Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Pozadí terária z montážní pěny

Zdravim, začínám dělat v teráriu nové pozadí a po zkušenostech z minula chci tentokrát zkusit montážní pěnu (z polystyrenu bylo podle mě dost bordelu), proto by mě zajímalo jestli je v těchto pěnách které se u nás prodávají nějaký rozdíl, nebo jestli se liší např tím jestli jsou toxické a nebo netoxické a podobně. S jakými máte nejlepší zkušenosti?

no, podle typu peny, je rozdil v penivosti a tepelne izolaci, ale pokud si vezmes normalni "montazni" penu a ne pistolovku, tak je penivost +- stejna, co se toxicity tyce, tak moc rozdil neni. Jediny cim se jeste podle typu lisi je odolavani UV zareni, pri predpokladu, ze to nebude finalni vrstva, to je stejne jedno, ale pocitej, ze pri brouseni budes mit stejne bordelu jak z PS, akorat o jine strukture castecek.

=> staci koupit obycejnou, orezat klasicky odlamovacim rezakem a obrousit simrk papirem nebo brusnou mrizkou.

pocital bych taky ty 3-4 peny, dle tloustky, mozna i vic. Jeste poradim, prijde mi to takove jasne, ale preci jen: Az to budes delat, nezapomen svrchni vrstvu po vytuhnuti orezat, byvato takova leskla klouzava krusta, pak by ti na tom lepidlo na dlazbu nedrzelo. Pan Hosek na reptarium.cz psal i o zakladu z PUR a na to nanasel epoxidovou pryskyrici. Primo zkusenosti s tim nemam, ale myslim, ze to je odolnejsi varianta, ale taky pracnejsi a cenove si netroufam odhadnout.

od montážní pěny odrazuji ale záleží jen na tobě.
5cm silnej polistiren na pozadí + 10 cm na poličky .. sádra . epox.pryskyřice a /písek nebo lignocel dle potřeby/ je asi nejlepší co může být .... dále je ale potřeba trochu mont.pěny a silikon.
Celkem se to vyšplhá na minimalně 2 000Kč.

Budeš li už používat tu pěnu tak dej bacha na 6 věci..
-špatně na tom drží sádra (lepidlo na dlaždice je blbost kterou dělá např .. Mazuch)
ale i to na tom drží špatně/i když to fakt dobře zbrousíš/ .
-když ji budeš nanášet,tak ji nech lehce zaschnout a pak ji něčím zatěž .. jinak se ti prohne podobně jako luk.fakt nerada se chytá na sklo tak se jakoby odtáhne a tím ti ubyde dost místa.Zatížením to trochu omezíš.
-nedělej celou stěnu na-jednou.Udělej max polovinu a pak druhou.Láká to udělat hned ale fakt se vyplatí si počkat.
-určitě víš že i nízko expanzní nabude,ale i tak si dej bacha na větrání a jiná místa kam by se ti neměla dostat /ta síťka se pak blbě čistí/.
-bude ti to dělat hluboké "ďolíky" které se pak musí chtě nechtě zaplácat silnou vrstvou lepidla "sádry"
tím ti nabudou kyla a fakt blbě se to dělá...
-nedělej dlouhé táhlé tahy tak,abys nanášel pruh za pruhem ... vypadá to fakt nepřirozeně.

Je toho hodně ale ber to jen jako pomoc a ne buzeraci ....

Blbost z dlouhodobého hlediska.
I kdyby ses rozkrájel tak se to jednou začne loupat a praskat.
Hlavně police a konce.Už jen proto,že je hrozně těžká..navíc musíš dávat 2 i víc vrstev.
Tu sádru jen "jakoby" potíráš .. fakt slabou vrstvičku(u polistirenu)...Ona do sebe nasaje lepidlo nebo tu pryskyřici a tím se fakt parádně vytvrdí.

