoon kuhli se mi poslední 3 dny nelíbí.občas jí najdu jak popolejzá po dně teraria ale jakmile je nějakej šramot před terariem tak se jde okamžitě schovat.Mládata gekonů(Gekko vittatus) taky zvladaj ok.Mám okno na východ,takže tam svítí tak do 12 hod,kdy jsou radši zatažený závěsy.Nemám to rád tyhle vedra,ale zase holky choději skoro nahý takže tak;-)Milda

zdar:-D takže za sebe"Umě dobrý":-D vezmu s úst cejny "vypékáčů" je v chovu dost a dost :-D"holky s Jablonce" se pečou pořád :-D.zbytek O.k.:-p
no soudružky s ukrajinským jméném jsou velmi akční .....taky mi tam nikdo neuvidí ]:)
jediné co se tera týče 20.6.jsem odchoval 0,2 gutát nové formy "white witch&blue eyes" pořád žerou a moc nerostou :-D taky občas zapáchájí,ale je to F1 tak si je nechám :-D:-D

Lepší než vlny mrazů.Trnošům a varanům normál na plný pecky,horsfíldky chrněj jako každý léto a jen pár nočňákům jsem zhas.U mě v poho.Hi kovboji,jak vaši horsové.Mouchy a hovada je mučej,co?Jezdíš ven?Stříkáš je něčím?My na ně posíláme raptora.

ahoj babale,dnes jsem se vrátil z Jasina evn.tam je to na pohlavní orgán na 4. a tady u nás taky nic moc,sezona a.d.rodeo pro mi letos skončila...chodím do autoškoly na dvoj plošník:-D a nic nebude přednější.Takže tak,dnes jsem tut byl jen chvilku a už tu nebudu zase hodně dlouho..JJ tu novou formu gutát ti přivezu ukázat do prasečáku ;-) no to se po....

Zdarec lidi. Plazáci v pohodě, některým dokonce svítím i teď a žádný problém jak při krmení, tak ostatních věcech. Jak psal Arutha, korálovky naložené ve vodě a s nima psí hlavy, zbytek to snáší dobře. Odchovy taky žerou. S čím mám ale problém, to jsou hlodavci. Chcípají mi samice myší, tesně před porodem a už zdochlo i pár potkyšů. Blbě to snáší i mastomyši. Bohužel se mi v myšárně nedaří snížit teplozu ani náhodou, takže jen čekám, kolik jich nakonec popadá.

no ja mam zatim nejvetsi strach o teploty v inkubatoru - drzi se mi kolem 28.5-29 (termostat vypnul kabel)... Nastesti zatim vis nelezou...
U zvirat mam vsechno napojene na termostaty takze je tam ted vsechno vypnute, ale nezda se ze by jim to nejak vadilo - vsichni jsou v pohode... Nejvic se to libi Ptyodactylum :-D

To SNBak - nosatice ma 8 vajec :-D

hadárnu mam v podkroví takže stabilně 30 vedne v noci,vypnul jsem celou cimru jediný co svití tak usporka u atricolisek ,nic nekrmím po špatných skušenostech z lonska/ užovky blili a pár jich to nerozdejchalo-mládata/ cenchrie večer podlejvám studenou vodou- do opačnýho rohu než leží ,hroznýši a curtusky to snáší docela bez problémů ale stejně je radši nekrmím,nejhúř jsou natom myši a potkyši -taky pár vysoce březích samic odešlo ,hadi by žrali ale pak v těch teplotách nedokážou řídit metabolický procesy a v lepším případě to vyhoděj ven a v horším skápnou myslím si že měsíc ,mesíc a púl přes ty největší vedra klidně vydrží bez potravy takže než skoušet jestli to vydží nebo ne tak je nekrmím.asi odcházím do bazénu -tam je 30-32 takže žádný velký ochlazení ale jeto príma

Ahoj, já jsem byl docela překvapený. V kamenné budově, kde bylo vždy při vedrech krásně, se v místnosti s hady vyšplhala teplota na 33°C!!! Naštěstí jsem splašil starou klimatizaci (takovou tu stojací s rourou, která se vystrčí z okna), a stáhl jsem to na 28°C. Už jsem úplně odepisoval zvířata - byl jsem týden pryč - mám tam mandariny, O. p. laticinctus a G. c. loveridgei. Zkusil jsem větrat, dávat rozprašovač s vodou do lednice a tou ledovou vodou stříkat terárko (všude mimo hadů) a asi to docela pomohlo. Zkusil jsem krmení - a všechna zvířata během hodiny žrala, včetně hroznýšků, laticincty (roční mláďata) si vzaly 2 holata. I svlékání tří jedinců proběhlo v pohodě... Krátkodobě to asi zvládnou, horší by bylo, kdyby to bylo měsíc anebo tam těch 33°C bylo pořád... Paradoxně mi chcípla samice Phelsuma modesta leiogaster, a myslím si že opravdu kvůli horku, a to je jedna z nejhorkomilnějších felsum...Petr

vrátil jsem se po 5dnech ze služebky a padla mi moje jediná guttata. Zvířata, která měla vodu, vydržela, ale u guttaty se vypařila všechna voda a hada jsem už našel bez známek života. Mám místnost s terárkama v patře, zateplené podkroví, t kolem 32 st.celsia :(

Mrzí mě to, měl jsem ji od nitě, vypiplal jsem si ji. Byla to náš mazel :(

Zanedlouho budu stěhovat terárka jinam. Jako prevenci vysekám díru do zdi pro ventilátor a dám tam termostat. Jak stoupne teplota nad 25st. ventilátor začně foukat. Udělám i přípravu pro klimu.

Bohužel všechno je o penězích, kdo je má, mohu poradit výbornej fór :
Fotovoltaické panely na střechu a klimatizační jednotku napájenou z těchto panelů. Čím více svítí slunce, tím víc dávají štávy na napájení na klimu, která chladí tím víc, čím víc pere. Viděl jsem to v německu. Bomba vychytávka. Počáteční investice drahá, ale potom téměř perpentum mobile.

Jo, voda je asi dost důležitá. Moje obrana proti vedrům byla vlastně to, že jsem terárka hadům převlhčil (u vlhkomilných hadů to jde, ale u některých ještěrů si to nedokážu představit), a docela to splnilo účel. Vody měli dost...
Ještě jsem si vzpomněl před léty kámoš rozmnožil Rhampholeon temporalis, v létě pak byla podobná vedra a všechna mláďata i dospělci mu padli :-(

Když jsem si na jaře pořizoval hadici, tak jsem řešil pořád jak jen to vytopit na správnou teplotu a vůbec mě nenapadlo, jak přežít vlny veder. Naštěstí díky zdi z poctivejch cihel a super oknům i v těch nejhorších vedrech v pokoji a terárku max 26 den, v noci pokles na 23. No doufám ale, že už ty teploty nebudou tolik extrémní. Nejhorší byly ale příležitostný návštěvy ve zverácích, vedro na chcípnutí a když jsem viděl jak třeba tmavka měla tak malou misku s vodou, že se ji tam sotva vešla hlava a u hroznů zrovna tak. Nejraději bych ty lidi co se o ně staraj nakopal do prdele ]:(