Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem chameleon přestal přijímat potravu

Ahoj, mám asi půl roku starého samce chameleona jemenského, před 3 dny přestal úplně příjímat potravu, do té doby měl apetit výborný, zpořádal denně i 5 dospělých cvrčků. Vzhledem k tomu, že jsem v teráriu nenašel čerstvé výkaly, je možné, že má ucpaná střeva. Do té doby skutečně nebyl s příjmem potravy žádný problém. Zkusil jsem mu mimo vody podat stříkačkou do tlamy i menší množství rostlinného oleje v naději, že ten stolici změkčí a ta pak odejde, nicméně to se bohužel nestalo. Jinak zatím vypadá dobře, leze, při doteku syčí, zkleslý není. Chtěl jsem se tedy zeptat, jestli se někomu nepřihodilo něco podobného, veterináři zpravidla nemají s plazy velké zkušenosti a nedokážou poradit. Za radu velmi děkuji

Terárko má tak odpovídající velikosti chamíka, nechávám na zakázku u profíka dělat větší, přeci jen už trochu povyrostl, svítím žárovkou 40 W a UV dodávám halogenkou (pod zdrojem má skoro 35 st.), všechnu potravu popráším Reptivitem, v tom bych asi větší problém neviděl, než přestal žrát, tak fungoval úplně normálně. Je čilej, jazyk vystřelí, jen prostě nejeví zájem o potravu. Zatim vyměšoval prakticky denně, ale teď už 4. den nic ... Dodávám tedy i aktuální foto

co ma jako substrat? ma nejakou krabicku jako krmitko nebo lovi volne lezouci hmyz? Pokud hmyz lozi volne a na zemi je lignocel, dokazu si problem predstavit hned. Jestlize se jedna opravdu o zacpu, olejem nic nezkazite (vseho s mirou), dobre bude jeste chameleona vice napajet. Pomalu uz bude take na case zamyslet se nad navstevou veterinare, ktery pomoci rtg muze zacpu potvrdit nebo vyvratit. Prece jen - pokud chameleon nezere, nemuze ani produkovat zadny trus. Ted je otazka co z toho je pricina a co nasledek...

Jako substrát používám jemný písek, ten by teoreticky neměl nikde v traktu uvíznout. Napájím stříkačkou, tou podávám i rostlinný olej, ale kýžený efekt se pořád nedostavil. Je otázka, co by veterinář po konstatování zácpy zmohl, jestli se u plazů dá do kloaky podat klysma?

Je otázka, co by veterinář po konstatování zácpy zmohl, jestli se u plazů dá do kloaky podat klysma?

Hlavne je otazka, kde se obsah travici trubice zastavil a proc. Pokud uz v zaludku (coz pri ucpani substratem byva nejcastejsi), tak je potreba spis zacit odpredu nez odzadu. Kde je prekazka se ovsem jinak nez z rtg nedozvite. Pokud je v terarku pisek a chameleon by jim byl ucpany, melo by to byt na snimku alespon zretelne videt. Pokud jste si jisty, ze chamik v sobe ma nejakou traveninu a ze neodmita kalet jen protoze nema co treba kvuli prestavce v krmeni, necekala bych s navstevou veterinare rozhodne dele nez par dni (coz uz ted mate vicemene skoro za sebou).

Můj chamík - 3 roky- měl vždy apetit výborný. Najednou asi týden koro vůbec nežral. Tak jsem ho nechala a jenom napájela. Po týdnu se opět rozežral a byl zase v pohodě. Nezjistila jsem, čím to bylo.Je fakt, že se vzápětí začal svlékat, ale to s tím asi souvislost nemělo.

tak jsem se dozvěděl, že problém může být způsoben i postižením ledvin (vápníkxfosforxkys.močová), ale kažkdopádně to není vůbec jasné, bylo mi doporučeno zařadit více rostlinné stravy (což je problém, protože náš chamík o zelenou potravu nezavadí)

Podle mě k odběru krve vůbec nedošlo, přece by výsledky nemohly být tak brzy.

Vybaveni veterinari (a je jich dnes vetsina)maji pro rychle biochemicke vysetreni krve patricny pristroj, ktery vysledky "vyplivne" behem nekolika minut. Prave na techto pristrojich se nejcasteji zjistuji hodnoty latek poukazujici na poruchu ledvin, pripadne i jater. Dele trvaji spis vysetreni jako stanoveni hematokrytu, krevniho obrazu a dalsich parametru...