Je to uplně jiná práce .. docela čistá a zábavná ;-)

BTW.Nechci aby to znělo jako přesvědšování ... ale polistiren vytvaruješ uplně krásně kartáčem (železnym)
I tu 5ticentimetrovou desku z polistir. si za 2 minutky vybrousíš presně jak chceš ... ale to už jsem prozradil víc než chci :-[

Taky bych se raději přimlouval za polytyren, dělal už jsem pozadí z pěny i polystyrenu a po téhle skušenosti vím, že pěnu už nepoužiju. Výhoda polysteru je úplně jednoduchá opracovatelnost, vytvarování, lehkost a rozhodně cena. Na polystyren jsem nanesl 3 vrstvy flexibilního lepidla, pak barvu, písek, lak a nemužu si tyhle pozadí vynachválit ve třech terárkách :-). Naproti tomu pěna je mnohem dražší, mnohem hůře se tvaruje, vznikají v ní bubliny a to spousta bublin, řešení je možná při tvrdnutí pěnu párkrát propíchnout třeba špejlí, ale nevím - nezkoušel jsem :) nakonec i lepidlo na tom drželo hůře. Toť můj názor, nikomu nenutím, ale za mě určite polystyren a max dodělávky pěnou, ale dá se to komplet udělat z polystyrenu tak proč tam cpát tu pěnu že? :-D

Ahoj, jen jsem chtěla napsat svoji zkušenost: mám už 15 let krajtu královskou a stěny terária jsou ze sádry vytvarované špachtlý do "ostrých" tvarů. Sádra je nabarvená sypkým barvivem na tmavě hnědou. Toto terárium obývá had už nějakých 13 let a sádra všude perfektně drží, odlomily se pouze nejkřehčí nejvíc vystouplé částečky, jinak je povrch stále perfektně zvrásněný. Terárium není třeba omývat a had se o sádru skvěle svléká (celostvá svlečka u nás není výjimkou). Jen jsem chtěla napsat moji zkušenost a ukázat, že nic není dogma. V současné době buduji nové větší terárium a hledám tu na fóru nápady a všem Vám děkuju, něco z toho co jsem si tu přečetla určitě použiju.

ta pur pěna na mě vždy dělá takovej moc umělej dojem, teda pokud se nechá jen tak jak vytuhne. Pokud to budeš následně ořezávat, tak je v celku jedno jakej materiál použiješ, ten polystyren bude vo dost levnější. Já používám PIR, což jo odnož polyuretanu, je to mnohem tvrdší materiál než polystyren a dá se uplně vyhladit. Prodává se v deskách stejně jako polystyren. Používá se např. do ledniček, sendvičových panelů, v tuningu nebo třeba na serfová prkna. Toxickej moc nebude páč se musela výroba upravit, materiál měl nutriční hodnotu a hmyz si vněm dělal komůrky. To lepidlo na polystyren nejni moc dobrý no, vždy by se mělo přetáhnout perlinkou jinak popraská což na pozadí bude dost fuška , dobrá je tekutá lepenka , která je dost pružná , pokud má někdo lepší nápad sem s ním. Rozdíl v polyuretanových pěnách je krom barvy v tom, že každá jinak expanduje , jsou asi tři druhy : nízko, málo a maxi.

Každopádně bych volil polystyrén, a pěnou se dělají jen dodělávky.Např.dodělání tvaru pod převisy a nebo kolem převisů a ještě to pak stejně ořezat.Nikdy nepoužívat sádru,protože se vlhkem a teplotou bude drolit.Polystyrén je i mnohem lepší na tvarování.Dá se jak opalovat,tak řezat, tak i brousit.Dá se z něho udělat takový tvar,který bys z pěnou nikdy nedocílil.Přiložil jsem pár stěn co jsem vyráběl.

Je to barvené a nastříkané matným balakrylem.Balakryl se míchá s různými pigmenty abych docílil určitého vzhledu.Doufám že tu nechodí ti,komu jsem ty stěny dělal.Ale jak docílit toho vystínování a podobně si nechám pro sebe.Dalo mi to hodně práce a času než jsem to vymakal.Tak sory.;-)

No tak to vyzkoušej.Já jsem myslel že se dělají do terárek stěny co nejméně toxické.Nezapomeň že je to penetrace,a tudíž se vlhkem vymývá.To už více schvaluji duvilax,aby ti to všechno dobře chitlo a drželo,ale i tak se to pak natírá balakrylem,aby se pak duvilax neuvolňoval ze stěny.Pak by s tím byly problémy ,kdyby se to pak dostalo do vody.Duvilax je vlastně lepidlo na papír.Je to odskoušené.Ale zkusit to můžeš.Je to údajně po zaschnutí nerozpustné.

Silikon je na prd.Hrozně smrdí,a dlouho to schne.Pár lidí se mi soukromě ozvalo kvůli dalším ukázkám stěn,tak tu mám i nějaké starší.Trochu si zašmelařím.

