Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Elektronický předřadník 2x36W s trubicí 1x36W

Zdravim všechny.

Lze těleso s elektronickým předřadníkem 2x36W a zapojenými terubicemi 2x36W upravit tak, aby durhá trubice byla zapojena přes dodatečný vypínač? Nepoškodí se časem předřadník, kdy více času poběží na s trubicí 1x36W a občas 2x36W?

Jde mě o to, že bych normálně svítl s 1x36W, ale dle potřeby bych připojil přes vypínač druhou trubici 1x36W. Tělěso a předřadník je kontruován na 2x36W.

Předem velmi děkuji za odpověď

Díky za reakci, ale potřebuji jasně vědět zda mohu u elektronického předřadníku, který je na 2 trubice jednu trubici vypínat aniž by to mělo vliv na životnost či funkčnost předřadníku.

Elektronický předřadník většinou detekuje nefunkční trubici a pak se celý vypne. Navíc dráty k trubici jsou napájeny VF napětím, takže je otázka jestli se zařazením vypínače nezničí tento předřadník či trubice.

Je někdo v tomto směru tady dostatečně erudovaný, aby podal jasnou odpověď? :)

Ještě jednou díky!

Je to asi tak jak píše lucifer. Chtělo by to znát zapojení předřadníku. Vyzkoušet to můžeš tak, jestli při zapojení jen jedný trubice předřadník funguje, nebo je vypnutej nějakou ochranou. Pokud jo, dala by se jedna trubice vypínat buď vypínačem na výstupu v sérii s trubicí (podle mě trochu divočejší případ) nebo podle zapojení předřadníku vypínat třeba jen jeho část.Případně jen obyčejným pootočením trubice v patici(nevyžaduje žádný elementární znalosti el.) Běžný předřadníky pracují s frekvencí 30-50 kHz (orientačně)...

Kontaktoval jsem Kanlux - výrobce předřadníku. Technik psal, že uvnitř jsou 2 nezávislé předřadníky. Takže by to neměl být problém a předřadník fungovat bude, podle jeho vyjádření. Po dotazu zda odpojovat trubici dvoupólovým vypínačem (každé vlákno) nebo stačí jednopólovým vypínačem (jen jedno vlákno) tak napsal, že to neví a má se dodržovat doporučené zapojení. Chápu jeho vyjádření, ale je to pěkně alibistické :)

Takže závěrem v tomto příspěvku. Předřadník s jednou trubicí pracivat bude a lze druhou trubici připojovat.

Mám ještě dotaz. Lze k předřadníku, který je pod proudem připojit/odpojit za chodu trubici (zátěž) aniž by se poškodil? Jde mě o to, zda mám při připojování/odpojování trubice mít předřadník zcela vypnutý či může být zapnutý - pod proudem?

Prakticky když je těleso zapnuté, tak jak píše cejna lze otáčením trubice zapnout/vypnout trubici - ale to se odpojují/připojují všechny kontakty vláken trubice. Toto snad na životnost předřadníku vliv nemám. Pak by tedy "vložením" vypínače do zapojení druhé trubice bylo splněno to, co potřebuji.

Takže mám použít raději dvoupólový nebo bude stačit jednopólový vypínač na 230V?

Díky za reakce

jestli v tom jsou předřadníky 2 nezávisle na sobě, pak bych přerušil obvod někde v "primáru" toho jednoho předřadníku nebo jeho síťovou část (pokud jsou tam taky 2).Klidně jednopólovým vypínačem.Je to takový "čistější" řešení, než vypínat výstup(podle mě teda)...

S relé mě teď napadlo, že by nemuselo být bistabilní, ale stačilo by monostabilní, ale s 5-ti kontakty.

5. kontakt by při sepnutí relé pouštěl do relé proud. Tim by bylo relé sepnuté a po odpojení napájení celé zářivky by se rozepnulo. Zapnutí druhé zářivky by se provedlo opětovným stisknutím tlačítka relé. To se mě líbí... Ale kde sehnat relé na 230V s 5-ti spínacími kontakty?