Ten veterinář má opravdu v ambulanci přístroj, který vyhodnotí biochemický výsledky do 15 minut (podobný maj někteří praktici). Prohámtnul bříško s tím, že se mu to nezdá na zácpu, že by to břicho bylo plnější, ale naopak mě překvapil s tím, že se mu zdály zvětšené ledviny (mě osobně se nezdály) a že to bývá způsobeno právě špatnou stravou nebo svícením. S tou hyperurikémií ho to napadlo po tom, co jsem mu řekl, že ten náš chamík nepřijímá žádnou rostlinnou potravu (já měl za to, že tyhle mladý jsou takřka čistý hmyzožravci), ale zase nemá nijak deformovaný klouby, což svědčí proti dně. Nicméně krev jsem nabírat nenechal, protože v případě, že by skutečně sehávaly ledviny, tak je to ireverzibilní proces a vyhozený prachy, protože ten náš chamík žádnou rostlinnou potravu nepřijímá (ani násilím podanou). Taky jsme se bavili o rachitidě, můj chamik je na svý stáří asi o trochu menší než by měl být (28 cm v 7 měsících, ale kostru, končetiny a přilbu má v pořádku), takže čistou avitaminózu D taky vyloučil. Tak s tím fosforem nevim, v krvi funguje nepřímá úměra mezi množstvím jonizovaného kalcia a fosforu, tedy pokud má dost vápníku, tak by neměl mít nadbytek fosforu, ale to už je trošku vyšší dívčí. Samozřejmě ho zajímalo spektrum UV zdroje, tak jsme se bavili o té mojí halogence, že to asi nebude to pravý ořechový, zas na druhou stranu jsem viděl chovy, kde to takhle praktikují a zvířata mají zdravá. Každopádně chamík po skoro týdnu na vodě a rostlinném oleji vytlačil skoro nestráveného cvrčka a pak ještě dvě menší hovínka, ale od té doby zas nic. Zkusil jsem mu nalovit bushmeat, koukal zvědavě, ale sarančata nelovil. Jsem z toho zoufalej, nicméně chamík pořád vypadá celkem svěže. Teď jsme ve fázi, kdy dokrmuju rozpuštěnym glukopurem, zítra přistoupim k násilnému krmení sarančaty.

a vitamínuju Reptivitem (výrobce ZOO MEDS), to by doporučili v krámě, že to obsahuje jak kalcium, tak vitamín D3. Ale jak tak pročítám různé diskuze, tak je to s metabolismem vápníku a UV zdroji docela věda. Máte s tímhle výrobkem dobré zkušenosti nebo co vhodnějšího byste doporučili? Dík

Mně chamíci prakticky do nějakých 6 měsíců rostlinou potravu taky vůbec nepozřeli. čím jsou starší, tím skoro preferují rostlinnou před živočišnou. K vitamínům, minerálům. Dávám Roboran H s plastinem a čistým vápníkem. Střídám s Nekton NSA, kde by měl být i D3. Ale hlavně, jak stále píšu, jakmile vysvitne sluníčko, ven s nima! Tu možnost má přeci skoro každý, kdyby to mělo být na okně. Ten nestrávěný cvrček je divný.

přesně tak, taky jsem si to představoval tak, že mladé zvíře potřebuje živočišnou bílkovinu a rostlinnou potravu začne přijímat časem. Ten cvrček byl prakticky nenatrávenej, taky jsem se divil. Kolik mají vůbec ty reptiglo zářivky dosah?

Dobrý den, mám několik otázek, jak poznal že chameleon má zvětšené ledviny? Prohmatáním? Nedovedu si představit že u tak malého zvířete ještě s takovou stavbou těla by to takto dokázal poznat.
Dále píšete že používáte na UV záření halogen jaký?
Příčin inapetence může být více než jen neprůchodnost střev. Zácpa se dá opravdu poznat pohmatem i vizuálně je chameleon "nažranější". Tam je podání oleje samo pozitivní. Jestli ovšem vypudil pouze nenatráveného cvrčka bude problém jinde.
Jakákoli léčba bez zjíštění příčiny je ovšem spíš negativní.
Ad vyhozené peníze- zjístit co se zvířeti stalo je někdy daleko důležitější než cena, kterou to stojí- i kdyby to nemělo pomoci již konkrétnímu jedinci, může se odhalení příčiny hodit do budoucna. Cena jakéhokoli ošetření bude vždy větší než tři stovky za mládě jemena:-D
Disfunkci ledvin lze rozpoznat právě z krve. Stejně i problém s játry. Na násilné krmení bych počkal. Chameleon vydrží více jak týden bez potravy bez následků. Dotace vodou je v pořádku. Vylučuje moč?
Skusil bych předložit nějákou atraktivní potravu, jestli na ni bude reagovat.
Ad rostlinné potavy: někteří chameleoni ji nepřijímají vůbec i v dospělosti. Snad jen pouze jako zdroj vody. Především samci. Samice většinou dobře reagují na ovoce- banán, hrozny, hrušku. Nemusí to být pravidlem a na funkci zažívacího taktu to vliv nemá. Při dobré skladbě živočišné potravy samozřejmě.