[http://img684.imageshack.us/img684/1786/dsc02293k. jpg]

[005ve.jpg]

[124ry.jpg]

A tady jsem to zkoušel si hrát z barvama,ale nějak to nemělo úspěch.
[http://img842.imageshack.us/img842/9707/p1010151ko pie.jpg]

[http://img834.imageshack.us/img834/192/dsc02346u.j pg]

[http://img840.imageshack.us/img840/9490/dsc02360j. jpg]

[http://img217.imageshack.us/img217/475/p1000239c.j pg]

Moje stávající terko.
[http://img684.imageshack.us/img684/3391/p1010317n. jpg]

A tady jedno terárko ze skříně,kde jsem dělal stěnu.Bohužel to paní moc dobře nevyfotila,takže stěna nejde moc dobře vidět.
[http://img521.imageshack.us/img521/462/26092010960 .jpg]
Moje staré terárko.
[http://img525.imageshack.us/img525/4690/8290848551 .jpg]

Přesně tak, vybírejte co nejméně toxické a stabilní laky a barvy. I Duvilax je disperzní vodouředitelné lepidlo a o jeho nerozpustnosti se dá jen pochybovat. Balakryl je sice v každém hobby marketu, ale jsou rozhodně kvalitnější materiály pro tvorbu pevných a odolných pozadí. Epoxid 1200 + písek je fakt jednoduchá osvědčená volba pro perfektní přírodní vzhled, méně známá ale o to vhodnější je Epoxy 110BG, má atest pro styk s pitnou vodou a potravinami (narážím na tu toxicitu). Pryskyřice se dají všeobecně probarvovat pigmentovými barvami Eprotint, takže při troše snahy dosáhnete krásných odstínů, resp. patiny. Zalakovat se dá vše snadno epoxidovým lakem GOREPOX Clear s hlubokým matem a určeným do vlhkého protředí + do zátěže (fékalie např.). Vše kupuji snadno na www.sincolor.cz Tři terárka za sebou a vždy spokojenost i funkčnost.

Já bych taky doporučila polystyren za mě. Dělala jsem z něj stěnu do terária 100x50x100 a paráda, je z toho sice bordel, ale jde to opracovat do krásných, hlavně přírodně vypadajích tvarů - jako kámen, protože je takový drsnější. Pěnou jsem dodělávala dva květníky, protože jsem se rozhodla je předělat, vůbec nedržela, po nastříkání pak chtěla spíše odkapat, i následná vrstva lepidla na dlaždičky na něm moc nedržela, musela jsem dát více vrstev.

Jde vidět že jsi velmi neskušená.To pozadí od exo tery je na dvě věci,jediné na co se dají použít,jsou třeba žebky,ale když máš doma ještěra,nebo nějaké zvířátko z drápy a větší váhou,tak si tu stěnu prostě musíš vyrobit sama,nebo nechat vyrobit.A největší nevýhodou je to,že se vyrábějí jen standartní velikosti a ještě za dost velkou cenu.Málo kdo má doma standartní rozměry terka.:-)

Dobrý den, chtěl bych se jen zeptat z čeho mohu udělat pozadí do terária, které bude mít roměry 180x100x60 (v,š,h). Ale mám torošku podmínku aby to bylo co nejlehčí protože je dost možné že se s teráriem někdy v budoucnu bude hýbat. A mám za to že při použití sádry, nebo nějakých lepidel které se budou nanášet na předem připravenou stěnu z polystyrenu nebo montážní pěny bude váha dost veliká.
Tak děkuji za radu

stěhoval jsem troj-terárko celkové rozměry 80x160x50 (v,š,h) sice menší rozměry ale navíc vnitřní 2 stěny z lamina, které to rozdělují na ty tři terárka = zhruba +- stejná váha jako tvůj případ, v každém terárku pozadí z polystyrenu, lepidla a písku. A ve dvou jsme to dostali po schodech do třetího patra a tam hodili na další tera do výšky 1,5m takže pokud s tím nebudeš každý den někam běhat tak váhu neřeš :-) pozadí udělej z polystyrenu a lepidla, nebo metodu pletivo-látka-lepidlo 8-)

Ja tiez pouzivam polystyren,PU penu,nizko aj vysoko expanznu.Ako lepidlo pouzivam:flexi stavebne lepidlo,nizko expanznu pu penu,silikon,pu lepidlo.Na stenach mam nalepene prirodny kamen,korok a dubovu koru.Hodil som par fotiek na(Pokoj ako terarium pre leguana zel.)mozna ti nieco pomoze.