... podle mě, čím víc členů, tím větší pravděpodpobnost, že se něco pos..e. Celej cirkus je kvůli relé se 4mi kontakty, které není nic jiného než 4-pólový vypínač/přepínač. Myslím si, že je to zbytečně komplikované. Navíc, vypínač se musí zapínat manuálně. Proč si to nezpohodlnit a nezautomatizovat? 2jednoduché předřadníky píchnutý na separátní spínačky. Tak může jedna zářivka svítit celej den a druhá přisvěcovat přes poledne, i bez vrátnýho, co by cvakal vypínač 2. zářivky :-)

mno... skutečně čisté řešení by bylo nejspíš s využitím tyristorového spínače zapojeného do elektroniky mezi oba předřadníky, nebo alespoň s vložením trafíčka 1:1 na galvanické oddělení obvodů pokud odpojovat výstup, ... asi by to šlo, přeměřit odkrytovaný tišťák, popájet,... ale nechce se mi přemejšlet :-)

ono když si spočítáš cenu za součátky, vezmeš v úvahu kvalitu zpracování "na koleně", asi bych šel do nákupu těch 2singl předřadníků. 2 jednoduchý předřadníky a 2spínačky udělají stejnou práci a zautomatizují zapínaní 2 zářivky. V jednoduchosti je krása.

BTW. Výše ve vlákně je, že jsou tam 2předřadníky v jednom pouzdře, tak jak to asi bude zapojený? paraleně na vstupu, jinak by nebyly 2 samostatný... tento spoj se musí najít a jeden předřadník odpojit a mezi něj vložit tlačítko a je to :-). Rozhodně bych neodpojoval výstup, to je čuňárna...

To relé na výstupu je podle mě taky trochu divočina. Normálně bych ten předřadník rozdělal, omrknul jak je to zapojený a přerušil obvod někde v místě kde se ty předřadníky "rozdvojují". A do toho přerušení prdnul jednopólovej vypínač nebo místo toho vypínače relátko se spínacím kontaktem a přes spínačky jak píše Crocodylus.A kdybych tomu zapojení náhodou nerozuměl, tak bych to dal někomu kdo se v tom vyzná aby to ukutil on;-)

Pánové velké díky, za živou diskuzi a nápady.

Všechny návrhy však narážejí na některý z níže uvedených:
- světlo s předředníkem již mám
- rozdělání předředníku = ztráta záruky
- další elektronika zvyšuje spotřebu zařízení (kvůli spotřebě je vypínání zářivky požadováno)
- relé s napájecím trafem opravdu zbytečně zařadí další problematický prvek do zapojení
- jelikož relé na 230V není spíše stykač, ale opět se zvyšuje cena
- světlo s dvěmi zářivkami se pořídilo protože bylo mnohem levnější než s jednou zářivkou
s tím, že osvětlení s dvěma zářivkami je v daném místě občas požadováno

Vyzkouším dvoupólový vypínač na 230V, který přeruší na každé zářivce jeden přívodní vodič.

Díky!

takže čuňárna na úkor principu zapojení :) ok, ale asi by jsi měl někdy vidět, jaké ti dělá špice na oscilátoru takový opálený mechanický kontakt. Což by mohlo narušovat elektroniku předřadníku (nevím přesně jak, neviděl jsem zapojení). Na vstupu se s tím počítá, ale na výstupu nevím nevím...
Když už to budeš takhle bastlit, tak vodič buďto pořádně přeletuj ke kontaktu vypínače, nebo pokud to budeš dávat pod šroubky, kup si dutinky pro lankové vodiče, aby jsi přávě minimalizoval "přechoďáky". Kvalitný zaizolování předpokládám jako samozřejmost. Ideální by bylo natáhnout tepelně smršťovací bužírku s následujícím omotáním izolačkou 25mm širokou... BTW i touto úpravou přijdeš o záruku ;-)