Zdravím zemřel nám ve věku 3 let samec chameleona. Nejdříve přestal příjímat potravu, tak jsme ho alespoň napájeli vodu a doufali že se zlepší, když ani po týdnu nejevil zájem o potravu vzali jsme ho k veterinářce, které se mimo jiné zabývá terarijníma zvířatama. Nejdříve dostával antibiotika, nějaké vitamín atd. a umělou výživu, když se to ani po dalším tejdnu nezlepšilo. Dostal znovu dávku toho stejného. Pak během jednoho dne naprosto ochabl ležel na zemi a byl rád že dýchá, ten den byla odebrána krev a chamík tu noc zemřel. Z krve se zjistilo, že mu selhaly játra. Doktorka říkala, že se tomu ani nějak moc nedá předejít, a že by to přisuzovala věku, že jsme holt měli chamíka kterej se dožil jen 3 let. Nicméně mě se to nějak nezdá opravdu se selhání jater nedá předcházet??? Neporadí někdo???

Nejdříve dostával antibiotika

A na jakou infekci/nemoc?

nějaké vitamín

a umělou výživu

Jaké vitamíny? jakou výživu? chamík měl trvalejší sondu, do které jste mu doma dávali výživu nebo ho tam vždycky jen něčím narvali na veterině? O to, co vet rve do jeho zvířete by se měl každý chovatel zajímat, žeano - je mi jasný, že situace na místě u veta není nijak klidná a když je vet nepřístupnej, je člověku až blbý se na něco ptát, já ale vždycky chci všechno vědět a měl by chtít každej.

Pokud vet neurčila žádnou diagnozu a i přesto rvala v ordinaci do chama ATB, vitamíny a výživu (už jen ta cestas na kliniku je pro to zvíře brutální stres), tak bych si tipnul, že ho zabila veterinární péče. Zdůrazňuju že čerpám jen z toho, co jsi zde uvedl, realita může být někde jinde.

Každopádně týden nežravosti neznamená u dospělýho zvířete nic, není podle mě fakt potřeba ho tak brzo tahat k vetovi, pokud se to zvíře jinak chová normálně (tozn. hejbe se, neleží na zemi a není uplně hnědý - prostě příznaky nemoci), spíš zkusit nabídnout jinou potravu (třeba i rostlinnou), zrevidovat podmínky v terku nebo mu zkusit dát menší hladovečku (náš samec jemena vydržel přes měcíc bez potravy a přežil to taky), prostě jít cestou nejmenšího odporu. Jak už jsem psal ta jedna cesta k vetovi mu pravděpodobně ublíží víc, než kdyby nežral 3 tejdny.

3 roky to je ještě mladej cápek. Pokud to měl daný geneticky, samozřejmě jste tomu předejít nijak nemohli.

tak abych vše uvedl přesněji po tom co pár dní nejedl a nejevil zájem jsme ho týden alespoň napájeli kapačkou do úst týden a doufali že se to zlepší, poté se zdrv. stav zhoršil neboť chamík slejzal na dno hrabal, a tak jsme ho vzali k vetovi, ta z důvodu většího zahlenění úst dala z podezdření na chycení nějaké bakterie či co antibiotika Baytril 2,5% roztok injekčně podaný, vitamín B-něco (prostě B komplex), poté glukozu 5% injek. a umělá výživa Duphalyte podaný orálně to jsme mu pak ještě následující dny podávali doma 5ml denně. Za tři dny na kontrolu vše se zoopakovalo. Další den už chamík ležel úplně bezvládně na dně terárka veterinářka si ho ponechala a odebrala krev. Večer jsem si chtěl zajít pro výsledky krve, ale doktorka už neordinovala, byl tam nějaký člověk kterýmu bych teda žádný zvíře nesvěřil. Ale předal nám již mrtvého chamíka a říkal, že dostal od doktorky infuzi ale víc o chameleonovi neví že ho v páči měla doktorka. Dnes jsem volal doktorce o výsledky krve a řekla mi: selhání jater.............

No takdle, pokud to neměl dědičně, ani jako vrozenou vadu vlivem třeba blbé inkubace, tak mu ty játra selhaly z nějakýho důvodu, kterýmu se předejít třeba dalo. Zdravej samec jemena v zajetí, v ok podmínkách, ve třech letech ex je moc brzo si myslim. Co to bylo nebo nakolik jsi tomu mohl/nemohl pomoct ti asi nikdo jen tak neřekne.

Myslím si, že jo. Když by byl třeba cham krmenej dlouhodobě extra výživnou stravou (např. fest napapaný švábi), mohly by se mu játra obalit tukem a zkolabovat. Jen nevím, jestli by to zrovna v tomhle případě neodnesly dřív ledviny.
Krz konkrétně ty cvrčky - to si myslím, že už by do nich musel ček rvát nějakou jó chemii, aby to zdravýmu chamovi odvařilo játra - a to by zase asi nerozchodili ti cvrčci. Jako cucám si to trochu z prstu, takže spíš nevim, jen předpokládám, že možný to je.
Blevil: pitva toho chama by řekla určitě víc

Dobry den chtel jsem se zeptat co by mohla byt pricina ze chameleon prestal prijimat potravu mam ho doma uz asi pul roku a krasne roste svleka se a nemel problem s prijimanim potravy a najednou zedne naden nic nechce zrat a nema o cvrcky absolutni zajem je to samice ....