Ahoj všem, mám dotaz ohledně pozadí.
Použiji jako základ polystyren XPS na dotvarování fasádní 10cm + PUR pěnu. Konečná úprava určitě epoxy 1200, ale mám dotaz, čím epoxy posypat. Do akvárijních pozadí používám prosátý říční (hnědý) písek, do terária (bude tropické) bych na posyp chtěla použít vysušenou rašelinu. Používal jste jí někdo na povrchovou úpravu? Bojím se aby mi povrch neplesnivěl.
Děkuji za reakce

Třeba pro něčí inspiraci... Nakonec jsem se rozhodla pro Balakryl - Epoxy 1200 - posyp "modelářským prachem" a na některých místech říčním pískem. S výsledkem jsem spokojená.

Rostliny a dekoraci jsem zkusila naaranžovat asi už to tak nechám, rozmístění rostlin se mi docela líbí.
Chybí speciální osvětlení, vodopád funguje ale musím pořídit slabší čerpadlo, dala jsem tam ATMAN 201 co jsem měla doma, ale to je děsný hukot :-) a samozřejmě osazenstvo :-)
Než bude osvětlení tak nechám terárium otevřené.

[https://lh6.googleusercontent.com/_0RSvC26SRSw/TXY  TpFGrR7I/AAAAAAAABPQ/4wbjSqW9vJs/s512/7.JPG]

[https://lh3.googleusercontent.com/_0RSvC26SRSw/TXY TyP4Q-FI/AAAAAAAABPc/NKtMKyVOB2k/s512/6.JPG]

Dobrý den, mohu se optat, jak jsou přidělané ty květináče a hlavně jsou tam použité přímo květináče (s dírami na průtok vody)nebo jen ty na pohled (bez děr). Přip jak je řešen právě odtok vody pokud mají díry na dně? Chtěla bych právě do svého dalšího terárka pro gekony zabudovat květináče a tahle práce se mi líbí. Pokud by se vám nechtělo výrobní tajemnství psát veřejně mohl/a by jste se mi ozvat na jaklovab@gmail.com. Děkuji

Ahoj všem,
všude se řeší pozadí, ale pořád nevím jestli teda můžu z polystyren+lepidlo na dlažbu a nějaký lák udělat nádrž na dně terária pro koupání Legoše. Napevno vestavená a výpustí a přítokem z vodopádu po stěně z totožného matroše.
Dík

Zdravím všechny.Dělám terárko pro suchozemské želvy.Nábytek je hotový,na pozadí se chystám.Hltám rozumy, zda pěna, nebo polystyren.V případě, že bych použil polystyren(mám nějaké zbytky), čím to lepíte? Na zadní panel který je z dřevotřísky je to jasné, ale čím polystyrenové kousky na sebe? Můžete mi někdo poradit? Ď.

zkousel jsem lepidlo na polystyren ale nedrzelo to tak jak jsem chtel, pak jsem zkusil klasickym silikonem - drzi jako kamen :)ja osobne preferuju kombinaci obojiho.. penu na kvetinace a nejaky to neklasicky zakriveni povrchu a zbytek plystyrenem - nejaky ty kameny umele, cely podklad pro ty kvetinace a penu a dalsi polystyren (ty kameny)...

PS snad mi rozumite jsem po ty praci trochu mimo :D

Ahoj, potřebuju do pozadí upevnit pár květináčů a větví - pozadí je z lepidla na dlaždičky a písku - nejideálnější mi na to přijde PUR pěna - mám s ní i celkem dobrý zkušenosti, ale tady by se mi hodilo ji už ničím nepřetírat - jednak každej gram navíc je problém - takže jsem přemýšlela nad tím, jen ji ořezat a nechat to zarůst rostlinama - máte s tím někdo zkušenost? Bylo by to vlhký pralesní terárko, tak jestli to nebude škodlivý - tím pádem by se mi hodila i nějaká tmavší barva - zatím jsem měla bílou, žlutou a zelenou ale všechny po zatvrdnutí vypadaly skoro stejněj - nemáte tip na nějakou tmavší?

K tomu ještě jeden dotaz - vždy mi zbyde kus pěny, ale i s čistou tryskou už z tý tuby nikdy nic nevydoluju - to je jen na jedno použití a pak ventil zatvrdne nebo dělám něco blbě?:-[

ahoj, k té pěně, taky mi vždycky něco zbude, ten nástavec z ní odšroubuju, trubičku vyhodím (místo ní pak použiju brčko na pití) a to plastový vymeju toluenem. Trysku co je na tubě vyplachuju toluenem z injekční stříkačky s jehlou (jehlu zasunu na doraz). Dělal sem to tak několikrát a zatím se to vždy povedlo.

kup si s pěnama rovnou náhradní trubičky - asi 30kč za 5ks, a používej je stylem na jedno až dvě použití, protože i při nejlepší snaze se někdy zablemtaná trubička prostě zresuscitovat nedá a ani práce s částečně ucpanou trubičkou není ono. Po skončení práce je nutné pěnu postavit ventilem nahoru a trubičku profouknout naprázdno, neříkám, že to vždy pomůže, ale jinak ani nemá smysl trubičku potom pucovat. Někdy stačí ji konec uříznout. Ale nejlepší je vyhodit ji a nasadit novou za pár kaček.

Taky se připojím s mým výtvorem. Základ OSB desky na ně polystyren a pak universální lepidlo na dlaždičky. Do posledních dvou vrstev jsem zamíchal tónovací malířskou barvu a křemičitý písek kvůli drsnější struktuře povrchu. Nakonec matný sportakryl a je vymalováno. Jinak si taky myslím, že sádra je naprosto špatná volba a co se týče pěny versus polys. tak moje volba bude vždy polystyren. Při výrobě úkrytů a polic je to daleko čistější práce než to patlat z pěny.... Je to ale jen můj názor a zkušenost..:-x

Zdravím, nechci zakládat nové vlákno tak využiji toto...:-)
Chystám se dělat své první pozadí do terária.
A mám otázku: Drží montážní pěna i přímo na skle? Popř. jak toho docílit?
Předem díky :)

PS: bude do kombinace polystyrenu a pěny ale tohle mi stále vrtá hlavou, protože s tím zatím zkušenosti nemám ;-)

Zdravím a tímto oživuji staré vlákno.
Potřebuji do již používaného terárka přidělat nějaké poličky. Původní pozadí je z polystyrenu, na tom jsou asi 3 vrstvy lepidla na obklady + spárovačka + duvilax + posyp pískem. Poličky jsem už hotové - polystyren a přilepené duvilaxem. Potřebuji ale vyplnit vzniklé mezery, a tak se nabízí nějaká pěna. Terárko je dost těžké a je v místnosti, kde mám ostatní zvířata. Dá se tedy nějaká pěna použít aniž by se terárko muselo někam stěhovat a přitom to neublížilo zvířatům?
Předem děkuji za rady.

Lidi, plánují vytvořit z polyse vodopád, vlastně i s pozadím. Zajímá mě, jak nejlíp vytvořit ten vodopád resp. Technicky vstup k čerpadlu. Měl by byt vodopád nějak odnímatelný abych v případě poruchy mohla čerpadlo vytáhnout. Předpokládám že hadičky zůstanou na pevno jen útrobách vodopádu musím mít místo na čerpadlo. Mate typ na čerpadlo. Jeste jedna trapná leč upřesňující otázka, stenu z polyse na sklo tedy nalepím silikonem? Diky za odpovědi.

Možnost je třeba udělat v přední přístupné části terárka jezírko, do něho frknout malé ponorné čerpadlo a zamaskovat jej pár kameny (tak aby se snadno vyndávalo kvůli čištění). Z čerpadla pak vyvést za pozadím akvarijní hadičku na místo požadovaného vodopádu, nějak "vytvarovat" ten proud, aby to nebyl jen čůrek a udělat nějaký vkusný sjezd zpátky do jezírka. Otázkou ale zůstává, jak velká Niagára to má být:).

Ahoj, my ted vyrabime terarko pro leguana. pouzili jsme polystyren - zbytky ze stavby domu takze ruzne druhy a tloustky, na to tlustou rybnicni folii (protoze chceme omyvat a bude tam zabudovana i nadrz na vodu) a na to poradna vrstva lepidla na fasadu nebo dlazbu. vrstev bylo potreba dost nez zatuhla folie a v ruznych zahybech se nehybala. nam se pena moc neosvecila jelikoz i pres vrstvu lepidla byla leguanem nicena.tohle uz neprorazi ani tank :-D
Epoxid na polystyren pouzil kamos v akvarku, jeste na nej nalepil pisek, vypadalo to krasne ale neco tak ostryho jsem dlouho nevidela. odreny byly ryby i on pri cisteni.